جراحی چاقی لاپاراسکوپی چیست؟ بهترین روش جراحی چاقی لاپاراسکوپی 

خانه | جراحی ها | جراحی چاقی لاپاراسکوپی چیست؟ بهترین روش جراحی چاقی لاپاراسکوپی 
جراحی چاقی لاپاراسکوپی چیست؟

جراحی چاقی لاپاراسکوپی چیست؟ جراحی چاقی لاپاراسکوپی یکی از تکنیک‌های کم تهاجمی برای درمان چاقی است که به شکلی امن تغییرات اساسی روی مهمترین بخش‌های سیستم گوارش یعنی معده و روده ایجاد می‌کند. تغییرات با هدف دریافت کالری کمتر و گاهی سوء جذب اتفاق می‌افتند. جراحی لاپاراسکوپی به درمان بسیاری از مشکلات پزشکی کمک کرده است. جراحی چاقی نیز از این قافله عقب نمانده است. امروزه جراحی چاقی لاپاراسکوپی کمک می‌کند تا با ایجاد برش‌های کوچک روی شکم احتمال بروز عوارض کاهش پیدا کرده و جراحی به شکلی سریع و بی‌خطر انجام شود.

روش‌های مختلفی برای جراحی کاهش وزن وجود دارد؛ اسلیو معده، بای پس معده و سوئیچ دوازدهه اثنی عشر از مهمترین تکنیک‌های جراحی متابولیک هستند. اینکه بهترین جراحی چاقی لاپاراسکوپی کدام است به میزان کاهش وزن، وضعیت سلامتی بیمار و تشخیص جراح بستگی دارد. با انجام این جراحی می‌توان بسیاری از مشکلات مرتبط با چاقی مانند قند خون بالا، کلسترول بالا، فشار خون، بیماری‌های قلبی عروقی، آپنه خواب، آسم و… را بهبود بخشید و کیفیت زندگی فرد را ارتقا داد.

اگر با چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کنید و راهکارهای طبیعی شما را به کاهش وزن دلخواه نرسانده، خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود. در اینجا همه آنچه که باید در مورد جراحی چاقی لاپاراسکوپی باید بدانید، آورده شده است.

جراحی چاقی لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟ 

انواع جراحی چاقی لاپاراسکوپی 

چه افرادی کاندیدای انجام جراحی چاقی لاپاراسکوپی هستند؟ 

مهمترین مزایای انجام جراحی چاقی لاپاراسکوپی چیست؟ 

جراحی چاقی لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی چاقی لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی کاهش وزن از طریق لاپاراسکوپی یک تکنیک کم تهاجمی است که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

در این روش جراح چاقی چند برش کوچک به اندازه ۲ تا ۳ سانتی‌متر در اطراف شکم بیمار ایجاد می‌کند.

از طریق این برش‌ها گاز دی اکسید کربن به داخل شکم بیمار دمیده می‌شود تا فضای کافی برای جراحی در اختیار پزشک قرار بگیرد‌‌؛ از طرفی وارد کردن گاز دی اکسید کربن باعث می‌شود تا ارگان‌های داخلی بدن از دیواره شکم جدا شوند.

در مرحله بعد لاپاراسکوپ که شامل یک لوله نازک مجهز به نور و دوربین است وارد شکم بیمار می‌شود تا تصویر اندام‌های داخلی روی صفحه مانیتور اتاق عمل نمایش داده شوند.

بر اساس نوع جراحی برش‌ها با ابزار مخصوص روی معده و روده انجام شده و باقیمانده معده بسته می‌شود. محل اتصالات جدید نیز با یک یا دو  آناستوموز پیوند زده می‌شوند.

در نهایت ابزار جراحی و لاپاراسکوپی از شکم خارج شده و برش‌ها بخیه زده می‌شوند.

انواع جراحی چاقی لاپاراسکوپی

جراحی لاغری با لاپاراسکوپی به روش‌های مختلف زیر انجام می‌شود:

  1. اسلیو معده یا گاسترکتومی اسلیو
  2. بای پس معده
  3. انحراف بیلیو پانکراس با سوئیچ دوازدهه (BPD/DS)

1) اسلیو معده یا گاسترکتومی اسلیو

در این روش، جراح چیزی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از معده را برداشته تا از این طریق حجم معده برای دریافت مواد غذایی بسیار کاهش پیدا کند. این تغییرات روی معده تنها به حجم غذا مربوط نمی‌شود، بلکه برداشتن بخش عمده معده به کاهش ترشح هورمون اشتها و گرسنگی نیز کمک می‌کند. در نهایت باقیمانده معده که به شکل یک موز یا آستین کوچک است، بسته می‌شود.

برای مطالعه بیشتر و اطلاع کامل از عمل اسلیو معده با لاپاراسکوپی کلیک کنید.

استفاده از این تکنیک می‌تواند کاهش وزن موثر داشته باشد و شرایط مرتبط با چاقی را به خوبی بهبود بخشد. از طرفی این یک جراحی غیر قابل برگشت است؛ یعنی اینکه دوباره معده به شکل طبیعی خود برنمی‌گردد.

2) بای پس معده

بای پس معده

یکی دیگر از انواع جراحی چاقی لاپاروسکوپی که کاهش وزن قابل توجهی به همراه دارد، بای پس معده است. این روش برای افرادی که عادت به ریزه‌خواری دارند بسیار مناسب است، زیرا علاوه بر کاهش حجم معده، محل اتصال روده کوچک به معده نیز تغییر داده می‌شود. در این صورت علاوه بر دریافت کالری کمتر، سوء جذب نیز اتفاق خواهد افتاد. در این روش معده به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت بالایی معده به اندازه یک تخم مرغ در خواهد آمد. روده کوچک نیز برش داده می‌شود تا به کیسه معده جدید متصل شود ر این صورت غذا بعد از ورود به معده حجم بسیاری از روده کوچک را دور زده و این در نهایت باعث می‌شود تا جذب مواد غذایی کمتر شود.

این جراحی نسبت به اسلیو با سرعت کاهش وزن بیشتری همراه است و برای بیمارانی که دچار رفلاکس معده هستند، گزینه بهتری می‌باشد.

3) انحراف بیلیو پانکراس با سوئیچ دوازدهه (BPD/DS)

انحراف بیلیوپانکراس با سوئیچ اثنی عشر که به اختصار BPD-DS نامیده می شود، با ایجاد یک کیسه معده لوله ای شکل شبیه به گاسترکتومی آستین انجام می شود. پس از انجام اسلیو و تغییر شکل معده، اولین قسمت روده کوچک از معده جدا می شود.

سپس قسمتی از روده کوچک بالا آورده و به خروجی معده تازه ایجاد شده متصل می‌شود، به طوری که وقتی بیمار غذا می‌خورد، غذا از کیسه آستینی شکل عبور کرده و به قسمت آخر روده کوچک می‌رود. معده کوچکتر که به شکل موز کوچک تغییر پیدا کرده به بیماران اجازه می‌دهد غذای کمتری بخورند. جریان غذا تقریباً 75 درصد از روده کوچک را دور میزند، که بیشتر از هر روش رایج مورد تایید است. این منجر به کاهش قابل توجهی در جذب کالری و مواد مغذی می‌شود. بیماران باید پس از جراحی از ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی استفاده کنند. این تکنیک جراحی چاقی لاپاراسکوپی حتی بیشتر از بای پس معده و اسلیو گاسترکتومی بر هورمون‌های روده تأثیر می‌گذارد، به گونه‌ای که گرسنگی را کاهش داده، احساس سیری را افزایش می‌دهد و کنترل قند خون را بهبود می‌بخشد.

چه افرادی کاندیدای انجام جراحی چاقی لاپاراسکوپی هستند؟

چه افرادی کاندیدای انجام جراحی چاقی لاپاراسکوپی هستند؟

بیمارانی که تمامی اکثر معیارهای زیر را داشته باشند کاندیدای خوبی برای انجام جراحی چاقی لاپاراسکوپی محسوب می‌شود:

این نوع تکنیک لاغری برای بیمارانی که شاخص توده بدنی بیش از ۴۰ دارند توصیه می‌شود؛ البته افرادی که با شاخص توده بدنی کمتر از ۳۵ و ۳۰ از مشکلات مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا، آریتمی‌های قلبی رنج می‌برند نیز می‌توانند برای انجام این جراحی اقدام کنند.

سن، یکی دیگر از موضوعات مهمی است که برای انجام جراحی چاقی لاپاراسکوپی مورد توجه قرار می‌گیرد. انجام این جراحی باید بعد از اتمام سن بلوغ باشد.

تمامی کسانی که نتوانسته‌اند با رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی به وزن دلخواه خود برسند نیز کاندیدای خوبی برای انجام جراحی چاقی محسوب می‌شوند.

برخورداری از شرایط سلامتی مناسب نیز تعیین می‌کند، آیا بیمار کاندیدای خوبی برای انجام جراحی چاقی است یا خیر. بیمارانی که از مشکلات تنفسی، عفونی یا حتی مشکلات روانی رنج می‌برند، کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی نیستند.

افرادی می‌توانند برای جراحی چاقی لاپاراسکوپی اقدام کنند که خود را مقید به رعایت دستورالعمل‌های غذایی بعد از انجام جراحی بدانند. هرگونه سهل انگاری در این زمینه می‌تواند با عوارض جدی برای سلامتی و برگشت پذیری دوباره وزن همراه باشد.

مهمترین مزایای انجام جراحی چاقی لاپاراسکوپی چیست؟

انجام این جراحی مزایای سلامتی زیر را به همراه دارد:

  1. بهبود مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی
  2. ارتقا و بهبود کیفیت زندگی
  3. بهبود مشکلات روحی و روانی
  4. افزایش طول مدت عمر

1. بهبود مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی

با انجام جراحی چاقی می‌توان بسیاری از مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری‌های قلبی، مشکلات تنفسی، آپنه خواب، بیماری‌های مفصلی، فشار خون بالا و… را بهبود داد و از حاد شدن این شرایط جلوگیری نمود.

2. ارتقا و بهبود کیفیت زندگی

بیمارانی که بعد از انجام جراحی چاقی به کاهش وزن دلخواه خود دست پیدا می‌کنند، بهتر می‌توانند فعالیت‌های روزمره را انجام دهند‌؛ از طرف این افراد اعتماد به نفس بیشتری برای شرکت در رویدادها و جلسات اجتماعی و دوستانه خواهند داشت. این همچنین می‌تواند به بهبود روابط اجتماعی آنها کمک کند.

3. بهبود مشکلات روحی و روانی

بهبود مشکلات روحی و روانی

چاقی می‌تواند با مشکلات سلامتی روح و روان مانند افسردگی، اضطراب، کاهش تمرکز، کاهش اعتماد به نفس و سرخوردگی همراه باشد. با انجام جراحی متابولیک می‌توان به بهبود شرایط روانی فرد نیز کمک کرد.

4. افزایش طول مدت عمر

از آنجا که با انجام جراحی چاقی لاپاراسکوپی می‌توان به درمان بیماری‌های مزمن بدن کمک کرد و از خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری نمود، فرد طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

 

بررسی مهمترین موضوعاتی که در جراحی چاقی لاپاراسکوپی مورد بحث قرار گرفت

جراحی چاقی یکی از تکنیک‌های نوین پزشکی برای مقابله و درمان چاقی و مشکلات مرتبط با آن است. این جراحی به صورت کم تهاجمی انجام می‌شود؛ بنابراین با عوارض و خطرات بسیار کمتری برای بیمار همراه است. اسلیو معده، بای پس معده و سوئیچ دوازدهه اثنی عشر از مهمترین انواع جراحی چاقی لاپاراسکوپی هستند. افرادی می‌توانند برای انجام این جراحی اقدام کنند که به دلیل شاخص توده بدنی بالای 40 نتوانسته‌اند از طریق طبیعی کاهش وزن دلخواه خود را داشته باشند. افراد با شاخص توده بدنی پایین‌تر که از مشکلات متعدد سلامتی مرتبط با چاقی رنج می‌برند نیز کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی می‌باشد. جراحی چاقی لاپاراسکوپی مزایای متعددی برای سلامت جسم و بهبود سلامت روان افراد به همراه دارد.

البته نتایج عالی زمانی محقق خواهند شد که شما به دنبال انتخاب بهترین جراح‌های چاقی در تهران باشید. دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. مهارت بالای ایشان در انجام انواع جراحی‌های چاقی باعث شده تا بیماران رضایت کامل داشته و جراحی عالی با حداقل عوارض جانبی را تجربه نمایند.

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/departments/bariatric/candidate

https://asmbs.org/patients/bariatric-surgery-procedures/

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

شماره مطب

02188870946

02188870945

شماره برای رزرو نوبت

09109254936

مشاوره آنلاین

 09931466388

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *