کتوفستینگ چیست | معایب کتوفستینگ

خانه | جراحی ها | کتوفستینگ چیست | معایب کتوفستینگ
آیا کتوفستینگ باعث لاغری سریع میشود

کتوفستینگ یکی از رژیم‌ های لاغری است که مانند سایر رژیم‌ ها به کاهش وزن قبل از اقدام به جراحی چاقی کمک می‌کند. البته اینکه رژیم تا چه اندازه موثر است؟

سوالی است که در این مقاله دکتر حامد قدسی به آن پاسخ خواهند داد. اگر به دنبال لاغری و کاهش وزن هستید حتماً رژیم‌ های غذایی مختلف را امتحان کرده‌اید.

رژیم کتو و رژیم فستینگ از رژیم‌ های غذایی پرطرفدار هستند. هر کسی که رژیم‌ های مختلف کاهش وزن را امتحان کرده باشد، احتمالاً با مشکلات آنها آشناست.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

احتمالا به عمل چاقی به این دلیل که رژیم‌ های کم کالری اغلب شما را خسته، گرسنه و بد اخلاق می‌کنند فکر میکنید. رژیم‌ های کم کربوهیدرات یا “کتو” ممکن است باعث اشتهای کاذب و یبوست شوند.

پیروی از رژیم‌ های غذایی کم چرب نیز سخت است و برخلاف تصور رایج، به نظر نمی‌رسد از بیماری‌ های قلبی عروقی جلوگیری کند.

روند رژیم غذایی دیگر، فستینگ یا روزه متناوب است که رویکرد متفاوتی دارد. این رژیم به جای محدود کردن چیزی که می‌خورید، زمان خوردن را محدود می‌کند.

برای برخی افراد، مدیریت این تغییر ممکن است آسانتر باشد. مطالعات کوتاه‌ مدت نشان می‌دهد که افراد به رژیم‌ های روزه‌ داری متناوب بهتر از سایر رژیم‌ های غذایی دیگر پایبند هستند.

فستینگ باعث کاهش وزن می‌شود و ممکن است عوامل خطر مرتبط با بیماری قلبی، از جمله دیابت، فشار خون بالا، سطوح ناسالم چربی خون و التهاب را کاهش دهد.

کتوفستینگ

رژیم کتوژنیک نیز با هدف کاهش مصرف کربوهیدرات‌ ها و استفاده از چربی به عنوان سوخت کار می‌کند. در این صورت بدن به فاز کتو رفته و چربی سوزی آغاز می‌شود.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با اثرات چاقی و کمر درد کلیک کنید .

ترکیب دو رژیم اصلی کتو و فستینگ رژیم غذایی موثر و جدیدی است که با نام کتوفستینگ شناخته می‌شود. در این مقاله رژیم کتوفستینگ مورد بررسی قرار گرفته، مزایا و معایب آن بیان شده است تا شما بتوانید در مسیر لاغری و کاهش وزن خود درست‌ترین تصمیمات را اتخاذ نمایید.

 • کتوفستینگ چیست؟
 • آیا کتوفستینگ باعث لاغری سریع میشود؟
 • مزایا و معایب کتوفستینگ چیست؟
 • بایدها و نباید های استفاده از کتوفستینگ

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید.

شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ ها و دوشنبه‌ ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید. برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : 02188870946 –  02188870945
 • شماره برای رزرو نوبت : 09109254936
 • مشاوره آنلاین :  09931466388

مطالعه بیشتر :برای آشنایی با بهترین روش لاغری، کلیک کنید .

کتوفستینگ چیست؟

همانطور که گفته شد، فستینگ یا روزه داری متناوب زمان یا مقدار غذا خوردن را محدود می‌کند. غذا خوردن با محدودیت زمانی، یعنی فقط در یک بازه زمانی معین مثلا هر 8 ساعت یکبار شما مجاز به خوردن هستید.

کتوفستینگ چیست

به این معنی که شما فقط در ساعات 9 صبح تا 5 بعد از ظهر غذا می‌خورید و سپس در 16 ساعت دیگر ناشتا هستید. رویکردهای دیگر، روزه متناوب و روزه تمام روز، در واقع مستلزم روزه سخت نیست.

در عوض، دو یا چند روز در هفته را انتخاب می‌کنید و مقدار غذایی را که می‌خورید کاهش داده  و تنها به ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری در روز محدود می‌شوید.

در سایر روزهای هفته می‌توانید از الگوی غذایی عادی خود پیروی می‌کنید. حال در ساعاتی که مجاز به خوردن هستید باید از رژیم غذایی کتو پیروی کنید.

در رژیم کتو کربوهیدرات و مصرف مواد قندی محدود شده است. در این رژیم افراد می‌توانند از ماهی‌ های چرب، تخم مرغ، آجیل، روغن‌ های گیاهی، گوشت، سبزیجات فیبری و کم کربوهیدرات استفاده کنند.

فرایند متابولیک در این رژیم زمانی آغاز می‌شود که بدن گلوکز را به عنوان منبع انرژی از دست داده، بنابر این مجبور به سوزاندن چربی‌ های ذخیره شده خواهد شد.

با استفاده از رژیم کتوفستینگ شما برای مدت طولانی‌ تری در حالت کتوز باقی می‌مانید، زیرا بدن از کربوهیدرات‌ هایی که گلوکز را تامین می‌کنند دور شده و چربی را به عنوان منبع سوختی استفاده می‌کند.

آیا کتوفستینگ باعث لاغری سریع میشود؟

در حالی که به نظر می‌رسد رژیم کتوفستینگ در کوتاه مدت منجر به کاهش وزن سریع شود اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که این کاهش وزن به دلیل از دست دادن آب بدن است.

 در طولانی مدت یعنی چیزی بیش از دو سال ممکن است تاثیر چندانی روی کاهش وزن نداشته باشد. شواهد زیادی در مورد اینکه این رژیم غذایی در دراز مدت چقدر خوب عمل می‌کند، وجود ندارد.

همچنین جمعیت زیادی از افرادی که سال‌ ها از این الگوی غذایی پیروی کرده باشند، وجود ندارد. استفاده از رژیمی که مبتنی بر مصرف چربی ناسالم باشد نمی‌تواند تاثیرات مثبتی روی قلب داشته باشد.

مگر اینکه چربی‌های سالم همراه با مواد غذایی پروتئینی در برنامه رژیمی فرد گنجانده شود. افرادی که از این رژیم استفاده می‌کنند ممکن است در هفته حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرم کاهش وزن داشته باشند.

 افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالا هستند به راحتی نمی‌توانند از طریق رژیم‌ های غذایی مانند رژیم کتوفستینگ به کاهش وزن ایده‌آل خود دست پیدا کنند.

از همین رو به آنها  تکنیک‌های جراحی متابولیک مانند جراحی اسلیو معده یا بای پس معده پیشنهاد می‌شود.

مزایا و معایب کتوفستینگ چیست؟

هر رژیم غذایی میتواند مزایا و معایبی به دنبال داشته باشد. در زیر به مهم‌ ترین مزایا و معایب این رژیم اشاره شده است:

 • مزایا رژیم کتوفستینگ

در زیر به برخی از مهمترین مزایا رژیم کتوفستینگ اشاره شده است:

 • سلامت قلب و عروق 

برای افرادی که از شرایط سلامتی خوبی برخوردار هستند استفاده از رژیم کتو می‌تواند به سلامت قلب و عروق آنها کمک کند. البته به شرط آنکه از یک رژیم غذایی اصول غنی از پروتئین و سبزیجات استفاده شود.

 • افزایش تمرکز و سطح هوشیاری

با استفاده از این رژیم می‌توان تمرکز و سطح هوشیاری را افزایش داد. چربی و کتون‌ ها کم مصرف‌ ترین سوخت برای بدن شما هستند و مغز شما مصرف کننده بزرگ انرژی است.

هنگامی که بدن شما با کتو سازگار شد، مغز می‌تواند به طور موثر روی کتون‌ ها کار کند. این کتون‌ ها از تجزیه چربی در کبد به دست می‌آیند. وقتی مغز ما از کتون‌ ها استفاده می‌کند، سطح انرژی ما با خستگی ذهنی کمتر و تمرکز بیشتر یکنواخت می‌شود.

 • کاهش وزن آسان‌ تر

حفظ نتایج کاهش وزن سخت‌ ترین بخش هر رژیم غذایی است. ما اغلب برای محدود کردن خود در مصرف مواد غذایی به اراده تکیه می‌کنیم که هرگز در دراز مدت کارساز نیست.

به جای تکیه بر محدودیت‌ ها، بهتر است استراتژی‌ های کاهش وزن ساده را اجرا کنید که برای شما نسبتاً بی دردسر باشند. برای برخی، روزه متناوب نمونه کامل این امر است.

رعایت روزه متناوب با رژیم کتو یا رژیم کم کربوهیدرات یک نمونه از ابزار کاهش وزن برلای افرادی است که به راحتی نمیتوانند غذای خود را محدود کنند.

معایب کتوفستینگ 

معایب کتوفستینگ

 

 • اگر می‌خواهید روزه متناوب را امتحان کنید، حتماً ابتدا آن را با پزشک خود در میان بگذارید. حذف وعده‌ های غذایی و محدود کردن شدید کالری می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری‌ های خاص مانند دیابت خطرناک باشد.
 • برخی از افرادی که دارو های فشار خون یا بیماری قلبی مصرف می‌کنند نیز ممکن است در طول روزه‌ داری با کتو یا کتوفستینگ دچار عدم تعادل سدیم، پتاسیم و سایر مواد معدنی باشند.
 • از آنجایی که در این رژیم تمرکز غذایی روی چربی‌ هاست بدن آب بیشتری دفع خواهد کرد. در نتیجه کاهش وزنی که مشاهده می‌کنید کاهش وزن آب و حتی وزن ماهیچه‌ هاست و در کاهش وزن واقعی چربی ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد.
 • پیروی از این رژیم می‌تواند عضله سازی را دشوار کند
 • به دلیل محدودیت غذایی در رژیم روزه‌ داری با کتو ادامه دادن آن در طولانی مدت با چالش تری همراه است و حتی می‌تواند باعث ضعف در طول روز شود.

مطالعه بیشتر : بای پس معده یعنی چه؟ برای پاسخ کلیک کنید .

باید ها و نباید های استفاده از کتوفستینگ 

با توجه به مطالب ذکر شده، همه افراد نمی‌توانند از مزایای کتوفستینگ بهره‌مند شود. این رژیم دارای محدودیت‌ هایی به شرح زیر است:

بایدها و نبایدهای استفاده از کتوفستینگ

 • افرادی که به مدت ۱۴ روز از یک رژیم غذایی سالم اصولی کتوژنیک پیروی کرده باشند می‌توانند زیر نظر پزشک از کتوفستینگ نیز استفاده کنند.
 • زنان باردار و مادران شیرده مجاز به استفاده از این رژیم نخواهند بود.
 • این رژیم برای افرادی که کتو را به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای مقابله با پیش دیابت یا دیابت دنبال می‌کنند، مناسب نباشد، زیرا در این رژیم از افراد خواسته می‌شود تا برای مدت زمان قابل توجهی غذا نخورند و این می‌تواند برای بیماران دیابتی خطرناک باشد.
 • افرادی که از بیماری مزمن کلیوی رنج می‌برند، تحت درمان سرطان هستند یا سابقه اختلالات خوردن دارند کاندیدای خوبی برای رژیم غذایی روزه داری با کتو نیستند.

البته جای نگرانی نیست، اگر چاقی و اضافه وزن بالا باعث شده تا زندگی شخصی و اجتماعی شما با چالش روبرو شود می‌توانید برای درمان قطعی به جراح چاقی مراجعه نمایید.

سخن پایانی

کتوفستینگ یکی از جدید ترین رژیم‌ های لاغریست که از ترکیب دو رژیم کتوژنیک و فستینگ برای کاهش وزن استفاده می‌کند.

در این رژیم به جای محدود کردن غذای دریافتی تمرکز روی زمان خوردن غذاست به این معنی که شما مانند رژیم روزه‌ داری در ساعات مشخصی از روز مجاز به خوردن و نوشیدن نخواهید بود .

و در عوض در مدت زمان مجاز شما می‌توانید از مواد غذایی که در رژیم کتوژنیک اصولی توصیه شده مصرف نمایید. در رژیم کتو با مصرف کمتر کربوهیدرات و استفاده از چربی‌ های سالم موجود در پروتئین‌ ها شما می‌توانید بدن را وارد فاز کتو کرده به این معنی که بدن به جای گلوکز از چربی به عنوان سوخت استفاده نماید.

البته در مورد لاغری سریع این رژیم نیاز به تحقیقات بیشتری است. اگرچه کتوفستینگ می‌تواند باعث لاغری شود، اما این لاغری بیشتر مربوط به از دست دادن میزان آب بدن و ماهیچه‌ هاست که یک کاهش وزن سالم تلقی نمی‌شود.

افرادی که شرایط سلامتی خاص دارند مجاز به استفاده از این رژیم نخواهند بود. به شما توصیه می‌شود قبل از هرگونه تصمیم برای لاغری با بهترین جراح اسلیو معده در تهران مشورت نمایید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. با مراجعه به ایشان می‌توانید از تکنیک‌ های علمی و به روز دنیا برای لاغری و جراحی متابولیک  آگاه شده و به درستی در مسیر لاغری و کاهش وزن گام بردارید. 

سوالات متداول

1 – آیا با کتوفستینگ می‌توانم به سرعت لاغر شوم؟

تاثیرگذاری هر نوع رژیم بر لاغری و کاهش وزن به وضعیت متابولیسم و شرایط جسمی و فیزیکی افراد بستگی دارد. این رژیم در کوتاه مدت می‌تواند باعث لاغری شود. در دراز مدت میزان اثربخشی آن کمتر خواهد شد.

2 – چه افراد کاندیدای خوبی برای کتوفستینگ نیستند؟

زنان باردار، مادران شیرده، افرادی که از شرایط سلامتی خاص مانند سرطان بیماری‌ های مزمن کلیوی و دیابت رنج می‌برند، کاندیدای خوبی برای این رژیم نخواهند بود.

3 – با رژیم کتوفستینگ چقدر وزن کم خواهم کرد؟

به طور معمول افراد از طریق این رژیم هفته ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرم کاهش وزن خواهند داشت.

4 – آیا می‌توان بعد جراحی لاغری می‌توان از رژیم کتوفستینگ استفاده نمود؟

 شما بعد از انجام هرگونه جراحی چاقی باید زیر نظر پزشک و متخصص تغذیه دستور العمل‌های غذایی درست را پیگیری نمایید. اگر به دنبال تسریع روند کاهش وزن از طریق رژیم فستینگ هستید باید پزشک به شما اجازه بدهد.

منابع

https: //www.health.harvard.edu/heart-health/time-to-try-intermittent-fasting

https: //www.healthline.com/health-news/what-is-speed-keto

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *