فایده جراحی لاغری

خانه | لاغری | فایده جراحی لاغری
7 فایده شگفت انگیز جراحی لاغری

فایده جراحی لاغری چیست؟ بسیاری از بیماران مبتلا به چاقی سعی کرده اند، این مشکل را به تنهایی و با رژیم غذایی و ورزش درمان کنند. برخی افراد موفقیت هایی را کسب کرده اند، اما ممکن است بعد از گذشت چند ماه دوباره وزن خود را به دست آورند. بیشتر اوقات، رژیم غذایی و ورزش به تنهایی موفقیت چندانی ندارند. این نتیجه فقدان اراده یا رژیم غذایی اشتباه نیست. بیماری که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از 35 باشد، شانس او ​​برای رسیدن به وزن ایده آل بسیار کم است. پس راه حل مشکل چیست؟

جراحی لاغری می‌تواند باعث کاهش وزن پایدار در افرادی شود که در درازمدت با سایر روش‌های کاهش وزن به موفقیت نرسیده اند. جراحی چاقی ظرفیت ذخیره معده را کاهش می‌دهد و مصرف غذا را محدود می‌کند و به شما کمک می‌کند خیلی زودتر از حالت عادی احساس سیری کنید. برخی از روش‌های جراحی چاقی نیز جذب کالری را محدود می‌کنند.

جراحی کاهش وزن می‌تواند زندگی افراد را تغییر دهد. اما فایده جراحی لاغری چیز فرتر از تناسب اندام است. این تکنیک کاهش وزن، مزایای سلامتی بسیار بیشتری نیز دارد. در ادامه به بررسی 5 فایده جراحی لاغری می‌پردازیم.

جراحی چاقی چگونه عمل می کند؟

جراحی چاقی چگونه عمل می کند؟

قبل از صحبت درباره فایده جراحی لاغری بهتر است کمی با چگونگی و انجام تکنیک های کاهش وزن کمی بدانید. جراحی‌های چاقی با متد های مختلفی انجام می شوند که بای پس و اسلیو معده رایج‌ترین روش‌ ها هستند. بیشتر تکنیک های جراحی کاهش وزن با تغییر آناتومی یا موقعیت معده و روده کوچک عمل می کنند. این باعث تغییر در اشتها، احساس سیری و متابولیسم بهتر (نحوه سوزاندن کالری بدن) می شود.

بسیاری از سیگنال های هورمونی که باعث افزایش وزن یا ناتوانی در کاهش وزن می شوند تحت تأثیر این روش ها قرار می گیرند و کاهش وزن آسان تر می شود. با این وجود هنوز به یک رژیم غذایی سالم و یک برنامه ورزشی خوب نیاز است

5 فایده جراحی لاغری

همانطور که ذکر شد تنها فایده جراحی لاغری کاهش وزن نیست. اگر این جراحی توسط یک جراح لاغری مجرب و ماهر انجام شود فرد می تواند از فواید آن به شرح زير بهره مند شود:

  • بهبود دیابت نوع ۲

بهبود دیابت نوع 2

چاقی یک عامل خطر اصلی مستقل برای ایجاد دیابت نوع ۲ است. بیش از ۹۰ درصد از بیماران دیابتی نوع ۲ دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. طبق مطالعات انجام شده، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در زنان چاق ۹۳ برابر و در مردان چاق ۴۲ برابر بیشتر از افرادی است که وزن نرمال دارند.

دیابت عامل اصلی نارسایی کلیه، قطع عضو و موارد جدید نابینایی در بزرگسالان است و با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی، فشار خون بالا، بیماری‌های سیستم عصبی و بیماری‌های کلیوی همراه است.

مطالعات نشان داده اند که جراحی چاقی باعث بهبودی طولانی مدت دیابت نوع ۲ می شود. جراحی لاغری برای بیماران چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ بسیار موثر است و به همه بیماران اجازه می‌دهد، به مدت حداقل سه سال بعد عمل  نیازی به مصرف انسولین و سایر داروهای مرتبط نداشته باشند.

  • بهبود سلامت قلب و عروق

جراحی کاهش وزن خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی و بیماری‌ های قلبی محیطی را کاهش می‌دهد. به علاوه، کاهش وزن حاصل از جراحی می‌تواند از بروز خطر مرگ ناشی از سکته مغزی، فشار خون بالا و سکته قلبی جلوگیری کند. فشار خون و سطح کلسترول پس از جراحی به حالت عادی یا تقریباً طبیعی می‌رسند.

  • از بین رفتن آپنه انسدادی خواب

دیگر فایده جراحی لاغری از بین رفتن مشکلات مربوط به خواب است.  در مردان و زنان، چاقی قوی‌ترین عامل خطر برای OSA یا آپنه انسدادی خواب است. افزایش 10 درصدی وزن با افزایش 6 برابری خطر ابتلا به OSA همراه است.

در یک مطالعه مبتنی بر جمعیت بر روی 1000 بزرگسال، OSA  متوسط تا شدید در 11 درصد از مردان با وزن طبیعی، 21 درصد از افراد دارای اضافه وزن( شاخص توده بدنی بین 25 تا 30) و 63 درصد از کسانی که چاق بودند(شاخص توده بدنی بالاتر از 30) دیده شد.

دستیابی و حفظ محدوده وزن معمولی اغلب به افراد مبتلا به آپنه خواب اجازه می‌دهد تا استفاده از دستگاه CPAP را متوقف کنند. حدود 80 تا 85 درصد بیماران یک سال پس از عمل جراحی لاغری، بهبود آپنه خواب را گزارش می‌دهند.

  • درمان افسردگی

مقابله با افسردگی و مشکلات مربوط به آن دیگر فایده جراحی لاغری است. بسیاری از افراد چاق به دلیل تصویر بدنی ضعیف و سرخوردگی‌های اجتماعی دچار افسردگی می‌شوند. حتی افراد جوان‌تر که دارای اضافه وزن قابل توجهی هستند، نمی‌توانند در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت کنند و از بودن در گروه های اجتماعی لذت ببرند. همین موضوع می‌تواند منجر به انزوای اجتماعی و افسردگی شود. کاهش وزن اضافی می‌تواند سلامت عاطفی را در این بیماران بهبود بخشد. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده در مورد اثر جراحی چاقی بر افسردگی، علائم این بیماری در ۳۲.۷ درصد از افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، بلافاصله پس از عمل کاهش پیدا کرد و در ۱۶.۵ درصد از آنها ۶ تا ۱۲ ماه پس از عمل، کاهش علائم گزارش شد.

  • تسکین درد مفاصل

تحمل وزن بیش از حد، فشار زیادی بر مفاصل وارد می‌کند و اغلب باعث درد مزمن و آسیب به آن ها می‌شود. کاهش وزن قابل توجه و مداوم که پس از جراحی چاقی رخ می‌دهد، فشار موجود روی مفاصل را از بین می‌برد و نهایتاً باعث می‌شود افراد دیگر نیازی به داروهای مسکن نداشته باشند و تحرک بیشتری پیدا کنند.

اصلاح رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی

رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی

برای بهره مندی از بیشمار فایده جراحی لاغری باید رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی به شکل زیر اصلاح شود:

  • افرادی که تحت عمل جراحی لاغری قرار می‌گیرند، معده کوچک تری پیدا می کنند، بنابراین باید خیلی آرام غذا بخورند و هر لقمه را کاملاً بجوند.
  • شاید یکی از سخت‌ترین کارهایی که باید بیماران پس از جراحی انجام دهند، عدم نوشیدن آب هنگام صرف غذا باشد. بیماران باید مایعات خود را حداقل ۳۰ دقیقه قبل یا ۳۰ دقیقه بعد از غذا بنوشند.
  • از طرفی افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، باید قرص ویتامین و مکمل‌های توصیه شده توسط متخصص تغذیه و جراح خود را به صورت روزانه مصرف کنند تا دچار کمبود مواد مغذی نشوند.

جمع بندی

با توجه به مشکلاتی که چاقی برای افراد ایجاد می کنند و همچنین بیماری‌های مرتبط با آن، جراحی چاقی مطمئناً یک ابزار قدرتمند برای کمک به افراد دارای اضافه وزن است. جراحی کاهش وزن یک جراحی بسیار ایمن است و وقتی توسط ممتاز ترین جراح لاغری در تهران و تیمی با تجربه انجام شود، خطر بسیار کمتری نسبت به دیگر عمل‌های ساده مانند عمل جراحی کیسه صفرا  خواهد داشت.

اگر بیمار توسط یک تیم پزشکی باتجربه شامل جراح، پرستار، روانشناس، متخصص غدد درون ریز و متخصص تغذیه تحت جراحی و درمان قرار بگیرد، شانس موفقیت بیشتری خواهد داشت.

دکتر حامد قدسی سالانه بیماران زیادی را در کلینیک جراحی خود عمل می‌کنند و به آنها کمک می‌کنند تا از چاقی و عوارض مرتبط با آن برای همیشه در امان باشنداگر می‌خواهید از سایر مزایای جراحی چاقی مطلع شوید، می‌توانید یک وقت مشاوره با دکتر قدسی رزرو کنید. برای این کار، از قسمت تماس با ما، واتس آپ یا دایرکت اینستاگرام اقدام کنید.

منابع:

https://health.clevelandclinic.org/7-bariatric-surgery-benefits-besides-helping-you-lose-weight/

http://surgery.ucla.edu/bariatric-surgery-benefits

https://asmbs.org/patients/benefits-of-weight-loss-surger

https://oldedelmarsurgical.com/blog/5-amazing-benefits-bariatric-surgery/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *