سن مناسب برای عمل لاغری | بهترین محدوده سنی عمل لاغری

خانه | جراحی ها | سن مناسب برای عمل لاغری | بهترین محدوده سنی عمل لاغری
سن مناسب برای عمل لاغری

سن مناسب برای عمل لاغری  یا بهترین سن جراحی عمل لاغری چه زمانی است؟ دکتر حامد قدسی یکی از بهترین جراحان چاقی در ایران به سوال شما در این زمینه پاسخ خواهند داد. امروزه چاقی به یک مشکل بهداشتی مهم در سراسر جهان تبدیل شده است. افراد مسن و جوان زیادی را می‌ بینیم که در گیر این بیماری هستند.

 نزدیک به 40 درصد از افراد 51 ساله یا بالاتر دارای اضافه وزن هستند و به دنبال عمل بای پس معده یا … هستند و طبق آخرین گزارشات حدود 17 درصد کودکان و نوجوانان با چاقی دست و پنجه نرم می‌ کنند.چاقی در دوران کودکی و نوجوانی یک مشکل جدی است که با گذشت زمان و در صورت عدم رسیدگی همچنان با رشد بیشتری همراه فرد خواهد بود.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

هنگامی که کودکان دچار چاقی می‌ شوند، مانند بزرگسالان بیماری‌ هایی را تجربه کنند. امروزه شاهد هستیم که بسیاری از نوجوانان دارای اضافه وزن نیز از بیماری قلبی و حتی دیابت رنج می‌ برند.این مسائل می‌ تواند تا بزرگسالی همراه کودک باشند.

چاقی می‌ تواند کیفیت زندگی افراد را بدون در نظر گرفتن سن کاهش دهد. با افزایش سن افراد، چاقی می‌ تواند بر استقلال عملکردی افراد تاثیر بگذارد.

چاقی در سنین نوجوانی و بالاتر می‌ تواند با مشکلات روانی مانند افسردگی و عزت نفس پایین همراه باشد. بنابراین بسیار مهم است که از همان ابتدا به دنبال تدابیر لازم مانند پیروی از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی مناسب برای پیشگیری از اضافه وزن بالا بود.

با این وجود برخی از افراد نمی‌ توانند به راحتی از این طریق به لاغری و کاهش وزن دست پیدا کنند. تحقیقات نشان می‌ دهند که امروزه جراحی لاغری موثرترین و سریع ترین راه درمان چاقی و اضافه وزن است.اما سوال این است که بهترین سن جراحی عمل لاغری کی است؟

آیا افراد زیر ۱۸ سال یا بالای ۶۰ سال می‌ توانند برای انجام این جراحی اقدام نمایند؟ بیشترین و کمترین سن برای جراحی لاغری چه زمانی است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات تا انتها به خواندن ادامه دهید در این مقاله هر آنچه که باید در زمینه سن مناسب برای عمل لاغری بدانید آورده شده است.

  • چرا آگاهی از سن مناسب برای عمل لاغری اهمیت دارد؟
  • کمترین سن برای جراحی لاغری چه زمانی است؟
  • بهترین سن جراحی عمل لاغری برای افراد مسن کی است؟
  • عوارض نادیده گرفتن سن مناسب برای عمل لاغری

چرا آگاهی از سن مناسب برای عمل لاغری اهمیت دارد؟

نگرانی اولیه در مورد انجام جراحی چاقی سن بیماران است، به همین دلیل بسیاری از جراحان در جلسات مشاوره خود روی این موضوع تمرکز و تاکید دارند، زیرا می‌ خواهند یک جراحی ایمن و بدون نقص داشته باشند.

علاوه بر این دانستن بهترین سن جراحی عمل لاغری باعث می‌ شود تا بیماران به نتایج دلخواه بدون عوارض جانبی دست پیدا کنند.جراحی چاقی در سنین بالا به دلیل ابتلا فرد به بیماری‌ های متعدد مرتبط ریسک بالایی دارد.

چون با افزایش سن و بیماری هایی مانند مانند بیماری‌ های قلبی و عروقی، فشار خون، دیابت و … ممکن است کمی خطرناک باشد، زیرا افراد مسن به دلیل وضعیت پزشکی و شرایط سلامتی خود ممکن است به راحتی نتوانند تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرند.

چرا آگاهی از بهترین سن جراحی عمل لاغری اهمیت دارد؟

از طرفی جراحی متابولیک در سنین پایین‌ تر نیز می‌ تواند مشکلات مرتبط با خود را برای نوجوانان به همراه داشته باشد. انجام جراحی متابولیک در سنین پایین‌ تر به دلیل رعایت دستورالعمل‌ های غذابی سخت و خاص می‌ تواند برای نوجوانان یک چالش محسوب شود.

بنابراین برای پیشگیری از چنین مشکلاتی باید در مورد بهترین سن جراحی عمل لاغری بیشتر بدانید و آن را جدی بگیرید، البته در مواردی که سلامتی فرد به دلیل اضافه وزن و چاقی در خطر باشد پزشکان سلامت فرد را در اولویت قرار خواهند داد.

کمترین سن برای جراحی لاغری چه زمانی است؟

جراحی کاهش وزن می‌ تواند به کاهش وزن  نوجوانان و افراد  مبتلا به چاقی در سنین پایین کمک کند. مطالعات نشان می‌ دهد که جراحی‌های کاهش وزن مانند عمل اسلیو معده و بای‌ پس معده  تنها راه‌ های مطمئن و مؤثر برای کمک به کاهش وزن نوجوانان و کودکانی است .

که با چاقی دست و پنجه نرم می‌ کنند و رژیم غذایی و ورزش تاثیری در کاهش وزن آنها نداشته است.کمترین سن برای جراحی لاغری ۱۶ سال است.

کمترین سن برای جراحی لاغری چه زمانی است؟

اگرچه در شرایط خاص کودکان زیر ۱۴ سال نیز می توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند. طبق مطالعات انجام شده نوجوانانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌ گیرند حدود 30 درصد از وزن اولیه بدن خود را از دست دادند و توانستند آن را حداقل به مدت هشت سال حفظ کنند.

پس از جراحی لاغری بیماری‌ های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2 در 95 درصد از نوجوانانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفتند از بین رفت و فشار خون در 80 درصد از بیماران جوان عادی شد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با شام رژیمی برای لاغری کلیک کنید .

  • نکات اساسی برای انجام جراحی لاغری در سنین پایین

قبل از در نظر گرفتن جراحی کاهش وزن، کودکان یا نوجوانان باید حداقل به مدت شش ماه در یک برنامه کاهش وزن جامع شرکت داده شوند. تیمی از متخصصان کمک خواهند کرد تا تصمیمات درست در مورد عادات سبک زندگی سالم و رفع نگرانی‌ های پزشکی مرتبط با جراحی چاقی اتخاذ شود.

فراموش نکنید انجام عمل جراحی کاهش وزن برای کودکان یک تصمیم مهم است که باید با همکاری بیمار، خانواده، پزشک و کارشناسان بهداشتی مانند روانشناس، متخصص ورزش و متخصص تغذیه اتخاذ شود.

بهترین سن مناسب برای عمل لاغری افراد مسن کی است؟

سن مناسب برای عمل لاغری در افراد مسن نیز یکی دیگر از دغدغه‌ های انجام جراحی متابولیک می‌ باشد. آیا جراحی چاقی برای مردان و زنان بالای 60 سال بی خطر است؟

یکی از سوالات پرتکرار افراد مسن برای انجام این نوع جراحی می‌ باشد. نگرانی اصلی هر جراح چاقی در سنین بالا وضعیت پزشکی و سلامتی فرد است.

بهترین سن جراحی عمل لاغری برای افراد مسن کی است؟

جراحی چاقی برای افراد بالای پنجاه سال ایمن و امکان پذیر است. اگر چه به به دلیل سن بالا، ممکن است این افراد کاهش وزن کمتر و مشکلات کمبود مواد مغذی و ویتامین را تجربه کنید.  جراحی چاقی برای مردان و زنان در دهه 60، 70 و 80 زندگی‌شان ایمن است.

چاقی نه تنها می‌تواند کیفیت زندگی بیماران مسن را بهبود بخشد، بلکه کاهش وزن از طریق جراحی می‌ تواند به کاهش خطر فشار خون بالا، بیماری قلبی و سکته در افرادی که قبلاً دیابت نوع 2 دارند کمک کند. در کل مزایای جراحی برای سلامتی و طول عمر بسیار بیشتر از خطرات آن است.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از هزینه اسلیو معده کلیک کنید .

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌ توانید برای پذیرش شنبه‌ ها و دوشنبه‌ ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌ توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

  • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
  •  شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
  • مشاوره آنلاین: ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

عوارض نادیده گرفتن سن مناسب برای عمل لاغری

سن یکی از مهم‌ ترین فاکتور ها برای انجام جراحی کاهش وزن است، اما تنها عاملی نیست که باید به آن توجه شود علاوه بر سن، شاخص توده بدنی، شرایط جسمی و روحی فرد، تعهد او به انتخاب یک سبک زندگی سالم نیز همگی مهم هستند. اما در نظر نگرفتن سن مناسب برای عمل لاغری در دوران نوجوانی و پیری می‌ تواند با عوارضی همراه باشد.

1 – عوارض انجام عمل لاغری در سنین بالا

در افراد مسن، چاقی با سارکوپنی مرتبط است. سارکوپنی به از دست دادن توده عضلانی و قدرت بدنی با افزایش سن گفته می‌ شود. سارکوپنی باعث کاهش توده عضلانی در سنین بالا می‌ شود و این می‌ تواند کاهش وزن موثر پس از عمل را در جمعیت‌ های مسن محدود کند.

بنابراین ممکن است افراد مسن مانند جوان‌ تر ها نتوانند بعد از اسلیو یا بای پس به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند یا زمان دستیابی به وزن نرمال طولانی‌ تر شود.

از طرفی این افراد ممکن است نتوانند به راحتی کمبود های تغذیه‌ ای خود را تامین کنند. باوجود تمام این مشکلات جراحی چاقی می‌ تواند روی سلامتی و زندگی افراد مسن تاثیرات بسیار مثبتی داشته باشد.

2 – عوارض انجام عمل لاغری در سنین پایین

همانطور که گفته شد در سنین پایین‌ تر رعایت مراقبت‌ های اصولی بعد عمل کمی سخت‌ تر هست و می‌ تواند فشار روانی و ذهنی بیشتری روی فرد ایجاد کند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با کتوفستینگ کلیک کنید .

از طرفی افرادی که قبل از سن بلوغ یا در سن پایین جراحی متابولیک انجام می‌ دهند به دلیل اینکه اندام‌ های بدن همچنان در حال تکامل و رشد است ممکن است نتایج جراحی دستخوش تغییراتی شود. از همین رو پزشکان بهترین سن جراحی عمل لاغری را پس از پایان سن بلوغ یعنی حدود ۱۸ تا ۲۰ سالگی می‌ دانند.

عوارض انجام عمل لاغری در سنین پایین

نتیجه‌ گیری

سن مناسب برای عمل لاغری پس از پایان یافتن سن بلوغ و تا ۶۰ سالگی است. البته در شرایطی که سلامت فرد به خطر بیفتد پزشک محدودیت‌ های سنی را در نظر نگرفته و اولویت اصلی خود را حفظ سلامت و بقای فرد می‌ داند.

از طرفی رعایت سن مناسب برای جراحی چاقی باعث می‌ شود تا افراد کمتر عوارض و چالش‌ های مرتبط با این تکنیک لاغری را تجربه نمایند.افرادی که در سنین پایین اقدام به جراحی لاغری می‌ کنند باید تحت یک برنامه درمانی زیر نظر پزشکان تغذیه روانشناسان و متخصصان ورزشی قرار بگیرند.

در افراد مسن نیز بهتر است قبل از اقدام به جراحی سبک زندگی سالم دنبال شود تا احتمال خطر کاهش پیدا کند. در هر صورت آنچه که مهم است مزایای سلامتی زیادی است که در هر سنی بعد از جراحی چاقی می‌ توانید به آنها دست پیدا کنید.

کاهش فشار خون، دیابت و بهبود بیماری‌ های قلبی عروقی از مهم‌ ترین این مزایا هستند. البته زمانی می‌ توانید به بهترین شکل از چنین مزایایی بهره‌ مند شوید که بهترین جراح چاقی در تهران را برای انجام عمل انتخاب نمایید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌ المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌ های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌ اند. تخصص مهارت و دانش بالای ایشان کمک می‌ کند تا شما بدون دغدغه و نگرانی یک جراحی عالی و موفقیت آمیز داشته باشید.

سؤالات متداول

1 – سن مناسب برای عمل لاغری چه سنی است؟

جراحی لاغری بهتر از پس از پایان یافتن سن بلوغ یعنی حدود ۱۸ تا ۲۰ سالگی و قبل از رسیدن به ۶۰ سالگی انجام شود.  اگرچه سن تنها عامل تعیین کننده برای جراحی کاهش وزن نخواهد بود.

2 – چه عاملی باعث می‌شود تا پزشکان بدون در نظر گرفتن کمترین سن برای جراحی لاغری اقدام کنند؟

اگر کودک یا نوجوان به دلیل شاخص توده بدنی بالا از مشکلات مرتبط با سلامتی از جمله بیماری‌های قلب عروقی، فشار خون و دیابت رنج ببرد و هر کدام از این بیماری‌ها تهدید کننده سلامتی و جان او باشند، پزشک بدون در نظر گرفتن سن جراحی چاقی را انجام می‌دهد.

3 – آیا بدون در نظر گرفتن کمترین سن برای جراحی لاغری می‌توان یک عمل موفقیت آمیز داشت؟

بله البته به شرط آنکه همراهی و همکاری لازم را با تیم پزشکی متشکل از روانشناس، پزشک جراح، فیزیوتراپیست، متخصص ورزشی و متخصص تغذیه داشته باشید.

4 – عوارض نادیده گرفتن بهترین سن مناسب برای عمل لاغری در افراد مسن چیست؟

از آنجا که با افزایش سن تحلیل ماهیچه‌ها و بافت‌ها اتفاق می‌افتد، انجام جراحی متابولیک می‌تواند کمی چالش برانگیز بوده و نتایج با تاخیر بیشتری همراه باشد.

منابع

https: //healthylifebariatrics.com/what-age-is-ideal-for-weight-loss-surgery-patients/

https: //my.clevelandclinic.org/departments/bariatric/candidate

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *