اسلیو معده یعنی چی

خانه | جراحی ها |  اسلیو معده یعنی چی
اسلیو معده یعنی چی؟

 اسلیو معده یعنی چی: برای افرادی که به دنبال لاغری و از بین بردن چربی‌های اضافی بدن به طور موثر و سریع هستند، انواع تکنیک جراحی کاهش وزن پیشنهاد می‌شود. دربین انواع این تکنیک‌ها، اسلیو معده بسیار پرطرفدار است. این جراحی در حال حاضر محبوب‌ترین عمل چاقی در جهان است، زیرا باعث کاهش وزن سریع و قابل توجه می‌شود.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

بیش از نیمی از جراحی‌های چاقی که هر ساله انجام می‌شوند، اسلیو گاسترکتومی هستند. با این وجود همه افراد نمی‌توانند این جراحی را انجام دهند، زیار برای انجام جراحی به مقدمات و شرایطی نیاز است. پزشکان بر اساس شاخص توده بدنی فرد و شرایط پزشکی او این جراحی را انجام می‌دهند.

اما اسلیو معده یعنی چی؟ در جراحی اسلیو که به آن اسلیو گاسترکتومی نیز گفته می‌شود، بخش بزرگی از معده برداشته می‌شود و یک “آستین” باریک به جا می‌ماند. کاهش حجم معده به کاهش کالری و کاهش سیگنال‌های گرسنگی کمک می‌کند. این جراحی با هدف کمک به افراد مبتلا به چاقی شدید بالینی انجام می‌شود تا آنها بتوانند کاهش وزن موثر داشته باشند. این مقاله با هدف بررسی کامل اسلیو گاسترکتومی نوشته شده است تا شما بتوانید به مهمترین اطلاعات در مورد آن دست پیدا کنید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: برای اطلاع از تفاوت بین اسلیو معده با بای پس معده کلیک کنید.

اسلیو معده یعنی چی؟

گاسترکتومی، به معنای برداشتن بخشی یا تمام معده است. در واقع اسلیو با تغییر و برش بخشی از معده موجب کاهش اندازه و حجم آن می‌شود. در این عمل حدود 80 درصد از معده برداشته شده و یک آستین لوله ای شکل باقی می‌ماند که ظاهر آن بسیار شبیه یک موز است. اگر این جراحی توسط یک جراح چاقی متخصص و حرفه ای انجام شود، فرد می‌تواند تقریباً یک کیلوگرم در هفته وزن کم کند تا زمانی که وزن او به محدوده سالم و نرمال برسد.

 از طرفی کاهش سایز معده باعث کاهش ترشح هورمون گرلین (هورمونی که بر اشتها تأثیر می‌گذارد) خواهد شد. به همین دلیل بیماران در بین وعده‌های غذایی کمتر احساس گرسنگی می‌کنند. در کل اگر بخواهید درک درستی داشته باشید که عمل اسلیو معده یعنی چه؟ باید بدانید که این عمل با چندین مکانیسم باعث کاهش وزن می‌شود.

 • مقدار غذایی را که معده می‌تواند نگه دارد محدود می‌کند. کیسه معده جدید حجم بسیار کمتری نسبت به معده معمولی دارد و در نتیجه مقدار غذا و کالری مصرفی کاهش پیدا خواهند کرد.
 • از طرفی با سرکوب هورمون گرسنگی، اشتها تا حد زیادی کاهش یافته، سیری سریع تر اتفاق می‌افتد و می‌توان به خوبی قند خون را کنترل کرد.

چه چیزی شما را برای جراحی اسلیو معده واجد شرایط می‌کند؟

سوال مهم دیگری که بعد از یافتن پاسخ اسلیو معده یعنی چی؟ زیاد پرسیده می‌شود این است که شرایط برای انجام عمل اسلیو به چه صورت است؟ افرادی برای این عمل کاندید می‌شوند که شرایط زیر را داشته باشند:

افرادی که دچار چاقی شدید هستند. برای این منظور از شاخص توده بدنی استفاده می‌شود. شاخص توده بدنی یا BMI بر اساس نسبت وزن به قد محاسبه می‌شود. در کل کاندیدهای این عمل افراد زیر هستند:

 • افراد با شاخص توده بدنی حداقل ۳۵ و بالای ۴۰ کاندید خوبی برای اسلیو هستند.
 • افرادی که بارها برای کاهش وزن از طریق رژیم و جراحی اقدام کرده‌اند ولی به نتایج مطلوب نرسیده اند.
 • افرادی که از نظر جسمی و روحی درگیر چاقی و مشکلات مرتبط با آن هستند.

 

جراحی اسلیو معده به درمان چه شرایط پزشکی کمک می‌کند؟

جراحی اسلیو معده به درمان چه شرایط پزشکی کمک می‌کند؟

حال که دانستید اسلیو معده یعنی چی؟ بهتر است بدانید که این جراحی نه تنها به کاهش وزن چشمگیر کمک می‌کند بلکه می‌تواند یک درمان جراحی برای شرایط پزشکی خاص مرتبط با چاقی نیز باشد. شاید با وجود اضافه وزن کم از بیماری‌هایی مانند فشار خون، دیابت، آپنه خواب، تنگی نفس و… رنج ببرید. در این صورت باز هم جراحی اسلیو به شما کمک می‌کند تا بتوانید شرایط سلامتی خود را بهبود دهید حتی اگر شاخص توده بدنی شما کمتر از 30 باشد. البته این فقط برای افراد واجد شرایطی ارائه می‌شود که دارای شرایط پزشکی جدی مرتبط با چاقی خود هستند یا در معرض خطر بالای ابتلا به آنها می‌باشند. جراحی اسلیو معده می‌تواند بیماری‌های زیر را بهبود بخشد و حتی آنها را برای همیشه از بین ببرد. به عنوان مثال:

 • مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2
 • فشار خون بالا و بیماری فشار خون بالا
 • هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا) و بیماری‌های شریانی
 • بیماری کبد چرب غیر الکلی و استئاتوهپاتیت
 • سندرم هیپرونتیلاسیون چاقی و آپنه انسدادی خواب.
 • درد مفاصل و آرتروز

همگی با اسلیو قابل درمان هستند.

آیا اسلیو معده ایمن است؟

سوال دیگر بعد از اسلیو معده یعنی چی، میزان خطرات ایمنی این عمل است. خطرات جراحی اسلیو معده بسیار کمتر از خطرات چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن است. همچنین نسبت به سایر عمل‌های رایج، از جمله برداشتن کیسه صفرا و تعویض مفصل ران، میزان عوارض کمتری دارد. اکثر روش‌های اسلیو معده با تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی مانند لاپاراسکوپی انجام می‌شوند که این به معنای درد کمتر ناشی از برش‌ها و بهبودی سریع‌تر است.

قبل از جراحی اسلیو معده چه باید کرد؟

اگر غربالگری سلامت خود را گذرانده‌اید و واجد شرایط این جراحی لاغری هستید، گام بعدی یک رژیم غذایی مایع دو هفته‌ای خواهد بود. جراح شما دستورالعمل‌‎های خاصی را به شما می‌دهد که باید دنبال کنید. هدف از بین بردن مقداری از چربی شکم و کبد است تا عمل جراحی ایمن تر شود.

از شما خواسته می‌شود تا 12 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید. این برای اطمینان از خالی بودن معده در طول عمل است. باقی ماندن غذا یا مایعات در معده در طول جراحی می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایند یا حتی خطرناکی ایجاد کند.

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می‌شود؟

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می‌شود؟

اغلب اوقات، اسلیو گاسترکتومی با جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شود. این بدان معناست که به جای ایجاد یک برش (یا برش) بزرگ برای باز کردن حفره شکمی و دسترسی به اندام‌های گوارشی، جراح این عمل را از طریق برش‌های کوچک انجام می‌دهد. این امر به بهبودی آسان‌تر کمک می‌کند، اما برخی افراد بسته به شرایط شان ممکن است با جراحی باز نتایج بهتری دریافت کنند. در حین جراحی اسلیو معده چه اتفاقی می‌افتد؟

 • جراح به شما بیهوشی عمومی می‌دهد، بنابراین در طول عمل خواب خواهید بود.
 • جراح یک برش کوچک در شکم شما ایجاد می‌کند (طول حدود 2 سانتیمتر) و یک پورت را از طریق آن وارد شکم می‌کند. آنها گاز دی اکسید کربن از طریق درگاه پمپ شده تا شکم بزرگتر شود.
 • سپس لاپاراسکوپ داخل پورت قرار داده می‌شود. دوربین لاپاراسکوپ داخل شکم تصاویر اندام را را روی یک صفحه نمایش می‌دهد.
 • از طریق یک تا سه برش اضافی، جراح پورت‌های اضافی را وارد می‌کند و با استفاده از ابزارهای خاص، شروع به جراحی میکند.
 • پزشک میزان برش و آستین معده را اندازه می‌گیرد، سپس با استفاده از یک منگنه جراحی، بقیه معده شما را تقسیم و جدا می‌کند.
 • سپس باقیمانده معده برداشته شده و برش‌ها بخیه زده می‌شوند.

بعد از جراحی اسلیو معده چه اتفاقی می‌افتد؟

در مقایسه با سایر روش‌های جراحی کاهش وزن، گاسترکتومی اسلیو یک عمل نسبتا کوتاه و ساده است. حدود 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. ممکن است جراح شما همچنان بخواهد که یک تا دو روز پس از آن در بیمارستان بمانید. به این ترتیب، تیم پزشکی می‌توانند به مدیریت درد و هرگونه عوارض جانبی موقت جراحی مانند حالت تهوع کمک کنند.

در هفته‌ها و ماه‌های بعد، معاینات مکرر با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود خواهید داشت. آنها پیشرفت کاهش وزن شما، شرایط سلامتی مرتبط و هر گونه عوارض جانبی جراحی را زیر نظر خواهند داشت. آنها همچنین می‌خواهند بدانند که آیا شما به خوبی از خود مراقبت می‌کنید و از دستورالعمل های سبک زندگی لازم برای حفظ سلامتی و کاهش وزن خود پیروی می‌کنید یا خیر.

آیا بعد از جراحی اسلیو معده باید از رژیم غذایی پیروی کنم؟

اسلیو معده یعنی چی، تنها سوالی نیست که شما باید در مورد این نوع جراحی بدانید. نتایج موفقیت آمیز این عمل به مراقبت‌های بعد آن بسیار بستگی دارد. در کوتاه‌مدت، باید دستورالعمل‌های رژیم غذایی سخت‌گیرانه را دنبال کنید تا مطمئن شوید که معده‌تان به خوبی بهبود می‌یابد. پس از چند ماه، ممکن است رژیم غذایی معمولی‌تری داشته باشید، اما همچنان باید اصولی غذاهای خود را انتخاب کنید. از آنجایی که نمی‌توانید به اندازه قبل غذا بخورید، باید مطمئن شوید که آنچه می‌خورید به اندازه کافی مغذی است تا نیازهای انرژی شما را تامین کند. شما مدت کوتاهی پس از جراحی شروع به مصرف ویتامین‌ها خواهید کرد و باید به طور دائم مصرف آنها را ادامه دهید.

در هفته های اولیه، شما فقط می‌توانید رژیم غذایی مایع را تحمل کنید. با گذشت زمان، به تدریج به سمت یک رژیم غذایی نرم و در نهایت غذاهای جامد خواهید رفت .

مزایای جراحی اسلیو معده چیست؟

در مقایسه با سایر عمل‌های جراحی چاقی، اسلیو معده ساده‌تر، سریع تر و ایمن تر است. افراد مبتلا به بیماری‌های خاص که ممکن است برای یک عمل طولانی‌تر شرایط مناسبی نداشته باشند، اغلب می‌توانند گاسترکتومی اسلیو را تحمل کنند. از آنجایی که جراحی روده‌های شما را تغییر نمی‌دهد، احتمال ایجاد عوارض طولانی‌مدت مرتبط با تغذیه نیز بسیار کمتر است.

در حالی که میانگین کاهش وزن با اسلیو معده کمی کمتر از جراحی‌های پیچیده‌تر کاهش وزن است، اما همچنان فواید بسیار خوبی برای کاهش وزن و سلامتی دارد.

 

خطرات یا عوارض احتمالی جراحی اسلیو معده چیست؟

همه جراحی‌ها دارای برخی از خطرات عوارض هستند. عوارض اسلیو گاسترکتومی، در کمتر از 1 درصد عمل‌ها رخ می‌دهد. عوارض این جراحی عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ: بافت اسکار بعد از عمل می‌تواند باعث باریک شدن معده شود. این می‌تواند حرکت غذا را در معده کند یا مسدود نماید و باعث تهوع، استفراغ و مشکل در غذا خوردن شود.
 • کمبودهای تغذیهای: زمانی که کمتر غذا می‌خورید، دریافت مواد مغذی کافی دشوارتر است. معمولاً برای افرادی که جراحی چاقی انجام می‌دهند مکمل‌های غذایی روزانه مادام العمر تجویز می‌شوند.
 • رفلاکس معده به مری: عارضه دیگری است. برخی از افرادی که قبل از عمل ریفلاکس اسید معده داشتند احساس می‌کنند که بعد از عمل بدتر می‌شوند و برخی از افرادی که قبلاً این مشکل را نداشتند به نظر می‌رسد دچار آن می‌شوند. این اغلب با دارو قابل درمان است.
 • سنگ کیسه صفرا: کاهش وزن سریع می‌تواند سنگ کیسه صفرا را بیشتر کند. این باعث می‌شود چربی بیشتری از طریق کبد پردازش شود، که در نهایت می‌تواند در کیسه صفرا به عنوان سنگ‌های کلسترولی جمع شوند و بعد از خوردن غذا باعث درد شود. ممکن است برای برداشتن کیسه صفرا به جراحی دیگری به نام کوله سیستکتومی نیاز داشته باشید.

 

زمان نقاهت پس از جراحی اسلیو معده چقدر است؟

قبل از اینکه انتظار داشته باشید شایط شما کاملاً شبیه قبل باشد یا با ظرفیت کامل به سر کار بازگردید، باید یک ماه به خود استراحت بدهید. در طول این مدت، بسیاری از مردم احساس خستگی می‌کنند، زیرا بدن آنها برای بهبودی کار می‌کند و در عین حال با کالری محدود سازگار می‌شود.

با اسلیو معده چقدر وزن کم خواهید کرد؟

با اسلیو معده چقدر وزن کم خواهید کرد؟

کاهش وزن در اسلیو معده یعنی چی و چه مقدار؟ میانگین کاهش وزن در اسلیو 25 تا 30 درصد وزن بدن شما در یک تا دو سال اول است. بسته به عادات غذایی و سبک زندگی که پس از جراحی اتخاذ می‌کنید، ممکن است بیشتر یا کمتر وزن کم کنید.

در حالی که چنین چیزی معمول نیست، برخی از افراد وزنی را که از دست داده‌اند دوباره به دست می‌آورند. آنها ممکن است به عادات قبلی خود برگردند، یا شکم‌شان به مرور زمان دوباره کشیده شود. اگر این اتفاق برای شما افتاد، ممکن است جراحی اصلاح اسلیو معده بریا شما در نظر گرفته شود. جراح ممکن است اسلیو معده را ترمیم کند یا آن را به نوع دیگری از عمل کاهش وزن با نتایج قوی تر، مانند بای پس معده یا سوئیچ اثنی عشر، تبدیل نماید.

سخن نهایی

شما برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکه اسلیو معده یعنی چی، باید به بهترین جراح چاقی در تهران مراجعه کنید. گاسترکتومی اسلیو یک روش ساده و ایمن است که می‌تواند نتایج بسیار خوبی برای کاهش وزن داشته باشد. البته به شرط آنکه جراحی را یک پزشک متخصص و حرفه ای مانند دکتر حامد قدسی انجام دهد. ایشان به دلیل سابقه و تخصص بالا در انجام جراحی‌های لاپاراسکوپی پیشرفته به عضویت انجمن بین المللی جراحان چاقی درآمده‌اند. کسب مدارک معتبر علمی از دانشگاههای برتر دنیا از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه همگی باعث شده تا انجام عمل نزد این پزشک ارزنده تقاضای زیادی داشته باشد. جهت مشاوره و نوبت‌دهی باشد می‌توانید از راه‌های ارتباطی در سایت اقدام نمایید.

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/22931-gastric-seeve-surgery

https://www.loseweightsurgery.com.au/gastric-sleeve

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *