منگنه اسلیو معده

خانه | جراحی ها | منگنه اسلیو معده
منگنه اسلیو معده

منگنه اسلیو معده: تکنیک‌های لاغری که به صورت تهاجمی و از طریق لاپاراسکوپی انجام می‌شوند، بهترین گزینه درمانی برای کاهش وزن پایدار در بیماران چاق هستند. کسانی که روش‌های غیر جراحی کاهش وزن برای آنها موثر نبوده است. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که تصمیم به اسلیو معده گرفته اید، ممکن است هنگام مشاوره یا مطالعه در مورد این نوع روش جراحی کاهش وزن، نام منگنه اسلیو را زیاد شنیده باشید. منگنه اسلیو معده ابزاریست که در این نوع از جراحی کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ابتدا ممکن است شنیدن نام منگنه کمی احساس نگرانی در ذهن شما ایجاد کند، اما باید بدانید که این نوع از تجهیزات پزشکی به کمک آمده تا راحت تر بتوان جراحی را انجام داد. امروز پیشرفت در زمینه های مختلف علم پزشکی باعث شده تا بیماران جراحی های کم خطر تر را نسبت به گذشته تجربه نمایند. استفاده از منگنه اسلیو نیز با چنین هدفی طراحی شده است.

در این مقاله سعی شده تا منگنه معده در جراحی اسلیو بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد. همه چیز راجع به منگنه در اینجا بیان شده است. پس تا انتهای مقاله به خواندن ادامه دهید.

آشنایی با منگنه جراحی و انواع مختلف آن

منگنه اسلیو معده چیست؟ 

جراحی با منگنه اسلیو چگونه است؟

مزایای جراحی با منگنه اسلیو معده

معایب جراحی با منگنه اسلیو معده

 

آشنایی با منگنه جراحی و انواع مختلف آن

قبل از اینکه بخواهیم در مورد منگنه اسلیو معده صحبت کنیم، بهتر است در مورد منگنه یا استاپلر در جراحی لاغری بیشتر بدانید. منگنه جراحی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف با توجه به ناحیه تحت درمان ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کمک به درمان سریع تر، عوارض جانبی کمتر و کاهش دوران نقاهت از این ابزار استفاده می‌شود. در واقع منگنه جایگزین نخ و سوزنی است که برای بخیه کردن استفاده می‌شود. زمانی که برش‌ها عمقی هستند و نیاز به بخیه محکم دارند استاپلرها می‌توانند به بهترین شکل برای جوش دادن نواحی بریده شده عمل کنند.

منگنه یا همان استاپلر جراحی انواع مختلفی دارد. منگنه پوستی، خطی، مدور یا لومن، مسدود کننده و تقسیم کننده، آندوسکوپی و کوتر خطی از مهمترین آنها می‌باشند. منگنه اسلیو معده جزء منگنه های مسدود کننده و تقسیم کننده است که از طریق آندوسکوپی همزمان برش و بخیه را انجام می‌دهد.

منگنه اسلیو معده چیست؟ 

منگنه اسلیو معده چیست؟ 

بافت‌های مختلف قطعا ویژگی‌های متفاوتی دارند. به همین دلیل منگنه‌های مختلفی برای بافت های مختلف اندام گوارشی مانند معده و روده در دسترس هستند که با توجه به نوع جراحی به کار گرفته می‌شوند. شکل منگنه های اسلیو معده می‌توانند خطی، منحنی یا دایره ای باشند. برخی از آنها یک بار مصرف و برخی دیگر تا دوباره قابل استفاده مجدد هستند. منگنه‌ها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. تیتانیوم که واکنش‌های ایمنی کمتری ایجاد می‌کند، فولاد ضد زنگ که در برابر زنگ زدگی مقاوم است یا مواد مصنوعی قابل جذب همگی برای ساخت منگنه استفاده می‌شوند. هر مدل منگنه دارای ویژگی‌های خاصی برای انطباق با شرایط خاص است:

 • منگنه های غیر خطی
 • منگنه برش خطی
 • منگنه برش منحنی
 • منگنه گرد

مهمترین عامل در انتخاب منگنه‌ها طول آنهاست، زیرا باید بتوانند بافت‌های متصل را در هنگام بسته شدن درگیر کنند. برای بافت‌های مختلف از منگنه های متفاوتی استفاده می‌شود. به عنوان مثال مزانتر(نوعی چین‌خوردگی در حفره‌ی شکمی) به منگنه‌های کوچک‌تری نیاز دارد و عروق یا بافت‌های روده، به منگنه‌های بزرگ‌تری نیاز دارند. امروزه منگنه‌های متعددی برای جراحی اسلیو معده در بازار موجود است. جراحان باید از ویژگی های مختلف هر مدل استپلر، اندازه آن و بافت هدف آگاه باشند تا در هر مورد مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنند. به همین دلیل برای انجام جراحی کاهش وزن باید به بهترین جراحی چاقی در تهران مراجعه شود تا بهترین تصمیم‌گیری در مورد انتخاب نوع منگنه اسلیو معده انجام شود.

 جراحی با منگنه اسلیو چگونه است؟

 جراحی با منگنه اسلیو چگونه است؟

اسلیو معده با کوچک کردن کیسه معده از طریق جراحی، باعث می‌شود تا حجم معده کاهش پیدا کرده و فرد غذای کمتری مصرف کند. این در نهایت منجر به کاهش وزن و لاغری خواهد شد. برش معده و بخیه آن چگونه انجام می‌شود؟ سؤالی که بسیاری از متقاضیان جراحی چاقی در این زمینه می‌پرسند. انجام برش و بخیه در این نوع جراحی توسط دستگاه به نام منگنه اسلیو معده انجام می‌شود.

با استفاده از منگنه پزشکی، حجم زیادی از معده برش داده شده و باقی مانده آن بخیه زده می‌شوند. استفاده از این ابزار یکی از مهمترین پیشرفت های پزشکی است که باعث شده تا عمل جراحی با سرعت بالاتری نسبت به گذشته انجام شود و از بروز عوارضی همچون نشتی معده پیشگیری شود. در اکثر موارد جنس منگنه از تیتانیوم است و پایه‌های آن در بافت‌های اطراف محل برش قرار می‌گیرند. بنابراین هیچگونه خطری برای سلامتی شما ایجاد نخواهند کرد.

اسلیو گاسترکتومی معمولاً از طریق چندین بریدگی کوچک در روی شکم انجام می‌شود. پزشک از طریق این برش‌ها ابزارهای جراحی کوچک و دوربینی به نام لاپاراسکوپ را وارد بدن بیمار می‌کند تا اندامهای گوارشی مانند روده و معده را برای عمل به خوبی بررسی نماید. پس از آن جراح چاقی بیش از نیمی از معده را برمی دارد و معده به شکل یک آستین یا لوله نازک عمودی باقی میماند. در نهایت پزشک بریدگی های شکم را با بخیه می‌بندد. این بخیه‌ها 7 تا 10 روز پس از جراحی برداشته می‌شوند، مگر اینکه پزشک از بخیه های قابل جذب استفاده کند. جای زخم‌ها و برش‌ها با گذشت زمان محو می‌شوند.

اکثر افراد حدود 2 روز پس از جراحی به خانه می‌روند. بسته به شغل افراد ممکن است دو تا چهار هفته زمان لازم باشد تا فرم مجدد کار خود را آغاز نماید.

مزایای جراحی با منگنه اسلیو معده

مزایای جراحی با منگنه اسلیو معده

جراحی با منگنه اسلیو معده مانند بای پس معده مزایای متعدد زیر را برای بیماران و افراد چاق به همراه دارد:

 • کاهش وزن قابل توجه: مطالعات بالینی نشان می‌دهد که اکثر بیماران پس از جراحی به سرعت وزن کم می‌کنند و تا 18 تا 24 ماه پس از عمل به کاهش وزن ادامه می‌دهند. بیماران ممکن است 30 تا 50 درصد از وزن اضافی خود را در شش ماه اول و 77 درصد از وزن اضافی خود را 12 ماه پس از جراحی از دست بدهند.
 • کنترل شرایط بهداشتی مرتبط با چاقی: با انجام اسلیو می‌توان به بهبود کنترل شرایط سلامتی مانند آپنه خواب، فشار خون بالا، دیابت، افسردگی، بی اختیاری استرسی ادرار، تنگی نفس و آسم و کلسترول بالا غلبه کرد.
 • توانایی انجام تمرینات ورزشی مورد علاقه: با استفاده از اسلیو می‌توانید سریعتر و راحت تر از گذشته تمرینات ورزشی مورد علاقه خود را دنبال کنید. این می‌تواند در دراز مدت به کنترل و مدیریت بهتر چاقی کمک نماید. از طرفی با انجام تمرینات ورزشی انگیزه و انرژی افراد برای انجام کارهای روزانه نیز بیشتر خواهد شد
 • افزایش اعتماد به نفس: اگر تا به حال به دلیل اضافه وزن بالا، اعتماد به نفس لازم را برای حضور در رویداد های اجتماعی نداشته اید با انجام اسلیو می‌توانید از بودن در کنار همدیگر بیشتر لذت ببرید.

معایب جراحی با منگنه اسلیو معده

مانند هر روش جراحی، ممکن است هنگام جراحی لاغری اسلیو با منگنه عوارضی رخ دهد. برخی از عوارض احتمالی شامل موارد زیر است:

 • عفونت
 • لخته شدن خون
 • ذات الریه
 • خونریزی از زخم
 • ایجاد سنگ کیسه صفرا
 • انسداد یا حالت تهوع
 • جای زخم در داخل شکم
 • استفراغ به دلیل خوردن بیشتر از اندازه

به ندرت ممکن است آب معده به شکم نشت کند. در صورت بروز این اتفاق ممکن است نیاز به جراحی اورژانسی باشد.

کلام پایانی 

چاقی یکی از مشکلات رایج در جامعه امروز است. از همین رو تکنیک‌های مختلف پزشکی به کمک آمده‌اند تا بتوان به درمان این شرایط و بهبود زندگی افراد کمک کرد. یکی از مهمترین تجهیزات پزشکی که در انواع جراحی‌های چاقی مانند اسلیو کاربرد دارد، منگنه اسلیو معده است. با استفاده از این ابزار به راحتی میتوان برش‌های لازم را روی معده ایجاد و بخیه را همزمان انجام داد. در این صورت عوارض جراحی تا حد زیادی کاهش پیدا خواهند کرد و بیمار سریعتر به اهداف کاهش وزن و تناسب اندام خود دست پیدا می‌کند. البته همه این موارد زمانی محقق خواهند شد که جراحی نزد پزشک حاذق و مجرب مانند دکتر حامد قدسی انجام شود. ایشان سالها تجربه و دانش خود را در زمینه جراحی چاقی و لاپاراسکوپی پیشرفته را در اختیار بیماران قرار داده تا آنها بتوانند راحت و مطمئن اقدام به جراحی نمایند. عضویت در انجمن بین المللی جراحی چاقی IFSO، کسب مدارک علمی معتبر از دانشگاهی داخلی و خارجی از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه باعث شده تا نام ایشان در لیست برترین جراحان چاقی ایران قرار بگیرد. جهت مشاوره و نوبت دهی می‌توانید از راه‌های ارتباطی در سایت اقدام نمایید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/stomach-stapling#vs-other-bariatric-surgeries

https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=abk3530

https://uihc.org/educational-resources/how-effective-bariatric-surgery

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *