تاثیر جراحی اسلیو معده بر تیروئید: جراحی های چاقی بر درمان بیماری های تیروئید چه تاثیری دارند؟

خانه | اسلیو | تاثیر جراحی اسلیو معده بر تیروئید: جراحی های چاقی بر درمان بیماری های تیروئید چه تاثیری دارند؟
تاثیر جراحی اسلیو معده بر تیروئید

جراحی چاقی در معالجه بیماریهای چاقی بسیار موثر است. جراحی های چاقی به درمان بیماری های مرتبط با تیروئید هم کمک می کنند. کاهش وزن باعث تغییر در سطح هورمون های تیروئیدی، به ویژه کاهش TSH می شود. در این مقاله به ارزیابی تأثیر عمل جراحی چاقی بر عملکرد تیروئید و دوز هورمون درمانی تیروئید در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید می پردازیم.

لازم به ذکر است که پیشتر در مقاله‌ای در مورد ارتباط جراحی تیروئید و چاقی نیز صحبت کرده ایم.

غده تیروئید چیست؟

تیروئید، غده ای کوچک و پروانه ای شکل است که در پایه جلوی گردن قرار دارد. هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید که شامل تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) هستند تأثیر زیادی بر سلامتی فرد دارند و بر تمام جنبه های متابولیسم شما اثر می گذارند.

تاثیر جراحی اسلیو معده بر تیروئید
عمل اسلیو معده می تواند بر مشکلات تیروئید تاثیر بگذارد.

تیروئید و چاقی

بیماری های تیروئید مخصوصا کم کاری تیروئید یکی از عوامل شناخته شده در افزایش وزن و چاقی هستند. افرادی که دچار کم کاری تیروئید می شوند سطح هورمون تیروئیدی خونشان پایین می آید و حتی ممکن است دچار چاقی مفرط شوند. این افراد به دلیل کاهش سطح متابولیسم راه بسیار دشواری برای کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی در پیش دارند. به همین دلیل  معمولا به این افراد توصیه می شود که ضمن درمان مشکل تیروئید از طریق جراحی های چاقی اقدام به کاهش وزن کنند.

علائم کم کاری تیروئید

شایع ترین علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

  • خشکی پوست
  • خشکی و بدحالت شدن مو
  • ریزش مو
  • افسردگی
  • یبوست
  • کاهش ضربان قلب
  • خستگی

درمان بیماری های تیروئید با جراحی چاقی

از آنجایی که کم کاری تیروئید می تواند با کاهش متابولیسم بدن باعث چاقی و اضافه وزن شود، جراحی های چاقی مختلف مانند اسلیو معده همگام با هورمون درمانی می تواند این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهد و یا حتی کاملا آن را برطرف کند. کسانی که مشکل کم کاری تیروئید و یا سایر مشکلات مرتبط با تیروئید داشتند پس از انجام جراحی های چاقی تا حد زیادی بهبود پیدا کرده اند.

جراحی اسلیو با تغییرات در تیروئید بر عرض دور شکم تاثیر بگذارد
برخی از متخصصین معتقد هستند با انجام عمل اسلیو می‌توانید بر روی مشکلات تیروئید تاثیر مثبت بگذارید. 

کدام یک از متدهای جراحی چاقی برای درمان بیماری های تیروئید بهتر است؟

شناخته شده ترین متدی که برای درمان چاقی و بیماری های مرتبط با تیروئید استفاده می شود اسلیو معده است. اما بجز اسلیو معده تکنیک های دیگر جراحی چاقی مانند بای پس معده، مینی بای پس، حلقه معده و.. هم برای درمان چاقی و بیماری های تیروئید مفید هستند. پزشک متخصص جراحی چاقی کسی است که بهترین متد درمان را برای هر شخص تعیین می کند.

نمونه ای از تحقیقات مرتبط با تاثیر جراحی چاقی روی بیماری های تیروئید

طی یکی از تحقیقات انجام شده، تمام بیماران کم کاری تیروئید که تحت عمل جراحی چاقی بودند، از نظر تغییر در سطح هورمون تیروئید و دوز درمانی جایگزین هورمون تیروئید تا یک سال پس از عمل جراحی ارزیابی شدند.

این مطالعه شامل ۸۶ بیمار بود. ۷۹ زن و ۹ مرد با میانگین سنی ۴۷ سال بود. انواع عمل های انجام شده شامل ۷۱ مورد عمل اسلیو معده (۶/۸۲ درصد) و۱۵ مورد بای پس معده به روش لاپاراسکوپی  بود. BMI بیماران از۹/۴۳ قبل از عمل به ۶/۳۴ بعد از ۶ ماه و ۸/۲۹ بعد از ۱ سال پس از عمل کاهش یافت. سطح TSH پس از ۶ ماه از۴٫۱ به ۹۸/۲ کاهش یافت. کاهش TSH با میزان کاهش BMI ارتباطی ندارد. اما در مقطع زمانی ۱ ساله، بیماران به دوز متوسط پایین تری از درمان جایگزینی تیروئید نیاز داشتند. علاوه بر این، در ۹٫۳ درصد از بیماران این درمان در طی ۱ سال پس از عمل به طور کامل متوقف شد.

اگر مشکل تیروئید و چاقی را همزمان دارید، اسلیو معده را تجربه کنید.

با توجه به مطالب گفته شده، اثر مطلوب جراحی چاقی را در بهبود بیماری های تیروئید، بهبود عملکرد تیروئید و کاهش دوزهای داروی تیروئید کاملا مشخص است. بنابراین میتوان گفت که جراحی های چاقی در بهبود بیماری های تیروئید کاملا موثر است.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، بای پس کلاسیک معده، مینی بای پس معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

چنانچه به این مطلب در رابطه با تاثیر جراحی اسلیو معده بر درمان تیروئید علاقه دارید، می توانید نسخه pdf آن را دریافت کنید.

منابع:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28255851/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6988626/
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.