چاقی و کمر درد | درمان کمر درد با جراحی لاغری

خانه | جراحی ها | چاقی و کمر درد | درمان کمر درد با جراحی لاغری
درد مفاصل فاست

در این مقاله ارتباط بین چاقی و کمر درد به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای درمانی آن بیان شده است. به خواندن ادامه دهید تا هر آنچه که لازم است را در این زمینه بیاموزید.

نرخ چاقی در چند دهه اخیر در سراسر جهان در حال افزایش بوده است. اضافه وزن با مشکلات متعدد سلامتی از جمله کمر درد همراه است اما چه ارتباط دقیقی بین چاقی و کمر درد وجود دارد؟

سوالی که دکتر حامد قدسی متخصص عمل های لاغری مانند جراحی بای پس معده در این مقاله به طور مفصل به آن پرداخته است. از سال ۱۹۸۰ تاکنون میزان چاقی در افراد بیش از دو برابر شده است.

زندگی صنعتی و مدرن، تحرک کم و دسترسی آسان به مواد غذایی فرآوری شده همگی زمینه را برای ابتلا به چاقی فراهم نموده‌اند.

البته ژنتیک نیز در ابتلا به چاقی بسیار تاثیرگذار است و حتی نقش مهمی در توزیع چربی در قسمت‌ های مختلف بدن دارد.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

به همین دلیل ممکن است برخی افراد از ناحیه کمر و پهلو، برخی از سرشانه و برخی از لگن و باسن چاق‌ تر به نظر برسند. همین توزیع چربی خود می‌تواند در ابتلا به شرایط سلامتی خاص مانند کمر درد نیز نقش داشته باشد.

البته چاقی به تنهایی باعث کمر درد نمی‌شود. مشکلات متعدد مربوط به ستون فقرات نیز در این زمینه دخیل هستند، اما این مشکلات با افزایش وزن شدت بیشتری پیدا خواهند کرد.

اضافه وزن باعث می‌شود تا به عضلات و رباط‌ های کمر فشار وارد شده و درد خفیف یا شدید احساس شود. این شرایط می‌تواند زندگی فرد را مختل کرده و امور روزمره آن را با دچار مشکل مواجه نماید .

بنابر این اقدامات درمانی باید به سرعت آغاز شوند. اولین گام اساسی برای درمان چاقی و کمر درد کاهش وزن و لاغری است. تغییر سبک زندگی، انتخاب رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم و عمل چاقی شما کمک می‌کنند تا بتوانید وزن اضافی خود را کاهش داده و کمر درد خود را کنترل و مدیریت نمایید.

 • ارتباط بین چاقی و کمر درد چیست؟
 • اثرات چاقی و کمر درد بر ستون فقرات
 • درمان کمر درد با کاهش وزن
 • کمردرد بعد از جراحی لاغری چگونه درمان میشود؟

ارتباط بین چاقی و کمر درد چیست؟

به طور معمول، چاقی باعث ایجاد کمر درد در طول زمان می‌شود، زیرا چربی‌ ها به تدریج اضافه می‌شوند و فشار بیشتری بر مهره‌ ها وارد می‌کنند.

ارتباط بین چاقی و کمر درد چیست

از طرفی شرایط پزشکی مانند نارسایی قلبی و کلیه که باعث افزایش وزن در مدت زمان کوتاهی می‌شوند، ممکن است باعث تسریع کمردرد شوند. چاقی به طرق زیر می‌تواند باعث کمر درد شود :

 • کمر درد به دلیل اضافه وزن و ایجاد مشکل در ستون فقرات

ستون فقرات برای حمایت از وزن بدن و توزیع استرس و فشاری است که بدن شما در طول فعالیت (مثلاً دویدن) با آن مواجه می‌شود، طراحی شده است.

تحقیقات در پزشکی و علم ورزش نشان می‌دهد که بار وارد شده به بدن یک دونده با هر گام تقریباً سه برابر وزن کل بدن او است.

وظیفه ستون فقرات شما جذب و سپس توزیع مجدد این فشار به سایر نواحی بدن است. هنگامی که وزن اضافی را حمل می‌کنید

ستون فقرات مجبور می‌شود بار بیشتری را تحمل کند، که ممکن است منجر به آسیب ساختاری، احتمالاً به شکل سیاتیک شود.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از هزینه بوتاکس معده ، کلیک کنید.

یکی از ناحیه‌ های ستون فقرات که در برابر عوارض چاقی آسیب‌ پذیرتر است، کمر می‌باشد. هنگامی که با وضعیت مناسب، قائم می‌ایستید، قفسه سینه خود را بیرون می‌آورید و کمر خود را صاف نگه می‌دارد، در صورت اضافه وزن احساس سنگینی خواهید کرد

 دردی به خصوص در قسمت پایینی ستون فقرات احساس می‌کنید. هنگامی که افزایش وزن را تجربه می‌کنید، ستون فقرات بالایی شما نمی‌تواند به درستی صاف شود.

با گذشت زمان، ممکن است یک انحنای غیر طبیعی در ستون فقرات ایجاد شود. به طوری که گردن شما همیشه به جلو خم شده و سر شما به جای ایستادن بین شانه‌ ها، روی سینه خم می‌شود.

طوری که انگار قوز کرده‌اید. از آنجایی که این فرایند به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد، ممکن است تا مدت‌ ها متوجه آن نشوید.

 • کمر درد به دلیل فشار به لگن به دلیل افزایش وزن در ناحیه شکمی

مشکل دیگری که می‌تواند منجر به چاقی و کمر درد شود، افزایش وزن در شکم است که لگن را مجبور می‌کند تا به سمت جلو مایل شود.

کمر درد به دلیل فشار به لگن به

در این صورت لگن تحت فشار فوق العاده‌ای سعی می‌کند وزن شما را تحمل نماید. از آنجایی که لگن شما به سمت جلو کشیده می‌شود.

کمر شما نیز به سمت جلو خم خواهد شد. قوس کمر به مرور زمان بیشتر می‌شود و فشار بیشتری بر اعصاب وارد می‌کند. در نتیجه، اعصابی که از ستون فقرات شما خارج می‌شوند منقبض شده، دیسک برآمده یا فتق می‌کند و کمردرد را تجربه خواهید کرد.

این یکباره اتفاق نمی‌افتد، اما اگر اضافه وزن دارید، به مرور باید منتظر این اتفاق باشید. با جراحی جراحی اسلیو معده یا بای پس معده از چاقی و کمر درد پیشگیری نمایید.

اثرات چاقی و کمر درد بر ستون فقرات

نه تنها چاقی و کمر درد با هم مرتبط هستند بلکه اضافه وزن به مرور زمان علاوه بر کمر درد می‌تواند با مشکلات دیگری همراه باشد. چاقی و کمر درد، شما در معرض خطر بیشتری برای  ابتلا به یکی از شرایط زیر قرار می‌دهد:

 • استئوآرتریت

 این بیماری ساییدگی مفاصل (از جمله ستون فقرات) می‌تواند با گذشت زمان بدتر شود. علائم آرتروز با اضافه وزن شدید تر می‌شود.

 • بیماری دژنراتیو دیسک

 چاقی و کمر درد بیشتر روی مهره‌ های کمر تاثیر می‌گذارند. دیسک‌ بالشتک‌ های لاستیکی و ژله‌ مانندی هستند که بین استخوان‌ های ستون فقرات شما قرار دارند و به عنوان ضربه‌ گیر عمل می‌کنند.

وزن اضافی می‌تواند منجر به آسیب به این دیسک‌ ها شود و این می‌تواند مشکلاتی از جمله آسیب عصبی ، درد ناشی از دیسک ایجاد کند که در موارد حاد و نیاز به جراحی خواهد داشت.

 • آرتریت روماتوئید

چاقی یک عامل خطر شناخته شده برای این نوع آرتریت است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌ های مفصلی سالم حمله می‌کند.

 • تنگی کانال نخاعی

 چاقی و کمر درد باعث باریک شدن کانال نخاعی که اعصاب کمر در آن قرار دارند، می‌شود. درد تنگی نخاعی با اضافه وزن و چاقی تشدید می‌شود.

 • لغزش مهره یا Spondylolisthesis

 این بیماری است که در آن استخوان مهره در پشت به جلو می‌لغزد، بیشتر در افراد چاق رخ می‌دهد.

 • درد مفاصل فاست

وزن بیش از حد بدن فشار و استرس غیرطبیعی بر مفاصل ستون فقرات در هنگام حرکت و در حالت استراحت وارد می‌کند.

درد مفاصل فاست

درمان کمر درد با کاهش وزن

واضح ترین درمان برای کمردرد مرتبط با چاقی، کاهش وزن است. علاوه بر این بیمارانی که گرفتگی یا خستگی در باسن و ران‌ ها همراه با تنگی نخاعی دارند، با کاهش وزن میتوانند شدت این علائم را نیز کاهش می‌دهد.

درمان کمر درد با کاهش وزن

کاهش وزن فشار وارده بر دیسک‌ ها و مهره‌ ها را از بین می‌برد. حتی کاهش وزن جزئی می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. در کنار یک رژیم غذایی سالم، ورزش می‌تواند به شما در سوزاندن کالری و کاهش وزن کمک کند

در حالی که وضعیت بدنی شما را بهبود می‌بخشد، مغز شما را تقویت می‌کند و انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد. همه اینها باعث کاهش فشار روی کمر شما می‌شود و در نتیجه میزان درد کمر کاهش خواهد یافت.

برای بسیاری از بیماران، حتی فعالیت‌ های ساده روزمره، مانند دوچرخه‌ سواری یا انجام فعالیت‌ های آبی، سوزاندن کالری اضافی و کاهش وزن به همراه خواهد داشت.

علاوه بر این تمرینات کششی و تقویتی و فعالیت‌ های هوازی نیز برای افراد چاق مانند سایر افراد به کاهش درد کمر کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : از قرص CLA برای لاغری، چه میدانید ، کلیک کنید .

نکات اضافی برای بهبود کمر درد مرتبط با چاقی

با رعایت نکات زیر می‌توانید کمر درد مرتبط با چاقی را بهتر کنترل و مدیریت نمایید:

 • از کمپرس یخ و گرم برای کاهش درد کمر خود استفاده کنید
 • حالت نشستن درست را تمرین کنید و به یکباره و ناگهانی ننشینید.
 • از دراز کشیدن طولانی مدت خودداری کنید
 • با خم کردن زانوها و نگه داشتن اجسام نزدیک بدن خود، بلند کردن مناسب را تمرین کنید
 • از کشش بیش از حد کمر خودداری کنید
 • پماد، دارو های ضد التهاب یا مسکن مصرف کنید
 • فیزیوتراپی انجام دهید

اگر اقدامات خانگی برای درمان چاقی و کمر درد کمکی نکرد، برای ارزیابی کامل به متخصص ستون فقرات مراجعه کنید. این می‌تواند شامل معاینه فیزیکی کامل، آزمایش عضلانی، اندازه گیری دامنه حرکتی و معاینه عصبی باشد.  همچنین ممکن است نیاز به تصویربرداری برای تشخیص دقیق علت کمردرد داشته باشید.

کمر درد بعد از جراحی لاغری چگونه درمان میشود؟ 

اگرچه کاهش وزن از طریق رژیم و تمرینات ورزشی راهی عالی برای درمان چاقی و کمر درد است، اما ورزش غیر اصولی می‌تواند باعث تحریک بیشتر مفصل شود. به همین دلیل باید به دنبال یک درمان قطعی و اساسی بود.

  جراحی چاقی یک راه حل موثر و مفید در دراز مدت است که با تسریع لاغری، موجب می‌شود فشار و استرس از روی ستون فقرات، دیسک و مهره‌های کمر برداشته شده و وضعیت کمر بهبود یابد.

در مطالعه‌ای که توسط باریاتریک تایمز انجام شد، 81 درصد از بیمارانی که از قبل درد کمر داشتند، پس از انجام باندینگ معده توانستند کمر درد خود را بهبود دهند.

در مطالعه دیگری که بیماران تحت بای پس معده مورد بررسی قرار گرفتند 75 درصد بهبود یا رفع علائم کمر درد را گزارش دادند.

به طور کلی، ارتباط مستقیمی بین کاهش وزن بعد جراحی چاقی و کاهش شدت درد کمر وجود دارد. بیمارانی که زیر نظر جراح چاقی وزن بیشتری بعد عمل از دست دادند بهبود بیشتر و سریعتری  نیز  داشتند.

سخن نهایی

یک کمر نرمال از لگن و پشت به سمت بالا قوس می‌یابد و اندام‌های حیاتی بدن را به خوبی احاطه می‌کند. هنگامی که ستون فقرات و کمر به دلیل افزایش وزن از حالت طبیعی خارج می‌شود، عضلات، رباط‌ها و استخوان‌های باید سخت تر از قبل  برای تحمل وزن کار کنند.

آنها از موقعیت خود خارج شده و در موقعیتی خارج از آنچه برای آنها طراحی شده بود قرار می‌گیرند و این باعث تحریک و آسیب به آنها می‌شود.

در نتیجه درد کمر به صورت خفیف یا شدید بسته به میزان آسیب احساس می‌شود. بنابر این می‌توان این گونه نتیجه گرفت که چاقی و کمر درد ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند.

از همین رو برای بهبود این وضعیت و درمان مشکلات مرتبط با کمردرد بهتر است کاهش وزن از طریق رژیم غذایی تمرینات ورزشی و جراحی چاقی دنبال شود.

با این وجود سریع‌ ترین راه بهبود کمر درد انجام جراحی متابولیک است. انواع جراحی چاقی کمک می‌کنند تا وزن بدن سریع‌تر کاهش پیدا کرده و فشار از روی ستون فقرات و مهره‌ ها برداشته شود و درد بهبود یابد.

برای انجام جراحی لاغری باید به دنبال انتخاب بهترین دکتر جراحی اسلیو معده در تهران بود تا نتایج بعد از عمل با موفقیت و حداقل عوارض جانبی همراه باشد.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌ المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاهی معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند.

با انجام جراحی نزد ایشان ضمن کاهش وزن سریع و موثر میتوانید از مشکلات مرتبط با چاقی مانند کمر درد نیز برای همیشه خلاص شوید.

سوالات متداول

1 – آیا ارتباطی بین چاقی و کمر درد وجود دارد؟

بله چاقی و اضافه وزن می‌تواند باعث شود تا ستون فقرات از حالت طبیعی خارج شده به مهره‌ها و دیسک کمر فشار وارد شود و در نهایت فرد درد شدید و خفیف کمر را تجربه نماید.

2 – برای درمان چاقی و کمر درد به شکل طبیعی چه باید کرد؟

اگر از چاقی مزمن رنج می‌برید بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کرده و تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. هر کیلوگرم کاهش وزن می‌تواند فشار وارده بر  ستون فقرات و کمر را تا حد زیادی کاهش دهد.

3 – آیا جراحی لاغری می‌تواند به درمان چاقی و کمر درد ناشی از اضافه وزن کمک کند؟

بله افرادی که از طریق رژیم و تمرینات ورزشی نمی‌توانند وزن اضافی خود را کاهش دهند با جراحی لاغری می‌توانند سرعت کاهش وزن را بیشتر کرده و به بهبود کمر درد کمک نمایند.

4 – در صورت نادیده گرفتن چاقی و کمر درد فرد دچار چه مشکلاتی خواهد شد؟

نادیده گرفتن چاقی و کمر درد می‌تواند باعث فرسودگی مفاصل، تنگی کانال نخاعی و لغزش مهره‌ها شود.

منابع

https: //www.healthcentral.com/condition/back-pain/back-pain-obesity

https: //southeasternspine.com/belly-fat-and-back-pain/

https: //www.barixclinics.com/bariatric-surgery-back-or-joint-pain

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *