ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده

خانه | جراحی ها | ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده
ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تمام تلاش خود را برای لاغری می کنند، از رژیم غذایی سخت گرفته، تمرینات ورزشی شدید، پیاده روی، مصرف زیاد مایعات، مصرف انواع مکمل ها و قرص های لاغری، ولی باز هم نتیجه دلخواه را در دریافت نکردند، ممکن است در نهایت روش جراحی چاقی را برای رسیدن به وزن نرمال خود انتخاب کنید.

جراحی چاقی برای افرادی که به دنبال تغییر اندام و هیکل خود در زمان کوتاه تری هستند نیز توصیه می شود.یکی از مهمترین دغدغه ها و چالش های افرادی که قصد انجام جراحی چاقی را دارند، این است که آیا بعد از جراحی دچار ریزش مو می شوند یا خیر؟ جراحی چاقی مانند هر روش جراحی دیگری ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد ریزش موی یکی از عوارضی است که ممکن است بعد از عمل بیماران تجربه کنند. ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و دیگر جراحی‌ های چاقی، بسیار رایج است. از طرفی این اتفاق باعث ناامید شدن و ایجاد استرس در افراد می‌شود. اما نگران نباشید، این ریزش مو، ماندگار نیست و درمان ریزش مو بعد از عمل اسلیو و بای پس معده کاملاً ممکن است.

علت، درمان و نحوه پیشگیری ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده در این مطلب مورد بحث قرار خواهد گرفت. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بیاموزید.

 

چرا ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و دیگر جراحی های چاقی رخ می دهد؟

جراحی چاقی (bariatric surgery) یک روش و گزینه عالی برای لاغر شدن سریع است. ۲ مورد از رایج‌ترین انواع جراحی چاقی عمل اسلیو و عمل بای پس معده هستند. بین این دو روش شباهت‌ ها و تفاوت‌ هایی وجود دارد. این تمایزها به این دلیل است که هر کدام از روش‌ها توسط جراح چاقی با توجه به سبک زندگی، شرایط فیزیکی و پزشکی فرد انتخاب می شوند. هر روشی که انتخاب شود دارای عوارض جزئی است. یکی از عوارض شایع این دو روش جراحی چاقی، ریزش مو است.

ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده یا هر جراحی چاقی دیگر، ریزش مو تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium) نام دارد. این به چرخه رشد طبیعی مو، مرتبط است. ریزش مو به طور ناگهانی شروع می‌ شود و به ندرت بیش از ۶ ماه طول می‎‌کشد.

 

موی انسان، یک چرخه رشد دو مرحله‌ای دارد. مرحله رشد، آناژن نامیده می‌شود. ۹۰٪  موها هر زمان در حالت رویش و در این مرحله قرار دارند. مرحله استراحت، تلوژن نام دارد که حدود ۱ تا ۶ ماه و به طور متوسط ۳ ماه طول می‌کشد. حدود ۵-۱۵٪ از موها در مرحله استراحت هستند. از نظر علمی اثبات شده است که تلوژن افلوویوم با استرس در بدن و تغییرات هورمونی که می‌تواند رخ دهد، ارتباط دارد.

به دلیل استرس، فولیکول‌های بیشتری از مو می‌توانند وارد مرحله استراحت شوند. این نکته مهمی است؛ زیرا به احتمال زیاد موهای مرحله استراحت هنگام جراحی، موهایی هستند که خواهند ریخت. به همین دلیل است که موهای شما بین ۱ تا ۶ ماه پس از جراحی شروع به ریزش می‌کنند (معمولاً حدود ۳ تا ۴ ماه)

وقتی مو شروع به رشد مجدد می‌کند، فولیکول قدیمی مو آزاد شده و موها شروع به ریزش می کنند، اما گاهی اوقات موها قبل از رشد موهای جدید، می‌ریزند. این همان اتفاقی است که در ریزش مو تلوژن افلوویوم رخ می‌دهد.

 

 

دلایل اصلی و مهم ریزش مو بعد از عمل جراحی چاقی

بهتر است پیش از بررسی نحوه درمان ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده ، ابتدا دلایل و علت ریزش مو بعد از عمل جراحی را بدانیم. هنگامی که نوبت به بررسی دلایل ریزش مو تلوژن افلوویوم می ‌رسد، تحقیقات حاکی از آن است که پنج عامل وجود دارد که به طور عمده در بروز این پدیده موثر هستند:

 • استرس خارجی و احساسی
 • جراحی سنگین
 • کمبود مواد مغذی
 • داروها
 • کاهش سریع وزن
 • استرس عاطفی و ریزش مو

 

چگونه می‌توان از ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و دیگر جراحی های چاقی جلوگیری کرد؟

جلوگیری از ریزش مو بعد از عمل چاقی
جلوگیری از ریزش مو بعد از عمل چاقی

حال که درباره علت ریزش مو بعد از عمل جراحی چاقی دانستیم، پس می‌توانیم با انجام یک سری کارها به کمرنگ شدن این دلایل و در نهایت جلوگیری از ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و دیگر جراحی های چاقی کمک کنیم. ابتدا بهتر است استرس را کنار بگذارید. با مدیتیشن، ورزش و دوری از افکار و آدم ‌های منفی می‌توانید بخش قابل توجهی از استرس را از خود دور کنید. با کم شدن استرس، خیلی سریع، به نتایج مثبت و دلخواه دست پیدا خواهید کرد. همچنین باید با مصرف مواد مغذی و معدنی، از کمبود این مواد در بدنتان جلوگیری کنید. در ادامه مهم‌ترین مواد معدنی لازم برای سلامت مو را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

مهم‌ترین مواد معدنی و مغذی برای جلوگیری از ریزش مو بعد از عمل اسلیو

علت ریزش مو بعد از عمل جراحی چاقی هرچه که باشد شما می توانید با خوردن مواد معدنی و مغذی از جمله انواع ویتامین ها به درمان و کاهش ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده یا هر نوع جراحی چاقی دیگر کمک کنید. .در ادامه مهم‌ترین مواد معدنی لازم برای سلامت مو را به شما معرفی خواهد شد:

 • مولتی‌ویتامین

مصرف مولتی‌ویتامین پیش از انجام جراحی توصیه می شود. برای درمان ریزش مو بعد از عمل اسلیو و بای پس معده حتما مولتی ‌ویتامین‌ مصرف کنید. در واقع علت ریزش مو بعد از عمل جراحی کمبود بسیاری از مواد مغذی و ویتامین‌ها است، بنابراین به ویتامین ‌های روزانه خود به عنوان دارو نگاه کنید. مصرف این مواد برای جلوگیری از کمبود مواد مغذی بدن، ضروری هستند. ویتامین‌های گروه B مواد مورد نیاز برای سالم و پر پشت نگه داشتن مو را تأمین می‌کنند.

دو هفته قبل از جراحی به طور مداوم، مولتی ویتامین ‌های چاقی را مصرف کنید تا از ریزش مو و خستگی ناشی از مصرف کم مواد مغذی جلوگیری شود.

 • پروتئین

 • پروتئین
  پروتئین

مصرف پروتئین برای استحکام مو لازم است. پیشنهاد پزشک و جراح چاقی به شما این است که برای پیشگیری از ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده روزانه حتماً بین ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین مصرف کنید. پروتئین عنصر سازنده کلیه سلول‌های بدن، از جمله سلول‌هایی است که موهای شما را تشکیل می‌دهند. عدم رعایت توصیه مصرف حداقل ۶۰ گرم پروتئین در روز می‌تواند باعث ضعیف شدن و ریزش مو بعد از عمل اسلیو شود.

حتماً از بودن مواد پروتئینی در سفره‌تان مطمئن شوید. در هر وعده غذایی یا میان ‌وعده، یک پروتئین را بگنجانید. این ماده مغذی علاوه بر فوایدی که برای موی شما دارد، برای بالا بردن توده عضلانی و قدرت بدنی شما نیز مفید است. غذاهای حاوی پروتئین  شامل مرغ بدون پوست، گوشت قرمز بدون چربی، ماهی کبابی یا پخته شده، پنیر رشته‌ای کم چرب و دلمه‌ پنیر، ماست یونانی، لوبیا، خوراکی‌های پروتئینی، دانه‌ی چیا و تخم کتان هستند. اگر گیاه‌خوار هستید، حتماً گزینه‌های مختلف پروتئین گیاهخواری را در هر وعده غذایی فراهم کنید تا همه اسیدهای آمینه لازم برای بدنتان را تأمین کنند. به عنوان مثال می‌توان به مصرف لوبیا، نخود فرنگی، کینوا، دانه چیا و سویا روی آورد.

در آخر بهتر است بدانید که اگر فراهم کردن پروتئین از این مواد غذایی برای شما ممکن نیست، شما می‌توانید به مکمل‌های پودری یا مایع پروتئین، طبق دستور پزشک رو بیاورید.

 • آهن

افزایش سطح فریتین بدن با مصرف آهن ممکن می شود. همانطور که احتمالاً می‌دانید، آهن یک عنصر مهم در بدن است. اگر هفت ماه پس از جراحی هنوز موهایتان در حال ریزش هستند، سطح آهن بدنتان را بررسی کنید. سطح فریتین بدن، نشان‌دهنده ذخیره آهن در بدن است و سطح پایین فریتین معمولاً با ریزش مو همراه است. بالا بردن سطح فریتین بدن، یکی از راهکارهای درمان ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده است.

اگر فکر می‌کنید ممکن است مقدار آهن بدن شما پایین باشد، از متخصص تغذیه یا دکتر خود بخواهید که سطح فریتین شما را بررسی کند. علائم کمبود آهن، شامل خستگی، رنگ پریدگی پوست، ضعف و عدم توانایی در تنظیم دمای بدن است.

منابع غذایی غنی از آهن شامل گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، سبزیجات برگ تیره، لوبیا، نخود فرنگی، حبوبات و غلات غنی ‌شده از آهن است. هنگام خوردن غذاهای سرشار از آهن، یک غذای غنی از ویتامین C نیز مصرف کنید، زیرا با این کار، جذب آهن بهتر می‌شود.

 • زینک (روی)

 • زینک

مصرف زینک (روی)، تیر آخر برای درمان ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده یا دیگر جراحی های چاقی است.    اگر سه موردی که پیش از این گفته شد (پروتئین، ویتامین و آهن) را رعایت کرده‌اید و هنوز هم در حال ریزش مو هستید، بهتر است روی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. روی عامل مهمی در رشد و نمو موهای سالم است.

 

قبل از شروع مصرف مکمل زینک، حتماً با متخصص تغذیه یا پزشک خود صحبت کنید؛ زیرا مصرف مقادیر بیش از حد روی، باعث عوارض جانبی جدی همچون حالت تهوع، ناراحتی معده، سردرد و استفراغ می‌شود.

صدف، گوشت قرمز و گوشت طیور بیشترین عنصر روی را به طور طبیعی در رژیم غذایی شما می‌آورند.

 

دیگر مواد مغذی برای پیشگیری از ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده

در حالت کلی توصیه متخصصان و بهترین جراح چاقی در تهران  برای پیشگیری از ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده این است که، هر روز طیف گسترده‌ای از غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی را بخورید. سایر مواد مغذی مرتبط با سلامت مو شامل ویتامین A، فولات، ویتامین ب۶ و اسیدهای چرب ضروری هستند. علت ریزش مو بعد از عمل جراحی چاقی می‌تواند به دلیل بیماری ‌های سیستمیک، از جمله بیماری تیروئید و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) و تحت تأثیر ژنتیک باشد. بنابراین با مراجعه به پزشک و دادن آزمایش، از شرایط سلامت خود مطمئن شوید.

 

جمع‌بندی

علت ریزش مو بعد از عمل جراحی چاقی هر چه باشد، درمان ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده به راحتی امکان‌پذیر است. فقط لازم است نکاتی که گفته شد، بصورت کامل رعایت شده و مواد معدنی و مغذی نام برده شده را مصرف کنید. برای اینکه با کمترین مشکل در جراحی چاقی خود روبرو شوید، باید با یک جراح که تخصص جراحی چاقی داشته باشد و دارای سابقه جراحی اسلیو و بای پس معده موفق در رزومه خود باشد، برای انجام عمل خود صحبت کنید.

دکتر حامد قدسی خورسند، متخصص جراحی چاقی و لاپاروسکوپی پیشرفته جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO هستند و در زمینه جراحی چاقی دارای سابقه زیاد و خیلی خوبی می‌باشند. برای رزرو وقت ملاقات با ایشان می‌توانید از طریق راه‌های گفته شده در صفحه تماس با ما اقدام کنید.

اگر می خواهید این مقاله را مجدداً مطالعه کنید می توانید نسخه PDF را دانلود کنید.

منابع:

 • https://www.dallasweightloss.com/understanding-hair-loss-after-bariatric-surgery/
 • https://www.ecommunity.com/healthminute/2015/4-tips-prevent-hair-loss-after-bariatric-surgery
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *