رانندگی بعد از اسلیو معده

خانه | جراحی ها | رانندگی بعد از اسلیو معده

رانندگی بعد از اسلیو معده: عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین جراحی‌های کاهش وزن است که افراد برای رسیدن به محدوده وزن نرمال و رفع مشکلات متعدد سلامتی مرتبط با چاقی اقدام به انجام آن می‌کنند. این جراحی می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در وضعیت روحی و جسمی فرد داشته باشد. با این وجود بسیاری از افراد نگران بهبودی کامل جسم و بازگشت به فعالیت‌های روزمره بعد از جراحی اسلیو هستند. همان‌طور که می‌دانید این تکنیک لاغری  به روش باز و لاپاراسکوپی قابل انجام است برای کاهش خطرات و عوارض بعد از جراحی و همچنین بهبودی سریعتر بیماران از لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. بنابراین شما می‌توانید زودتر از آنچه فکر می‌کنید، برنامه‌های روتین خود را از سر بگیرید، البته انجام برخی از فعالیت‌های روزمره مانند رانندگی بعد از عمل اسلیو معده باید با احتیاط انجام شوند. اینکه چه مدت بعد از انجام جراحی می‌توانید رانندگی کنید، بسیار به وضعیت جسمی و پزشکی شما بستگی دارد. برخی بیماران به دلایل متعدد از جمله آمادگی جسمانی، اضافه وزن پایین‌تر دوره بهبودی سریعتری خواهند داشت و در مقابل افرادی هستند که به دلیل چاقی مفرط و مشکلات مرتبط با آن زمان بیشتری را برای استراحت نیاز دارند، از همین رو تشخیص اینکه بهترین زمان رانندگی بعد از عمل اسلیو معده کی خواهد بود به تشخیص پزشک بر اساس وضعیت سلامتی شما بستگی دارد.

اگر به دلیل شغل خود یا وظایفی که بر عهده دارید مجبور هستید رانندگی کنید، بهتر است قبل از اقدام به جراحی تدابیر لازم را بیندیشید. شما میتوانید درخواست مرخصی کاری کنید یا فردی را به جای خود قرار دهید. در این مقاله سعی شده تا یک بینش کلی در مورد رانندگی بعد از عمل اسلیو معده به شما داده شود. برای اطمینان و دریافت زمان قطعی رانندگی بعد جراحی حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

بهبودی بعد از عمل اسلیو معده

چه زمانی مجاز به رانندگی بعد از اسلیو معده هستم؟

نکاتی برای رانندگی بعد از اسلیو معده

دلایل اصلی اجتناب از رانندگی بعد از اسلیو معده

بهبودی بعد از عمل اسلیو معده

قبل از اینکه بخواهیم در مورد رانندگی بعد ازاسلیو معده صحبت کنیم، بهتر است کمی در مورد دوران نقاهت و شرایطی که بیماران برای بهبودی پشت سر می‌گذارند، بحث نماییم. به طور معمول افراد متقاضی جراحی چاقی یک یا دو روز بعد از جراحی از بیمارستان مرخص می‌شوند. در روزها و هفته‌های اولیه پس از جراحی، احساس خستگی، تهوع و استفراغ، مشکل در خواب، درد پس از جراحی، ضعف، سبکی سر، از دست دادن اشتها، نفخ و درد گاز، مدفوع شل و تغییر حالت خلقی احساسی طبیعی است. بیماران این موارد را به درجات مختلفی تجربه می کنند، بنابراین هر گونه نگرانی خاصی که دارید با تیم جراحی لاغری خود در میان بگذارید.

اکثر افراد پس از جراحی کاهش وزن خیلی سریع بهبود می یابند و بعد از چند روز می‌توانند به فعالیتهای عادی خود برگردند. مهم است که به یاد داشته باشید که یک عمل جراحی بزرگ انجام داده‌اید، بنابراین لازم است چند هفته صبر کنید تا وضعیت سلامتی شما ثبات پیدا کند. یکی از مهمترین نکاتی که میتواند به بهبودی سریعتر شما بعد از عمل کمک کند، پیروی از رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک و انجام تمرینات ورزشی مناسب مانند پیاده روی بعد عمل است. هرچه شما خود را مقید به انجام و رعایت این مراقبت‌ها بعد از اسلیو معده بدانید، سریعتر میتوانید روال عادی زندگی خود را از سر بگیرید.

چه زمانی مجاز به رانندگی بعد از اسلیو معده هستم؟

چه زمانی مجاز به رانندگی بعد از اسلیو معده هستم؟

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می‌شود تا رانندگی بعد از اسلیو معده با احتیاط انجام شود، زخم‌های و بخیه‌های کوچک داخل معده و روی شکم هستند.  بخیه‌ها توسط جراح چاقی در داخل معده جهت جلوگیری از نشتی معده زده می‌شوند و بخیه های خارجی جهت پیشگیری از ورود باکتری و عفونت هستند. در برخی موارد از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود که هنگام بستن کمربند ایمنی باید مراقب بود تا محل بخیه دچار فشار و آسیب نشود. اگر به هر دلیلی نیاز به پانسمان زخمها باشد به طور معمول حدود ۷ روز بعد از عمل پانسمان‌ها روی بدن بیمار باقی می‌مانند، بنابراین نمی‌توان یک زمان مشخص را برای رانندگی تعیین نمود زیرا این از فردی به فرد دیگر بنا به شرایط سلامتی او بعد از عمل متفاوت خواهد بود. درکل برای رانندگی بعد اسلیو باید به نکات زیر توجه نمایید:

 • هرگز ایده خوبی نیست که بعد از اسلیو رانندگی کنید، زیرا بیهوشی می تواند رفلکس ها را کند نماید، فرآیندهای فکری شما را تحت تاثیر قرار دهد و حتی می‌تواند باعث فراموشی در ساعات بعد از عمل شود. 24 تا 48 ساعت اول پس از بیهوشی از رانندگی خودداری کنید. در واقع، برای روز اول، علاوه بر رانندگی، باید از بسیاری از کارها، مانند کار با ماشین آلات، پخت و پز، دست زدن به چاقوی آشپزخانه یا انجام هر کاری که به وضوح منجر به آسیب شود، خودداری کنید.
 • تا زمانی که از داروهای مسکن استفاده میکنید (معمولا یک هفته پس از جراحی) مجاز به رانندگی نیستید، زیرا داروهای مخدر می‌توانند هوشیاری شما را کاهش دهند و این میتواند برای رانندگی خطرناک باشد. مسکن‌های تجویزی، آرام‌بخش‌ها، شل‌کننده‌های عضلانی و بسیاری از داروهای دیگر هستند که رفلکس‌های شما را کاهش می‌دهند و بر توانایی شما در رانندگی ایمن تأثیر می‌گذارند.
 • پس از قطع دارو و کاهش درد، حداقل 24 ساعت برای رانندگی دوباره صبر کنید.
 • اگر هنگام بستن کمربند ایمنی احساس درد و ناراحتی دارید بهتر است با پزشک خود صحبت کنید، پس از تایید ایشان مجاز به رانندگی هستید.
 • بهتر است حدود یک هفته بعد جراحی از فرمان دور بمانید.

نکاتی برای رانندگی بعد از اسلیو معده

نکاتی برای رانندگی بعد از اسلیو معده

در زیر جهت حفظ سلامتی و ایمنی بیشتر شما به نکات مهمی درباره رانندگی بعد از اسلیو معده اشاره شده است:

 • اگر قصد دارید با ماشین به بیمارستان بروید، پیشنهاد میشود همراهی داشته باشید که بتواند شما را با خیال راحت بعد عمل به خانه برگرداند.
 • بدن شما پس از جراحی چاقی به استراحت نیاز دارد و رانندگی بلافاصله پس از عمل می‌تواند به برش‌ها آسیب برساند، به خصوص اگر جاده ناهموار بوده یا دارای پیچ های تند باشد .
 • اگر تصمیم به رانندگی انفرادی گرفته‌اید، حتماً با توقف‌های کوتاه و پیاده‌روی، استراحت کنید. این برای معده تازه تغییر یافته خوب است، اگرچه زمان سفر را افزایش می‌دهد.
 • بعد از جراحی کاهش وزن مایعات بیشتری مصرف کنید . هیدراته نگه داشتن خود سفر را بسیار قابل تحمل‌تر می‌کند.
 • برای جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی از جوراب‌های فشاری استفاده کنید .
 • برای جلوگیری از اصطکاک غیر ضروری، لباس‌های گشاد بپوشید .
 • خود را از نظر ذهنی آماده کنید. اگر می‌توانید درد را تحمل کنید، ادامه دهید (اما فقط پس از تایید جراح).
 • توصیه می‌شود که با مسافت‌های کوتاه شروع کنید و تنها زمانی به سفرهای طولانی‌تر بروید که در راه رفتن و حرکت مشکلی نداشته باشید.

دلایل اصلی اجتناب از رانندگی بعد از اسلیو معده

دلایل اصلی اجتناب از رانندگی بعد از اسلیو معده

بعد از انجام هر نوع جراحی چاقی مانند اسلیو و بای پس معده بسیار مهم است که باید و نبایدهای بعد عمل را به خوبی رعایت نمایید تا هیچ گونه خطری سلامت شما را تهدید نکند. عوارض بیهوشی تنها یکی از دلایلی است که باعث می‌شود پس از انجام یک عمل پزشکی از رانندگی اجتناب کنید. سایر موارد عبارتند از:

 • محدودیت در قدرت یا دامنه حرکت
 • تداخل در بهبود و توانبخشی
 • خطر باز شدن بخیه‌ها
 • کم شدن توانایی هنگام ترمز
 • کاهش قدرت و توانایی بدنی برای نشان دادن سریع واکنش نسبت به شرایط موجود در مسیر رانندگی
 • تغییرات در بینایی، از جمله تاری و گشاد شدن چشم
 • اعمال فشار روی شکم هنگام تعویض دنده یا ترمز

با رعایت نکات فوق از آسیب به خود یا دیگران جلوگیری خواهید کرد فراموش نکنید عمل اسلیو معده راهی برای بهبود شرایط زندگی شماست. با غفلت و بی احتیاطی نتایج مثبت عمل را تحت تاثیر قرار ندهید.

سخن پایانی

هرگز ایده خوبی نیست که بعد از اسلیو رانندگی کنید، زیرا بیهوشی می‌تواند رفلکس‌ها را کند نماید، فرآیندهای فکری شما را تحت تاثیر قرار دهد و حتی می‌تواند باعث فراموشی در ساعات بعد از عمل شود. علاوه بر این رانندگی بعد از اسلیو معده مسائل قانونی و ایمنی زیادی به همراه دارد. اگرچه رانندگی بخش مهمی از زندگی بیشتر افراد است، اما هیچ دستورالعمل ثابت شده‌ای برای تعیین زمان ایمن بودن رانندگی پس از عمل وجود ندارد. فقط پزشک می‌تواند در این مورد به شما توصیه کند، شما باید گوش کنید و صبور باشید. اگر به توانایی خود در رانندگی شک دارید یا در مورد توانایی رانندگی یکی از عزیزانتان پس از عمل جراحی نگران هستید، باید خیلی مراقب باشید و نکات ذکر شده را بادقت رعایت نمایید.

برای اینکه توصیه‌های لازم بعد از جراحی را به صورت اصولی دریافت کنید بهتر است به بهترین جراح چاقی در تهران یعنی دکتر حامد قدسی مراجعه نمایید. ایشان سالها تخصص، تجربه و مهارت خود را در اختیار متقاضیان و بیماران قرار داده‌اند تا آن‌ها بتوانند با حداقل عوارض جانبی به نتایج دلخواه و رضایت بخش خود دست پیدا کنند. عضویت در انجمن بین المللی جراحان چاقی، دریافت مدارک معتبر از دانشگاه‌های داخلی و خارجی در زمینه لاپاراسکوپی همگی نشان از مسئولیت و دقت بالایی ایشان دارد. برای مشاوره و نوبت دهی میتوانید از راه‌های ارتباطی در سایت اقدام نمایید.

منابع:

https://www.mexicobariatricservices.com/knowledgebase/when-can-i-resume-driving-after-weight-loss-surgery/

https://www.nbt.nhs.uk/our-services/a-z-services/bristol-weight-management-bariatric-service-bwmbs/bristol-bariatric-6

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *