فتق شکمی چیست و چگونه با لاپاراسکوپی درمان می­‌شود؟

دکتر حامد قدسی » جراحی ها » فتق شکمی چیست و چگونه با لاپاراسکوپی درمان می­‌شود؟
فتق شکمی چیست؟

تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌­شود. بسیاری از آن­‌ها با روش مرسوم جراحی، یعنی جراحی “باز” انجام می­‌شود. با این حال به دلیل عوارضی که جراحی باز به همراه دارد، امروزه روش دیگری برای درمان فتق شکمی توصیه می­‌شود که لاپاراسکوپی نام دارد.

ترمیم فتق شکمی لاپاراسکوپی روشی است برای رفع پارگی یا شکاف در دیواره شکم از برش‌­های کوچک، لاپاراسکوپ(تلسکوپ­‌های کوچکی که به داخل شکم وارد می‌­شوند) و پچ(صفحه یا مش) استفاده می­‌کند و دیواره شکم را بازسازی می­‌کند. در صورتی که جراح مانند جراحی های چاقی با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی فتق شکمی را درمان کند، بیمار دوره نقاهت کوتاه تری را خواهد داشت و سریع‌تر به زندگی معمول خود برمی­‌گردد و هم‌چنین درد کمتری را تجربه می‌­کند.

فتق چیست؟

فتق زمانی اتفاق می­افتد که بافت چربی یا یکی از اعضای بدن به دیواره عضلانی و یا بافتی که با ان در ارتباط هستند فشار می­‌آورند. از آنجایی که این بافت از یک مکان ضعیف در بافت هم‌بند اطراف یا دیواره عضله هل داده شود. فتق­ها معمولاً به خودی خود بهتر نمی­­‌شود. آن­ها تمایل به بزرگ‌تر شدن دارند. در موارد نادر، فتق می‌توانند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شوند. به همین دلیل پزشکان اغلب جراحی را برای درمان فتق توصیه می‌کنند. اما هر فتقی نیاز به درمان فوری ندارد و این موضوع به اندازه و علائم آن­ها بستگی دارد. اگر فتقی علامت دار نشود، ممکن است اصلاً نیازی به درمان نداشته باشد.

ترمیم فتق به روش جراحی شامل هل دادن برآمدگی به داخل قسمت بدن است که باید با استفاده از مش انجام شود. مش باعث می‌­شود فتق در جای خود قرار بگیرد و دوباره بیرون نزند.

فتق چیست؟

چگونه بدانم که به فتق شکمی مبتلا شده­‌ام؟

فتق معمولاً به صورت برآمدگی در زیر پوست شما شناخته می‌­شود. گاهی اوقات، هیچ ناراحتی ایجاد نمی­‌کند، اما ممکن است هنگام بلند کردن اجسام سنگین، سرفه، فشار در هنگام ادرار کردن یا در زمان مدفوع کردن یا ایستادن یا نشستن طولانی مدت احساس درد کنید.

این ناراحتی ممکن است شدید یا درد مزمن باشد که در نهایت بدتر شود. هرگونه ناراحتی شدید، قرمزی، حالت تهوع یا استفراغ همراه با برآمدگی از علائم احتباس یا گرفتگی فتق است. این علائم جدی هستند، بنابراین باید فوری با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

چه عواملی باعث فتق شکمی می‌شوند؟

یک زخم یا برش در ناحیه دیواره شکمی، همیشه به عنوان یکی از ناحیه‌­های ضعیف شناخته می‌شود بنابراین در معرض ابتلا به پارگی جداره شکم است. فتق می‌تواند در این مناطق ضعیق ایجاد شود. دلایل آن هم می‌تواند شامل: فشار زیاد، افزایش سن، چاقی، آسیب‌­دیدگی یا به دنبال عفونت در آن محل پس از جراحی. فتق‌های شکمی می‌توانند بلافاصله پس از جراحی رخ دهند یا ممکن است سال‌­ها بعد پس از عمل بروز کنند.

هر کسی می­تواند در هر سنی دچار فتق شود. هرچه پیرتر می­‌شویم این موارد شیوع بیشتری پیدا می‌کنند. برخی فعالیت­ها ممکن است احتمال ایجاد فتق را بیشتر کنند. فعالیت­‌هایی از جمله سرفه مداوم و یا مشکل در مدفوع یا ادرار کردن.

چه زمانی به جراحی فتق نیاز دارم؟

زمانی که فتق سبب گیر افتادن قسمتی از بافت( مثلا روده) در دیواره شکم شود، احتباس اتفاق می افتد. در صورتی که احتباس درمان نشود، ممکن است منجر به خفقان شود. زمانی که خفقان اتفاق بیفتد، خون‌رسانی به بافت قطع می­شود.

اگر بافتی در بدن(مانند روده) در دیواره شکم محبوس شود. پدیده حبس اتفاق می‌افتد که در صورت عدم درمان، ممکن است منجر به خفقان شود. در این زمان خون‌رسانی به بافت قطع می­‌شود.

این موضوع می­تواند باعث آسیب دائمی شود و در صورتی که این اتفاق بیفتد باید جراحی اورژانسی انجام دهید. طی خفقان معمولاً بافت می­‌میرد و اگر سریع برداشته نشوند، می‌تواند زندگی بیمار را تهدید کند.

درست در این زمان این بیماری نیاز به جراحی دارد.

فتق شکمی

جراحی درمان فتق با استفاده از لاپاروسکوپی چگونه انجام می­‌شود؟

در ترمیم فتق با استفاده از روش لاپاراسکوپی، همانطور که از نامش پیداست، از لاپاراسکوپ استفاده می شود. لاپاراسکوپ ابزاری نازک و شبیه تلسکوپ که از طریق یک برش کوچک در ناف، وارد شکم می شود. این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می­‌شود، بنابراین قبل از جراحی، شما یک ارزیابی از وضعیت عمومی سلامت، از جمله شرح حال، معاینه فیزیکی(و احتمالاً آزمایشات مختلف) و الکتروکاردیوگرام(EKG) خواهید داشت.

در طی این جراحی احساس درد نخواهید کرد. لاپاراسکوپ به یک دوربین فیلمبرداری کوچک، کوچکتر از یک سکه، متصل است که نمای داخلی بدن شما را روی صفحه های تلویزیون اتاق عمل قرار می‌دهد.

شکم با یک گاز بی ضرر(دی اکسید کربن) متورم می­شود، که باعث ایجاد فضا می‌شود تا پزشک بتواند ساختارهای داخلی شکم شما را مشاهده کند. صفاق(لایه داخلی شکم) برش داده می‌شود تا ضعف دیواره شکم آشکار شود. سپس جراح مش را در داخل شکم قرار می­دهند تا نقایص دیواره شکم را بپوشاند و بافت آن را تقویت کند.

بعد از اتمام عمل، برش­‌های کوچک شکم با یک یا دو بخیه یا با نوار جراحی بسته می‌شوند. پس از گذشت چند ماه، برش­ها به سختی قابل مشاهده هستند و کاملا ترمیم می­‌شوند.

از مزایای جراحی فتق لاپاراسکوپی می‌توان به ایجاد سه زخم کوچک به جای یک برش بزرگتر، درد کم‌تر بعد از جراحی، بازگشت سریع‌­تر به کار و مدت زمان بهبودی کوتاه تر اشاره کرد.

جراحی درمان فتق با استفاده از لاپاروسکوپی

چه اتفاقی می‌افتد اگر نتوان فتق شکمی را با روش لاپاراسکوپی درمان کرد؟

در تعداد کمی از بیماران روش لاپاراسکوپی قابل انجام نیست. عواملی که ممکن است احتمال انتخاب یا تبدیل به جراحی لاپاراسکوپی به روش جراحی باز را افزایش دهند، می‌توانند شامل چاقی، سابقه جراحی قبلی شکم، عدم توانایی در تجسم اعضای بدن یا مشکلات خونریزی در حین عمل باشند.

تصمیم برای انجام روش باز تصمیمی است که توسط جراح شما قبل یا در حین عمل گرفته می‌شود. وقتی جراح احساس می­کند که تبدیل روش لاپاراسکوپی به روشی باز ایمن‌تر است، این کار را انجام می‌دهد. این یک عارضه نیست، بلکه قضاوت صحیح جراحی است. این تصمیم برای حفط ایمنی بیمار گرفته می‌­شود.

پس از جراحی فتق شکمی چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

  • بعد از جراحی فتق به بیماران توصیه می شود که در خانه باشند و فعالیت سبک انجام دهند. جراح شما میزان فعالیت، از جمله بلند کردن و سایر اشکال اعمال جسمی را تعیین می کند. توصیه‌های جراح خود را با دقت دنبال کنید.
  • ناراحتی بعد از عمل معمولاً خفیف تا متوسط ​​است. غالباً بیماران به داروهای مسکن نیاز خواهند داشت.
  • اگر تب، لرز یا استفراغ دارید و قادر به دفع ادرار نیستید یا از زخم های خود ترشحاتی دارید، باید سریعاً با جراح تماس بگیرید.
  • اگر به مدت طولانی درد دارید و داروهای مسکن تاثیری ندارند، باید جراح خود را مطلع کنید.
  • بیش‌تر بیماران می توانند در مدت زمان کوتاهی بعد از جراحی به فعالیت‌های عادی خود برگردند. این فعالیت­ها شامل دوش گرفتن، رانندگی، بالا رفتن از پله­ها، کار و مقاربت جنسی است.
  • گاهی اوقات در ناحیه ای که فتق وجود داشت یک توده یا تورم ایجاد می شود. غالباً این امر به دلیل جمع شدن مایعات در فضای قبلی فتق است. اغلب این موضوع با گذشت زمان خود به خود از بین می‌­رود. در غیر این صورت، ممکن است جراح این این مشکل شما را به­راحتی با استفاده از یک سوزن در مطب‌ش برطرف کند.
  • به طور معمول لازم است ۲-۳ هفته پس از عمل دوباره جراح خود را ببینید تا جراح شرایط شما را بررسی کند.

جمع­‌ بندی

فتق شکمی یکی از مشکلات نسبتا رایج برای افرادی است که در گذشته عمل جراحی در ناحیه شکم داشته‌اند یا دچار زخم در این ناحیه شده اند. نکته مهم این است که در صورت مشاهده علائم فتق، سریعا سراغ یک پزشک متخصص بروید تا در صورت لزوم جراحی شوید.

دکتر سید حامد قدسی یکی از جراحان معروف تهران هستند که در تکنیک لاپاراسکوپی مهارت بالایی دارند. ایشان مدرک لاپاراسکوپی پیشرفته خود را از یکی از بهترین دانشگاه‌­های فرانسه دریافت کرده­‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق واتس آپ و دایرکت اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد فتق شکمی، اینجا کلیک کنید.

 

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *