علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

خانه | لاغری | علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو
علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

 بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو یکی از نگرانی‌های رایجی است که افراد بعد از انجام جراحی چاقی ممکن است از آن رنج ببرند. در این مقاله دکتر حامد قدسی در مورد یکی از مشکلات نسبتا شایع بعد از جراحی اسلیو با شما صحبت خواهند کرد.عمل اسلیو یک تصمیم بزرگ برای تغییر شکل بدن و خلاص شدن از چربی‌های اضافی است.

با اسلیو معده شما می‌توانید راحت‌تر به اندام دلخواه خود دست پیدا کنید. البته اسلیو آخرین راه برای لاغری است، زمانی که رژیم‌های غذایی متعدد و تمرینات ورزشی نتوانسته‌اند کاهش وزن دلخواه را برای شما به همراه داشته باشند بهتر است این نوع جراحی‌های متابولیک را انجام دهید.  زندگی بعد از اسلیو به طور حتم بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

جهت مشاوره و دریافت نوبت برای هر گونه عمل معده برای لاغری میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 • شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین: ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

شما می‌توانید بسیار راحت‌تر از گذشته فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی خود را دنبال کنید. با این وجود ممکن است انجام این جراحی با نگرانی‌هایی از جمله بوی بد دهان همراه باشد. این می‌تواند موضوعی آزاردهنده باشد و روابط شما با دیگران را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد.

اما علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟ راهکارهای درمانی برای مقابله با بوی بد دهان بعد از انجام اسلیو معده چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ادامه مقاله زیر همراه باشید. در اینجا ما به صورت کامل و علمی به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

 • علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟
 • بوی بد دهان بعد از عمل اصلی تا چه مدت طول می‌کشد؟
 • راهکارهای مقابله با بوی بد دهان بعد عمل اسلیو معده

 علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟  

تبریک می‌گوییم، شما پس از جراحی چاقی، بوی بدی در دهان خود احساس میکنید! اگرچه ممکن است این تبریک کمی عجیب به نظر برسد، اما داشتن نفس بد بو پس از جراحی چاقی معمولاً به این معنی است که شما به سرعت در حال کاهش وزن هستید.

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو چیست

این یک واقعیت است که بدون غذا نمی‌توانید زنده بمانید. غذا به شما کمک می‌کند تا بدن خود را سوخت رسانی کرده و بتواند عملکردهای لازم را انجام دهد. منبع اصلی سوخت بدن شما از گلوکز است. گلوکز معمولاً در نشاسته‌های شما مانند ماکارونی و نان یافت می‌شود. این نشانه خوبی است .

بدن این نشاسته‌ها را به قندهای ساده تجزیه کرده یا در کبد ذخیره می‌کند یا از آنها برای سوخت بدن استفاده می‌کند. وقتی گلوکز را به شدت کاهش می‌دهید، بدن شما باید انرژی را در جای دیگری پیدا کند. کتوز شرایطی است که در آن ذخایر چربی تجزیه می‌شوند تا به شما انرژی بدهند، زیرا دیگر نمی‌تواند به رژیم غذایی پر کربوهیدرات شما متکی باشد.

بسیاری از افراد بعد اسلیو یا حتی بای پس معده احساس خشکی یا چسبندگی در دهان خود می‌کنند. این ناشی از کتوز است، یک فرآیند متابولیک  که بدن پس از جراحی تجربه می‌کند. تغییر اساسی رژیم غذایی بعد از عمل مقصر اصلی این عارضه جانبی است.

کاهش وزن سریع امید اکثر بیماران است که از چاقی رنج میبرند،   با این حال، رسیدن به این هدف به راحتی امکانپذیر نیست. هر بیمار در دو ماه اول رژیم غذایی بسیار محدودی دارد. چند روز اول پس از جراحی تنها چیزی که بیماران می‌توانند بنوشند مایعات شفاف و آبرسان است.

به همین دلیل، بدن مجبور است به جای سوزاندن کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها را برای انرژی بسوزاند. این فرآیند کتوز نامیده می‌شود. کتوز یک فرآیند متابولیک است که در آن چربی ذخیره شده برای انرژی تجزیه می‌شود و در نتیجه سطوح بالاتری از کتون‌ها ایجاد می‌شود. سطوح بالاتر کتون‌ها شامل استون تنفسی است که مسئول بوی شیرین تنفس است.

مطالعه بیشتر : برای اگاهی از افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، کلیک کنید .

بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو در افراد کتوز افزایش می‌یابد. در واقع استون در کبد تولید می‌شود و مستقیماً از طریق ورید پورت به ریه‌ها منتقل می‌شود. در ریه‌ها، به راحتی با هوای آلوئولی متعادل می‌شود و این دلیل آن بوی بد است.همچنین بوی بد دهان می‌تواند در نتیجه کم آبی بدن، تخلیه نشدن غذا داخل کیسه معده یا خود کاهش وزن باشد.

بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند یک ماه بوی بد دهان داشته باشند، زمانی که فقط طی یک ماه 15 کیلو کم خواهند کرد.  اگر این عارضه جانبی را بعد اسلیو تجربه کردید، مطمئن باشید که مدت زیادی ماندگار نخواهد بود.

بوی بد دهان بعد از عمل اصلی تا چه مدت طول می‌کشد؟  

بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده موقتی است و یک مشکل و عارضه جانبی طولانی مدت نمی‌باشد. این مشکل در برخی افراد ۱ یا چند هفته و یا حتی چند ماه به طول می‌انجامد. طبق نظر جراح چاقی و متخصصان تغذیه مصرف کربوهیدرات‌ها و سبزیجات می‌توانند باعث شوند تا بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو کمتر شود. در صورت اصلاح رژیم غذایی بوی بد دهان بعد از گذشت یک ماه از بین خواهد رفت.

وی بد دهان بعد از عمل اصلی تا چه مدت طول می‌کشد؟

راهکارهای مقابله با بوی بد دهان بعد عمل اسلیو معده

اگر بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو  باعث ناراحتی شما شده است، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به تنهایی نمی‌توانند باعث از بین رفتن بوی بد دهان شوند. برای مقابله با بوی بد دهان بعد عمل اسلیو معده راهکارهای درمانی زیر توصیه می‌شوند:

 • مایعات زیاد بنوشید

مانند سایر مشکلات رایج پس از جراحی کاهش وزن، بوی بد دهان نیز با  دریافت مایعات کافی قابل پیشگیری یا برطرف شدن است. زنان باید حداقل 1.5 لیتر در روز و مردان باید حداقل 2 لیتر مایعات در روز بنوشند.

مایعات زیاد بنوشید

 • آنتی اسیدهای بدون نسخه مصرف کنید

توضیح دیگر برای بوی بد دهان پس از جراحی لاغری ممکن است این باشد که غذا به اندازه کافی از کیسه کوچک معده تخلیه نمی‌شود. تجمع اسیدهای معده در کیسه ممکن است باعث ایجاد بوی بد دهان شود. مصرف یک آنتی اسید بدون نسخه ممکن است در این موارد کمک کند. این نوع داروها به کاهش جلوگیری از ترشح اسید معده کمک خواهند کرد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با پیکر تراشی ، کلیک کنید .

 • مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

جمع شدن ذرات غذا و باکتری‌ها روی سطوح دندان خود عامل اصلی ایجاد بوی بد دهان است. اگرچه مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند باعث از بین رفتن بوی بد دهان شود اما می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند. فراموش نکنید در انتها مسواک را روی زبان خود بکشید.

مرتب مسواک بزنید

 • آدامس بدون قند بجوید

آدامس بدون قند تولید بزاق ضد بو را تحریک می‌کند. آدامس‌های با طعم دارچین  باکتری‌های درون دهان را کاهش میدهند. آدامس‌های بدون قند و با اسانس نعناع بوی بد دهان را از بین نمی‌برند، اما می‌توانند شرایط را کمی بهتر کنند . جویدن آدامس بعد از غذا فواید زیادی برای سلامت دهان دارد.

از جمله می‌توان به تشویق  تولید بزاق برای شستشوی غذا، باکتری‌ها و پلاک دندان اشاره کرد. جویدن ادامس همچنین به بازیابی تعادل pH دهان برای کاهش خطر پوسیدگی دندان کمک می‌کند. اگر می‌خواهید فواید بیشتری به آن اضافه کنید، آدامس‌های حاوی زایلیتول را انتخاب کنید. آنها بهتر می‌توانند باکتری‌های تولید کننده بو و حفره دهان را از بین ببرند.

 • به دندانپزشک مراجعه نمایید

اگر از بیماری‌های لثه یا پوسیدگی دندان رنج می‌برید، باید بدانید که این نوع شرایط خاص پزشکی نیست تاثیر مهمی در ایجاد بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو دارند، بنابراین بهتر از قبل از اقدام به جراحی اصلی مشکلات دهان و دندان خود را رفع نمایید. در موارد نادر، ادامه بوی بد دهان می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات سلامت زمینه‌ای دیگر مانند عفونت، نارسایی کلیه یا نارسایی کبد باشد.

 • از یک رژیم سالم و اصولی پیروی کنید

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو نقش موثری در کاهش بوی بد دهان دارد.  وقتی شروع به خوردن غذاهای جامد نرم می‌کنید (تقریباً 5 هفته پس از جراحی) اگر بیش از اندازه پروتئین بخورید، بدن شما  برای متابولیسم و تجزیه پروتئین، آمونیاک را از طریق تنفس و ادرار آزاد می‌کند.بوی آمونیاک بسیار قوی است و هنگامی که با استون ترکیب می‌شود، باعث ایجاد بوی شدید و واقعا بد در فرایند کتو می‌شود.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با لاغری سریع در 3 روز ، کلیک کنید .

از یک رژیم سالم و اصولی پیروی کنید

بنابراین کاهش مقداری دریافتی پروتئین می‌تواند برای بهبود تنفس شما مفید باشد. اگر پس از تعدیل مصرف پروتئین، بوی بد دهان شما هنوز واقعاً زیاد است و نمی‌توانید آن را تحمل کنید، می‌توانید میزان دریافت کربوهیدرات خود را نیز کمی افزایش دهید. کربوهیدرات‌های طبیعی مانند کربوهیدرات‌های موجود در سبزیجات می‌توانند به کاهش بوی بد دهان کمک کنند.

سخن نهایی

اگر تصمیم به لاغری و کاهش وزن گرفته‌اید، باید بدانید این یک تصمیم بزرگ است که نیاز به اصلاح سبک زندگی و تغییرات چشمگیر در رژیم غذایی شما دارد. شما باید بعد از انجام اسلیو معده مراقبت‌های اساسی را که توسط پزشک توصیه می‌شود به دقت رعایت نمایید تا از هر گونه عارضه جانبی بعد از عمل در امان باشید.

با این وجود احتمال بروز برخی عوارض خفیف از جمله بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده به دلیل قرار گرفتن بدن در شرایط کتو وجود دارد. البته این مشکل موقتی است و پس از گذشت چند هفته به صورت کامل از بین خواهد رفت اما اگر بوی بد دهان باعث کاهش اعتماد به نفس شما و سخت شدن ارتباط شما با دیگران شده میتوانید .

به دنبال انجام راهکارهای اصولی مانند مصرف زیاد مایعات، تغییر رژیم غذایی، استفاده از آنتی اسیدها و بهداشت دهان و دندان باشید.با انجام جراحی نزد بهترین جراح چاقی در تهران شما می‌توانید مشاوره و راهنمایی‌های لازم را جهت مراقبت‌های علمی و اصولی قبل و بعد از اسلیو معده دریافت نمایید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. عمل‌های جراحی موفقیت آمیز با حداقل عوارض جانبی باعث شده تا نام ایشان در صدر لیست بهترین جراحان متابولیک قرار بگیرد.

سؤالات پر تکرار

1 – مهمترین علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده چه می‌باشد؟

 فرایند متابولیک و رفتن بدن به حالت کتوز مهمترین علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو می‌باشد.

2 – آیا رژیم غذایی در بدتر شدن بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده نقش دارد؟

 بله رژیم غذایی غنی از سبزیجات می‌تواند به کاهش بوی بد دهان کمک کند.

3 – آیا بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده به مشکلات پزشکی فرد بستگی دارد؟

افرادی که از مشکلات سلامتی مانند عفونت کلیه‌ها رنج می‌برند بیشتر در معرض بوی بد دهان قرار دارند.

4 – آیا داروهای بدون نسخه به کاهش بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده کمک می‌کنند؟

آنتی اسیدهای بدون نسخه به کاهش ترشح اسید معده کمک کرده و از این طریق از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری می‌کنند.

5 – بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده موقتی است یا دائمی؟

 این یک عارضه موقت است و در کوتاه مدت به تدریج از بین خواهد رفت.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

منبع

https://www.palmyrasurgical.com/adjustable-gastric-band-guide/health-issues-after-surgery/bad-breath

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *