کدام بیماری‌های مرتبط با چاقی را می‌توان با جراحی درمان کرد؟

خانه | جراحی ها | کدام بیماری‌های مرتبط با چاقی را می‌توان با جراحی درمان کرد؟
درمان چاقی با جراحی

جراحی متابولیک یا جراحی چاقی موثرترین و پردوام‌ترین درمان بیماری‎‌های مرتبط با چاقی و سایر مشکلات ناشی از چاقی می باشد.

جراحی چاقی منجر به کاهش وزن قابل توجه می‌شود و منجر به بهبود، پیشگیری یا رفع بسیاری از بیماری‌های مرتبط با چاقی از جمله دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، آپنه خواب و برخی سرطان‌ها می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که جراحی چاقی ممکن است خطر مرگ زودرس بیمار را ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

به طور کلی، میزان عوارض و مرگ و میر (به ترتیب ۴ و ۰٫۱ درصد) جراحی چاقی قابل مقایسه با برخی از ایمن‌ترین و معمول‌ترین جراحی‌های انجام شده در جهان از جمله جراحی کیسه صفرا، آپاندکتومی و تعویض زانو است.

اثربخشی جراحی‌های چاقی

مطالعات نشان می‌دهد بیماران معمولاً یک تا دو سال پس از جراحی چاقی بیشترین میزان کاهش وزن را دارند و با بهبود شرایط مربوط به چاقی میزان کاهش وزن نشان افزایش می‌یابد.

بیماران ممکن است با توجه به مدل جراحی چاقی که دارند، شش ماه بعد از عمل ۶۰٪ از وزن اضافی خود و ۱۲ ماه بعد از عمل ۷۷٪ از وزن اضافی خود را از دست بدهند.

اکثر بیمارانی که در زمان چاقی مبتلا به دیابت، چربی خون، فشار خون بالا، آپنه انسدادی خواب و بیماری‌های مرتبط با چاقی داشتند، پس از انجام جراحی چاقی بهبود کامل یا کاهش علائم این بیماری‌ها را تجربه می‌کنند.

تأثیر جراحی چاقی بر مرگ و میر

مطالعات نشان می‌دهد جراحی چاقی ۳۰٪ یا بیشتر خطر مرگ زودرس بیمار را کاهش می‌دهد.

جراحی چاقی با بهبود قابل توجهی در بقای طولانی مدت بیش از هشت سال در تقریباً ۸۰۰۰ بیمار همراه است.

طبق تحقیقات انجام شده طول عمر بیمارانی که جراحی چاقی انجام دادند از ۸ سال به ۱۴ سال افزایش پیدا کرد و میزان مرگ و میر آنها به ۲٫۵٪ رسید. میزان مرگ و میر برای جمعیت عمومی ۳٫۱٪ است.

جراحی چاقی به بهبود یا حل بیش از ۴۰ بیماری و شرایط مرتبط با چاقی کمک می‌کند که همین موضوع سبب افزایش طول عمر بیمار می‌شود.

کاهش ۶۰ درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان، با بیشترین کاهش در سرطان پستان و روده بزرگ، کاهش ۵۶ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر و آریتمی قلبی و کاهش ۹۲ درصدی مرگ و میر ناشی از دیابت نوع ۲ از نتایج شگفت انگیز جراحی چاقی است.

کدام یک از بیماری‌های مرتبط با چاقی پس از انجام جراحی چاقی درمان می‌شود؟

انجام جراحی چاقی و کاهش وزن یکی از بهترین تصمیماتی است که هر بیمار مبتلا به چاقی مفرط می‌تواند در زندگی خود بگیرد. این عمل‌های جراحی می‌تواند برای رفع عوارض ناشی از چاقی بسیار مفید باشد.

درمان چاقی با جراحی

علاوه بر زیبایی فیزیکی، کاهش وزن اثرات بسیار زیادی بر مشکلاتی که بر اثر چاقی ایجاد می‌شوند می‌گذارد. مشکلاتی از جمله:

پیری سریع

برخی مطالعات نشان می‌دهد افراد چاق سریع‌تر پیر می‌شود. به همین دلیل انجام جراحی چاقی و کاهش وزن روند پیری سلول‌ها را به تاخیر می‌اندازد.

رفلکس اسید

افرادی که مشکلات وزنی دارند اغلب دچار دل درد و یا رفلکس اسید معده می‌شوند. کاهش وزن باعث از بین رفتن این مشکلات می‌شود.

کمردرد

ستون فقرات شما از تمام بدن پشتیبانی می‌کند. اضافه وزن باعث ایجاد فشار بر ستون فقرات می‌شود و منجر به کمردرد می‌شود. با انجام جراحی چاقی این فشار از روی ستون فقرات برداشته می‌شود.

مشکلات باروری

اگر اضافه وزن دارید و در باردار شدن مشکل دارید، جراحی چاقی یا یک برنامه پزشکی برای کاهش وزن می‌تواند به بارداری شما کمک کند. تحقیقات نشان داده اند که چاقی در ناباروری افراد تاثیر زیادی دارد.

بیماری‌های قلبی

چربی فقط چیزی که شما در قسمت بیرونی بدن می‌بینید، نیست. چربی در درون بدن نیست وجود دارد و چاقی باعث می‌شود میزان چربی داخل بدن بسیار زیاد شود. چربی می‌تواند عروق را مسدود کرده و منجر به بیماری قلبی شود. کاهش وزن از طریق جراحی چاقی یا یک برنامه کاهش وزن پزشکی می‌تواند به سلامت قلب شما کمک کند.

درمان چاقی با جراحی و حذف عوارض قلبی

فشار خون بالا(هایپرتنشن)

هنگامی که اضافه وزن دارید، قلب شما باید بیشتر کار کند تا خون را در بدن پمپاژ کند. کاهش وزن می‌تواند فشار خون شما را کاهش دهد و باعث بهبود شرایط قلبی شود.

درد مفصل و آرتروز

اضافه وزن می‌تواند باعث از بین رفتن پوشش داخلی مفاصل زانو و ران شما شود. این موضوع راه رفتن را دردناک می کند. با حفظ وزن مناسب می‌توانید از مفاصل خود محافظت کنید و به راحتی فعالیت بدنی داشته باشید. یکی از درمان های موثر در کنترل آرتروز و جلوگیری از پیشروی آن کاهش وزن و داشتن وزن ایده آل است که با جراحی چاقی ممکن می شود، تاثیر کاهش وزن در رفع دردهای زجرآور آرتروز برای فردی که اضافه وزن شدید دارد از هر دارویی موثرتر است

بیماری کبد چرب و سیروز کبدی

چربی که در داخل بدن تجمع پیدا می‌کند می‌تواند در کبد جمع شده و باعث ایجاد زخم در بافت شود. کبد چرب بیماری مرموز، خطرناک و پیشرونده ای است که اگر درمان نشود به سیروز کبدی و از کار افتادن کبد ختم می شود. کبد چرب ارتباط مستقیم با اضافه وزن دارد در حدی که متخصصین معتقد هستند اولین اثر مثبت کاهش وزن بر روی کبد مشاهده می شود. کبد تنها عضو بدن است که توانایی ترمیم خود را دارد. همگام با کاهش وزن، کبد اغلب می‌تواند خود را بهبود بخشد و ترمیم کند.

آپنه انسدادی خواب(OSA)

فراتر از خروپف، آپنه خواب باعث می‌شود که در طول شب تنفس شما دچار مشکل شود و یا حتی قطع شود. در نهایت، این کمبود اکسیژن می‌تواند به قلب شما آسیب برساند. چاقی می‌تواند باعث OSA شود و کاهش وزن می‌تواند آن را درمان کند. عوارض آپنه خواب و خروپوف خیلی بیشتر از مزاحمت برای اطرافیان یا بیدار شدن مکرر در طول شب است اگر به این مشکل دچار هستید حتما در پی درمان باشید.

هموروئید و سینوس پایرونیدال

یکی از عوامل اصلی ایجاد سینوس پایرونیدال فشار زیاد به منطقه نشیمنگاهی در هنگام نشستن است همچنین چاقی باعث اختلال حرکات روده ای و مشکلات در دفع مدفوع و فشار در عنگام دفع می شود که عامل اصلی هموروئید یا بواسیر است و با کاهش وزن این مشکلات نیز به شدت کاهش می یابند  و می توان جراحی چاقی را به طور غیرمستقیم درمان هموروئید و سینوس دانست

خطر نقص شناختی

براساس برخی تحقیقات اخیر، افراد دارای اضافه وزن ممکن است مستعد ابتلا به زوال عقل یا اختلال شناختی دیگری باشند.

دیابت نوع ۲

دیابت نوع دو به دلیل چاقی و بی تحرکی ایجاد می‌شود و این وضعیت می‌تواند از طریق جراحی چاقی و کاهش وزن به حداقل برسد یا حتی برطرف شود. برای مطالعه بیشتر مقاله درمان دیابت با جراحی چاقی را مطالعه نمایید

چه جراحی‌هایی می‌تواند در درمان بیماری‌ها متابولیکی و مرتبط با چاقی کمک کننده باشد؟

به طور کلی جراحی‌های چاقی باعث کاهش وزن می‌شوند و این کاهش وزن است که باعث درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی می شود. با این حال، طبق تحقیقات انجام شده، جراحی‌های بای پس معده، اسلیو معده، حلقه معده قابل تنظیم و مینی بای پس معده موثر ترین متدهای این دسته از جراحی‌ها هستند که برای درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی استفاده می‌شوند.

نتیجه گیری

چاقی و لاغری فقط مربوط به یک عدد که روی ترازو نشان داده می شود، نیست. اضافه وزن تقریباً به تمام سیستم‌های بدن آسیب می‌رساند. کاهش و کنترل وزن نه تنها سلامتی شما را بهبود می‌بخشد، بلکه به شما کمک می‌کند تعدادی قابل توجهی از بیماری‌های مرتبط با چاقی مزمن را بهتر کنترل کنید.

در کلینیک جراحی دکتر قدسی، طیف گسترده ای از بیماری‌های مرتبط با چاقی، با انجام جراحی‌های مختلف چاقی از بیماری‌های قلبی و مفصلی گرفته تا مشکلات باروری درمان می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی با استفاده از جراحی، اینجا کلیک کنید.

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.