جراحی لیپوماتیک

خانه | لیپوماتیک | جراحی لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک: با پیشرفت علم و تکنولوژی داشتن اندام زیبا و متناسب دیگر یک رویا نیست. افرادی که دچار چاقی مفرط شده‌اند و از روش‌های مختلف جواب نگرفته‌اند می‌توانند با استفاده از انواع جراحی لاغری به وزن ایده‌آل و نرمال خود دست پیدا کنند.

تکنیک‌های کاهش وزن به دو دسته جراحی چاقی و جراحی پیکرتراشی تقسیم‌بندی می‌شوند. در جراحی چاقی پزشک با ایجاد تغییراتی در سیستم گوارشی مانند معده و روده به کاهش میزان غذای ورودی و جذب کمتر آن‌ها کمک می‌کند. در حالی که در جراحی‌های پیکرتراشی مانند لیپوماتیک، چربی‌های موضعی اطراف شکم، ران، پهلو‌ها و باسن‌ها خارج می‌شوند. انواع تکنیک لاغری می‌تواند برای افرادی که به وسیله دارو‌های گیاهی یا شیمیایی و ورزش نتوانسته‌اند لاغر شوند، مفید واقع شود. در صورتی که اضافه وزن شما کم و موضعی باشد، می‌توانید از جراحی پیکر تراشی برای کاهش سایز و لاغری موضعی استفاده کنید.

جراحی لیپوماتیک یک روش ایمن و کم خطر برای کاهش سایز می‌باشد. این روش غیرقابل برگشت است به جز در مواردی که فرد با عدم رعایت رژیم غذایی مجددا وزن اضافه کند. این تکنیک پیکر تراشی معمولا در کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود. اما یکی از مهمترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های افراد برای انجام این جراحی عوارض آن است، به همین دلیل در این مقاله مزایا و عوارض جراحی لیپوماتیک به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته تا شما با خیالی آسوده و آگاهانه برای این جراحی اقدام نمایید.

آیا میدانید جراحی لیپوماتیک چیست؟

جراحی لیپوماتیک

لیپوماتیک در واقع یک روش کم تهاجمی است که در آن جراح چاقی با ایجاد برش‌هایی چربی‌های اضافی را از بدن خارج می‌کند. برخی از افراد تصور می‌کننداین جراحی موجب کاهش وزن می‌شود؛ در صورتی که این تصور کاملا اشتباه می‌باشد. این عمل با هدف کاهش سایز در ناحیه مورد نظر صورت می‌گیرد.

برای انجام این جراحی ابتدا باید توسط پزشک معاینه شوید. در این صورت قسمت‌هایی که نیاز به عمل دارند، مشخص می‌شوند. این روش جراحی زیبایی با بیهوشی عمومی و بی حسی انجام می‌شود. در جراحی لیپوماتیک بسته به نظر پزشک و وسعت ناحیه تحت جراحی گاهی نیازی به بیهوشی نیست. در این شرایط فقط از یک بی‌حس‌کننده موضعی و آرام استفاده می‌شود.

البته در بعضی مواقع هم پزشک برای راحتی شما از داروی بیهوشی استفاده می‌کند که این مسأله کاملا به نظر پزشک، شرایط جسمی و انتخاب فرد بستگی دارد. مراحل انجام جراحی لیپوماتیک به شرح زیر می‌باشد:

 • در ابتدای کار سواخ کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شود.
 • پس از آن لوله یا کانولا وارد بافت چربی می‌شود. تنظیم عمق نفوذ لوله کانولا باید به دقت صورت بگیرد. در غیر این صورت ممکن است به بافت‌ها آسیب وارد شود.
 • سپس حرکات ارتعاشی لوله همراه با ساطع کردن امواج باعث خرد و تجزیه شدن بافت چربی می‌شود.
 • در نهایت ذرات ریز چربی به وسیله نیروی مکش از بدن تخلیه می‌شود.

جراحی پیکرتراشی با استفاده از این تکنیک ممکن است به صورت تیمی و با حضور دو جراح انجام شود، زیرا ارتعاشاتی که لوله کانولا ایجاد می‌کنند، به دست پزشک وارد شده و ممکن است باعث خستگی دست شود، از همین رو برای آنکه اختلال یا مشکلی پیش نیاید، دستیاران یا پزشک دیگری در کنار جراح حضور خواهند داشت. پس از حذف چربی‌های اضافی پوست، ناحیه تحت درمان کشیده شده تا به فرم ایده‌آل برسد.

 

مزایای جراحی لیپوماتیک چیست؟

مزایای جراحی لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک به دلیل ویژگی و مزایایی که دارد، روز به روز محبوب‌تر می‌شود. بسیاری از پزشکان به مراجعین خود برای برداشتن چربی‌های مقاوم این روش را پیشنهاد می‌دهند. در ادامه به مزایای این عمل اشاره خواهیم داشت:

 • پوست پس از عمل صاف و یکنواخت خواهد شد.
 • نیاز به بستری شدن بعد جراحی نیست.
 • در برخی موارد با توجه به موضع عمل نیاز به بیهوشی نیست و معمولا از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. به همین دلیل عوارض این جراحی به حداقل خواهند رسید.
 • عوارض جانبی (تورم، ترشحات) در این روش به مراتب کم‌تر از سایر روش‌های زیبایی می‌باشد.
 • در این جراحی احتمال عفونت بعد از برداشت چربی نسبت به سایر روش‌ها کم‌تر است.
 • احتمال بروز آمبولی چربی بسیار کم می‌باشد.
 • در جراحی لیپوماتیک خستگی و آسیب دیدگی ناحیه هدف به مراتب کم‌تر از سایر روش‌ها می‌باشد.
 • در این روش برای شکستن پیوند سلول‌های چربی از لرزش و اتعاش استفاده می‌شود. به همین دلیل از چربی‌های استخراج شده می‌توان برای سایر عمل‌های زیبایی مانند، فرم دادن به صورت، درمان چین و چروک و … استفاده کرد. در صورتی که در برخی روش‌ها برای برداشت چربی از گرما و حرارت برای شکستن و تخریب سلول‌های چربی استفاده می‌شود. به همین دلیل چربی‌های برداشت شده غیر قابل استفاده می‌شوند.

آشنایی با عوارض جراحی لیپوماتیک

لیپوماتیک برخلاف عمل اسلیو معده و بای پس معده بیشتر بر جنبه زیبایی بدن تاکید دارد، بنابراین نسبت به سایر روش‌های کاهش وزن عوارض کمتری به همراه دارد. البته این جراحی دارای عوارض خاص خود می‌باشد و خبر خوب این است که این عوارض جدی و دائمی نیستند. در ادامه به عوارض جراحی لیپوماتیک به صورت مختصر اشاره خواهیم داشت:

 • فرد پس از جراحی ممکن است دچار کبودی‌هایی در ناحیه هدف شود. این کبودی‌ها به دلیل آسیب بافتی رخ می‌دهند.
 • التهاب و تورم در ناحیه هدف از دیگر عوارض این جراحی می‌باشد که پس از مدت کوتاهی به صورت کامل برطرف می‌شوند.
 • عفونت در ناحیه هدف از جمله عوارضی است که افراد به ندرت دچار آن می‌شوند.
 • بدن بعضی از افراد به دارو‌های بی‌حس‌کننده واکنش نشان می‌دهد. البته پزشکان پیش از عمل جراحی آزمایشاتی جهت اطمینان از عدم حساسیت به داروی بی‌حسی انجام می‌دهند.
 • در جراحی لیپوماتیک احتمال بروز آمبولی بسیار کم می‌باشد، ولی گاهی چربی وارد رگ‌ها شده و مسیر رگ را مسدود می‌کند.
 • گاهی اوقات به دلیل لرزش‌ها و اصطکاک ناشی از لوله کانولا ناحیه عمل دچار سوختگی می‌شود.
 • ممکن است فرد دچار خارش در ناحیه تحت درمان شود. از خراش دادن بیش از حد نواحی تحت جراحی باید خودداری شود.
 • در بعضی موارد بیمار تا مدت کوتاهی در زمان استحمام و دستشویی ممکن است دچار بی‌حالی و سرگیجه شود.

به صورت کلی، عوارض جراحی لیپوماتیک بستگی به مهارت و تجربه پزشک در انجام عمل دارد. انتخاب بهترین جراح چاقی در تهران باعث می‌شود تا عمل بهتر انجام شده و عوارض کمتری مشاهده شود. با این حال بهتر است پیش از عمل مزایا و معایب این روش پیکرتراشی را در نظر داشته باشید.

مراقبتهای بعد از جراحی لیپوماتیک

مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک

همانطور که اشاره شد، بعد از جراحی نیاز به بستری شدن نیست و فرد می‌تواند به منزل باز گردد. البته برای کاهش عوارض پیکر تراشی و ماندگار شدن نتیجه جراحی باید مراقبت‌های بعد از جراحی لیپوماتیک جدی گرفته شوند. این مراقبت‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • پس از جراحی با داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌توانید به بازگشت قوای بدنی خود کمک کنید.
 • حتما بعد از جراحی به مقدار کافی آب و مایعات مصرف کنید.
 • تا ۴۸ ساعت پس از عمل از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • باید در مدت تعیین شده توسط متخصص از داشتن فعالیت‌های بدنی شدید خودداری کنید. در صورت نیاز می‌توانید پیاده روی کوتاه انجام دهید.
 • تمیز نگه داشتن محل بریدگی ناشی از لیپوماتیک را به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت الزامی می‌باشد. برای این کار می‌توانید از آب و صابون استفاده کنید. به این صورت از بروز عفونت جلوگیری می‌شود.
 • بعد از جراحی از بیمار خواسته می‌شود به مدت دو هفته از گن‌های تنگ و مخصوص استفاده کند. گاهی نیز با توجه به وضعیت و ناحیه تحت درمان، لازم است تا حدود ۶ ماه از این گن‌ها استفاده شود.

کلام پایانی

جراحی لیپوماتیک باعث می‌شود تا شما بتوانید چربی‌های مقاوم نسبت به رژیم ودارو را سریعتر از بین ببرید. البته برای دستیابی به چنین هدفی باید نزد یک پزشک مجرب و حاذق مانند دکتر حامد قدسی عمل انجام شود. کارنامه کاری درخشان و عمل‌های موفقیت‌آمیز باعث شده تا ایشان یکی از برترین‌ها در زمینه انواع جراحی چاقی باشند.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures

https://www.esteaura.com/en/vucut-estetigi/lipomatik-ile-yag-aldirma

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *