کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده

خانه | اسلیو | کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده
تاثیر جراحی اسلیو معده بر تیروئید

در کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود افراد برای کاهش وزن اقدام کنند، مشکلات سلامتی و ناراحتی های جسمی است که شرایط عادی زندگی رابرای آن ها دشوار تر کرده است.  اگر رژیم و تمرینات ورزشی به شما در از بین بردن توده های اضافی چربی کمکی نکرده اند، به احتمال زیاد گزینه نهایی یعنی جراحی چاقی به شما توصیه شده است.

 جراحی چاقی در معالجه بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت، چربی خون و…بسیار موثر است. علاوه بر این جراحی های چاقی مانند اسلیو معده به درمان بیماری های مرتبط با تیروئید نیزکمک می کنند. ارتباط مستقیمی بین بهبود کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده وجود دارد، زیرا کاهش وزن باعث تغییر در سطح هورمون های تیروئیدی، به ویژه کاهش TSH می شود. در این مقاله به ارزیابی تأثیر عمل جراحی چاقی بر عملکرد تیروئید و دوز هورمون درمانی تیروئید در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید می پردازیم.

غده تیروئید چیست؟ مهم ترین علائم کم کاری و پرکاری تیروئید

تیروئید و تاثیر آن بر چاقی

درمان بیماری های تیروئید با جراحی چاقی

کدام یک از متدهای جراحی چاقی برای درمان بیماری های تیروئید بهتر است؟

نمونه ای از تحقیقات مرتبط با تاثیر جراحی چاقی روی بیماری های تیروئید

اسلیو معده راهی موثر برای درمان چاقی ناشی از تیروئید

غده تیروئید چیست؟ مهم ترین علائم کم کاری و پرکاری تیروئید

غده تیروئید چیست؟
غده تیروئید چیست؟

قبل از اینکه به بحث درباره تاثیر جراحی چاقی بر تیروئید و همچنین ارتباط کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده بپردازیم، بهتر است کمی درباره غده تیروئید و علائم آن بدانید. تیروئید، غده ای کوچک و پروانه ای شکل است که در پایه جلوی گردن قرار دارد. هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید که شامل تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) هستند تأثیر زیادی بر سلامتی فرد دارند و بر تمام جنبه های متابولیسم اثر می گذارند.

ارتباط مستقیمی بین پرکاری تیروئید و معده وجود دارد. در واقع این می تواند بر مشکلات متعدد معده مانند عفونت باکتریایی هلیکوباکتر پیلوری، اسهال، استفراع و… تاثیر بگذارد.  از طرفی کم کاری تیروئید نیز مشکلاتی به همراه دارد. شایع ترین علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

  • خشکی پوست
  • خشکی و بدحالت شدن مو
  • ریزش مو
  • افسردگی
  • یبوست
  • کاهش ضربان قلب
  • خستگی

تیروئید و تاثیر آن بر چاقی

بیماری های تیروئید مخصوصا کم کاری تیروئید یکی از عوامل شناخته شده در افزایش وزن و چاقی هستند. افرادی که دچار کم کاری تیروئید می شوند، سطح هورمون تیروئیدی خون شان پایین می آید و حتی ممکن است دچار چاقی مفرط شوند. این افراد به دلیل کاهش سطح متابولیسم راه بسیار دشواری برای کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی در پیش دارند. به همین دلیل  معمولا به این افراد توصیه می شود که ضمن درمان مشکل تیروئید از طریق جراحی های چاقی اقدام به کاهش وزن کنند. ارتباط کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده بعد از انجام عمل به وضوح در بهبود وضعیت سلامتی فرد مشاهده خواهد شد.

درمان بیماری های تیروئید با جراحی چاقی

از آنجایی که کم کاری تیروئید می تواند با کاهش متابولیسم بدن باعث چاقی و اضافه وزن شود، جراحی های چاقی مختلف مانند اسلیو معده همگام با هورمون درمانی می تواند این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهد و یا حتی کاملا آن را برطرف کند. کسانی که مشکل کم کاری تیروئید و یا سایر مشکلات مرتبط با تیروئید داشتند پس از انجام جراحی های چاقی تا حد زیادی بهبود پیدا کرده اند. از بین بردن رابطه منفی بین پرکاری تیروئید و معده نیز از طریق جراحی چاقی امکان پذیر است. برخی از متخصصین معتقد هستند با انجام عمل اسلیو و می‌توانید بر  بهبود مشکلات ناشی از تیروئید تاثیر مثبت بگذارید. کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده به معنای درمان بخش عمده ای از مشکلات ناشی از تیروئید است.

کدام یک از متدهای جراحی چاقی برای درمان بیماری های تیروئید بهتر است؟

متدهای جراحی چاقی برای درمان بیماری های تیروئید
متدهای جراحی چاقی برای درمان بیماری های تیروئید

شناخته شده ترین متدی که برای درمان چاقی و بیماری های مرتبط با تیروئید توسط جراح چاقی استفاده می شود، اسلیو معده است. رابطه پررنگی بین کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده وجود دارد، اما به جز اسلیو معده تکنیک های دیگر جراحی چاقی مانند بای پس معده، مینی بای پس، حلقه معده و.. هم برای درمان چاقی و بیماری های تیروئید مفید هستند. پزشک متخصص جراحی چاقی کسی است که بهترین متد درمان را برای هر شخص تعیین می کند. این در واقع به تجربه، دانش و مهارت جراح بستگی دارد.

نمونه ای از تحقیقات مرتبط با تاثیر جراحی چاقی روی بیماری های تیروئید

برای تشخیص ارتباط کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده و همچنین رابطه بین پرکاری تیروئید و معده مطالعات متعددی انجام شده است. طی یکی از این تحقیقات انجام شده،  تمام بیماران کم کاری تیروئید که تحت عمل جراحی چاقی بودند، از نظر تغییر در سطح هورمون تیروئید و دوز درمانی جایگزین این هورمون تا یک سال پس از عمل جراحی ارزیابی شدند.

این مطالعه شامل 86 بیمار بود. 79 زن و 9 مرد با میانگین سنی 47 سال بود. انواع عمل های انجام شده شامل 71 مورد عمل اسلیو معده (6/82 درصد) و15 مورد بای پس معده به روش لاپاراسکوپی  بود. BMI بیماران از9/43 قبل از عمل به 6/34 بعد از 6 ماه و 8/29 بعد از 1 سال پس از عمل کاهش یافت. سطح TSH پس از 6 ماه از4.1 به 98/2 کاهش یافت. کاهش TSH با میزان کاهش BMI ارتباطی ندارد. اما در مقطع زمانی 1 ساله، بیماران به دوز متوسط پایین تری از درمان جایگزینی تیروئید نیاز داشتند. علاوه بر این، در 9.3 درصد از بیماران این درمان در طی 1 سال پس از عمل به طور کامل متوقف شد.

کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده

با توجه به مطالب گفته شده، اثر مطلوب جراحی چاقی را در بهبود بیماری های تیروئید، بهبود عملکرد تیروئید و کاهش دوزهای داروی تیروئید کاملا مشخص است. بنابراین میتوان گفت که جراحی های چاقی در بهبود بیماری های تیروئید کاملا موثر است. ارتباط مثبت کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده زمانی رضایت بخش و موثر خواهد بود که عمل توسط بهترین جراح چاقی و دیگر شهرها انجام شود.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، بای پس کلاسیک معده، مینی بای پس معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

چنانچه به این مطلب در رابطه با تاثیر جراحی اسلیو معده بر درمان تیروئید علاقه دارید، می توانید نسخه pdf آن را دریافت کنید.

منابع:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28255851/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6988626/
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *