عوارض باورنکردنی ابدومینوپلاستی؛ از افسانه تا واقعیت

دکتر حامد قدسی » جراحی ها » عوارض باورنکردنی ابدومینوپلاستی؛ از افسانه تا واقعیت
عوارض ابدومینوپلاستی

عوارض ابدومینوپلاستی یکی از دغدغه‌هایی است که ممکن است ذهن تمامی افرادی را که قصد انجام این عمل را دارند، به خود مشغول کند. اگر شما هم در دسته بندی افرادی قرار می‌گیرید که به دلیل چاقی مفرط و اضافه وزن، قصد انجام این جراحی چاقی را دارید، احتمالا از عوارض بعد از آن هم چیزهایی به گوشتان خورده باشد.

در صورتی که در آینده‌ای نه چندان دور، می‌خواهید برای انجام این عمل چاقی اقدام نمایید اما درباره عوارض بعد از جراحی نگران هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید. در این مطلب قرار است تمامی عوارض بعد از جراحی ابدومینوپلاستی را مورد بررسی قرار داده و ببینیم با در نظر گرفتن عواقب آن، بهتر است عمل کنیم یا نه! در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با عوارض باورنکردنی ابدومینوپلاستی

 

آشنایی با جراحی ابدومینوپلاستی

پیش از آنکه بخواهیم به سراغ عوارض ابدومینوپلاستی برویم، بهتر است با خود این عمل کمی آشنا شویم. در واقع می‌توان گفت که یک نوع جراحی است که طی آن تمامی چربی‌های اضافه‌ای در شکم و نواحی اطراف آن وجود دارند، از بدن جدا شده و در نهایت خارج می‌شوند. در اثر این عمل، تمامی چربی‌های شل و آویزانی که در ناحیه شکم جمع شده بودند، از بین می‌روند و عضلات این بخش سفت می‌شوند و دیگر فرمت آویزان نخواهند داشت. در واقع، این عمل را جراحی زیبایی شکم هم می‌نامند.

آیا عوارض ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

همه ما می‌دانیم که تمامی عمل‌های جراحی عوارض خاص خود را در پی خواهند داشت؛ ابدومینوپلاستی هم از این قاعده مستثنی نیست. شما عزیزان لازم است به عنوان فردی که از چاقی و چربی‌های اضافه بدن خود رنج می‌برد و قصد انجام این کار دارد، تمامی عواقب آن را سنجیده و براساس آگاهی از آنها تصمیم نهایی خود را بگیرید.

توصیه ما به شما این است که برای گرفتن تصمیمی بهتر و منطقی‌تر تمامی عوارض ابدومینوپلاستی را بررسی کرده و ببینید که عوارض چاقی مفرطی که دارید بدتر است یا عوارض بعد از عمل؛ در این صورت است که می‌توانید درست‌ترین تصمیم ممکن را بگیرید. در نظر داشته باشید که بهتر است برای این کار از پزشک متخصص کمک گرفته و با او مشورت‌های لازم را انجام دهید.

عوارض ابدومینوپلاستی شامل چه مواردی می‌شوند؟

در بخش بالا توضیح دادیم که عمل جراحی زیبایی شکم هم مانند تمامی جراحی‌ها عواقب خاص خودش را در پی دارد؛ از این رو بهتر است با آگاهی کامل تصمیم به انجام یا عدم انجام آن بگیرید. برخی از مهم‌ترین عوارض این جراحی چاقی شامل موارد زیر می‌شوند:

 ابتلا به آمبولی ریه

آمبولی ریوی، یکی از عوارضی است که به صورت نادر ممکن است در تمامی افرادی که در معرض هر نوع جراحی قرار گرفته‌اند، اتفاق بیفتد. این جمله به این معنی است که نه تنها در ابدومینوپلاستی، بلکه در اثر هر نوع جراحی دیگری هم ممکن است این مشکل به وجود بیاید. آمبولی ریوی غالبا به دلیل نداشتن تحرک و فعالیت بعد از عمل ایجاد می‌شود و احتمال رخ دادن آن از ۷۲ ساعت بعد از عمل تا چیزی حدود ۳ هفته وجود دارد.

ایجاد لخته خون و عفونت؛ دیگر عوارض ابدومینوپلاستی

عفونت یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است یعد از عمل برای هر فردی پیش بیاید. در صورتی که بیمار بعد از جراحی موارد بهداشتی را رعایت نکرده باشد، باکتری‌ها به زخم‌های ایجاد شده در اثر عمل نفوذ کرده و در نهایت منجر به عفونت خواهند شد. یکی از راه حل‌هایی که می‌تواند قابل توجهی خطر ایجاد عفونت را کاهش بدهد، استفاده از لوزام یکبار مصرف در حین عمل است؛ بنابراین دقت کنید که حتما در طول انجام عمل این مورد رعایت شود.

توصیه ما به شما عزیزان این است که حتما در صورت بروز مشکل، پزشک خود را مطلع کنند. همچنین لازم است این نکته را بدانید که عفونت ممکن است در بدن هر شخص به نحوی بروز کند؛ به این صورت که گاهی اوقات به بافت‌های بدن نفوذ کرده و گاهی فقط به صورت سطحی باشد. در نظر داشته باشید که این مشکل با تجویز آنتی بیوتیک غالبا حل می‌شود و عفونت‌ها از بین می‌روند.

تورم و احساس درد زیاد

همه ما می‌دانیم که طی این عمل بخیه‌ها و زخم‌هایی در ناحیه شکم ما ایجاد خواهد شد؛ بنابراین لازم است این را هم بدانید که تا چند روز بعد از عمل، ممکن است درد زیادی را در این نواحی حس کنید. در حالت کلی، برای کاهش احساس درد پزشکان برای شما داروهای مسکن را تجویز می‌کنند که با مصرف آنها دردتان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

همچنین ایجاد تورم و کبود شدن ناحیه جراحی و اطراف آن هم یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای همه افرادی که این عمل را تجربه کرده‌اند، پیش بیاید. علت ایجاد تورم در این نواحی، جمع شدن مایع میان بافتی است که در چنین شرایطی پزشک می‌تواند با استفاده از سرنگ آنها را خارج کند.

ماندن جای زخم؛ یکی از عوارض ابدومینوپلاستی

ماندن جای زخم روی بدن یکی از عوارض این عمل است که ممکن است برای همه ناخوشایند باشد. به این نکته توجه کنید که میزان ماندگاری زخم‌ها قابل حدس نیست و از هیچ قاعده‌ای پیروی نمی‎کند؛ چرا که بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است جای زخم روی بدن یک فرد تا چند ماه بعد از عمل از بین برود اما در فرد دیگری به این صورت نباشد و جای بخیه‌ها برای مدت طولانی‌تری بماند.

آسیب وارد شدن به اعصاب شکمی بر اثر جراحی

عمل ابدومینوپلاستی به این صورت است که طی آن بخشی از پوست ناحیه شکمی بریده و از بدن جدا می‌شود. گاهی اوقات ممکن است در حین جداسازی بافت‌های شکم از بدن، عصب‌های موجود در این ناحیه آسیب دیده و حس خودشان را از دست بدهند. در چنین شرایطی، فردی که عمل کرده است ممکن است به طور کلی، هیچ حسی نسبت به لمس ناحیه شکمی نداشته باشد.

نکروز پوست؛ یکی از عوارض نادر جراحی ابدومینوپلاستی

نکروز پوست یکی دیگر از عوارض بعد از این عمل است که به صورت نادر امکان دارد رخ دهد. جالب است بداند که این مشکل در افراد سیگاری با احتمال بیشتری به وجود می‌آید، بنابراین توصیه پزشکان به شما این است که برای حفظ سلامتی خودتان هم که شده، در صورت استعمال سیگار، بهتر است چند هفته قبل و چند هفته بعد از انجام عمل، مصرف آن را متوقف نمایید.

نکات مهم جهت کاهش عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

برای کاهش عوارض این جراحی، پیش از هر چیزی لازم است در انتخاب جراح خود دقت نمایید و او را با دقت و وسواس بالایی انتخاب کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که باید تمامی دستور العمل‌های گفته شده توسط پزشکتان را چه در دوران قبل از عمل و چه روزهای بعد از عمل، درست و دقیق انجام دهید. برخی از نکات مهمی که به کاهش خطرات و عوارض این جراحی کمک می‌کنند، عبارت اند از:

  •         داشتن یک رژیم غذایی سالم

یکی از نکاتی که باید بعد از عمل به آن توجه داشته باشد، رژیم غذاییتان است. بعد از جراحی جهت کاهش هر چه بیشتر عوارض ابدومینوپلاستی، بهتر است از مواد غذایی سالم مانند میوه و سبزیجات تازه و همچنین مایعات بیشتری استفاده کنید.

  •   جلوگیری از انجام فعالیت‌های سنگین

سعی کنید که حداقل به مدت شش هفته بعد از جراحی، از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. برای بهبودی سریع‌تر لازم است که در طول این مدت از بلند کردن اشیایی که وزن بالایی دارند یا هر نوع حرکتی که سبب خم شدن شما و وارد شدن فشار به ناحیه شکمی می‌شود، پرهیز کنید.

  •   پیاده روی و انجام فعالیت‌های فیزیکی سبک

بهتر است بعد از عمل و برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی، بخشی از روز خود را به پیاده روی اختصاص دهید. لازم است بدانید که پیاده روی بعد از ابدومینوپلاستی اگر به روش درست انجام شود، منجر به کاهش احتمال لخته شدن خودن و همچنین کاهش تورم خواهد شد.

راه‌های کاهش عوارض ابدومینوپلاستی
پیاده روی

کاهش عوارض ابدومینوپلاستی با مراجعه به جراح متخصص

یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که در جهت کاهش عوارض بعد از جراحی می‌توانیم انجام دهیم، انتخاب یک پزشک متخصص است. در نظر داشته باشید که به دلیل حساسیت بالای این عمل حتما به پزشکی مراجعه کنید که علاوه بر تخصص و دانش لازم، تجربه کافی برای انجام این کار را در اختیار داشته باشد.

دکتر سید حامد قدسی، یکی از جراحان برتر و مطرح در زمینه عمل‎های چاقی و لاپاروسکوپی هستند که با داشتن سابقه‌ای درخشان در این زمینه توانسته‌اند به افراد بسیاری جهت داشتن اندام متناسب و وزن ایده آل کمک کنند. شما عزیزان می‌توانید در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض ابدومینوپلاستی . گرفتن مشاوره برای این عمل، با یکی از شماره تلفن‌های مندرج در صفحه سایت تماس گرفته و از خدمات لازم بهره‌مند شوید.

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *