میزان کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

خانه | بای پس | میزان کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

اگر جراحی چاقی را برای درمان اضافه وزن خود انتخاب کرده‌اید، به طور حتم می دانید که روش ها و تکنیک های مختلفی برای این منظور وجود دارد. یکی از مهم ترین تکنیک هایی که پزشکان توصیه می کنند، عمل بای پس معده است. کم شدن وزن پس از جراحی بای پس معده کاملا تضمین شده است، اما دانستن میزان کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده  ضروری است و باعث می شود تا انتظارات و اهداف شما واقع بینانه تر باشد و به نتایج دلخواه نزدیک تر شوید.

میزان کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به عوامل مختلفی از جمله موفقیت جراحی، تغذیه و برنامه ورزشی بعد از جراحی بستگی دارد. اگر می خواهید وزن خود را پایین نگه دارید و مسیر کاهش وزن خود را ادامه دهید، تغییر سبک زندگی یک گام بسیار مهم است. در این مقاله سعی شده تا میزان کاهش وزن بعد از جراحی بای پس مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید با ما همراه شوید.

کاهش وزن بعد از بای پس معده

بیمار متعهد و با انگیزه می تواند نزدیک به ۸۰ درصد وزن اضافی خود را طی دو سال بعد از جراحی بای پس معده از دست بدهد. به طور معمول، بیماران در شش ماه اول پس از جراحی به سرعت وزن کم می کنند و بیشترین مقدار اضافه وزن خود را از دست می دهند، این امر باعث ایجاد روحیه و انگیزه برای ادامه مسیر کاهش وزن می شود. بعد از یک یا دو سال، وزن نهایی بیمار تثبیت می شود. تا آن زمان بیمار حدود ۶۵ تا ۸۰ درصد از اضافه وزن زمان قبل از عمل خود را از دست می دهد.

مهم است که بدانید بین وزن شروع و اضافه وزن شما تفاوت وجود دارد. برای دانستن میزان کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده باید شاخص توده بدنی (BMI) فعلی خود را محاسبه کنید و سپس آن را از وزن سالم ایده آل خود کم نمایید. در اینجا چند مثال برای درک کامل این فرآیند آورده شده است:

اگر وزن شما ۱۱۳ کیلوگرم و اضافه وزن شما ۴۸ کیلوگرم است، در این صورت ۶۵ درصد از کل کاهش وزن شما ۳۰ کیلوگرم خواهد بود.

اگر وزن شما ۱۸۱ کیلوگرم و وزن اضافی شما ۹۲ کیلوگرم است، در این صورت ۶۵ درصد از کاهش وزن کلی شما ۶۰ کیلوگرم خواهد بود.

همانطور که مشاهده می کنید، اعداد بسته به وزن شروع و هدف متفاوت هستند. اکنون که دانستید تا چه میزان می توانید وزن کم کنید، می توانید با دنبال کردن یک سبک زندگی سالم همراه با ورزش، اهداف واقع گرایانه خود را تعیین کنید.

 

اثرات طولانی مدت جراحی بای پس معده

مزایای طولانی مدت بسیار زیادی بعد از انواع جراحی چاقی مانند اسلیو معده و بای پس معده در انتظار بیماران است. بسیاری از بیماران با کسب اعتماد به نفس بیشتر و از بین رفتن مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی، ادعا می کنند که تغییری چشمگیر در زندگی شان اتفاق افتاده است. افزایش اعتماد به نفس برای قرار گرفتن در محیط های اجتماعی انجام دادن کارهای شخصی و شغلی مهمترین دستاورد کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده است.

طبق نظر دکتر سید حامد قدسی، متوسط کاهش هفتگی وزن بیماران بعد از انجام عمل بای پس معده حدود ۲ تا ۶ کیلوگرم برای دو تا سه ماه اول است. کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده با گذشت شش ماه، هفته ای ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم می شود. باید بدانید که میزان کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به سن، سلامتی و وزن اولیه فرد هم بستگی دارد. علاوه بر این، ممکن است برای مدتی دچار ثبات وزن شوید. اگر این موضوع بیش از ۶ هفته طول بکشد، باید توسط بهترین جراح چاقی در تهران و دیگر شهرها معاینه شوید تا علت و راهکار لازم برای شما شرح داده شود.

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده
رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده

کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که شما برنامه غذایی صحیحی را بعد عمل دنبال کنید. توصیه های رژیم غذایی پس از جراحی بای پس معده بسته به شرایط جسمی افراد متفاوت است. رژیم غذایی بای پس معده معمولاً از یک رویکرد چند مرحله ای پیروی می کند تا به شما کمک کند تا دوباره بتوانید مصرف غذاهای جامد را شروع کنید و مطابق برنامه روزانه خود انواع مواد غذایی را مصرف نمایید. سرعت حرکت شما از یک مرحله به مرحله دیگر به سرعت بهبودی بدن شما و تنظیم شدن آن با تغییر در رژیم غذایی بستگی دارد. معمولاً می توانید خوردن غذاهای معمولی را حدود سه ماه پس از جراحی شروع کنید.

نکات مهم در مورد رژیم غذایی بای پس معده

در هر مرحله از رژیم بای پس معده، باید نکات زیر را رعایت کنید تا کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به درستی و مطابق انتظار اتفاق بیفتد:

  • برای جلوگیری از کمبود آب بدن، روزانه حدود ۲ لیتر مایعات بنوشید.
  • مایعات را بین وعده های غذایی بنوشید. همراه با وعده های غذایی مایعات مصرف نکنید. بعد از غذا حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس مایعات بنوشید و از نوشیدن ۳۰ دقیقه قبل از غذا خودداری کنید.
  • به آرامی بخورید و بنوشید. این باعث می شود تا فرد از ابتلا به سندرم دامپینگ در امان باشد. سندروم دامپینگ هنگام ورود مقادیر زیاد مواد غذایی و مایعات به روده کوچک رخ می دهد و باعث تهوع، استفراغ، سرگیجه، تعریق و اسهال می شود.
  • روزانه غذاهای کم چرب و غنی از پروتئین بخورید.
  • غذاها و نوشیدنی هایی را انتخاب کنید که دارای چربی و قند کمی باشند.
  • از مصرف الکل خودداری کنید.
  • کافئین را که می تواند باعث کمبود آب بدن شود، محدود کنید.
  • مکمل های ویتامین و مواد معدنی را هر روز طبق راهنمای پزشک خود مصرف کنید.
  • قبل از بلعیدن، غذاها را کاملاً بجوید.

جمع بندی

موفقیت در کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به موفقیت جراحی و تکنیک انتخاب شده بستگی دارد. انتخاب یک جراح چاقی با تجربه و متخصص کلید دریافت بهترین جراحی است. بهترین جراح بای پس معده باید دارای سالها تجربه و میزان موفقیت بالا باشد.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه در این زمینه هستند که عمل های موفق زیادی در زمینه بای پس معده انجام داده اند. جهت مشاوره ‏و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام ‏نمایید.‏

همچنین می توانید فایل pdf این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

منابع

  • https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/gastric-bypass-surgery/in-depth/gastric-bypass-diet/art-20048472
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *