افسردگی بعد از عمل اسلیو حقیقت دارد یا کذب است؟

خانه | جراحی ها | افسردگی بعد از عمل اسلیو حقیقت دارد یا کذب است؟
آیا بعد از عمل اسلیو حقیقت دارد یا کذب است

افسردگی بعد از عمل اسلیو معده یکی از نگرانی‌هایی است که افراد بعد از انجام این نوع جراحی چاقی مرتب درباره آن سوال می‌پرسند. دکتر حامد قدسی از جراحان چاقی شناخته شده و ممتاز هستند که در این مقاله به صورت کلی در مورد افسردگی بعد از عمل اسلیو به شما مشاوره و راهنمایی‌های لازم را خواهند داد.

هیجان و انتظار کاهش وزن و پیکر تراشی اغلب می‌تواند بر واقعیات تغییر سبک زندگی که پس از جراحی کاهش وزن رخ می‌دهد تاثیر داشته باشد. برخی افراد پس از انجام جراحی چاقی منتظر نتایج سریع بر زندگی خود هستند و اگر نتایج دلخواه به سرعت برآورده نشود ممکن است دچار مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی خفیف شوند.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

جهت مشاوره و دریافت نوبت برای هر گونه عمل معده برای لاغری میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 • شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین: ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

البته این نوع از مشکلات روانشناختی نه تنها در جراحی کاهش وزن بلکه در هر عملی با هدف زیبایی و حتی درمانی انجام می‌شود، ممکن است رخ بدهد.به طور معمول تقویم‌های اجتماعی ما پر از ناهار، شام، جشن‌ها و رویدادهایی است که در آنها غذاهای مختلف و پرکالری سرو می‌شود.

حضور در چنین رویدادهای خانوادگی و اجتماعی که در آن غذاهای گوناگون و رنگارنگ اشتها برانگیز است مقاومت و کم خوردن می‌تواند باعث استرس شود. گاهی برای مقابل بر این استرس ممکن است فرد از حضور در مهمانی‌ها خودداری نماید.این نوع رفتارهای واکنشی نسبت به غذا و سنت‌های قدیمی می‌تواند به مرور باعث انزوا و کناره‌گیری از جمع شود.

اما آیا همه افراد چنین احساسی را تجربه می‌کنند؟ آیا افسردگی بعد از عمل اسلیو برای همه اتفاق می‌افتد؟ پاسخ این سوال در ادامه مقاله زیر به صورت مفصل شرح داده شده است. پس تا انتها با ما باشید.

  • بررسی ارتباط چاقی با افسردگی
  • افسردگی بعد از عمل اسلیو تا چه اندازه حقیقت دارد؟
  • علائم افسردگی بعد از عمل اسلیو
  • چگونه می‌توانم از افسردگی بعد از عمل اسلیو پیشگیری کنم؟

بررسی ارتباط چاقی با افسردگی

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی افسردگی بعد از عمل اسلیو بپردازیم بهتر است در مورد ارتباط چاقی و افسردگی بیشتر بدانید تا تاثیر عمل‌های لاغری به ویژه اسلیو معده بر سلامت روان و جسم را بهتر و بیشتر درک کنید. طبق مطالعات انجام شده ارتباط مستقیمی بین افسردگی و چاقی وجود دارد. افسردگی و اضطراب می‌تواند با زیاده‌روی در خوردن، انتخاب نامناسب برنامه غذایی و کاهش فعالیت‌های بدنی ارتباط داشته باشد.

از طرفی چاقی می‌تواند با مسائل عاطفی متعددی مانند اضطراب، افسردگی و غم همراه باشد. افسردگی و چاقی مشکلات گسترده‌ای هستند که پیامدهای عمده سلامت به همراه دارند. این واقعیت است که افسردگی و افزایش وزن هر دو می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهند.

داشتن تصویر نادرست و احساس نارضایتی از وضعیت بدن می‌تواند تاثیرات منفی بر روابط عاطفی و جنسی مردان و زنان نیز داشته باشد.این عدم رضایت به مرور می‌تواند باعث ایجاد فاصله و افسردگی شود که این خود به مراتب مشکلات بیشتری به همراه دارد. با توجه به توضیحات ارائه شده به راحتی می‌توان فهمید که آنچه بیش از جراحی لاغری می‌تواند باعث افسردگی شود چاقی و پیامدهای سلامتی مرتبط با آن است.

افسردگی بعد از عمل اسلیو تا چه اندازه حقیقت دارد؟

این یک امر بدیهی و واضح است که پرخوری باعث چاقی می‌شود. بعد از جراحی اسلیو یا بای پس معده، تغییرات سبک زندگی آغاز می‌شود و افرادی که تا قبل از انجام عمل عادت به خوردن غذاهای زیاد، پرخوری و ریزه خواری داشتند ممکن است دچار احساس پشیمانی شده و با خود بگویند که چرا من جراحی چاقی را انتخاب کردم؟ چرا فکر کردم این ایده خوبی است؟

این نوع سوال‌ها ممکن است مرتب نجوای گوش افرادی شود که فکر می‌کنند بعد از جراحی کارها آسان خواهد شد و دیگر تعهدی برای لاغری و کاهش وزن وجود نخواهد داشت. اینکه فکر می‌کنید جراحی به تنهایی می‌تواند اهداف کاهش وزن شما را به راحتی تحقق بخشد و اینکه بهترین روش لاغری باشد یک تصور کاملاً اشتباه است.

شما باید از قبل مشاوره‌ها و راهنمایی‌های لازم را در مورد تغییرات سبک زندگی مانند عادات غذایی و نوع فعالیت از پزشک خود دریافت کنید.این باعث می‌شود تا با آمادگی بیشتر در مسیر لاغری و کاهش وزن خود قدم بردارید. از طرفی مشکلات روانشناختی از جمله ترس قرار گرفتن در موقعیت جدید و ترس و اضطراب از نتایج کاری که شروع می‌کنید .

میتواند باعث ‌شود تا همیشه بعد از عمل مضطرب باشید که آیا نتیجه عمل همانگونه خواهد شد که انتظار دارم؟آیا افزایش وزن بعد از عمل رخ نخواهد داد؟ این گونه اضطراب‌ها می‌تواند باعث شود تا هرگونه شرایط غیر قابل پیش بینی، نگرانی و اضطراب فرد را بیشتر کرده و باعث افسردگی و ناامیدی او شود.

بنابراین اینکه افسردگی بعد از عمل اسلیو حقیقت دارد یا کذب است، به میزان آمادگی جسمی و روانی شما برای انجام این جراحی بستگی دارد.مشاوره با جراح چاقی و روانشناس بعد از عمل می‌تواند به شما کمک کند تا احتمال افسردگی بعد از اسلیو معده را به صفر برسانید.

علائم افسردگی بعد از عمل اسلیو

اکثر افراد با نگرش مثبت اقدام به جراحی چاقی می‌کنند. افکار مثبت مانند کاهش وزن در آینده مزایای سلامتی و بهبود کیفیت زندگی بعد جراحی بر افکار منفی غالب است ولی با این وجود نمی‌توان عوارض ناچیز جراحی اسلیو مانند افسردگی را نادیده گرفت. نباید فراموش کرد، تغییرات مهم زندگی حتی تغییرات مثبت، باعث ایجاد دوره‌های افسردگی در افرادی می‌شوند که مستعد ابتلا به این شرایط هستند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با روش های لاغری سریع شکم ، کلیک کنید .

علائم افسردگی بعد از عمل اسلیو

در یک مطالعه، محققان 107 بیمار بسیار چاق را که برای بهبود سلامت خود عمل جراحی چاقی را انتخاب کرده بودند مورد بررسی قرار دادند. اکثر بیمارانی که تحت عمل اسلیو قرار گرفتند، بلافاصله پس از عمل جراحی باریاتریک، روحیه عالی داشتند. اما خلق و خوی آنها دوازده ماه بعد بسیار متفاوت بود.

3.7 درصد از این بیماران طی یک دوره 6 تا 12 ماهه علائم افسردگی بعد از عمل اسلیو را از خود نشان دادند. در طول مدت زمان بین شش تا دوازده ماه پس از جراحی، 13.1 درصد از بیماران احساس افسردگی را گزارش کردند. این با کاهش قابل توجهی از اعتماد به نفس و عملکرد اجتماعی مرتبط بود. برخی دیگر از علائم افسردگی شامل موارد زیر است

• عدم علاقه به کارهای لذت بخش گذشته
• خستگی و بی انگیزگی
• عدم تمرکز
• افکار خودکشی

چگونه می‌توانم بعد از جراحی چاقی از افسردگی پیشگیری کنم؟

بیماران می‌توانند با انجام مراحل زیر با افسردگی پس از جراحی چاقی مبارزه کنند:

1) انتظارات خود را به درستی مدیریت کنید

داشتن انتظارات واقع بینانه از جراحی چاقی بسیار مهم است. بسیاری از مردم تمایل دارند فکر کنند که بلافاصله پس از جراحی به شکل و وزن دلخواه میرسند، اما اغلب اینطور نیست. جراحی کاهش وزن یک فرآیند تدریجی است و به صرف زمان برای سازگاری با تغییرات ایجاد شده نیاز دارد. این صبر میتواند به کاهش استرس و افسردگی کمک کند.

البته این بدان معنا نیست که کاهش وزن چشمگیری بعد از جراحی اسلیو معده یا بای پس معده وجود ندارد. بیماران اسلیو معده می‌توانند تا 75 درصد از وزن اضافی خود را یک سال پس از جراحی از دست بدهند. اما اگر انتظار دارید در همان ماه‌های ابتدایی حدود 30 کیلو وزن کم کنید، اینطور نیست.

مطالعه بیشتر : برای دانستن هزینه عمل معده برای لاغری ، کلیک کنید .

2) قرارهای بعدی با پزشک و جراح چاقی خود را جدی بگیرید

قرار ملاقات‌های منظم با پزشک و متخصص تغذیه داشته باشید. این به تیم پزشکی اجازه می‌دهد تا پیشرفت شما را زیر نظر داشته باشند و در مورد برنامه‌های غذایی و ورزشی که برای شرایط خاص شما مناسب است، توصیه‌هایی ارائه دهند. آنها به شما اطلاع خواهند داد که آیا میزان کاهش وزن شما در مسیر درستی قرار دارد یا خیر.

قرارهای بعدی با پزشک

فراموش نکنید در طی هفته‌ها و ماه‌ها پس از جراحی اسلیو معده یا سایر روش‌ها، رژیم غذایی و تمرینات ورزشی شما با تغییر بدن تغییر می‌کند. دانستن اینکه همه چیز برای رسیدن به اهداف کاهش وزن شما به موقع و درست انجام می‌شود، می‌تواند آرامش بخش باشد. به یاد داشته باشید، شما در این سفر کاهش وزن تنها نیستید.

3) به طور مرتب با روانشناس مراجعه کنید

تغییرات زندگی، حتی تغییرات مثبت، انبوهی از عوامل استرس زا را به همراه دارد. این شامل سازگاری با بدن جدید، تلاش برای کاهش و حفظ وزن، مقابله با بازخوردهای مثبت و منفی اجتماعی و یادگیری رفتار درست با شکل جدید بدن است. فقط یکی از این موارد می‌تواند برای بسیاری از بیماران از نظر عاطفی چالش برانگیز باشد. مراجعه به یک مشاور یا درمانگر مورد اعتماد، یک تصمیم عالی است، به خصوص اگر در گذشته با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم کرده‌اید.

4) به یک گروه پشتیبانی برای کمک به جراحی چاقی و افسردگی بپیوندید

برای غلبه بر افسردگی بعد از عمل اسلیو معده هیچ چیز بهتر از حمایت گروهی از افراد جامعه نیست. به گروه‌های حمایتی از خانواده یا جامعه بپیوندید. پیوستن به افرادی که قبلا جراحی کاهش وزن انجام داده‌اند باعث می‌شود تا شما عمیق‌ترین احساسات خود را در مورد فرایند لاغری و چربی سوزی با آنها به اشتراک بگذارید.

5) استراحت کافی داشته باشید

شرایط را برای یک شب خواب آرام و کافی فراهم کنید. کمبود خواب در بسیاری از موارد با میزان متفاوت افسردگی مرتبط است. سعی کنید عادات سالمی مانند رفتن به رختخواب را هر شب در ساعت معینی ایجاد کنید. از آنجایی که شما از خوردن تنقلات آخر شب و نوشیدنی‌های کافئین دار به طور کامل اجتناب می‌کنید

کیفیت خواب شما باید بهبود یابد.حتی اگر جراحی کاهش وزن انجام نداده‌اید، خواب با کیفیت کافی برای سلامت کلی شما ضروری است. تحقیقات نشان داده است که خواب کافی به تنظیم احساسات و کاهش سطح استرس و افسردگی بعد از عمل اسلیو معده کمک می‌کند.

6) فعال بمانید

ورزش نقش کلیدی در افزایش عزت نفس و کاهش استرس دارد. هنگامی که ورزش می‌کنید، اندورفین‌ها با گیرنده‌های مغز شما تعامل کرده و درک شما از درد را کاهش می‌دهند و احساس مثبتی را در بدن ایجاد می‌کنند که اغلب به عنوان سرخوشی شناخته می‌شود. این در نهایت به ایجاد یک چشم انداز مثبت از زندگی کمک کرده و می‌تواند روزانه به کاهش علائم افسردگی کمک نماید.

مطالعه بیشتر : برای دریافت برنامه غذایی هفتگی برای لاغری شکم و پهلو، کلیک کنید .

برای رهایی از افسردگی بعد از عمل معده فعال بمانید

علاوه بر این، بهبود عزت نفس ناشی از یک برنامه تمرینی منظم به ارتقا کیفیت بسیاری از بخش‌های زندگی شما کمک می‌کند. ناگفته نماند بهبود انعطاف پذیری، قدرت، استقامت و سلامت کلی قلب بهترین راه برای جلوگیری از افسردگی بعد از عمل اسلیو معده است.

کلام پایانی
چاقی خطرات مرتبط زیادی با سلامت جسمی و روحی افراد دارد. این می‌تواند باعث کاهش عزت نفس، کناره‌گیری از جامعه و افسردگی شود. بنابراین برای غلبه بر این مشکلات باید به فکر کاهش وزن و درمان چاقی بود. از طرفی درمان چاقی می‌تواند برای برخی از افراد عوارضی جزئی به همراه دارد داشته باشد.

یکی از مهمترین عوارضی که ممکن است افراد به آن فکر کنند و درباره آن نگران باشند، افسردگی است. افسردگی بعد از عمل اسلیو غیر معمول نیست به خصوص افرادی که از قبل دارای مشکلات روانشناختی و عاطفی بوده‌اند و از قرار گرفتن در موقعیت‌ها و شرایط جدید احساس نگرانی و اضطراب دارند.

پیشنهاد ویژه ما : حتما با موثرترین چربی سوز شکم و پهلو ، آشنا شوید !

برای غلبه بر این احساسات منفی بهترین راه مشاوره با بهترین جراح چاقی در تهران است. ایشان راهکارهای سریع غلبه و پیشگیری بر افسردگی بعد از عمل اسلیو معده را به صورت اصولی و علمی برای شما بیان خواهند نمود. دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند.

تلاش ایشان در کسب دانش باعث شده تا بتواند مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه دریافت نمایند. عمل‌های موفقیت آمیز متعدد با حداقل عوارض جانبی و کارنامه کاری درخشان ایشان باعث شده تا بیماران با خیالی آسوده از نتایج کاهش وزن خود لذت ببرند.

منابع

https://weightwise.com/blog/depression-after-weight-loss-surgery
https://trueyouweightloss.com/blog/the-alarming-link-between-depression-and-bariatric-surgery/
https://mybariatricsolutions.com/emotional-changes-after-wls

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *