جراحی بالون معده

خانه | جراحی ها | جراحی بالون معده
بالن معده

بالن معده روشی برای کاهش وزن است که طی آن بالون سیلیکونی مملو از نمک در معده فرد قرار می گیرد. این به فرد کمک می کند تا با محدود کردن میزان غذا خوردن و احساس سیری سریعتر، لاغر شود.

درست مانند سایر روش های کاهش وزن، بالون معده هم نیاز به تعهد به یک سبک زندگی سالم دارد. شما باید برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت این روش، تغییرات سالم و دائمی در رژیم خود ایجاد کنید و به طور منظم ورزش کنید. البته این روش به دلیل تاثیر کمتر،عوارض بیشتر و برگشت پذیری بیشتری که  نسبت به سایر روش های جراحی دارد می توان گفت تا حدودی منسوخ شده است و توصیه نمی شود.

بالن معده

بالون معده چیست؟

بالون معده یک روش ساده و بدون جراحی برای کاهش اشتها و کاهش حجم معده است. در این روش، پزشک فوق تخصص گوارش توسط آندوسکوپی و پس از اطمینان از سالم بودن معده، بالون را به داخل معده فرستاده و سپس بر اساس اندازه معده بیمار آن را بسته به نوع بالون، از مایع یا هوا به میزان ۵۰۰ تا ۸۰۰ سی سی پر می کند. بالون حدود ۳/۲ از حجم معده را پر کرده و سبب ایجاد سیری زودرس و کاذب می شود پس از ۶ ماه پزشک دوباره آن را با آندوسکوپی خارج می کند. گاهی از انواع جدید بالون معده با ماندگاری یکسال نیز  استفاده می شود.

بالون معده

دلایل انجام بالن معده

قرار دادن یک بالون معده به کاهش وزن کمک می کند. کاهش وزن می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی جدی مرتبط با وزن را کاهش دهد. مشکلاتی مانند:

 • بیماری ریفلاکس معده (GERD)
 • بیماری قلبی یا سکته
 • فشار خون بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) یا استئو هپاتیت غیر الکلی (NASH)
 • دیابت نوع ۲

گذاشتن بالون معده و روش های جراحی های کاهش وزن معمولاً فقط پس از تلاش برای کاهش وزن با بهبود رژیم غذایی و عادات ورزشی انجام می شود.

چه افرادی کاندیدهای خوبی برای بالون هستند؟

افرادی که شاخص توده بدنی آنها بین ۳۰ تا ۴۰ است، دلیل اینکه اضافه‌ وزن محدودی دارند، می‌توانند با یک دوره بالون گذاری البته به شرط رعایت رژیم غذایی کم کالری و ورزش مرتب،‌ به وزن ایده‌آل برسند.

افراد با BMI بالای ۴۰، می‌توانند برای کاهش وزن، از این روش استفاده کنند؛ ولی از آنجایی که اضافه‌ وزن زیادی دارند، باید نسبت به افراد دسته اول، بیشتر مراقب رژیم غذایی خود باشند. گاهی ممکن است برای رسیدن به وزن مطلوب فرد مجبور شود از ۲ یا چند دوره بالن درمانی استفاده کرد.

هنگام عمل بالن معده

برای جایگذاری بالون، پزشک یک لوله نازک(کاتتر) را که به بالون معده مجهز است، از گلو به داخل معده منتقل می کند. در مرحله بعدی، پزشک آندوسکوپ( آندوسکوپ یک لوله انعطاف پذیر است که دوربین دارد.) را از گلو به معده می برد. دوربین آندوسکوپ به پزشک اجازه می دهد تا بالن داخل معده مشاهده کند.

این فرآیند حدود نیم ساعت طول می کشد. به طور معمول فرد می تواند یک تا دو ساعت پس از اتمام عمل به خانه برود.

بعد از عمل بالن معده

حدودا شش ساعت پس از عمل می توانید مقدار کمی مایعات مصرف کنید. تا هفته دوم بعد از عمل باید رژیم غذایی مایعات داشته باشید. پس از دو هفته می توانید مصرف غذاهای نرم را شروع کنید. احتمالاً می توانید حدود سه هفته پس از قرار دادن بالون، خوردن غذای معمولی را شروع کنید.

بالون های معده تا ۶ ماه در جای خود باقی می مانند و سپس با استفاده از آندوسکوپ برداشته می شوند. در آن زمان، بسته به برنامه ای که پزشک تعیین می کند، ممکن است یک بالون جدید در معده قرار داده شود.

انواع بالون معده

 

     بالون معده Orbera

Orbera یکی از انواع بالون معده است که با نمک پر می شود. برای قرار دادن این بالون، یک لوله نازک در حلق قرار می گیرد که به پزشک اجازه می دهد بادکنک باد شده را در معده قرار دهد. پس از قرار گرفتن در جای صحیح، پزشک بالون را با محلول نمکی باد کرده و لوله نازک را جدا می کند. بالون Orbera به مدت ۶ ماه در جای خود باقی می ماند و سپس برداشته می شود. از نظر اندازه، حجم یک بالون  پر شده Orbera تقریباً ۵۵۰ سی سی یا اندازه یک گریپ فروت است.

  بالون معده ReShape

نوع دیگر بالون معده ReShape نام دارد. ReShape به جای یک بالون، یک سیستم دوتایی است و مانند Orbera از نمک پر می شود. جای گذاری بالون ReShape مانند بالون Orbera است، اما به جای یک بادکنک بزرگتر، دو بالون کوچکتر در معده قرار می گیرد که به یکدیگر متصل هستند. به طور کلی، حجم این دو بالون در حدود ۷۵۰ – ۹۰۰ سی سی است، بنابراین تا حدودی بیشتر از بالون Orbera معده را پر می کند.

بالون معده

  بالون معده Obalon

بالون معده Obalon با دو نوع دیگر کمی متفاوت است، زیرا Obalon بجای قرار دادن به روش آندوسکوپی، بلعیده می شود. در طول فرایند نیازی به استفاده از آرام بخش نیست. Obalon از سه بالون جداگانه تشکیل شده است و فرد آن را در سه نوبت جداگانه می بلعد. بعد از اینکه بادکنک تخلیه شده Obalon را که چیزی شبیه قرص ویتامین است، بلعیده شد، پزشک بالون را با گاز باد می کند. در دو نوبت بعدی فرد باید یک بالون دیگر Obalon را ببلعد و هر کدام را به همان شکل باد می شوند. سه بالون Obalon همگی در یک نوبت، تقریباً ۶ ماه پس از بلعیده شدن اولین بالون، برداشته می شوند.

بالون معده

عوارض احتمالی بالون معده

عوارض عمده بالن معده، وجود درد و تهوع و گاهی استفراغ در چند روز ابتدایی است که در افراد مختلف، میزان و شدت آن فرق می‌کند. گاهی هیچ درد و تهوعی وجود ندارد که فرد ممکن است با توجه به ذهنیت قبلی مبنی بر وجود درد و تهوع، حتی نگران شود که ممکن است برای بالن اتفاقی افتاده باشد،‌ درحالی که این افراد فقط به دلیل سازگاری خوب معده با بالون هیچ علامتی ندارند. گاهی ممکن است فرد درد و تهوع وجود داشته باشد که در این صورت باید از داروهای مناسب استفاده شود.

عوارض دیگر بالون معده که چندان شایع نیستند عبارتند از سوراخ شدن معده و انسداد روده. نکته مهم این است که بیمار باید روزانه با پزشک خود در ارتباط باشد تا علائم او دائما چک شود و مشکلی پیش نیاید.

چرا بالن معده توصیه نمی شود

روش لاغری بالن معده روش نسبتا کم عارضه ایست اما عوارض آن برای بیماران بسیار آزاردهنده است عوارضی مانند نفخ مداوم احساس پربودن معده به صورت دائم و… از طرفی بیمار در مقابل این عوارض تنها فرصتی برای کاهش وزن محدود به دست می آورد که پس از خارج کردن بالن همه چیز به حالت قبل از گذاشتن بالن باز می گردد نه حجم معده مانند روش اسلیو معده کاهش یافته ونه تغییری در روند جذب مانند روش بای پس معده اتفاق افتاده و نه حتی مانند روش پلیسه معده فرصت کاهش وزن طولانی مانند روش گلیسه معده برای بیمار ایجاد شده در نتیجه احتمال بازگشت وزن و بی ثمر شدن تمام سختی های تحمل کرده در طی دوران شش ماهه بالون معده بسیار زیاد است.

نتایج

بالون معده باعث می شود شما احساس سیری سریعتری داشته باشید، که به این معنی است که کمتر غذا می خورید. دلیل آن هم این است که بالون معده سرعت تخلیه معده را کاهش می دهد. دلیل دیگر این است که به نظر می رسد بالون سطح هورمون هایی اشتها را کنترل می کنند تغییر می دهد. میزان کاهش وزن به میزان تغییر عادت های زندگی از جمله رژیم و ورزش بستگی دارد.

براساس خلاصه ای از درمان های موجود، معمولا افراد ۷٪ تا ۱۵٪ از وزن بدن را طی شش ماه پس از قرار دادن بالون معده از دست می دهند. کاهش کلی وزن اضافی هم ۳۰٪ تا ۴۷٪ است.

مانند سایر روش ها و جراحی ها که منجر به کاهش قابل توجه وزن می شوند، بالون معده ممکن است به بهبود یا حل شرایطی که اغلب به اضافه وزن مرتبط هستند کمک کند. شرایطی از جمله:

 • بیماری بازگشت اسید به مری
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • آرتروز (درد مفصل)
 • دیابت نوع ۲
 • کلسترول بالا
 • بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) یا استئو هپاتیت غیر الکلی (NASH)

بالون معده

جمع بندی

ممکن است بعد از هر نوع روش لاغری یا جراحی، وزن قابل توجهی از دست بدهید ولی بعد مدتی برگشت وزن داشته باشید یا حتی وزن اضافه کنید که این مسئله در روش های بالن و پلیسه معده بسیار شایع تز است. حتی اگر گذاشتن بالون معده برای چند هفته بعد از عمل موثر به نظر برسد، اگر از تغییرات توصیه شده در سبک زندگی پیروی نکنید، به احتمال زیاد دوباره اضافه وزن پیدا خواهید کرد. بنابراین تغییرات سالم و دائمی در رژیم غذایی، همراه با فعالیت بدنی منظم برای جلوگیری از اضافه وزن مجدد  ضروری است.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، بای پس معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

همچنین می توانید فایل pdf این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

منابع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intragastric-balloon/about/pac-20394435

https://www.athenixbody.com/patient-resources/articles/what-is-a-gastric-balloon/

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.