عوارض عمل ابدو مینوپلاستی

خانه | جراحی ها | عوارض عمل ابدو مینوپلاستی
درباره عوارض عمل ابدو مینوپلاستی بیشتر بدانید

ابدومینوپلاستی نوعی جراحی پیکرتراشی است که با هدف اصلاح فرم و زیبایی اندام  انجام می‌شود. در این جراحی پزشک، چربی و پوست اضافی را از نواحی اطراف شکم، ران و پهلوها برداشته تا بافت‌های همبند زیر پوست محکم شده و عضلات و اندام شکمی سفت به نظر برسند. انجام جراحی بزرگ پیکرتراشی مانند سایر تکنیک‌های جراحی تهاجمی با عوارضی همراه است. در این مقاله دکتر حامد قدسی با شما در مورد عوارض عوارض عمل ابدو (ابدومینوپلاستی) بیشتر صحبت خواهند کرد.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

در سال‌های اخیر تکنیک‌های جراحی پلاستیک رشد چشمگیری داشته و افراد راحت‌تر از گذشته می‌توانند اهداف زیبایی و تناسب اندام خود را تحقق بخشند. امروزه داشتن تناسب اندام برای افرادی که از شاخص توده بدنی بالا رنج میبرند از طریق جراحی تناسب اندام امکان‌پذیر است. بعد از انجام این جراحی و زمانی که فرد دچار کاهش وزن شدید می‌شود ممکن است افتادگی و شلی پوست را تجربه کند. این موضوع می‌تواند انتخاب لباس را دشوار نماید.

در ابدومینوپلاستی جراح با ایجاد برش‌های مختلف پوست و چربی سرسخت و مقاوم را برمی‌دارد. از آنجا که این جراحی با برش‌های متعدد همراه است، بیماران در صورت عدم رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی ممکن است عوارضی را تجربه نمایند. در این مقاله ما به صورت کامل عوارض عمل ابدو (ابدومینوپلاستی) را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم پس اگر می‌خواهید درباره عوارض این جراحی زیبایی و راه‌های پیشگیری از آن بیشتر بدانید به خواندن ادامه دهید.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب: 02188870946 – 02188870945
 • شماره برای رزرو نوبت: 09109254936
 • مشاوره آنلاین: 09931466388

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ابدومینوپلاستی چیست و به چه روش های انجام می گیرد، کلیک کنید.

عمل ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟  

قبل از اینکه بخواهیم در مورد عوارض عمل ابدو (ابدومینوپلاستی) یا تامی تاک صحبت کنیم بهتر است در مورد چگونگی انجام این جراحی بیشتر بدانید.

برای انجام جراحی پزشک تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.

این جراحی از طریق دو برش انجام خواهد شد. یک برش در فاصله بین استخوان‌های لگن و زیر شکم نزدیک به خط بینی یه ناحیه شرمگاهی ایجاد می‌شود و برش دیگر در ناحیه اطراف ناف خواهد بود این کمک می‌کند تا راحت بتوان پوست را از دیواره شکم جدا کرد.

پس از برش پوست و خارج کردن چربی‌های اضافی زیر پوست عضلات شکم جمع شده تا باقیمانده پوست بتواند به راحتی آنها را همپوشانی کند.

نهایت ناف در جای اصلی قرار گرفته و برش‌ها بسته می‌شوند.

بعد از جراحی ممکن است لازم باشد تا شما از گن یا لباس مخصوص استفاده کنید.

نکته مهم: ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی پلاستیک است که بعد از کاهش وزن شدید و افتادگی پوست توصیه می‌شود. این تکنیک پیکرتراشی نقشی در لاغری شما نخواهد داشت. اگر به دنبال لاغری هستید باید از طریق رژیم غذایی، ورزش و عمل لاغری به دنبال کم کردن وزن اضافی خود باشید.

نکته مهم در خصوص عوارض عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی

بررسی عوارض ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یک روش جراحی ایمن با میزان رضایت بالاست. برای رسیدن به نتایج صد درصد ممکن است ابدومینوپلاستی با سایر تکنیک‌های زیبایی مانند لیپوساکشن نیز ترکیب شود. به دلیل گستردگی جراحی احتمال بروز عوارض به شرح زیر است:

سروما

تجمع مایع سروزی در زیر فلپ شکم شایع ترین عوارض عمل ابدو (ابدومینوپلاستی) است. اکثر سروماها معمولاً پس از سوراخ شدن و آسپیراسیون مکرر برطرف می‌شوند.

عفونت

یکی از عوارض عمل ابدو ایجاد عفونت

عفونت دومین عارضه شایع عوارض عمل ابدو (ابدومینوپلاستی) است. نقص سیستم ایمنی، سوء تغذیه بعد از اسلیو معده یا بای پس معده و دیابت خطر ابتلا به هر نوع عفونی را افزایش میدهند. بیماران بسیار چاقی که برای انجام این جراحی اقدام میکنند نیز در معرض خطر عفونت قرار دارند. مصرف دخانیات، عوارضی مانند نکروز  و سروماها نیز خطر عفونت را افزایش می‌دهند.

نکروز پوست

هنگامی که نکروز در پوست و بافت زیر پوستی رخ می‌دهد، بهبودی می‌تواند یک فرآیند پیچیده باشد. در ابتدا، نکروز ممکن است به دلیل تاخیر در خونرسانی مویرگی و کاهش دمای موضعی  اتفاق بیفتد. مهم ترین عامل خطر برای این عارضه مصرف تنباکو است که خطر را سه برابر می‌کند. انجام همزمان ابدومینوپلاستی همراه با سایر عمل‌های زیبایی نیز خطر نکروز پوست را افزایش می‌دهد. بسته به اندازه ناحیه آسیب دیده، این عارضه می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

هماتوم

یکی دیگر از عوارض عمل ابدو (ابدومینوپلاستی) هماتوم است که کمتر از سروما یا نکروز پوستی گزارش شده است. هماتوم به نشت خون از عروق بزرگ مانند سیاهرگ و سرخرگ گفته می‌شود. اگر هماتوم کوچک باشد، کاملاً بدون علامت است، اما اگر بزرگ باشد، معمولاً در 24 ساعت اول با تورم، درد موضعی و اکیموز ظاهر می‌شود. هماتوم‌های بزرگ با خونریزی همراه هستند که این می‌تواند منجر به بی‌ثباتی همودینامیک و شوک هیپوولمیک شود.

سایر خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی

 • خطرات بیهوشی
 • عدم تقارن
 • خون ریزی
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • بی حسی یا سایر تغییرات پوستی
 • درد مداوم
 • بهبود ضعیف زخم
 • نیاز به جراحی مجدد
 • شلی مکرر پوست
 • تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 • از بین رفتن بافت پوست
 • جای زخم و اسکار

این خطرات و سایر خطرات قبل از جراحی توسط پزشک شرح داده خواهند شد. مصرف داروهایی مانند داروهای ضد انعقاد خون و ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند بیماری هموفیلی بیماری‌های خونی احتمال بروز عوارض را افزایش خواهند داد بنابراین بسیار مهم است که قبل از جراحی در مورد سابقه پزشکی خود و همه داروهایی که مصرف می‌کنید با جراح چاقی صحبت نمایید.

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات در خصوص مراحل لیفت پوست بدن و عوارض احتمالی آن کلیک کنید.

روش‌های کاهش عوارض عمل ابدو (ابدومینوپلاستی)

در زیر به مهم‌ترین راه‌های پیشگیری و کاهش عوارض ابدومینوپلاستی اشاره شده است:

1- فعال بمانید

جهت کاهش عوارض عمل ابدو فعال بمانید

داشتن فعالیت و تحرک باعث افزایش خونرسانی شده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. این می‌تواند خطر ابتلا به سکته قلبی مغزی و آمبولی ریوی را کاهش دهد، بنابراین تا جایی که می‌توانید پیاده‌روی کنید. پس از پشت سر گذاشتن دوران نقاهت می‌توانید تمرینات ورزشی خود را از سر بگیرید.

2- آنتی بیوتیک‌ها و داروهای مسکن تجویز شده را به موقع مصرف کنید

داروهای مسکن به کاهش درد کمک کرده و مصرف آنتی بیوتیک‌ها از ابتلا به عفونت پیشگیری خواهند کرد.

3- از مصرف سیگار و دخانیات بپرهیزید

سیگار و دخانیات خونرسانی و اکسیژن رسانی را به بافت‌های جراحی شده بدن دچار اختلال کرده و روند بهبودی را به تاخیر  می‌اندازند.

4- رژیم غذایی سالم داشته باشید

رژیم غذایی غنی از سبزیجات فیبر و پروتئین ترمیم و بهبود سریعتر بافت‌ها کمک می‌کند.

کلام پایانی

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک جراحی زیبایی شکم است و به افراد پیشنهاد می‌شود که بعد از کاهش وزن شدید دچار افتادگی و شلی پوست شکم و اطراف ران‌ها شده‌اند. جرامی ابدومینوپلاستی با ایجاد برش‌هایی در زیر شکم انجام می‌شود. از آنجا که این یک جراحی گسترده است می‌تواند با عوارضی همراه باشد.

مهم‌ترین عوارض عمل ابدو (ابدومینوپلاستی) عبارتند از نکروز، سروما، هماتوم  مشکلات پوستی، جای زخم اسکار و… برای پیشگیری از این عوارض باید مراقبت‌های بعد از جراحی را به دقت دنبال کنید. داشتن تحرک کافی، مصرف غذاهای سالم، مصرف به موقع داروها و آنتی بیوتیک‌ها، عدم استفاده از سیگار و دخانیات همگی می‌توانند روند بهبودی شما را سرعت داده و از عوارض این جراحی پیشگیری کنند.

البته انتخاب یک جراح متخصص و کاربلد نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض خواهد داشت، به همین دلیل به شما توصیه می‌شود برای کاهش وزن و لاغری و رفع مشکلات مرتبط با آن به بهترین جراح چاقی در تهران مراجعه نمایید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند.

سوالات پرتکرار

1- آیا عوارض ابدومینوپلاستی می‌تواند خطرناک باشد؟

در صورت نادیده گرفتن برخی عوارض مانند لخته شدن خون، احتمال ترومبوز وریدی افزایش خواهد یافت که این میتواند تهدید کننده جان فرد باشد

2- می‌توان از عوارض ابدومینوپلاستی پیشگیری کرد؟

با رعایت مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های بعد از جراحی مانند مصرف به موقع آنتی بیوتیک‌ها، داشتن رژیم غذایی سالم و تحرک کافی می‌توان احتمال بروز عوارض را کاهش داد.

3- آیا بعد از ابدومینوپلاستی دوباره پوست شل و افتاده به نظر می‌رسد؟

در صورتی که پزشک از مهارت کافی برخوردار نباشد، احتمال افتادگی و شلی مجدد پوست وجود خواهد داشت.

4- مهمترین عوارض ابدومینوپلاستی چه هستند؟

هماتوم، سروما، جای زخم اسکار، از بین رفتن بافت پوست، تغییر رنگ پوست، ترومبوز ورید عمیقی، خونریزی و بهبود ضعیف زخم از مهم‌ترین عوارض انجام این جراحی هستند.

منابع

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/10/151029124815.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5621815

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض پودر لاغری
لاغری

عوارض پودر لاغری

اگر در حال حاضر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید و به دنبال پیشرفت در مسیر لاغری و تناسب اندام خود هستید ممکن است در مورد

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *