عمل بالون معده

خانه | جراحی ها | عمل بالون معده
همه آنچه که باید در مورد عمل بالون معده بدانید

عمل بالن معده یکی از جراحی‌ های لاغری است که کمک می‌کند تا شما بتوانید مقداری از وزن اضافی خود را کاهش دهید. در این مقاله دکتر حامد قدسی از پزشکان شناخته شده در زمینه جراحی چاقی در مورد عمل بالون معده با شما صحبت خواهند کرد.

اگر رژیم غذایی و تمرینات ورزشی برای درمان چاقی شما کارساز نبوده به طور حتم به روش‌ ها و تکنیک‌ های پزشکی برای مهار کاهش وزن فکر کرده‌اید.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

جراحی‌ های متابولیک از جدیدترین تکنیک‌ های پزشکی در زمینه درمان و مهار چاقی است. جراحی چاقی به روش‌ های مختلفی انجام می‌شود مانند جراحی عمل اسلیو معده.

بالون معده یکی از تکنیک‌ های جراحی چاقی است که کمک می‌کند تا شما با کوچک کردن حجم معده مواد غذایی کمتری دریافت کرده، سریع‌ تر احساس سیری کنید و در نتیجه کمتر خواهید خورد و کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

بالون معده یک روش موقت برای درمان چاقی است. اگر افراد بتوانند تا زمانی که از این روش استفاده می‌کنند سبک زندگی و عادات غذایی خود را تغییر دهند می‌توانند شاهد نتایج بلند مدتی برای لاغری خود باشند.

استفاده از بالون یک روش جراحی بسیار کم تهاجمی است که نیاز به ایجاد برش یا بیهوشی عمومی ندارد، بنابراین افرادی که ترس از بیهوشی دارند می‌توانند به راحتی از طریق دهان و به روش آندوسکوپی بالون را وارد معده کرده و پس از پر شدن حجم آن با آب نمک و هوا حجم معده خود را کاهش دهند.

به دلیل کم تهاجمی بودن این تکنیک لاغری مراقبت‌ های بعد از عمل نیز چندان سخت نخواهد بود و افراد با رعایت مراقبت‌ های توصیه شده توسط پزشک می‌توانند دوران نقاهت و بهبودی خود را به بهترین شکل سپری کنند. بالن معده چیست و چگونه کار می‌کند؟

آیا استفاده از این تکنیک عوارضی به همراه دارد؟ در چه صورت می‌توان از بالن معده برای لاغری استفاده کرد؟ در این مقاله ما به همه سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد و در مورد همه آنچه که باید در مورد بالن معده بدانید مفصل با شما صحبت خواهیم کرد. پس تا انتها با ما همراه شوید.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ ها و دوشنبه‌ ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 •  شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین: ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

بالن معده چیست؟

بالون معده از جنس لاستیک سیلیکونی ساخته شده که بسیار نرم، صاف و با دوام است. بالن معده به گونه‌ ای طراحی شده که بتوان راحت از طریق آندوسکوپی آن را درون معده قرار داد تا ظرفیت معده برای دریافت مواد غذایی کاهش پیدا کند. با جایگذاری بالون در معده بیش از ۳۰ درصد حجم معده پر خواهد شد.

بالن معده چیست؟

به طور معمول این وسیله پزشکی حدود ۶ تا ۱۲ ماه درون معده قرار داده می‌شود و افرادی که خود را مقید رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی کنند، می‌توانند کاهش وزن بین ۱۰ تا ۳۰ کیلوگرم را تجربه نمایند.

البته میزان وزنی که از دست می‌دهید به تغییر عادات سبک زندگی شما از جمله تنظیم خواب، رژیم غذایی و پیگیری تمرینات ورزشی بستگی دارد. شاید از خود بپرسید آیا می‌توان بالون را برای مدت زمان بیشتری درون معده قرار داد؟

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با ارتباط علائم آپاندیس با اضافه وزن،کلیک کنید.

خیر به دلیل بافت سیلیکونی که این نوع از ابزار پزشکی دارد با گذشت زمان اسید معده می‌تواند باعث آسیب و صدمه به آن شود، بنابراین در طی دوره‌های موقت از آن استفاده می‌شود. بالون معده همچنین می‌تواند سطح هورمون‌هایی که مسئول کنترل اشتها هستند را نیز تغییر دهد.

اگر به دلیل شاخص توده بدنی بالا اضافه وزن زیادی دارید بهتر است به دنبال تکنیک‌های دیگری برای کاهش وزن باشید. اسلیو معده و بای پس معده روش‌ های تهاجمی‌تری نسبت به بالون معده هستند.

این تکنیک‌ ها به طور معمول کمک می‌کنند تا افرادی که از چاقی مفرط رنج می‌برند بتوانند حدود ۸۰ درصد از وزن اضافی خود را کاهش دهند. از طرفی استفاده از این روش‌های درمان چاقی ماندگاری طولانی‌تری نیز به همراه خواهند داشت.

بالن معده چگونه انجام می‌شود؟ 

همانطور که گفته شد این یک روش کم تهاجمی برای درمان و مهار چاقی است. بالن معده یک عمل سرپایی محسوب می‌شود که حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد. مراحل قرار دادن بالن معده به شرح زیر است:

 • در ابتدا به بیمار آرامبخش داده خواهد شد این باعث می‌شود تا بیمار احساس خواب آلودگی کرده و در طی فرایند عمل راحت باشد و دردی احساس نکند.
 • پس از آن آندوسکوپ وارد دهان می‌شود. آندوسکوپ یک لوله نازک است که مجهز به دوربین می‌باشد. پزشک با استفاده از این ابزار میتواند وضعیت مری، معده و روده کوچک را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهد تا از وجود هر چیزی که می‌تواند جایگذاری بالون را ناامن کند، اطلاع حاصل نماید. هیاتال بزرگ یا زخم معده دو مانع اصلی برای جایگذاری بالون هستند. افرادی که از دو عارضه رنج می‌برند نمی‌توانند از این تکنیک برای لاغری خود استفاده کنند.
 • پس از آنکه از وضعیت سلامتی دستگاه گوارش اطمینان حاصل شد و همه چیز طبیعی به نظر رسید، لوله باریک به نام کاتتر در کنار آندوسکوپ قرار داده می‌شود. در انتهای این لوله بالن قرار گرفته است.
 • در مرحله بعد کاتتر از طریق مری به داخل معده هدایت می‌شود.
 • پس از جایگذاری دقیق بالون در معده، از طریق کاتتر بالون با آب نمک یا هوا پر می‌شود تا به اندازه یک توپ کوچک درآید.
 • از آندوسکوپ برای جدا کردن کاتتر از بالن استفاده شده و دریچه بالون بسته می‌شود.
 • در نهایت آندوسکوپ و کاتتر بیرون آورده خواهند شد.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با بی رحم ترین چربی سوز شکم و پهلو، کلیک کنید.

کاهش وزن با بالون معده چقدر است؟ 

در دو هفته ابتدایی پس از قرارگیری بالون شما باید رژیم غذایی مایعی که پزشک توصیه می‌کند را دنبال کنید، بعد از آن به تدریج خواهید توانست مانند گذشته رژیم غذایی معمول و روزانه خود را داشته باشید.

در طی این مدت شما به سرعت وزن خواهید کرد. بیشترین کاهش وزن در ۳ تا ۴ ماه اولیه پس از جایگذاری بالون معده اتفاق می‌افتد، اما پس از گذشت ۶ ماه افراد می‌توانند شاهد کاهش وزن ۱۰ تا ۱۵ درصدی از وزن اضافی بدن خود باشند.

کاهش وزن با بالون معده چقدر است؟

اگر می‌خواهید کاهش وزن شما به صورت اصولی ادامه پیدا کند توصیه می‌شود به جراح چاقی یا متخصص تغذیه مراجعه نمایید و برنامه‌های درمانی خود را با توجه به شرایط جسمی و روانی خود دقیق و اصولی دنبال کنید.

برای پیشگیری از اضافه وزن مجدد مطابق دستورالعمل‌های داده شده رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی خود را ادامه دهید تا از مزایای این تکنیک برای لاغری خود به خوبی بهره‌مند شوید.

روند بهبودی و مراقبت‌ های بعد از بالن معده چگونه است؟

روند بهبودی بعد از بالن معده به شرح زیر است:

1- سه تا هفت روز اول گذاشتن بالن در معده

 یک رژیم غذایی مایع شامل آب، چای گیاهی، آب میوه، شیر بدون چربی و قهوه بدون کافئین خواهید داشت. از نوشیدنی های گازدار، حاوی الکل و کافئین خودداری کنید. پس از گذشت یک هفته میتوانید شروع به خوردن سوپ، ماست و سایر غذاهای نرم کنید.

روزانه چهار تا پنج بار نصف فنجان غذا بخورید. حتی اگر احساس گرسنگی نمی‌کنید، به طور منظم غذا بخورید. اگر احساس ناراحتی کردید، خوردن را متوقف یا سرعت غذا خوردن خود را کاهش دهید.

2- دو تا سه هفته ابتدایی بالن گذاری معده

اگر آهسته غذا بخورید، خوب بجوید و چهار تا پنج وعده غذایی کوچک در روز داشته باشید، خواهید توانست غذاهای بیشتری به لیست رژیمی خود اضافه کنید.

برخی از غذاها مانند نان و ماکارونی ممکن است به بالون بچسبند و این میتواند باعث آروغ زدن و سوزش سر دل شود. بعد از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید تا بالن تمیز شود.

3- ماه اول بالن گذاشتن در معده

بعد از گذشت این مدت اشتهای شما کمی افزایش می‌یابد. بعد از چند ماه، غذاهای بیشتری را تحمل خواهید کرد. یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی داشته باشید.

4- سه ماه بعد بالون معده برای لاغری

باید روی یک برنامه غذایی برای حفظ کاهش وزن خود تمرکز کنید زیرا در این بازه زمانی  سرعت کاهش وزن کمتر خواهد شد، بنابراین پیروی از رژیم غذایی اصولی و انجام تمرینات ورزشی به کاهش وزن بیشتر خود کمک کنید.

 چگونگی انجام تمرینات ورزشی بعد از بالون گذاری معده

چند روز اول بعد از قرار دادن بالون استراحت کنید زمانی که احساس راحتی داشتید، فعالیت‌ های سبک را شروع کنید. تهوع ممکن است ورزش را برای هفته اول دشوار کند. اگر ادامه داشت، دارو های ضد تهوع ممکن است به شما در شروع کار کمک کنند.

چگونگی انجام تمرینات ورزشی بعد از جایگذاری بالن معده

یک یا دو هفته ابتدایی گذاشتن بالون در معده حداقل 30 دقیقه در روز ورزش های قلبی عروقی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا ایروبیک در آب انجام دهید.  شما میتوانید این ورزش‌ها را با تمرینهای قدرتی ترکیب کنید.

پس از برداشتن بالون ممکن است لازم باشد شدت تمرینات ورزشی را کمی افزایش دهید. احساس گرسنگی بیشتر می تواند باعث شود کالری بیشتری مصرف کنید.

مطالعه بیشتر: برای اطلاع از اینکه بهترین چربی سوز ناشتا برای صبح، کلیک کنید.

بررسی مزایای استفاده از بالن معده 

استفاده از این تکنیک پزشکی می‌تواند مزایای سلامتی زیادی برای شما به همراه داشته باشد:

 • استفاده از این روش نیاز به بیهوشی و برش نخواهد داشت، بنابراین جای زخم اسکار روی شکم باقی نمی‌ماند.
 • بسیاری از مشکلات مرتبط با چاقی بهبود یافته و درمان می‌شوند. شما از طریق بالون معده می‌توانید بیماری‌ های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، آپنه خواب، دیابت نوع، ۲ بیماری کبد چرب و… را درمان کنید.

بررسی مزایای استفاده از بالن معده

 • کاهش وزن بعد استفاده از بالن باعث می‌شود تا شما اعتماد به نفس لازم را برای حضور در مهمانی‌ ها، رویدادهای خصوصی و اجتماعی داشته باشید.

بررسی عوارض بالن معده

در کنار مزایایی که استفاده از بالون معده دارد ممکن است استفاده از آن عوارضی نیز به همراه داشته باشد. مهم‌ترین عوارض بالون معده به شرح زیر است:

1- گلو درد

ممکن است برای مدت کوتاهی گلو درد داشته باشید، به دلیل ورود دستگاه آندوسکوپ از دهان به معده است.

2- تهوع و استفراغ 

هر چند روز ابتدایی حالت تهوع استفراغ یاد گرفتگی معده وجود دارد. این شرایط با تجویز دارو قابل کنترل هستند و به طور معمول پس از ۳ تا ۵ روز این علائم کامل برطرف خواهند شد.

3- ایجاد مشکلات گوارشی 

اگر قبل از استفاده از بالون دچار رفلاکس معده بوده‌اید، قرار دادن این وسیله پزشکی در معده می‌تواند باعث بدتر شدن ریفلاکس شود.

ایجاد مشکلات گوارشی

استفاده از بالون معده می‌تواند با دیگر ناراحتی‌های دستگاه گوارش مانند درد شکم و معده، انسداد ورود غذا به معده و… نیز همراه باشد.

کاهش وزن کمتر نسبت به دیگر تکنیک‌ های جراحی چاقی 

با استفاده از این تکنیک جراحی لاغری وزن زیادی از دست نخواهید داد. بر خلاف اسلیو و بایپس که بیمار حدود ۷۰ درصد وزن اضافی خود را از دست می‌دهد. با استفاده از بالن تنها ۳۰ درصد وزن اضافی کاهش پیدا خواهد کرد.

1- آسیب به معده و میری

 آسیب به معده و مری از دیگر عوارض گذاشتن بالون در معده است.

2- پارگی بالن

ممکن است بعد از مدتی بالن دچار پارگی شود. در این صورت به صورت طبیعی اما با درد شدید دفع خواهد شد.

3- عفونت

احتمال بروز عفونت به دلیل استریل نبودن ابزار و تجهیزات پزشکی نیز وجود دارد.

چه افرادی کاندیدای انجام بالون معده هستند؟ 

 • افرادی که شاخص توده بدنی بالاتر از 30 دارند
 • افرادی که نتوانستند با استفاده از رژیم غذایی، اصلاح شیوه زندگی، تمرینات ورزشی یا مصرف دارو وزن کم کنند
 • کسانی که از بیهوشی و عوارض مرتبط با آن نگران هستند
 • افرادی که از بیماری‌های خاص گوارشی به ویژه رفلاکس اسید یا هیاتال بزرگ رنج می‌برند
 • کسانی که قبلاً هیچ عمل جراحی معده یا مری نداشته باشند
 • افرادی که خود را متعهد به استفاده از رژیم و تمرینات ورزشی بعد از جایگذاری بالن می‌دانند

یادداشت پایانی

همیشه پیروی از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی نمی‌تواند نتایج کاهش وزن فوق العاده‌ای به همراه داشته باشد به ویژه برای افرادی که شاخص توده بدنی بالا دارند. این دسته از افراد می‌توانند از سایر تکنیک‌ های جراحی لاغری مانند بالن معده استفاده کنند بالون معده در واقع یک روش کم تهاجمی برای مهار چاقی است که از طریق آندوسکوپی انجام می‌شود.

پزشک از طریق دهان و با شیوه آندوسکوپی بالون را وارد معده کرده و سپس آن را با آب نمک یا هوا پر می‌کند تا حجم معده کوچک‌تر شده و فرد با خوردن غذای کمتر احساس سیری نماید.

استفاده از این روش به کاهش مشکلات مرتبط با چاقی کمک می‌کند اما می‌تواند با مشکلات گوارشی نیز همراه باشد. برای دستیابی به نتایج عالی باید رژیم غذایی و تمرینات ورزشی بعد از جایگذاری بالون همچنان مطابق دستور پزشک دنبال شوند.

بالن نتایج کوتاه مدتی برای کاهش وزن به همراه دارد. اگر به دنبال نتایج طولانی مدت هستید باید از دیگر تکنیک‌های جراحی چاقی مانند اسلیو معده وبای پس معده استفاده کنید.

انجام جراحی‌های کاهش وزن باید توسط پزشکان مجرب و حاذق انجام شود تا بیمار بتواند به نتایج دلخواه با حداقل عوارض جانبی دست پیدا کند. با مراجعه به بهترین جراحی چاقی در تهران شما می‌توانید یک کاهش وزن عالی و رضایت بخش را تجربه نمایید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده اند. انجام عمل‌های متعدد موفقیت آمیز و رضایت بیماران نشان از مهارت و تجربه بالا ایشان در زمینه درمان چاقی است.

سوالات متداول بالون معده

1- بالن معده تا چه مدت در معده باقی می‌ ماند؟

بالون حدود ۶ تا ۱۲ ماه در معده باقی می‌ماند. ترشح اسید معده می‌تواند به بافت سیلیکونی بالن آسیب زده و موجب پارگی آن شود.

2- آیا بالن معده با بیهوشی همراه است؟

این روش کم تهاجمی درمان چاقی بدون بیهوشی و تنها از طریق تزریق داروی آرامبخش انجام می‌شود.

3- آیا بالن معده خطرناک است؟

این یک روش نسبتاً امن برای کنترل اشتها و کاهش وزن محسوب می‌شود. با این وجود ممکن است پارگی بالون اتفاق بیفتد. در این صورت بالون به صورت طبیعی دفع خواهد شد، البته دفع آن می‌تواند با درد زیادی همراه باشد.

4- رکورد کاهش وزن با بالون معده چقدر است؟

افرادی که خود را متعهد به رویت رژیم غذایی بعد از جایگذاری بالون کنند می‌توانند 30 درصد از وزن اضافی خود را کاهش دهند.

5- آیا بعد از گذاشتن بالون معده باید رژیم غذایی خاصی داشت؟

بله شما باید در دو هفته ابتدایی بعد قرار دادن بالن رژیم غذایی مایع و شفافی داشته باشید و به مرور و بعد از گذشت چند هفته غذاهای جامد را مصرف کنید.

منابع

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intragastric-balloon/about/pac-20394435

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/gastric-balloon-for-weight-loss

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *