چاقی بعد از زایمان روش های کاهش وزن سریع بعد از بارداری

خانه | جراحی ها | چاقی بعد از زایمان روش های کاهش وزن سریع بعد از بارداری
چاقی بعد از زایمان

تناسب اندام یکی از مهم ترین چالش ها و دغدغه های بانوان است. این امر به ویژه برای خانم هایی که قصد بارداری دارند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. در واقع یکی از مسائلی که در دوران بارداری و حتی پس از حاملگی مادران را اذیت می کند، افزایش وزن و چاقی است. چاقی بعد از زایمان در دوران بارداری می توانند زمینه ساز مشکلات متعددی از جمله فشارخون حاملگی، دیابت و.. باشد. همچنین در صورتی که مادر در دوران بارداری افزایش وزن بی رویه داشته باشد، پس از زایمان ممکن است به چاقی مبتلا شود و چاره ای جز جراحی چاقی نداشته باشد.

از این رو توجه به این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مادران باردار باید بدانند که در دوران بارداری چه رژیم غذایی را رعایت کنند و از چه عادت های نامناسب غذایی دوری کنند تا علاوه بر حفظ سلامت جنین بتوانند از مشکلات ناشی از چاقی نیز در امان باشند. این مقاله با هدف بررسی چگونگی کاهش وزن بعد از بارداری نگارش شده، همچنین به نکات مفیدی در مورد روش های پیشگیری از چاقی در دوران بارداری اشاره شده است، پس برای آگاهی بیشتر در این زمینه با ادامه مقاله زیر همراه باشید.

دلایل اضافه وزن در دوران بارداری

روش های جلوگیری از چاقی در دوران بارداری

میزان اضافه وزن افراد در دوران بارداری بر اساس شاخص توده بدنی یا (BMI

رژیم در دوران بارداری چگونه باید باشد؟

آیا در دوران بارداری فرد کالری بیشتری می سوزاند؟

در کدام دوره بارداری بیشتر چاق می شوم؟

سریع ترین راه برای کاهش وزن بعد از بارداری

نکات مهم درباره کاهش وزن بعد از بارداری

 

 

دلایل اضافه وزن در دوران بارداری

دلایل اضافه وزن در دوران بارداری
دلایل اضافه وزن در دوران بارداری

قبل از اینکه بخواهیم در مورد کاهش وزن بعد از بارداری صحبت کنیم بهتر است بدانیم که دلایل اضافه وزن در این دوره حساس چیست؟ مهم ترین دلایل اضافه وزن در دوران بارداری عبارتند از:

 • تغییرات هورمونی

دلایل مختلفی وجود دارند که سبب افزایش وزن در دوران بارداری می شوند. بیشتر این موارد، عصبی هستند. بارداری یک تغییر بسیار بزرگ در زندگی فرد است، به همین دلیل بسیاری از جنبه های زندگی فردی او را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال در این دوره به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است فرد به کم خوابی دچار شود. اگر کم خوابی در نتیجه استرس باشد می تواند به پرخوری هم منجر شود.

 • تشویق اطرافیان به پرخوری

یکی از بزرگترین دلایل چاقی خانم ها در دوران بارداری این است که همه اطرافیان به آنها می گویند باید برای دونفر غذا بخورند، به همین دلیل آنها را به خوردن غذای بیشتر ترغیب می کنند. در حالی که خیلی از مواقع خانم های باردار در خوردن غذا زیاده روی می کنند و سپس به چاقی مبتلا می شوند. این باعث خواهد شد تا آنها به دنبال روش های مختلف برای کاهش وزن بعد از بارداری باشند و حتی به جراح چاقی مراجعه نمایند.

 • کم کاری تیروئید

بعد از زایمان هم موارد زیادی هستند که می توانند سبب چاقی فرد شوند. مهم ترین آنها تیروئید است. برخی از مادران در حین بارداری یا پس از زایمان دچار کم کاری تیروئید می شوند. کم کاری تیروئید با کاهش متابولیسم سبب چاقی فرد می شود.

روش های جلوگیری از چاقی در دوران بارداری

اگر می خواهید دوران بارداری را بدون خطر و استرس طی کنید، بهتر است مراقبت های اساسی را حتی قبل از بارداری شروع نمایید. یکی از مهم‌ ترین اقدامات، پیشگیری از چاقی می باشد. این همچنین باعث می‌شود تا کاهش وزن بعد از بارداری با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد. در زیر به مهمترین روش های پیشگیری از چاقی در دوران بارداری اشاره شده است:

 • در صورت امکان بارداری را با وزن سالم شروع کنید.
 • به میزان کم اما در وعده های بیشتر غذا بخورید.
 • نوشیدن آب را فراموش نکنید.
 • سعی کنید از مواد غذایی بسیار مفید مانند سبزیجات یا میوه ها استفاده کنید.
 • میزان نشاسته دریافتی خود را کنترل کنید.
 • یک تمرین ساده مانند پیاده روی را شروع کنید.

میزان اضافه وزن افراد در دوران بارداری بر اساس شاخص توده بدنی یا (BMI)

میزان اضافه وزن افراد در دوران بارداری بر اساس شاخص توده بدنی
میزان اضافه وزن افراد در دوران بارداری بر اساس شاخص توده بدنی

چاقی با افزایش خطر تقریباً همه عوارض بارداری همراه است: فشار خون بالا در حاملگی، پره اکلامپسی، دیابت بارداری، زایمان نوزادان بزرگ و بروز بیشتر نقایص مادرزادی، همه این مشکلات در زنانی که BMI طبیعی ندارند، بیشتر رخ می دهد. در زیر به میزان اضافه وزن افراد در دوران بارداری بر اساس شاخص توده بدنی یا (BMI) اشاره شده است:

 • فرد با شاخص توده بدنی یا (BMI) کمتر از 18.5 (کمبود وزن)  باید ۱۲.۷ کیلوگرم تا ۱۸.۱ کیلوگرم اضافه وزن اضافه کند.
 • فرد با شاخص توده بدنی یا (BMI) بین 18.5 تا 24.9 باید ۱۱.۳ کیلوگرم تا ۱۵.۸ کیلوگرم وزن اضافه کند.
 • فرد با شاخص توده بدنی یا (BMI) بین 25 تا 29.9 باید حدود ۶.۸ کیلوگرم تا ۱۱.۳ کیلوگرم وزن اضافه کند.
 • فرد با شاخص توده بدنی یا (BMI) بیشتر یا مساوی 30 می تواند ۴.۹ کیلوگرم تا ۹ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد.

رژیم در دوران بارداری چگونه باید باشد؟

در گذشته ، پزشکان کاهش وزن در دوران بارداری را برای زنان چاق توصیه نمی کردند، چون می ترسیدند که این کار به کودک آسیب برساند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که زنان چاق می توانند بدون هیچ گونه تأثیر منفی بر سلامتی کودک خود، رژیم بگیرند و وزن خود را کم کنند. رژیم غذایی مناسب باعث می شود تا علاوه بر کنترل وزن در دوران بارداری، کاهش وزن بعد از بارداری نیز سرعت بیشتری داشته باشد.

بنابراین مهم است که میزان کالری دریافتی را در دوران بارداری کنترل کنید. اما افراط در کنترل آن می تواند به کودک شما آسیب برساند. به همین دلیل است که این کار باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. هرگونه سوال یا نگرانی تان را با پزشک خود در میان بگذارید. تمرینات ورزشی مناسب را فراموش نکنید. کنترل وزن باعث می شود تا از چاقی مفرط جراحی های چاقی بعد بارداری مانند اسلیو معده و بای پس معده بی نیاز باشید.

 

آیا در دوران بارداری فرد کالری بیشتری می سوزاند؟

پاسخ این سوال را نمی توان به طور قطعی گفت، چون متابولیسم افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. اما مطالعه ای در سال ۲۰۰۵ انجام شد که نشان داد افراد باردار دوبرابر بیشتر از مقدار طبیعی کالری می سوزانند.

در کدام دوره بارداری بیشتر چاق می شوم؟

سه ماهه سوم بخش مهمی از دوران بارداری است و افزایش وزن در ایندوره زمانی اتفاق می افتد. معمولاً جای نگرانی نیست. بسیاری از خانم ها در سه ماهه سوم افزایش وزن سریع را تجربه خواهند کرد، به این دلیل که در این زمان به طور معمول جنین بیشترین افزایش وزن را دارد.

سریع ترین راه برای درمان چاقی بعد از زایمان

سریع ترین راه برای کاهش وزن بعد از بارداری
سریع ترین راه برای کاهش وزن بعد از بارداری

همانطور که در طول مقاله اشاره شد، یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش منظم بهترین و سریع ترین راه برای از بین بردن چربی ها و کاهش وزن بعد از بارداری  است. ورزش به شما کمک می کند تا به جای عضله، چربی از دست دهید. بنابراین کمتر غذا بخورید و تحرک خود را بیشتر کنید. کاهش وزن بلافاصله پس از زایمان شروع می شود. با کوچک شدن رحم و خارج شدن نوزاد حدود ۵.۵ کیلوگرم وزن کم خواهید کرد. این کاهش وزن به دلیل خارج شدن بچه، خون، مایعات و مایعات آمنیوتیک از بدنتان است.

نکات مهم درباره کاهش وزن بعد از بارداری

کاهش وزن بعد از بارداری باید نظر بهترین جراح چاقی در تهران یا دیگر متخصصان زیبایی و تغذیه انجام شود تا سریعتر به نتایج دلخواه دست پیدا کنید. علاوه بر این باید نکات مهم زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • اهداف خود را واقع بینانه نگه دارید.
 • با رژیم های غیر اصولی به بدن خود آسیب نزنید.
 • اگر می توانید خودتان به فرزندتان شیر دهید.
 • میزان کالری دریافتی خود را کنترل کنید.
 • غذاهای سرشار از فیبر بخورید.
 • از پروتئین های سالم غافل نشوید.
 • میان وعده های سالم مصرف کنید.
 • از افزودن شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده به رژیم غذایی خود خودداری کنید.
 • روش های لاغری پس از حاملگی

جمع بندی

مهم ترین نکته در کاهش وزن بعد از بارداری این است که نزد یک پزشک متخصص، مشاوره دریافت کنید و تحت نظر او وزنتان را کم کنید. یک پزشک متخصص چاقی با در نظر گرفتن میزان متابولیسم بدن شما و موارد مهم دیگر، یک رژیم مناسب به شما می دهد. دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از بهترین جراحان چاقی در تهران و با سالها تجربه عمل موفق هستند که می توانند در کاهش وزن سریع بعد از دوران بارداری به شما کمک کنند. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام نمایید و یا با مراجعه به صفحه اینستاگرام ایشان مشاوره آنلاین دریافت نمایید.‏

منابع

https://www.nature.com/articles/pr9201134#:~:text=Obesity%20is%20associated%20with%20increased,women%20with%20a%20normal%20BMI.

https://www.cdc.gov/reproductivehealth/maternalinfanthealth/pregnancy-weight-gain.ht

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

جای عمل اسلیو معده
جراحی ها

جای عمل اسلیو معده

جای عمل اسلیو معده ، مراقبت از زخم در کاهش احتمال عفونت پس از هر عمل جراحی بسیار مهم است. در حقیقت، با اینکه مراقبت

ادامه مطلب »
فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *