استفراغ بعد از عمل اسلیو معده

خانه | اسلیو | استفراغ بعد از عمل اسلیو معده
استفراغ بعد از عمل اسلیو معده

جراحی چاقی اصطلاحی است که برای انواع مختلفی از جراحی های کاهش وزن استفاده می‌ شود. این نوع جراحی ها با تکنیک های مختلفی بر اساس شرایط جسمی، فیزیکی و حتی سبک زندگی فرد انجام می شوند. جمله اسلیو معده، بای پس معده و حلقه معده مهمترین روش های هستند که برای از بین بردن چربی های اضافی و رسیدن به وزن متعادل و نرمال بسیار رایج می باشند. در حالی که جراحی چاقی مزایای سلامتی بسیاری از جمله کاهش وزن و بهبود بیماری های مرتبط با وزن را به همراه دارد، اما دارای برخی عوارض جانبی نیز می باشد.

بعد از انجام جراحی اسلیو معده، بای پس معده یا هرگونه عمل جراحی چاقی، حالت تهوع و استفراغ از عوارض جانبی احتمالی است که می تواند زندگی فرد را دچار مشکل کند. استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده یک از عوارض جانبی رایج است. به همین دلیل در این مقاله به بررسی این مشکل و ارائه راه حل برای آن می پردازیم.

چرا  استفراغ بعد از عمل اسلیو معده یا هر جراحی چاقی دیگر رخ می دهد؟

تاثیر مواد غذایی بر استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده

مهم ترین دلیل استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و چگونگی رفع و بهبود آن

راهکارهای اساسی برای کنترل و درمان استفراغ بعد از عمل اسلیو معده

آیا مصرف ویتامین ها باعث استفراغ بعد از عمل اسلیو معده می شود؟

آیا زنجبیل و رژیم گیاهی مانع استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده می شوند؟

استفراغ بعد از عمل اسلیو معده

هنوز علت استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و دیگر عمل های جراحی چاقی پیدا نشده است، اما محققان بر این نظر توافق دارند که این موضوع ربطی به گیرنده های عصبی مغز ندارد. محققان حدس می زنند که این عوارض اغلب توسط دیگر موارد مانند اضطراب، بیماری، محرک های بعد از عمل، بیهوشی و تداخلات دارویی ایجاد می شوند.

حتی حرکت خیلی زیاد یا خیلی سریع بعد از عمل می تواند منجر به استفراغ بعد از عمل اسلیو معده شود. مسیرهای انتقال دهنده عصبی در مغز وجود دارند که ممکن است مسئول ایجاد تهوع و استفراغ باشند، اگرچه هنوز صحت این موضوع به طور دقیق مشخص نشده است.

 

تاثیر مواد غذایی بر استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده

تاثیر مواد غذایی بر استفراغ بعد از عمل
تاثیر مواد غذایی بر استفراغ بعد از عمل

شایع ترین عواملی که می توانند باعث استفراغ بعد از عمل اسلیو معده شوند، غذاها و نوشیدنی ها هستند. غذاها ممکن است به نظر فرد طعم و بوی دیگری داشته و منجر به حالت تهوع شوند، اما به یاد داشته باشید که اغلب اوقات این احساسات موقتی هستند. برای اضافه کردن مواد غذایی سالم به رژیم غذایی خود، باید به بدن تان زمان دهید. این باید به تدریج انجام شود تا استفراغ بعد از عمل اسلیو معده یا هر نوع جراحی چاقی دیگری کمتر اتفاق بیفتد.

اگر اولین بار بعد از خوردن غذا شرایط به خوبی پیش نرفت، اجازه دهید یکی دو هفته دیگر بگذرد و دوباره آن غذا را امتحان کنید. مواد غذایی که برای بیشتر افراد ایجاد حالت تهوع و استفراغ می کنند، شامل گوشت قرمز، نان تست، ماکارونی و مواد غذایی دارای لاکتوز می باشند. بعضی از افراد حتی احساس می کنند آب بعد از جراحی طعم شیرینی دارد.

بنابراین لازم است که کمی صبر داشته باشید و به بدن خود زمان دهید تا پس از جراحی بدن خود را ترمیم کرده و به حالت قبل برگردد. به مرور زمان این علائم از بین خواهند رفت و می توانید از خوردن تمام غذاها لذت ببرید.

مهم ترین دلیل استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و چگونگی رفع و بهبود آن

در این بخش به بررسی دلایل و روش های رفع استفراغ بعد از عمل اسلیو معده یا هر نوع جراحی چاقی خواهیم پرداخت:

سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ می تواند هنگام خوردن یک وعده غذایی یا در طی پنج تا ده دقیقه پس از اتمام وعده غذایی اتفاق بیفتد. علائم اولیه سندرم دامپینگ به شرح زیر هستند:

 • پر شدن شکم
 • گرفتگی شکم
 • حالت تهوع
 • احساس گرما
 • سرگیجه
 • ضعف یا غش
 • بالا رفتن ضربان قلب

سندرم دامپینگ اغلب با اسهال همراه است، اما در همیشه این علامت دیده نمی شود. علائم دیررس سندرم دامپینگ بسیار شبیه به پایین بودن قند خون است و می تواند ۱ تا ۳ ساعت پس از دوره اصلی دامپینگ رخ دهد و این ممکن است شامل احساس لرزش، ضعف یا حالت تهوع باشید.

چگونگی رفع و بهبود سندرم دامپینگ

برای جلوگیری از سندرم دامپینگ، باید از خوردن زیاد قند ساده و یا خوردن بیش از حد چربی در وعده های غذایی خودداری کنید. سعی کنید آهسته غذا بخورید، چون این کار به جلوگیری از ایجاد سندروم دامپینگ کمک می کند. هر فرد احتمالاً مقدار متفاوتی از قند و چربی ساده را تحمل خواهد کرد. به همین دلیل، شما باید با توجه به محتوا و مواد تشکیل دهند وعده غذایی خود، بدانید که محدودیچه محدودیت هایی دارید. غالباً خوردن  کمتر از ۵ گرم قند در هر وعده برای اکثر افراد بی خطر است.

راهکارهای اساسی برای کنترل و درمان استفراغ بعد از عمل اسلیو معده

مهمترین راهکارها جهت جلوگیری از استفراغ
مهمترین راهکارها جهت جلوگیری از استفراغ

در زیر به مهمترین راهکارها جهت جلوگیری از استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و دیگر جراحی های چاقی اشاره شده است:

 • جویدن کافی غذا

جویدن زیاد به شما کمک می کند هنگام غذا خوردن سرعت خود را کم کنید. در برخی  برنامه های غذایی توصیه می شود، هر لقمه غذا را ۳۰ بار بجوید. کاهش سرعت هنگام غذا خوردن به دو دلیل به شما کمک می کند:

 • به مغز کمک می کند تا متوجه شود چقدر معده پر است در نتیجه از پرخوری جلوگیری می کند.

 • باعث می شود غذا در گلویتان نپرد.

 • کم کردن سرعت غذا خوردن

بهترین راه برای جلوگیری از استفراغ بعد از عمل اسلیو معده، بای پس معده و دیگر جراحی های چاقی این است که به آرامی غذا بخورید. برخی از جراحان توصیه می کنند برای خوردن هر وعده غذایی خود ۳۰ دقیقه وقت بگذارید. بعضی از بیماران حتی با ظروف کودک غذا می خورند تا سرعت غذا خوردن و همچنین میزان غذا دریافتی را کمتر کنند.

 • پیشگیری از پرخوری

تقریباً همه افراد پس از جراحی کاهش وزن به دلیل خوردن زیاد، استفراغ را تجربه می کنند. بعد از انجام جراحی های چاقی باید در میزان غذا خوردنتان تجدید نظر کنید و آن را کمتر از قبل کنید. بهتر است با یک جراح چاقی مانند دکتر قدسی در این مورد مشورت کنید، زیرا ایشان تجربه کافی و درک بهتری از محدودیت های غذایی بعد از جراحی دارند و می تواند با توجه به تجربیاتش به شما کمک کند.

 • عدم دراز کشیدن بلافاصله بعد از صرف غذا

بعد از غذا حداقل باید یکی دو ساعت صبر کنید و سپس استراحت کنید یا دراز بکشید. سریع دراز کشیدن احتمال سوزش معده، حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده را افزایش می دهد.

 • نوشیدن مایعات

مهم است که بعد از عمل جراحی چاقی هیدراته بمانید و به میزان کافی آب بنوشید. اما برخی از بیماران در صورت نوشیدن مایعات بعد از یک وعده غذایی استفراغ می کنند. دلیل آن این است که نوشیدن بعد از وعده غذایی باعث سیری بیش از حد و در نتیجه استفراغ می شود. بهتر است ۳۰-۶۰ دقیقه بعد از غذا خوردن برای نوشیدن مایعات صبر کنید.

نگرانی دیگر در مورد نوشیدن مایعات میزان و سرعت آن است. همانطور که زیاد غذا خوردن ممکن است باعث استفراغ شود، نوشیدن خیلی سریع یا خیلی زیاد مایعات هم ممکن است همان کار را انجام دهد. یادتان باشد که آرام بنوشید و سعی کنید به احساس سیری جدید خود عادت کنید.

 • پیروی از برنامه رژیم غذایی تجویز شده

بیشتر افراد بعد از اسلیو معده استفراغ می کنند و حالت تهوع دارند، بیشتر به این دلیل که می خواهند خیلی زود غذای جامد مصرف کنند. اگر بعد از جراحی خیلی زود غذای جامد مصرف کنید، معده شما در هضم آن غذاها مشکل خواهد داشت و باعث تهوع و استفراغ می شود.

اکثر متخصصان تغذیه و پزشکان برای بیماران خود پس از جراحی برنامه غذایی دارند. شما همچنین می توانید برنامه غذایی خود را از بهترین جراح چاقی در تهران  و دیگر شهرها دریافت کنید. برنامه رژیم غذایی معمولاً با مایعات شروع می شود سپس غذای نرم مانند اسموتی و در آخر به غذای جامد می رسد.

 

آیا مصرف ویتامین ها باعث استفراغ بعد از عمل اسلیو معده می شود؟

مصرف ویتامین ها باعث استفراغ بعد از عمل اسلیو
مصرف ویتامین ها باعث استفراغ بعد از عمل اسلیو

سوال مهمی که اکثر بیماران می خواهم درباره آن بدانند. برخی از بیماران در مصرف ویتامین ها مشکلی ندارند، اما دسته ای از بیماران هستند که باید ویتامین های خود را به همراه غذا مصرف کنند تا دچار استفراغ ناشی از مصرف ویتامین ها و مواد معدنی نشوند. هر شخصی به این مسئله متفاوت پاسخ می دهد و شما باید تعیین کنید که چه چیزی برای تان مفید است.

آیا زنجبیل و رژیم گیاهی مانع استفراغ بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده می شوند؟

برخی افراد می گویند که زنجبیل ممکن است حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل اسلیو معده  و بای پس معده را کاهش دهد. تحقیقات روی زنجبیل نتایج متفاوتی را به همراه دارد. برخی مواد غذایی تاثیر قوی روی بدن دارند و مانند دارو به بهبود شرایط کمک می کنند، مانند سیر که باعث کاهش قدرت انعقاد و افزایش احتمال خون ریزی می شود. پس قبل از شروع هرگونه مکمل جدید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است با سایر داروهایتان تداخل داشته باشد.

جمع بندی

پس از انجام جراحی های کاهش وزن، وجود حالت تهوع و استفراغ کاملا طبیعی است. این علائم به تدریج کاهش می یابند. مهم تریننکته  این است که بفهمید چه عواملی باعث استفراغ بعد از عمل اسلیو معده یا هر جراحی چاقی دیگر می شوند. با شناسایی این عوامل می توانید از بروز آن ها جلوگیری نمایید. حتما با پزشک خود در مورد مشکلاتی که دارید صحبت کنید تا با کمک او میزان عوارض جانبی عمل جراحی بسیار کمتر شود.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، بای پس معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند.

ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

منابع:

 • https://mexicobariatriccenter.com/13-ways-to-reduce-nausea-after-gastric-sleeve/
 • https://celebratevitamins.com/a/blog/tips-to-reduce-nausea-vomiting-after-bariatric-surgery
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *