مراحل جراحی اسلیو معده

خانه | اسلیو | مراحل جراحی اسلیو معده
آشنایی با مراحل عمل اسلیو معده

مراحل جراحی اسلیو معده ، اگر پس از سال‌ها رژیم سخت و ورزش باز هم به نتیجه دلخواه خود نرسیده‌اید، شاید استفاده از روش های دیگر مانند جراحی چاقی برای رسیدن به وزن ایده آل خود هستید. البته هر روش جراحی باید زیر نظر پزشک متخصص با توجه به اضافه وزن بالا و عدم موفقیت شما در روشهای غیر تهاجمی توصیه خواهد شد. اصلی ترین تکنیک هایی که برای جراحی چاقی توسط پزشکان توصیه می شود، اسلیو معده و بای پس معده است، اما چه تفاوتی میان این دو می باشد؟ چه چیزی باعث می‌شود که فرد کاندید مناسبی برای عمل چاقی مانند اسلیو معده باشد، در هنگام عمل اسلیو معده چه اتفاقاتی می‌افتد؟ چه تعهدات و برنامه غذایی برای حفظ نتایج لازم است؟ در این مقاله علاوه بر دریافت پاسخ همه این سوالات بیشتر به مراحل عمل اسلیو معده می پردازیم و نکات کلیدی را برای شما در این زمینه بیان خواهیم کرد.

چگونه عمل اسلیو معده باعث کاهش وزن می‌ شود؟

اسلیو گاسترکتومی یک روش محدود کننده است. در این روش جراحی، حجم معده تا حد زیادی کاهش می‌یابد. در نتیجه مقدار غذایی که فرد مصرف می کند، محدود خواهد شد. این روش باعث کاهش جذب مواد مغذی نمی‌ شود، زیرا هیچ قسمتی از دستگاه گوارش دور زده نمی شود. پس از اتمام مراحل عمل اسلیو معده، بعد از خوردن مقدار کمی غذا، خیلی سریع احساس سیری می‌کنید و این احساس برای چند ساعت باقی می ‌ماند.

تحقیقات نشان داده است که ممکن است این جراحی باعث کاهش اشتها شود. چون علاوه بر کاهش اندازه معده، می‌تواند میزان هورمون گرسنگی تولید شده توسط معده را کاهش دهد که این موضوع نیز به روند کاهش وزن فرد کمک می‌کند.

تفاوت مراحل عمل اسلیو با جراحی بای پس

در بای پس معده، جراح چاقی کیسه کوچکی از معده می‌سازد و قسمت بیشتری از معده کنار گذاشته می شود. سپس این کیسه مستقیماً به روده وصل خواهد شد.

جراحی اسلیو معده برای افرادی که BMI(شاخص توده بدنی) آنها حداقل 40 است، بهترین گزینه است. همچنین برخی افراد شرایط فیزیکی خاصی دارند و ممکن است جراحی بای پس معده برای آنها بسیار سنگین باشد، بنابراین ممکن است اسلیو معده گزینه مناسبی برای آنها باشد.

آماده شدن برای عمل اسلیو معده

جهت آماده شدن برای انجام این جراحی، رژیم غذایی خاصی به شما داده می ‌شود. دو هفته قبل از تاریخ  برنامه ریزی شده جراحی باید رژیم غذایی خود را شروع کنید. این یک رژیم سخت است که میزان کالری و کربوهیدرات‌های مصرفی مانند شیرینی، سیب زمینی و ماکارونی را کاهش می‌دهد. در این برنامه غذایی، پروتئین بدون چربی، سبزیجات و مایعات کم کالری یا بدون کالری باید زیاد مصرف شوند.

مراحل عمل اسلیو معده چیست؟

مراحل عمل اسلیو معده

معمولاً جراحی اسلیو معده به صورت لاپاراسکوپی انجام می ‌شود. بهترین جراح چاقی در تهران یا دیگر شهرها برای انجام این کار، پنج یا شش برش کوچک در شکم ایجاد شده، سپس دوربین فیلمبرداری(لاپاراسکوپ) و ابزارهای بلندی دیگری که برای انجام جراحی لازم هستند از طریق این برش ‌ها وارد بدن می ‌شوند.

طی مرحله بعدی جراحی اسلیو حدود ۷۵٪ معده خارج می ‌شود و یک لوله یا آستین باریک از معده باقی می‌ ماند. در طول جراحی اسلیو هیچ قسمتی از روده برداشته یا بای پس نمی ‌شود. اتمام مراحل عمل اسلیو معده حداکثر دو ساعت طول می‌کشد.

عادات غذایی جدید بعد از عمل اسلیو

نکات مهمی که باید در مورد رژیم غذایی خود بعد از انجام مراحل عمل اسلیو معده در نظر داشته باشید عبارتند از:

  • روز اول پس از جراحی، تنها مایعات شفاف می‌نوشید. تا زمانی که بیمارستان را ترک می‌کنید، می‌توانید غذاهای پوره شده و شیک‌های پروتئینی بخورید. این کار را برای حدود ۴ هفته ادامه ادامه دهید.
  • به خاطر داشته باشید که باید شیوه غذا خوردن خود را برای همیشه تغییر دهید. یک ماه بعد از جراحی، به آرامی شروع به خوردن غذاهای جامد نرم می‌کنید و سپس بعد از گذشت حدوداً یک یا دو ماه به رژیم غذایی معمول خود برمی‌گردید.
  • پس از ۲ یا ۳ ماه، می‌توانید به رژیم غذایی معمول خود بروید. اما به یاد داشته باشید که نمی‌توانید دیگر مانند گذشته غذا بخورید.
  • هنگام آمادگی برای غذا خوردن، نوشیدنی نخورید، زیرا معده شما سریع پر می ‌شود.
  • همه چیز باید قبل از بلعیدن به طور کامل جویده شوند.
  • نیم ساعت پس از اتمام غذا مایعات بنوشید.
  • از نوشابه‌های پر کالری و تنقلات خودداری کنید.
  • مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی را هر روز مصرف کنید.

جمع بندی

در صورت داشتن BMI بالای 60 یا مشکلات پزشکی مرتبط با چاقی به احتمال زیاد، پزشک انجام جراحی چاقی را به شما توصیه می‌کند. در جلسه مشاوره تمامی نگرانی ‌ها و انتظارات خود را از نتیجه عمل با پزشک مطرح کنید. در این جلسه جراح توضیح کاملی در مورد مراحل عمل اسلیو معده به شما می‌دهد.

دکتر حامد قدسی یکی از جراحان مطرح ایران هستند که تخصص خود در زمینه لاپاراسکوپی پیشرفته را از یکی از دانشگاه‌های معتبر فرانسه کسب کرده‌اند و سال‌ها است که مشغول انجام جراحی چاقی هستند. ایشان به افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند، کمک می کنند تا به اهداف کاهش وزن خود برسند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *