آشنایی با مراحل جراحی اسلیو معده برای افرادی که قصد عمل دارند

خانه | اسلیو | آشنایی با مراحل جراحی اسلیو معده برای افرادی که قصد عمل دارند
آشنایی با مراحل جراحی اسلیو معده

آیا از سال‌ها رژیم سخت و ورزش باز هم به نتیجه دلخواه خود نرسیده‌اید و به فکر انجام جراحی اسلیو معده هستید؟ چه چیزی باعث می‌شود که فرد کاندید مناسبی برای عمل باشد، در هنگام عمل چه اتفاقاتی می‌افتد و چه تعهدات طولانی مدتی برای حفظ نتایج لازم است؟ در این مقاله می‌خواهیم به بررسی مراحل جراحی اسلیو معده بپردازیم.

چگونه جراحی اسلیو معده باعث کاهش وزن می‌شود؟

اسلیو گاسترکتومی یک روش محدود کننده است. در این روش جراحی، حجم معده تا حد زیادی کاهش می‌یابد و مقدار غذایی که فرد می‌تواند بخورد را محدود می‌کند. این روش باعث کاهش جذب مواد مغذی نمی‌شود و همچنین هیچ قسمتی از دستگاه گوارش را دور نمی‌زند. پس از انجام جراحی اسلیو معده، بعد از خوردن مقدار کمی غذا، خیلی سریع احساس سیری می‌کنید و این احساس برای چند ساعت باقی می‌ماند.

تحقیقات نشان داده است که ممکن است این جراحی باعث کاهش اشتها شود. چون علاوه بر کاهش اندازه معده، می‌تواند میزان هورمون گرسنگی تولید شده توسط معده را کاهش دهد که این موضوع نیز به روند کاهش وزن فرد کمک می‌کند.

چگونه جراحی اسلیو معده باعث کاهش وزن می‌شود؟

تفاوت مراحل جراحی اسلیو با جراحی بای پس

در بای پس معده، جراح کیسه کوچکی می‌سازد و قسمت اعظم معده شما را کنار می‌گذارد و این کیسه را مستقیماً به روده وصل می‌کند.

جراحی اسلیو معده برای افرادی که BMI(شاخص توده بدنی) آنها حداقل 40 است بهترین است. همچنین برخی افراد شرایط فیزیکی خاصی دارند و ممکن است جراحی بای پس معده برای آنها بسیار سنگین باشد، بنابراین ممکن است اسلیو معده گزینه مناسبی برای آنها باشد.

آماده شدن برای مراحل عمل جراحی اسلیو معده

برای آماده شدن برای این جراحی اسلیو، رژیم غذایی خاصی به شما داده می‌شود که از دو هفته قبل از تاریخ  برنامه ریزی شده جراحی باید شروع به اجرای آن کنید. این یک رژیم سخت است که میزان کالری و کربوهیدرات‌های مصرفی مانند شیرینی، سیب زمینی و ماکارونی را کاهش می‌دهد. شما در بیشتر از همه، پروتئین بدون چربی، سبزیجات و مایعات کم کالری یا بدون کالری مصرف می‌کنید. برای کسب اطلاعات در مورد رژیم قبل از عمل اسلیو می‌توانید این منبع را بخوانید.

مراحل جراحی اسلیو معده چیست؟

امروزه معمولاً جراحی اسلیومعده به صورت لاپاراسکوپی انجام می‌شود. برای انجام این کار، پنج یا شش برش کوچک در شکم ایجاد می‌شود و دوربین فیلمبرداری(لاپاراسکوپ) و ابزارهای بلندی دیگری که برای انجام جراحی لازم هستند از طریق این برش‌ها وارد بدن می‌شوند.

طی مرحله بعدی جراحی اسلیو حدود 75٪ معده خارج می‌شود و یک لوله یا آستین باریک از معده باقی می‌ماند. در طول جراحی اسلیو هیچ قسمتی از روده برداشته یا بای پس نمی‌شود. اتمام تمام مراحل عمل اسلیو معده حداکثر دو ساعت طول می‌کشد.

عادات غذایی جدید بعد از عمل اسلیو

روز اول پس از جراحی، تنها مایعات شفاف می‌نوشید. تا زمانی که بیمارستان را ترک می‌کنید، می‌توانید غذاهای پوره شده و شیک‌های پروتئینی بخورید و این کار را برای حدود 4 هفته ادامه خواهید داد.

به خاطر داشته باشید که باید شیوه غذا خوردن خود را برای همیشه تغییر دهید. یک ماه بعد از جراحی، به آرامی شروع به خوردن غذاهای جامد نرم می‌کنید و سپس بعد از گذشت حدوداً یک یا دو ماه به رژیم غذایی معمول خود برمی‌گردید.

نکات دیگری که باید در مورد رژیم غذایی خود بعد از جراحی نظر داشته باشید عبارتند از:

  • همه چیز باید قبل از بلعیدن به طور کامل جویده شوند.
  • هنگام غذا خوردن نوشیدنی نخورید، زیرا معده شما سریع پر می‌شود.
  • نیم ساعت پس از اتمام غذا مایعات بنوشید.
  • از نوشابه‌های پر کالری و تنقلات خودداری کنید.
  • مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی را هر روز مصرف کنید.
  • پس از 2 یا 3 ماه، می‌توانید به رژیم غذایی معمول خود بروید. اما به یاد داشته باشید که نمی‌توانید دیگر مانند گذشته غذا بخورید.

جمع بندی

در صورت داشتن BMI بالای 60 یا مشکلات پزشکی مرتبط با چاقی به احتمال زیاد جراح شما انجام جراحی چاقی را به شما توصیه می‌کند. در جلسه مشاوره تمامی نگرانی‌ها و انتظارات خود را از نتیجه عمل با پزشک مطرح کنید. در این جلسه جراح توضیح کاملی در مورد مراحل جراحی اسلیو معده به شما می‌دهد.

دکتر حامد قدسی یکی از جراحان مطرح ایران هستند که تخصص خود را در زمینه لاپاراسکوپی پیشرفته را از یکی از دانشگاه‌های معتبر فرانسه کسب کرده‌اند و سال‌ها است که مشغول انجام جراحی چاقی هستند تا به افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند کمک کنند تا به اهداف کاهش وزن خود برسند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد آشنایی با مراحل جراحی اسلیو معده اینجا کلیک کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.