روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس

خانه | بای پس | روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس
روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس

سوالات پر تکرار که بیماران بسیار می‌پرسند این است که روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس چگونه خواهد بود؟ بعد از عمل بای پس چقدر وزن کم میکنیم ؟ بعد از عمل اسلیو در ماه چند کیلو وزن کم میشود ؟ بازگشت وزن بعد از عمل مینی بای پس امکان پذیر است یا درصد پشیمانی بعد از عمل بای پس معده چقدر است ؟ استپ وزن بعد از عمل بای پس به چه علت است ؟

امروزه راهکار های مختلفی برای درمان چاقی ارائه شده‌اند یکی از مهم‌ ترین راهکارهای درمانی برای مبارزه با چاقی و عوارض مرتبط با آن انجام جراحی بای پس معده است.

در این مقاله که توسط دکتر حامد قدسی یکی از چهره‌ های شناخته شده در زمینه جراحی‌ های متابولیک نگارش شده شما می‌توانید در مورد جدول کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به اطلاعات مفید و جامع دست پیدا کنید.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

چاقی یکی از مهمترین مشکلات سلامتی است که افراد در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند. اضافه وزن بالا نه تنها زیبایی و تناسب اندام شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند مشکلات متعدد سلامتی مانند آپنه خواب، دیابت، آریتمی‌ های قلبی، کلسترول بالا و… به همراه داشته باشد.

پس بسیار مهم است که به فکر درمان این اختلال متابولیکی باشید. اگر رژیم غذایی و تمرینات ورزشی به شما کمکی برای کاهش وزن نکرده پیشنهاد می‌شود که به دنبال انتخاب انواع جراحی‌ های کاهش وزن مانند عمل بای پس معده باشید.

البته به یاد داشته باشید که جراحی‌ متابولیک ابزاری برای کمک به کاهش وزن است و یک درمان جادویی محسوب نمی‌شود. شما زمانی می‌توانید با استفاده از این تکنیک تغییرات مثبتی در سلامت تناسب اندام و زندگی خود ایجاد کنید که متعهد به مراقبت‌های پس از جراحی باشید.

جراحی بای پس معده با کوچک کردن معده و کوتاه کردن مسیر عبور غذا باعث محدودیت در دریافت مواد غذایی و جذب کمتر غذای هضم شده می‌شود در این صورت لاغری به سرعت اتفاق خواهد افتاد.

اما ممکن است بپرسید که بعد از عمل بای پس چقدر وزن کم خواهم کرد؟ به طور معمول افراد بعد از انجام جراحی بای پس می‌توانند ۶۰ تا ۸۰ درصد وزن اضافی بدن خود را در ماه‌ های مختلف کاهش دهند.

لاغری مطابق  جدول کاهش وزن بعد از عمل بای پس برای همه افراد یکسان نیست، زیرا این به سن، میزان اضافه وزن، مشکلات پزشکی، مراقبت‌ های بعد از عمل، داشتن رژیم غذایی مناسب و شیوه زندگی فعال و منظم افراد بستگی دارد.

در این مقاله روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده برای شما شرح داده شده است تا بتوانید چشم انداز درستی از لاغری و کاهش وزن بعد از انجام این جراحی داشته باشید. پس برای کسب آگاهی و اطلاعات بیشتر در این زمینه ما را تا انتها همراهی کنید.

 • جراحی بای پس معده چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 • روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟
 • روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در ماه اول
 • روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در 3 ماهه نخست
 • روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در فاصله بین ماه سوم تا ششم
 • روند کاهش وزن  در اولین سال بعد از عمل بای پس معده
 • روند کاهش وزن بعد از گذشت ۱۸ ماه از عمل بای پس معده
 • روند کاهش وزن بعد از گذشت 2 سال از عمل بای پس معده

علت کم نکردن وزن بعد از عمل بای پس 

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 •  شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین : ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱ 

جراحی بای پس معده چیست و چگونه انجام می‌شود؟ 

قبل از اینکه بخواهیم در مورد جدول کاهش وزن بعد از عمل بای پس با شما صحبت کنیم، بهتر است در مورد این روش جراحی و چگونگی انجام آن بیشتر بدانید تا روند کاهش وزن برای شما قابل درک باشد.

جراحی بای پس معده چیست

به طور معمول جراحی بای پس معده برای افراد در نظر گرفته می‌شود که شاخص بدنی بالای ۳۵ یا ۴۰ داشته باشند. در این روش جراحی چاقی بخش زیادی از معده برش داده می‌شود معده باقیمانده به شکل یک کیسه کوچک در خواهد آمد.

پس از این گردویی شکل به قسمت انتهایی روده کوچک متصل خواهد شد. بخشی از روده کوچک هم بریده می‌شود تا مستقیماً به این کیسه متصل شود این یک جراحی دو مرحله‌ای است که هم روی معده و هم روی روده کار انجام می‌دهد.

 • چگونگی انجام عمل بای پس معده

این جراحی از طریق بیهوشی انجام خواهد شد. پس از آن پزشک چند برش کوچک روی شکم ایجاد می‌کند تا ابزار لاپراسکوپی وارد بدن شوند. مجهز به نور و دوربین است و باعث می‌شود تا اندام‌ های گوارشی داخل شکم به خوبی روی صفحه مانیتور اتاق عمل نمایش داده شوند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با لاغری سریع در 3 روز ، کلیک کنید .

پس از آن ابزار مخصوص جراحی جهت برش و منگنه معده وارد شکم میشود. نقش اعظمی از معده برش داده شده و قسمت فوقانی معده به به شکل کیسه کوچکی درمی‌آید.

پس از آن روده کوچک بریده می‌شود تا به این کیسه کوچک متصل شود. در نهایت ابزار لاپاراسکوپی از شکم خارج شده و برش‌ها بخیه زده می‌شوند.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟

به طور معمول، میانگین کاهش وزن پس از جراحی بای پس به عنوان درصدی از وزن اضافی یک فرد اندازه گیری می‌شود. به طور متوسط ​​جراحی بای پس میتواند منجر به کاهش 60 تا 80 درصدی وزن اضافی بدن در طی سه سال شود.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟

شاخص توده بدنی (BMI) نیز باید در نظر گرفته شود، زیرا این امر بر سرعت و میزان کاهش وزن تأثیر زیادی دارد. هر چه شاخص توده بدنی اولیه بیمار بالاتر باشد، افت شاخص توده بدنی او (به خصوص بعد از سه سال یا بیشتر) بیشتر است.

بای پس در مقایسه با اسلیو معده کاهش وزن بیشتری به همراه دارد، زیرا علاوه بر کوچک شدن حجم معده غذا بخش کمتری از روده را دور خواهد زد و این باعث سوء جذب می‌شود همه آنها در نهایت می‌توانند کاهش وزن چشمگیری برای بیمار به همراه داشته باشند.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در ماه اول

در ماه اول پس از جراحی بای پس معده، بیماران به سرعت وزن خود را کاهش می دهند و این نقش مثبتی در تقویت روحیه آنها خواهد داشت.

کاهش وزن سریع به این دلیل است که در این ماه، بیماران فقط رژیم غذایی مایع دارند، بدن آنها هنوز در حال بهبودی از این جراحی لاغری است .

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در ماه اول

و کمتر احساس گرسنگی می‌کنند، بنابراین کالری دریافتی آنها بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. بیماران به دلیل سرعت روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در ماه اول انگیزه زیادی پیدا خواهند کرد و از دیدن این کاهش وزن بسیار هیجان زده میشوند.

در کل بیماران می توانند انتظار داشته باشند که حدود 17 درصد از وزن اضافی بدن خود را در ماه اول پس از جراحی بای پس معده از دست بدهند.

به عنوان مثال یک بیمار با وزن 105 کیلوگرم که حدود 40 کیلو اضافه وزن دارد بعد از گذشت یک ماه میتواند حدود 6 تا 7 کیلو از وزن اضافی خود را از دست بدهد.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در 3 ماهه نخست

در سه ماهه اول بعد از جراحی بای پس همچنان کاهش وزن سرعت زیادی دارد و این به دلیل تغییرات عمده‌ ای است که در سیستم گوارش ایجاد شده از آنجا که همچنان رژیم غذایی مایع و نرم ادامه دارد بیماران می‌توانند چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلو وزن کم کنند که این تقریباً ۲۵ تا ۳۵ درصد وزن اضافی آنها را تشکیل می‌دهد.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در 3 ماهه نخست

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در فاصله بین ماه سوم تا ششم

به تدریج از ماه سوم تا ششم سرعت کاهش وزن کمتر خواهد شد و نباید انتظار هفته یک کیلوگرم کاهش وزن را داشت. به طور متوسط در این بازه زمانی اران هفته‌ای ۵۰۰ گرم وزن کم می‌کنند .

در نهایت بعد از گذشت ۶ ماه از عمل بای پس چیزی حدود ۴۰ تا ۴۵ وزن اضافی بدن از بین خواهد رفت. از آنجا که در این مدت بیمار توانسته غذاهای پوره شده و جامد بیشتری به لیست برنامه غذایی خود اضافه کند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با بی رحم ترین چربی سوز شکم و پهلو ، کلیک کنید .

باید اضافه وزن باشد مراجعه به کارشناس تغذیه یا جراح چاقی باعث می‌شود تا شما یک برنامه رژیمی اصولی و سالم دریافت کنید. در کنار آن انجام تمرینات ورزشی نیز کمک خواهد کرد تا سرعت کاهش وزن بیشتر شود.

روند کاهش وزن  در اولین سال بعد از عمل بای پس معده 

بسیاری از افراد که خود را مقید به تمرینات ورزشی و رژیم غذایی می‌دانند بعد از گذشت یک سال می‌توانند به اهداف زیبایی و تناسب اندام خود دست پیدا کنند. بعد از گذشت ۱۲ ماه بیماران می‌توانند شاهد کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصد وزن اضافی خود باشند.

روند کاهش وزن در اولین سال بعد از عمل بای پس معده

در این مدت سرعت کاهش وزن کندتر می‌شود حتی در برخی موارد ممکن است فرد ۵ تا ۱۰ درصد وزنی را که قبلاً از دست داده بود دوباره به دست آورد، البته جای نگرانی نیست نوسانات وزن کاملاً طبیعی است. تغییر رژیم غذایی یا انجام تمرینات ورزشی بیشتر می‌تواند دوباره شما را در مسیر کاهش وزن قرار دهد.

روند کاهش وزن بعد از گذشت ۱۸ ماه از عمل بای پس معده

در طی مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از جراحی بای پس معده افراد می‌توانند به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند. آنچه که انتظار می‌رود این است که بیماران در طی این مدت ۶۰ درصد کاهش وزن داشته باشند.

با این وجود اگر احساس می‌کنید رسیدن به این درصد ها برای شما محقق نشده ناامید نشوید همچنان روی رژیم و انجام تمرینات خود متمرکز باقی بمانید فراموش نکنید که نتایج ذکر شده برای هر شخصی منحصر به فرد است و با توجه به سن، مشکلات و شرایط خاص پزشکی و سبک زندگی او متفاوت خواهد بود.

روند کاهش وزن بعد از گذشت 2 سال از عمل بای پس معده

بعد از گذشت ۲۴ ماه افرادی می‌توانند ۷۰ تا ۸۰ درصد وزن اضافی خود را کاهش دهند. برای افراد محقق می‌شود که عزم و پشتکار لازم را برای پیگیری رژیم تمرینات ورزشی خود داشته باشند.

 • جدول کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

در زیر ما جدول کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده را آورده‌ایم:

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده
در صد کاهش وزن اضافی بازه زمانی(ماه به ماه)
17 درصد ماه اول
25 تا 30 درصد ماه اول تا سوم
40 تا 45 درصد ماه سوم تا ششم
50 تا 60 درصد ماه دوازدهم
60 در صد ماه دوازده تا هجده
70 تا 80 درصد ماه بیست و چهارم

علت کم نکردن وزن بعد از عمل بای پس 

کمتر مشاهده شده که بعد از انجام جراحی بای پس معده کاهش وزن اتفاق نیفتد. با این وجود برخی افراد ممکن است نتوانند کاهش وزن چشمگیری داشته باشند، اما علت کم نکردن وزن بعد از عمل بای پس چیست؟

اگر شما جراحی بای پس معده انجام داده‌ اید و با روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس مواجه شده اید، ممکن است عوامل متعددی در این امر دخیل باشند.

مطالعه بیشتر : صبح ناشتا برای لاغری چه بخوریم ، کلیک کنید .

شایع‌ ترین دلیلی که بیماران پس از هر نوع جراحی چاقی یا روش کاهش وزن مانند بای پس موفق به کاهش وزن نمی‌شوند، عدم رعایت مقررات و دستور العمل‌ های بعد از جراحی است.

علت کم نکردن وزن بعد از عمل بای پس

یکی از عواملی که به کند شدن روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده کمک میکند، سازگاری متابولیک است. این یک پاسخ طبیعی بدن برای محافظت در برابر کاهش وزن بیشتر و حفظ انرژی است.

که اغلب “غریزه بقا” نامیده میشود، متابولیسم کند شده تا فرآیند گوارش با کاهش کالری دریافتی تغییر کند. این ممکن است کاهش وزن شما را متوقف کند. دیگر دلایل روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس به شرح زیر است :

 • عدم رعایت دستور العمل‌ های غذایی

پس از جراحی بای پس معده، بیماران باید از یک برنامه غذایی دقیق پیروی کنند. این معمولا شامل مصرف وعده های غذایی کوچک، پرهیز از غذاهای پر کالری و قند بالا و مصرف مکملهای ویتامین و مواد معدنی لازم است.

اگر بیمار به این دستورالعملها پایبند نباشد و به مصرف غذاهای ناسالم یا وعده‌های زیاد ادامه دهد، روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس متوقف خواهد شد.

 • فعالیت بدنی ناکافی

فعالیت بدنی منظم برای کاهش وزن و سلامت کلی بسیار مهم است. برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی بای پس معده به دلیل محدودیت‌ های فیزیکی، کمبود انگیزه یا عوامل دیگر فعالیت بدنی کافی نداشته باشند. بدون ورزش منظم، بدن ممکن است کالری کافی برای تسهیل کاهش وزن نسوزاند.

فعالیت بدنی ناکافی

 • تغییرات استوما

گشاد شدن استوما که نقطه اتصال بین کیسه معده و روده کوچک است، دلیل دیگری بر توقف کاهش وزن بعد بای پس است. این امر باعث میشود معده زودتر تخلیه شده و در نتیجه سیری از بین برود. بیمار اغلب گرسنه شده و پرخوری میکند.

 • شرایط پزشکی یا مصرف برخی دارو ها

برخی شرایط پزشکی یا داروها میتوانند بر روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، عدم تعادل هورمونی یا مشکلات تیروئید، میتواند بر متابولیسم تأثیر گذاشته و کاهش وزن را دشوار کند. علاوه بر این، برخی از داروها، مانند کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد افسردگی باعث افزایش وزن خواهند شد.

 • عوامل عاطفی و روانی

عوامل عاطفی و روانی، مانند استرس، پرخوری عصبی و… نیز می‌توانند بر روند کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده تأثیر بگذارند. برخی از افراد ممکن است از پرخوری به عنوان یک مکانیسم مقابله‌ ای استفاده کنند.

این میتواند منجر به مصرف غذاهای ناسالم و کاهش سرعت متابولیسم شود. برای داشتن نتایج کاهش وزن موفقیت آمیز با یک مشاور یا روانشناس صحبت نمایید.

 •  عادات و رفتارهای غلط 

عادات و رفتارهای شخصی، مانند خوردن تنقلات بدون فکر، خوردن از سر کسالت، خوابیدن بعد از صرف غذا و… میتوانند مانعی برای پیشرفت کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده باشند. بیماران باید این عادات و رفتارها را شناسایی کرده و تغییرات اساسی در سبک زندگی خود ایجاد کنند.

سخن پایانی

عمل بای پس با ایجاد تغییرات در کاهش اندازه معده و نحوه جذب مواد غذایی هضم شده کمک می‌کند تا افراد بتوانند کاهش وزن چشمگیری داشته باشند.

به طور معمول افراد بعد از انجام جراحی بای پس معده حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از وزن اضافی خود را از دست خواهند داد. سرعت کاهش وزن در ماه نخست پس از جراحی به دلیل مصرف رژیم غذایی مایع زیاد است.

اما به تدریج در ماه‌های بعدی سرعت کاهش وزن کمتر خواهد شد. البته جای نگرانی نیست با داشتن رژیم غذایی سالم و اصولی و پیروی از تمرینات ورزشی می‌توان دوباره در مسیر کاهش وزن قرار گرفت.

با این وجود برخی از افراد به دلیل سبک زندگی ناسالم، مشکلات روحی روانی، عدم پیروی از مقررات و دستورالعمل‌ های بعد از جراحی، مصرف برخی داروها و یا د شدن محل اتصال معده به روده ممکن است کاهش وزن چندانی بعد از بای پس نداشته باشند.

اگر می‌خواهید یک جراحی عالی و موفقیت آمیز داشته باشید و روند کاهش وزن شما بعد از عمل بای پس معده سرعت بیشتری پیدا کند به شما توصیه می‌شود تا به بهترین جراح چاقی در تهران یعنی دکتر حامد قدسی مراجعه نمایید.

ایشان عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند.

سؤالات پرتکرار

1 – در چه ماهی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده سرعت بیشتری دارد؟

در سه ماهه نخست بعد از عمل بای پس سرعت کاهش وزن زیاد است و افراد می‌توانند تغییرات چشمگیری در اندام و ظاهر خود مشاهده کنند.

2 – چرا روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در ماه اول زیاد است؟

به دلیل طی کردن دوران نقاهت بعد از جراحی بای پس افراد تمایل کمتری برای خوردن غذا دارند. از طرفی مصرف رژیم غذایی مایع باعث دریافت کالری کمتر می‌شود که همه این‌ها در نهایت می‌توانند بر سرعت کاهش وزن تاثیر داشته باشند.

3 – آیا روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس بعد از گذشت یک سال ادامه دارد؟

 بله اگر شما خود را متعهد به استفاده از رژیم غذایی سالم بدانید و تمرینات ورزشی خود را ادامه دهید می‌توانید وزن کم کنید، اما سرعت کاهش وزن شما نسبت به ماه‌های نخست بعد از جراحی کاهش پیدا می‌کند.

4 – چرا روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس متوقف می‌شود؟

عدم پیروی از مقررات و دستور العمل‌ های توصیه شده بعد از جراحی، کم تحرکی مشکلات روحی روانی، سبک زندگی ناسالم و مصرف برخی داروها از عوامل اصلی توقف کاهش وزن بعد از عمل بای پس هستند.

5 – بعد از انجام جراحی بای پس چقدر وزن کم می‌کنم؟

با انجام این جراحی چیزی حدود ۶۰ و ۸۰ درصد وزن اضافی خود را کم خواهید کرد.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید :

منابع

https://www.ramsayhealth.co.uk/blog/weight-loss-surgery/will-i-lose-as-much-weight-with-a-gastric-sleeve-as-a-gastric-bypass

https://batashmedical.com/blog/not-losing-weight-after-gastric-bypass/

https://www.drahmadmd.com/blog/how-much-weight-will-i-lose-after-a-gastric-bypass-surgery-21135.html

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *