کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده

خانه | اسلیو | کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده
کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده

در این مقاله به صورت مفصل راجع به کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده و یکی از پر تکرار ترین سوالات شما مانند کیا با کم کاری تیروئید لاغر شدن ، صحبت میکنیم .افزایش وزن یکی از مهمترین نگرانی‌ ها در مورد تناسب اندام و وضعیت سلامتی افراد است. به همین دلیل افراد چاق و دارای اضافه وزن ممکن است اقدامات مختلفی را برای کاهش وزن انجام دهند.

پیروی از رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی شاید از اولین راهکارهای مبارزه با چاقی باشد، اما با وجود تمام این‌ ها ممکن است کاهش وزن اتفاق نیفتد. یکی از شایع‌ ترین دلایلی که کاهش وزن را با مشکل روبرو می‌کند، کم کاری تیروئید می‌باشد.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

بسیاری از بیماران به دلیل کم‌کاری تیروئید یا گاها پرکاری تیروئید و معده نمی‌توانند به وزن دلخواه خود برسند. در اینجا دکتر حامد قدسی یکی از چهره‌ های شناخته شده در زمینه جراحی چاقی در مورد چگونگی کاهش وزن موثر در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید با شما صحبت خواهم کرد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با لاغری سریع در 3 روز ، کلیک کنید .

کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده موضوع اصلی مورد بحث ایشان در این مقاله است. غده تیروئید یک غده ۱۵ تا ۲۵ گرمی پروانه شکل است که در جلوی گردن و زیر حنجره واقع شده است. این غده مسئول ترشح هورمون‌ های تیروئید است.

هورمون‌های تیروئید چندین عملکرد مختلف در بدن از جمله سرعت متابولیسم، تنظیم ضربان قلب، دمای بدن، بهبود پوست، رشد مغز به ویژه در سه سال اول زندگی، فرایند گوارش و حفظ استخوان‌ ها را بر عهده دارند. هنگامی که میزان ترشح این هورمون در بدن کاهش پیدا می‌کند فرد دچار کم کاری تیروئید شده و سرعت متابولیسم بدن او کند می‌شود.

کند شدن سرعت سوخت و ساز بدن به معنی افزایش وزن بیشتر و مشکل در کاهش وزن است. از طریق اسلیو معده می‌توان به کاهش وزن موثر کمک کرد. زمانی که رژیم غذایی و تمرینات ورزشی تاثیر چندان مثبتی در کاهش وزن فرد ندارند، اسلیو و سایر جراحی‌ های دیگر متابولیک گزینه‌ های درمانی کارآمد و مفید هستند.

در این مقاله ما به صورت گسترده روی کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده تمرکز کرده و نکات کلیدی و مهم در این زمینه را برای شما بیان خواهیم نمود پس اگر به دلیل مشکلات تیروئید دچار چاقی هستید، مقاله زیر را از دست ندهید. ما در اینجا به شما کمک خواهیم کرد تا به راهکارهای اساسی کاهش وزن حتی با وجود تیروئید دست پیدا کنید.

 • غده تیروئید چگونه بر افزایش وزن شما تأثیر می‌گذارد؟
 • کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده چه ارتباطی با هم دارند؟ اسلیو معده چگونه به درمان کم کاری تیروئید کمک می‌کند؟
 • اقدامات قبل از انجام جراحی اسلیو برای کنترل کم کاری تیروئید
 • خطرات و عوارض احتمالی اسلیو معده در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید
 • برای پیشگیری از عوارض احتمالی درمان کم کاری تیروئید با اسلیو معده چه باید کرد؟

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ ها و دوشنبه‌ ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 •  شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین : ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱ 

غده تیروئید چگونه بر افزایش وزن شما تأثیر می‌گذارد؟

کم کاری و پرکاری تیروئید از مهمترین مشکلات مربوط به غده تیروئید می‌باشند که در هر دوی آنها هورمون تیروئید به صورت غیر طبیعی ترشح می‌شود.

همانطور که از نامشان پیداست در پرکاری تیروئید هورمون تیروئید بیش از حد انتظار ترشح می‌شود و در کم کاری تیروئید ترشح هورمون تیروئید به شدت کاهش پیدا می‌کند.

از آنجا که تیروئید بر سطح هورمون‌ های بدن تاثیر می‌گذارد بسیاری از افراد که مبتلا به کم کاری یا حتی پرکاری تیروئید هستند با مشکلات مربوط به کاهش وزن دست و پنجه نرم می‌کنند.

غده تیروئید چگونه بر افزایش وزن شما تأثیر می‌گذارد؟

علاوه بر مشکلات مرتبط با وزن، پوست و موی خشک، ریزش مو، افسردگی، یبوست، ضربان قلب آهسته و خستگی نیز از دیگر علائم اختلال در هورمون تیروئید است.

کاهش ترشح هورمون تیروئید باعث می‌شود تا سرعت سوخت و ساز بدن کاهش پیدا کند در نتیجه ممکن است کالری کمی دریافت کنید اما همان میزان کالری را نمی‌توانید برای تولید انرژی بسوزانید.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از هزینه بوتاکس معده، کلیک کنید .

این کالری‌ های اضافی در نهایت منجر به ذخیره چربی و چاقی شما خواهند شد. ممکن است برای کنترل کم کاری تیروئید به شما دارو داده یا حتی تحت جراحی قرار بگیرید.

کسانی که از مشکلات تیروئید رنج می برند می توانند تحت عمل جراحی چاقی قرار گیرند. تحقیقات نشان میدهند که جراحی کاهش وزن میتواند به بهبود عملکرد تیروئید برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید کمک کند. بنابراین کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده  ارتبط مستقیمی با هم دارند.

بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۷ مشخص شد که انجام جراحی چاقی همراه با استفاده از داروهای هورمونی می‌تواند تا حدود زیادی BMI (شاخص توده بدنی) را کاهش دهد.

در این آزمایش خاص، 93 فرد مبتلا به کم کاری تیروئید تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند و به 83 نفر از این شرکت کنندگان هورمون تیروئید جایگزین داده شد. همه این افراد پس از یک سال به دوز کمتری نیاز داشتند و 13.2 درصد از آنها اصلاً نیازی به جایگزینی هورمونی نداشتند.

کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده چه ارتباطی با هم دارند؟

انواع جراحی لاغری از جمله اسلیو معده به افرادی که دارای چاقی شدید هستند کمک می‌کند  تا وزن زیادی کاهش داده و سلامت خود را بهبود بخشند. اکثر جراحی‌های کاهش وزن، مانند اسلیو، آناتومی معده شما را تغییر خواهند داد.

در نتیجه، مقدار غذایی که معده شما میتواند نگه دارد کاهش یافته و شما بعد از صرف یک وعده غذایی کوچک احساس سیری میکنید. در جراحی اسلیو که با نام اسلیو گاسترکتومی نیز شناخته می‌شود حدود ۸۰ درصد از حجم معده برداشته می‌شود.

کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده چه ارتباطی با هم دارند؟

اسلیو معده چگونه به درمان کم کاری تیروئید کمک می‌کند؟ 

مطالعات نشان میدهند که جراحی چاقی همچنین باعث تغییر عملکرد برخی هورمونهای ساخته شده توسط معده و روده میشود. در نتیجه اسلیو علاوه بر کاهش دریافت مواد غذایی کمتر باعث می‌شود تا سطح هورمون گرلین (هورمون اشتها) تغییر پیدا کند.

مطالعه بیشتر : مرگ با عمل اسلیو معده چقدر واقعیت دارد، کلیک کنید .

از طرفی این همچنین میتواند متابولیسم گلوکز را تنظیم  کند.  در نتیجه شما کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد. این از ریزه‌خواری و پرخوری پیشگیری خواهد نمود.

اقدامات قبل از انجام جراحی اسلیو برای کنترل کم کاری تیروئید

افرادی که از اختلال تیروئید رنج می‌برند بدون مشکل می‌توانند جراحی چاقی را انجام دهند. کم کاری تیروئید می‌تواند با نوساناتی در خلق و خو همراه باشد. به همین دلیل برخی افراد که از کم کاری تیروئید رنج می‌برند ممکن است دچار مشکلات عاطفی باشند و دارو مصرف کنند.

اقدامات قبل از انجام جراحی اسلیو برای کنترل کم کاری تیروئید

از آنجا که جراحی کاهش وزن یک جراحی بزرگ محسوب می‌شود، می‌تواند بخش‌ های مختلف زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل نیاز به آمادگی جسمی، روحی و ذهنی قبل از انجام جراحی است.

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید باید از قبل با پزشکی خود صحبت کنید. مصرف برخی داروها ممکن است باعث ایجاد اختلال در روند جراحی شوند. به همین دلیل پزشک دستور قطع دارو را خواهد کرد یا آن را با دارو های دیگر جایگزین می‌کند.

در هر صورت بهتر است قبل از انجام هر نوع جراحی کاهش وزن ابتدا در جلسات مشاوره و معاینه با جراح چاقی خود شرکت کرده و صادقانه مشکلات و شرایط پزشکی خود را با او در میان بگذارید تا در آینده و بعد از انجام جراحی با مشکل خاصی مواجه نشوید.

از دیگر اقداماتی که قبل از انجام جراحی باید انجام دهید تغییر سبک زندگی خود است از آنجا که بعد از جراحی شما باید رژیم غذایی سخت و محدود کننده‌ای داشته باشید.

پس بهتر است قبل از انجام عمل خود را برای چنین شرایطی آماده کنید. کافیست کمی رژیم غذایی خود را تغییر داده و سعی کنید مواد غذایی کمتری مصرف نمایید.

تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی از جمله اقدامات و آمادگی‌های قبل و بعد از جراحی اسلیو یا حتی بای پس معده هستند که کمک می‌کنند بدن در شرایط ایده‌آل برای جراحی قرار بگیرد. بنابراین برای اثربخشی درمان کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده سبک زندگی خود را اصلاح نمایید.

خطرات و عوارض احتمالی اسلیو معده در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید

گاسترکتومی اسلیو، امروزه رایج ترین روش جراحی چاقی است. در بیماران مبتلا به چاقی شدید و کم کاری تیروئید، کاهش وزن ناشی از جراحی چاقی با بهبود عملکرد تیروئید و کاهش نیاز به درمان جایگزینی هورمون همراه است.

با این حال، این جراحی احتمالاً باعث اختلال در جذب لووتیروکسین شده و می تواند منجر به تغییر در سطح هورمون‌ های تیروئید شود.

در واقع  مطالعات نشان می‌دهند که تغییراتی در عملکرد تیروئید بعد از انجام جراحی اسلیو رخ داده است انجام این جراحی باعث شده تا سطح هورمون محرک تیروئید افزایش پیدا کند.

خطرات و عوارض احتمالی اسلیو معده در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید

از طرفی با انجام اسلیو تغییرات قابل توجهی در جذب لووتیروکسین مشاهده شد. این دارو یکی از مهمترین دارو هایی است که برای پیشگیری و درمان کم کاری تیروئید توصیه می‌شود.

گاسترکتومی اسلیو حجم معده را با برداشتن قسمت طولی و منحنی معده کاهش می دهد. کیسه کوچک باقی مانده حاوی سلول‌ های جداری کمتری نسبت به معده سالم است که منجر به غلظت بالاترpH پس از جراحی میشود. این میتواند جذب لووتیروکسین در اشکال قرص را به خطر بیندازد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با پیکر تراشی، کلیک کنید .

از طرفی کوچکتر شدن اندازه معده باعث تغییر در میزان ترشح اسید معده شده این می‌تواند جذب مواد غذایی مفید برای درمان کم کاری تیروئید را مختل کند. در نتیجه بیماران ممکن است به دوزهای بالاتری از دارو های توصیه شده برای کم کاری تیروئید نیاز داشته باشند.

کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده می‌توانند برای بیمارانی که دچار ضربان قلب نامنظم هستند و از بیماری‌ های قلبی رنج می‌برند نیز چالش دیگری باشد به خصوص اگر این افراد به داروی بیهوشی نیز حساسیت داشته باشند. بنابراین لازم است اقدامات احتیاطی قبل و بعد از جراحی با وسواس بیشتری دنبال شوند.

برای پیشگیری از عوارض احتمالی درمان کم کاری تیروئید با اسلیو معده چه باید کرد؟ 

برای بهبود و اثر بخشی بهتر کم کاری تیروئید و اسلیو معده، اقدامات زیر توسط پزشک و بیمار باید دنبال شوند :

 • ممکن است داروی لووتیروکسین به شکل مایع تجویز شود.
 • هر چند وقت یکبار آزمایش انجام می‌شود تا وضعیت تیروئید فرد چک شده و تحت کنترل باشد.
 • در رژیم غذایی فرد باید منابع غنی از ید گنجانده شود. انواع ماهی‌های دریایی، جلبک دریایی، تخم مرغ  پنیر  شیر، جو دوسر، حبوبات، غلات غنی شده، انواع توت‌ها آووکادو و… باید گنجانده شود.
 • تمرینات ورزشی مانند پیاده‌روی نیز می‌توانند در کاهش وزن و بهبود سلامت فرد بسیار موثر باشند.

کلام پایانی

چاقی و اضافه وزن می‌تواند علاوه بر تناسب اندام مشکلات سلامتی متعددی برای شما به همراه داشته باشد. یکی از مهمترین تاثیرات چاقی ایجاد ناهنجاری در ترشح هورمون‌ های بدن است. برخی افراد به دلیل کم کاری تیروئید دچار چاقی و اضافه وزن می‌شوند.

در واقع بین کم کاری تیروئید و چاقی و یا چاقی بعد از عمل تیروئید ارتباط مستقیمی وجود دارد. هورمون تیروئید می‌تواند سرعت متابولیسم بدن را کاهش دهد و از این طریق به چاقی و اضافه وزن کمک کند. با انجام جراحی چاقی مانند اسلیو معده می‌توان بر مشکلات سلامتی مرتبط به چاقی غلبه کرد و کم کاری تیروئید را بهبود بخشید.

استیل معده با برداشتن حجم زیادی از معده باعث می‌شود تا میزان دریافت مواد غذایی کاهش پیدا کند و لاغری سریع‌تر اتفاق بیفتد. با این وجود به دلیل ایجاد تغییراتی که بعد از جراحی در دیواره معده ایجاد می‌شود ممکن است جذب لووتیروکسین دارویی که برای کم کاری تیروئید تجویز می‌شود سخت‌ تر شود.

این به دلیل بالا رفتن غلظت ph است که حل کردن دارو را دچار مشکل می‌کند از همین رو ممکن است دارو به صورت مایع تجویز شود. تغییر سبک زندگی، داشتن رژیم غذایی سالم انجام تمرینات ورزشی اصولی همگی می‌توانند مشکلات ناشی از کم کاری تیروئید و اسلیو معده را کاهش دهند.

اگر به دلیل کم کاری تیروئید از چاقی مفرط رنج می‌برید به شما پیشنهاد می‌شود به بهترین جراح اسلیو معده در تهران مراجعه نمایید و درمان قطعی و راه حا اساسی برای کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده را دریافت کنید .

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌ المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌ های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. دانش، تخصص و مهارت بالای ایشان در زمینه مهار چاقی و مشکلات مرتبط با آن باعث شده تا نام ایشان در لیست بهترین های جراحی چاقی قرار بگیرد.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 •  شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین : ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱ 

سوالات پرتکرار

1 – کم کاری تیروئید و اسلیو معده چه ارتباطی با هم دارند؟

کم کاری تیروئید می‌تواند سرعت متابولیسم بدن را کاهش داده و منجر به افزایش چاقی شود. شما از طریق اسلیو معده می‌توانید به کاهش وزن خود کمک کنید.

2 – آیا کم کاری تیروئید بعد از اسلیو معده درمان می‌شود؟

کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده می‌تواند باعث تغییر در عملکرد برخی هورمون‌ ها به ویژه هورمون‌ های ترشح شده توسط معده شده و متابولیسم را تنظیم کند. این در نهایت می‌تواند تاثیر مطلوبی بر عملکرد تیروئید و کاهش دوز داروهای تیروئید داشته باشد.

3 – آیا بعد از عمل اسلیو می‌توان داروهای تیروئید را مصرف نکرد؟

نمی‌توان تاثیر عمل اسلیو بر نحوه عملکرد تیروئید را انکار کرد اما مصرف داروهای تجویز شده برای تیروئید مانند لووتیروکسین همچنان باید بعد از جراحی ادامه داشته باشد، حتی در برخی موارد ممکن است این دارو به شکل مایع تجویز شود.

اینکه تا چه مدت باید دارو مصرف کنید به وضعیت سلامتی شما بستگی دارد. در هر صورت مصرف دارو را به صورت خودسرانه قطع نکنید. برای قطع دارو حتماً باید تایید پزشک را دریافت کنید.

4 – آیا اسلیو معده برای درمان کم کاری تیروئید عوارضی به همراه دارد؟

مهمترین عارضه‌ ای که ممکن است کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده داشته باشد، کاهش جذب لووتیروکسین است. مصرف این دارو به شکل مایع می‌تواند از بروز چنین عارضه‌ای  پیشگیری نماید.

5 – برای پیشگیری از عوارض عمل اسلیو معده برای کم کاری تیروئید چه باید کرد؟

برای کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده استفاده از رژیم غذایی غنی از ید، تمرینات ورزشی و مصرف داروهای تجویز شده مانند داروی لووتیروکسین به شکل مایع نقش مهمی در کاهش عوارض جانبی بعد از اسلیو دارند.

منابع 

https://www.palomahealth.com/learn/bariatric-surgery-weight-loss-hypothyroidism&ved

https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/bariatric-surgery

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

8 دیدگاه دربارهٔ «کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده»

 1. سلام و خسته نباشید
  سوالی داشتم از جناب آقای دکتر قدسی
  مادر بنده در حال حاضر دارای تیروئید با درجه بالا هستش، آیا برای عمل اسلیو معده میتواند اقدام کند؟
  و اینکه چه اقداماتی باید انجام داد تشکر

  1. سلام خدمت سرکار خانم باتر
   برای دریافت مشاوره در خصوص عمل اسلیو معده برای شما که تیروئید با درجه بالا دارید با پزشک متخصص جراحی عمومی به شماره ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸ تماس بگیرید.

 2. ابراهیم عزیزی

  با سلام و خسته نباشید
  آیا عمل اسلیو معده برای افرادی که با کم کاری تیروئید روبرو هستن تاثیر مثبتی بر کم کاری تیروئید دارد؟
  من خودم قصد دارم با عمل اسلیو معده لاغر شوم، سوالی که هست آیا برای بنده که تیروئید دارم موثر است یا خیر

  1. سلام و خسته نباشید.
   عمل اسلیو معده می‌تواند تاثیر مثبتی بر کم کاری تیروئید داشته باشد.
   این عمل باعث کاهش وزن می‌شود که می‌تواند منجر به تغییر در سطح هورمون‌های تیروئیدی شود.
   البته قبل از انجام هرگونه عمل جراحی اسلیو معده، شما باید با پزشک متخصص جراحی عمومی مشورت کنید.

 3. سلام خدمت آقای دکتر
  سوالی داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  بنده 28 سال سن دارم، هر نوع رژیم غذایی رو امتحان کردم آیا این عمل اسلیو معده برای من مناسب است؟پ
  وزن 115 قد 175

  1. سلام خدمت شما
   شاخص توده بدنی شما (BMI) حدوداً 37.5 است که در دسته چاقی قرار می‌گیرد.
   عمل اسلیو معده معمولاً برای افرادی با BMI بالای 40 یا بین 35 تا 39.9 که دارای بیماری‌های همراه مانند دیابت یا فشار خون بالا پیشنهاد می‌شود.

   با این حال، تصمیم برای انجام این عمل باید با مشورت پزشک متخصص باشد.
   جهت دریافت مشاوره میتوان با شماره ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸ تماس بگیرید.

 4. سلام آقای دکتر
  آیا کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده ارتباط معنادار باهم دارند و چقدر میتوان امیدوار بود که با عمل اسلیو معده کم کاری تیروئیدم بهتر شود؟
  تشکر بابت سایت خوبتون

  1. سلام
   بر اساس تحقیقات انجام شده، ارتباط مستقیمی بین بهبود کم کاری تیروئید و عمل اسلیو معده وجود دارد.
   زیرا کاهش وزن باعث تغییر در سطح هورمون های تیروئیدی، به ویژه کاهش TSH می شود.
   بنابراین، اگر شما دارای کم کاری تیروئید هستید و می خواهید از طریق جراحی چاقی وزن خود را کاهش دهید،
   عمل اسلیو معده می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.
   البته باید قبل از انجام این جراحی با پزشک خود مشورت کنید و مطمئن شوید که کم کاری تیروئید شما کنترل شده است.
   جهت دریافت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۸۷۰۹۴۵ تماس حاصل فرمائید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *