عوارض ابدومینوپلاستی

خانه | جراحی ها | عوارض ابدومینوپلاستی
عوارض ابدومینوپلاستی

عوارض ابدومینوپلاستی: ابدومینوپلاستی یا تامی تاک با هدف تغییر شکل و فرم شکم انجام می شود. ابدومینوپلاستی به کاهش وزن شما کمک نمی کند. زنان باردار و افرادی که پس از کاهش وزن از طریق جراحی چاقی یا هر روش دیگری دچار شلی و افتادگی پوست در ناحیه شکمی شده‌اند از طریق این جراحی می توانند با حذف پوست و چربی های اضافه شکم، شکل و فرم زیباتری به اندام خود ببخشد.

در کنار تمام مزایایی که این نوع جراحی زیبایی دارد، ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد. در واقع عوارض ابدومینوپلاستی یکی از دغدغه‌ هایی مهم افرادی است که قصد انجام این عمل را دارند. اگر شما هم به دلیل چاقی مفرط و اضافه وزن، قصد انجام این نوع جراحی چاقی را دارید، احتمالاً درباره عوارض بعد از آن شنیده اید.

اگر قصد انجام این عمل زیبایی را دارید و در مورد عوارض بعد از جراحی نگران هستید به شما پیشنهاد می شود تا پایان مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله تمام عوارض ابدومینوپلاستی مورد بررسی قرار گرفته تا شما بتوانید تصمیم گیری بهتری جهت انجام این عمل داشته باشید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالب زیر را با دقت دنبال کنید.

آشنایی با جراحی ابدومینوپلاستی

آشنایی با جراحی ابدومینوپلاستی

 

پیش از آنکه بخواهیم به سراغ عوارض ابدومینوپلاستی برویم، بهتر است با خود این عمل کمی آشنا شویم. ابدومینوپلاستی را جراحی زیبایی شکم هم می‌نامند. در واقع می‌توان گفت که یک نوع جراحی است که طی آن تمامی چربی ‌های اضافه‌ شکم و نواحی اطراف آن از بدن خارج می‌شوند. در اثر این عمل، تمامی چربی ‌های شل و آویزانی که در ناحیه شکم جمع شده بودند، از بین رفته و عضلات این بخش سفت شده و دیگر شکل و فرم آویزان نخواهند داشت. ابدومینوپلاستی با روش ‌ها و تکنیک ‌های مختلفی انجام می گیرد. مهم ترین تکنیک های مورد استفاده در این روش عبارتند از:

 • ابدومینوپلاستی کلاسیک

  در این روش جراح چاقی با استفاده از یک برش نسبتاً وسیع در قسمت تحتانی شکم پوست و چربی های اضافی را جهت سفت شدن عضلات شکم بر می دارد. در این روش ممکن است جای ناف تغییر پیدا کند. با توجه به گستردگی برش احتمال بروز عوارض ابدومینوپلاستی در این روش نیز کمی بیشتر است.

 • مینی ابدومینوپلاستی

  در این نوع عمل زیبایی شکم تنها برش کوچکی برای خارج کردن چربی و پوست اضافی انجام میشود و جای ناف تغییری نخواهد کرد.

آیا عوارض ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

همه ما می‌دانیم که تمامی عمل‌های جراحی مانند اسلیو معده، بای پس معده و… که با هدف زیبایی یا درمانی انجام می شوند، عوارض خاص خود را در پی خواهند داشت.  افرادی که از چاقی و چربی‌های اضافه بدن خود رنج می ‌برند و قصد انجام این کار دارد، تمامی عواقب این عمل را سنجیده و براساس آگاهی از آنها تصمیم نهایی خود را بگیرید.

مشاوره با پزشک، انجام آزمایشات لازم، رعایت مراقبت های اصولی قبل عمل مانند قطع یا مصرف برخی داروها، ترک سیگار، دخانیات و مشروبات الکلی همگی می توانند در کاهش عوارض ابدومینوپلاستی تاثیر گذار باشند. عدم توجه به این نکات می تواند انجام جراحی را نیز با مشکل مواجه کرده و حتی منجر به خونریزی حین عمل شود، بنابراین برای کاهش عوارض تمام نکات مراقبتی را که پزشک برای شما شرح می دهد مو به مو و با دقت دنبال کنید.

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

 

هر عملی که به روش تهاجمی انجام شود عوارضی به دنبال خواهد داشت و عمل ابدومینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنا نیست. عمل جراحی زیبایی شکم هم مانند تمامی جراحی‌ ها عواقب خاص خودش را در پی دارد؛ از این رو بهتر است با آگاهی کامل تصمیم به انجام این عمل بگیرید. برخی از مهم‌ترین عوارض ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر می‌ باشند:

 • ابتلا به آمبولی ریه

آمبولی ریوی، یکی از عوارضی است که به صورت نادر ممکن است برای همه افرادی که زیر تیغ جراحی می روند، اتفاق بیفتد.  در ابدومینوپلاستی نیز ممکن است این مشکل به وجود بیاید. آمبولی ریوی غالبا به دلیل نداشتن تحرک و فعالیت بعد از عمل ایجاد می‌شود. ۷۲ ساعت بعد از عمل تا چیزی حدود ۳ هفته احتمال آمبولی ریه وجود دارد. برای کاهش این عارضه بهتر است در مورد فعالیت های ورزشی مناسب از پزشک خود بپرسید.

 • ایجاد عفونت

عفونت یکی از دیگر عوارض ابدومینوپلاستی است که ممکن است بعد از عمل برای هر فردی پیش بیاید. در صورتی که بیمار بعد از جراحی موارد بهداشتی را رعایت نکرده باشد، باکتری ‌ها به زخم‌ های ایجاد شده در اثر عمل نفوذ کرده و در نهایت منجر به عفونت خواهند شد. یکی از راه حل‌هایی که می‌تواند قابل توجهی خطر ایجاد عفونت را کاهش بدهد، استفاده از لوزام یکبار مصرف در حین عمل است؛ بنابراین در مورد انتخاب مطب و کلینیک خود برای جراحی دقت کنید و قبل از عمل در مورد رعایت نکات بهداشتی مطمئن شوید.

توصیه ما به شما عزیزان این است که حتما در صورت بروز مشکل، پزشک خود را مطلع کنند. همچنین لازم است این نکته را بدانید که عفونت ممکن است در بدن هر شخص به نحوی بروز کند؛ به این صورت که گاهی اوقات به بافت‌های بدن نفوذ کرده و گاهی فقط به صورت سطحی باشد. در اکثر موارد این مشکل با تجویز آنتی بیوتیک حل می‌شود و عفونت ‌ها از بین می‌روند.

 • احساس درد زیاد

همانطور که می‌دانید طی این عمل بخیه‌ ها و زخم‌ هایی در ناحیه شکم ایجاد خواهند شد. به دلیل ایجاد زخم ها و برش ها تا چند روز بعد از عمل، ممکن است درد زیادی را در  نواحی تحت جراحی حس کنید. در حالت کلی، برای کاهش احساس درد پزشک برای شما داروهای مسکن را تجویز می‌کند که با مصرف آنها دردتان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 • تورم و کبودی

تورم و کبودی بعد از ابدومینوپلاستی

همچنین ایجاد تورم و کبود شدن ناحیه جراحی و اطراف آن هم یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای همه افرادی که این عمل را تجربه کرده‌اند، پیش بیاید. علت ایجاد تورم در این نواحی، جمع شدن مایع میان بافتی است که در چنین شرایطی پزشک می‌تواند با استفاده از سرنگ آنها را خارج کند.

 • باقی ماندن جای زخم روی بدن

یکی از عوارض ابدومینوپلاستی ماندن جای زخم روی بدن بعد عمل است که ممکن است برای همه ناخوشایند باشد. به این نکته توجه کنید که میزان ماندگاری زخم‌ها قابل حدس نیست و از هیچ قاعده‌ای پیروی نمی‎کند؛ چرا که بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است جای زخم روی بدن یک فرد تا چند ماه بعد از عمل از بین برود، اما در فرد دیگری به این صورت نباشد و جای بخیه ‌ها برای مدت طولانی‌ تری باقی بمانند.

 • آسیب وارد شدن به اعصاب شکمی بر اثر جراحی

در طی این عمل زیبایی بخشی از پوست ناحیه شکمی بریده و از بدن جدا می‌شود. گاهی اوقات ممکن است در حین جداسازی بافت‌های شکم از بدن، عصب‌های موجود در این ناحیه آسیب ببینند. در چنین شرایطی، فردی که عمل کرده است ممکن است به طور کلی، هیچ حسی نسبت به لمس ناحیه شکمی نداشته باشد.

 • نکروز پوست

یکی از عوارض ابدومینوپلاستی که به ندرت رخ می دهد، نکروز پوست است. جالب است بداند که احتمال بروز  این مشکل در افراد سیگاری بیشتر است، بنابراین توصیه پزشکان به شما این است که برای حفظ سلامتی خودتان هم که شده، در صورت استعمال سیگار، بهتر است چند هفته قبل و چند هفته بعد از انجام عمل، مصرف آن را متوقف نمایید.

نکات مهم جهت کاهش عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

 

 

برای کاهش عوارض ابدومینوپلاستی، پیش از هر چیزی لازم است در انتخاب جراح خود دقت نمایید. درباره سابقه، میزان مهارت، دانش و… پرس و جو نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که باید تمامی دستور العمل‌های گفته شده توسط پزشک را چه در دوران قبل عمل و چه روزهای بعد عمل، درست و دقیق انجام دهید. برخی از نکات مهمی که به کاهش خطرات و عوارض این جراحی کمک می‌کنند، عبارتند از:

 • یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید

یکی از نکاتی که باید بعد از عمل به آن توجه داشته باشد، رژیم غذایی تان است. بعد از جراحی جهت کاهش هر چه بیشتر عوارض ، بهتر است از مواد غذایی سالم مانند میوه و سبزیجات تازه بیشتری استفاده کنید.

 • هیدراته بمانید

مصرف مایعات به افزایش جریان خون رسانی به بافت ها کمک کرده و روند بهبودی را تسریع خواهد کرد.

 • از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید

سعی کنید که حداقل به مدت شش هفته بعد از جراحی، از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. برای بهبودی سریع‌تر و جلوگیری از عوارض ابدومینوپلاستی لازم است که در طول این مدت از بلند کردن اشیایی که وزن بالایی دارند یا هر نوع حرکتی که سبب خم شدن کمر و وارد آوردن فشار به ناحیه شکمی می‌شود، پرهیز کنید.

 • پیاده روی و انجام فعالیت‌های فیزیکی سبک را فراموش نکنید

بهتر است بعد از عمل و برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی، بخشی از روز خود را به پیاده روی اختصاص دهید. لازم است بدانید که پیاده روی بعد از ابدومینوپلاستی اگر به روش درست انجام شود، منجر به کاهش احتمال لخته شدن خون و کاهش تورم خواهد شد.

کاهش عوارض ابدومینوپلاستی با مراجعه به جراح متخصص

یکی از مهم‌ترین قدم ‌هایی که در جهت کاهش عوارض ابدومینوپلاستی می‌توانید، بردارید، انتخاب یک پزشک متخصص است. به دلیل حساسیت بالای این عمل حتما به پزشکی مراجعه کنید که علاوه بر تخصص و دانش لازم، تجربه کافی برای انجام این عمل را در اختیار داشته باشد.

دکتر سید حامد قدسی، یکی از جراحان برتر و مطرح در زمینه عمل ‎های چاقی و لاپاروسکوپی هستند که با داشتن سابقه‌ درخشان در این زمینه توانسته‌اند به افراد بسیاری جهت داشتن اندام متناسب و رسیدن به وزن ایده آل کمک کنند. شما عزیزان می‌توانید در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض ابدومینوپلاستی، گرفتن مشاوره برای این عمل، با یکی از شماره تلفن های ثبت شده در سایت تماس گرفته و از خدمات لازم بهره‌ مند شوید.

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/11017-abdominoplasty-tummy-tuck

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tummy-tuck/about/pac-20384892

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *