مراحل عمل اسلیو معده : برسی هفت مرحله آن

خانه | اسلیو | مراحل عمل اسلیو معده : برسی هفت مرحله آن

اسلیو معده یکی از روش‌های موثر برای لاغری و کاهش وزن است که می‌تواند نتایج فوق العاده شگفت‌انگیزی برای فرد به همراه داشته باشد، البته به شرط آنکه این جراحی توسط جراحان حاذق و ماهر مانند دکتر حامد قدسی انجام شود.

عمل اسلیو معده یکی از کارآمدترین تکنیک‌های جراحی برای مبارزه با چاقی است. اسلیو معده که با نام عمل اسلیو معده عمودی، اسلیو گاسترکتومی یا جراحی آستین معده نیز شناخته می‌شود، با ایجاد تغییر در حجم و اندازه معده باعث می‌شود تا افراد با دریافت حداقل مواد غذایی احساس سیری کرده و در طی چند ماه متوالی وزن کم کنند. این یک جراحی بزرگ و حساس محسوب می‌شود. بعد از عمل جراحی اسلیو معده شما باید در رژیم غذا و سبک زندگی خود تغییرات اساسی ایجاد کنید.

پس اگر خود را برای چنین تغییراتی آماده کرده‌اید، مطمئن باشید که می‌توانید به بهترین شکل اهداف زیبایی و تناسب اندام خود را محقق سازید.

فراموش نکنید، لاغری تنها با هدف زیبایی انجام نمی‌شود. از این طریق می‌توان بر بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع، ۲ آریتمی‌های قلبی، کلسترول بالا، آپنه انسدادی خواب و غیره نیز غلبه کرد.

در این مقاله ما در مورد مراحل اجرای عمل اسلیو معده با شما صحبت خواهیم کرد و همه نکاتی که در این زمینه باید بدانید را برایتان بیان می‌کنیم. تا انتها با ما بمانید.

مراحل انجام جراحی اسلیو معده 

آمادگی قبل از انجام اسلیو معده

دوران نقاهت و بهبودی بعد از انجام عمل اسلیو معده

مراحل انجام عمل اسلیو معده

مراحل انجام عمل اسلیو معده

مراحل جراحی عمل اسلیو معده یک روز قبل از انجام جراحی آغاز می‌شود. روز قبل از عمل بیمار باید ناشتا باشد. روز جراحی بیمار باید لباس‌های راحت و گشاد بپوشد. بعد از آن بیمار به اتاق عمل برده می‌شود. مراحل انجام جراحی اسلیو معده عبارتند از:

 1. بیهوشی
 2. ایجاد برش روی شکم
 3. ورود ابزار جراحی و لاپاراسکوپی
 4. کنار زدن عروق خونی
 5. انجام جراحی و برش معده
 6. منگنه زدن معده
 7. بخیه زدن برش‌های روی شکم

1.بیهوشی

در ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد تا در حین جراحی احساس درد ناراحتی نداشته باشد.

2. ایجاد برش روی شکم

پس از ضدعفونی کردن سطح شکم برش‌های کوچکی به اندازه ۲ تا ۳ سانتی‌متر در اطراف ناف ایجاد می‌شوند.

3. ورود ابزار جراحی و لاپاراسکوپی

بعد از ایجاد برش‌ها ابزارهای لاپاراسکوپی و جراحی به داخل دیواره فوقانی شکم وارد می‌شوند. لاپاراسکوپ نوعی ابزار حرفه‌ای جراحی است که از طریق عدسی و دوربین به پزشک این امکان را می‌دهد تا اعضای داخلی شکم را به خوبی روی صفحه مانیتور اتاق عمل مشاهده نماید.

4. کنار زدن عروق خونی

در مرحله بعد پزشک با استفاده از ابزار جراحی که از طریق برش وارد شکم شده، عروقی خونی را به قسمت کناری معده می‌کشد تا هنگام جراحی دچار آسیب نشوند.

5. انجام جراحی و برش معده

سپس جراح چاقی با استفاده از استاپلر یا منگنه جراحی معده را به صورت عمودی برش می‌دهد تا یک قسمت آن به صورت آستینی شکل درآید. چیزی حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد حجم معده برش داده می‌شود. در این صورت معده به دو بخش تقسیم می‌شود. قسمت جدید معده شکلی مانند موز کوچک یا یک آستین کوچک دارد.

6. منگنه زدن معده

بعد از برش بیش، معده جدید ايجاد شده و سایر قسمت‌های باقیمانده معده منگنه خواهند شد.

7. بخیه زدن برش‌های روی شکم

در نهایت ابزار جراحی و لاپاراسکوپی از شکم خارج شده و برش‌ها بخیه زده می‌شوند.

برای اطلاع کامل از تمام هزینه اسلیو معده همراه با هزینه آنها با تمام بیمه ها کلیک کنید.

آمادگی قبل از انجام عمل اسلیو معده

آمادگی قبل از انجام عمل اسلیو معده

مراحل انجام جراحی اسلیو معده شامل آمادگی قبل از عمل، اجرای جراحی و مراقبت‌های بعد از عمل است. هر کدام از این مراحل باید به درستی پیگیری شوند تا جراحی بدون هیچ عارضه جانبی و با موفقیت انجام شود. اما آمادگی‌های قبل از انجام عمل اسلیو معده چیست؟ آمادگی‌ قبل از عمل اسلیو معده شامل:

 1. معاینه و مشاوره پزشکی
 2. انجام آزمایشات لازم
 3. اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی
 4. مصرف یا قطع برخی داروها

1) معاینه و مشاوره پزشکی

در اولین گام برای آمادگی قبل از اسلیو معده یا بای پس معده شما باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد وضعیت سلامتی شما، شاخص توده بدنی و سوابق پزشکی سوال خواهد پرسید. همچنین در طی جلسات معاینه در مورد اینکه آیا کاندیدای خوبی برای جراحی اسلیو هستید یا نه با شما صحبت می‌شود. پس از آن تیم پزشکی متشکل از روانشناس و کارشناس تغذیه به شما در مورد شرایط جراحی، تغییرات سبک زندگی و عادات غذایی همچنین چگونگی روند بهبودی مشاوره و راهنمایی‌های لازم را خواهند داد.

2) انجام آزمایشات لازم

برای اطمینان از وضعیت سلامتی فرد و پیشگیری از خطرات اتاق عمل از بیمار خواسته می‌شود تا آزمایشات ضروری قبل از عمل اسلیو معده را انجام دهد. این آزمایشات شامل:

آزمایش خون

آزمایش ادرار

تست عملکرد ریوی(برای بیماران با شرایط خاص و افراد مبتلا به آسم)

نوار قلب

اکو قلب(برای بیماران قلبی)

سونوگرافی شکم و لگن

و…

نوع آزمایشات بر اساس وضعیت سلامتی فرد خواهند بود.

3) اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی

چند هفته قبل از عمل بیمار باید رژیم‌های غذایی توصیه شده توسط پزشک را برای به حداقل رساندن مصرف کالری دنبال کند. در این زمان از بیمار خواسته می‌شود پروتئین بیشتری مصرف کرده و میزان چربی‌ها و کربوهیدرات ها را به حداقل برساند. عدم استعمال سیگار، دخانیات و عدم مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل از دیگر اقدامات اساسی قبل از انجام عمل جراحی اسلیو معده است.

4) مصرف یا قطع برخی داروها 

برای انجام این جراحی چاقی همچنین از بیمار خواسته می‌شود تا داروهای ضد انعقاد خون، آسپرین، ایپوپروفن و مکمل‌های حاوی ویتامین e را کنار بگذارد. اگر بیمار داروی خاصی مصرف می‌کند ممکن است توصیه‌های دارویی جدیدی برای او در نظر گرفته شود.

دوران نقاهت و بهبودی بعد از انجام عمل اسلیو معده

بعد از انجام جراحی بیمار به اتاق ریکاوری برده می‌شود تا علائم حیاتی او به حالت طبیعی و عادی برگردد. ممکن است لازم باشد تا بیمار یک یا دو روز در بیمارستان بستری شود. بعد از مرخصی از بیمارستان مراقبت‌های بعد عمل باید شامل موارد زیر باشند:

 1. اصلاح رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو
 2. انجام ویزیت و آزمایش‌های لازم
 3. فعال ماندن و انجام تمرینات ورزشی سبک

مطالعه بیشتر: برسی کامل همه عوارض اسلیو معده در یک مقاله جامع، جهت اطلاع بیشتر کلیک کنید.

1. اصلاح رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

از بیمار خواسته می‌شود تا در هفته ابتدایی بعد از عمل مایعات بدون قند و گاز مصرف کند. در این مدت بیمار مجاز به مصرف هیچ نوع ماده غذایی نرم یا جامد نیست. فقط مایعات شفاف باید مصرف شوند.

در هفته‌های بعد بیمار می‌تواند سوپ خود را غلیظ‌تر کرده، طوری که غلظتی شبیه ماست یا فرنی شل داشته باشد.

بعد از گذشت یک ماه به تدریج غذاهای پوره شده و نرم به لیست برنامه غذایی بیمار اضافه می‌شود. در نهایت بعد از گذشت دو ماه بیمار می‌تواند غذاهای معمولی و روزانه را مصرف کند. طی این مدت نیز باید احتیاط کرد و هر نوع ماده غذایی که ایجاد حساسیت یا مشکلات گوارشی می‌شود را شناسایی و تا زمانی که پزشک اجازه نداده از مصرف آنها خودداری نمود.

2. انجام ویزیت و آزمایش‌های لازم

انجام ویزیت و آزمایش‌های لازم

برای اطمینان از بهبود وضعیت فرد ممکن است نیاز به معاینات و و آزمایش‌های مکرر باشد تا سطح ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن بررسی شوند و در صورت لزوم توصیه‌های جدیدی در مورد مصرف مکمل‌ها به بیمار ارائه شود.

3. فعال ماندن و انجام تمرینات ورزشی سبک

پیاده‌روی انجام تمرینات ورزشی سبک کمک می‌کند تا خونرسانی بهتر به اندام‌ها و بافت‌های جراحی شده انجام شود و بهبودی سریع‌تر اتفاق بیفتد. توجه کنید بالا رفتن از پله‌ها ایستادن یا راه رفتن طولانی می‌تواند چالش برانگیز باشد. در مورد هر نوع فعالیت ورزشی که قرار است انجام دهید حتماً از پزشک خود سوال بپرسید. به طور متوسط ​​حدود 2-3 هفته برای بهبود برش ها و 6-8 هفته برای بهبود خط اصلی معده زمان لازم است. پس از یک ماه، اکثر افراد می توانند یک برنامه ورزشی معمولی را شروع کنند.

 

سخن پایانی در مورد مراحل عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده یک تصمیم بزرگ برای لاغری و کاهش وزن است. بنابراین نیاز به آمادگی‌های لازم دارد. بیمار چند هفته قبل از اسلیو باید نکات مراقبتی را مطابق دستورالعمل پزشک انجام دهد. این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود و در طی عمل چیزی حدود ۷۵ تا ۸۰ حجم معده برداشته می‌شود تا فرد با دریافت مواد غذایی کمتر احساس سیری طولانی‌تری داشته باشد. بعد از جراحی اصلاح سبک زندگی و دنبال کردن معاینات کمک می‌کنند تا فرد بهبودی سریع‌تری داشته باشد.

با انجام جراحی نزد بهترین جراحی چاقی در تهران یعنی دکتر حامد قدسی شما می‌توانید یک عمل عالی با حداقل عوارض جانبی را تجربه نمایید. ایشان عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند.

منابع 

https://www.baptisthealth.com/care-services/conditions-treatments/gastric-sleeve-surgery/gastric-sleeve-diet-preop-and-postop-guidelines

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/sleeve-gastrectomy/about/pac-20385183

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض اسلیو معده
اسلیو

عوارض اسلیو معده

چاقی عامل اصلی بسیاری از بیماری‌هاست. داشتن اضافه وزن، علاوه بر اینکه تناسب اندام شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد شما را در معرض خطراتی

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *