بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم

خانه | جراحی ها | بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم
بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم: بعد از انجام جراحی متابولیک مانند اسلیو معده بسیار مهم است که از یک رژیم غذایی صحیح و درست زیر نظر متخصص تغذیه پیروی کنید. از آنجا که با عمل اسلیو بخش زیادی از معده برداشته می‌شود، فرد در صورت دریافت کمترین مقدار مواد غذایی احساس سیری خواهد کرد. خیلی از افراد بر این باورند که این عمل جراحی پایان راه است و آنها پس از عمل اهداف لاغری و تناسب اندام خود دست پیدا می‌کنند. جراحی نقش مهمی در کاهش وزن دارد، اما بدون رعایت مراقبت‌های بعد عمل مانند استفاده از یک رژیم غذایی اصولی نتایج با شکست مواجه خواهند شد، بنابراین قبل از اقدام به این عمل باید تصمیم خود را برای تغییر سبک و نوع غذا خوردن خود بگیرید تا سریع‌تر بتوانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که خود را برای رویارویی با این جراحی بزرگ آماده کرده‌اید، به شما تبریک می‌گویم، زیرا توانسته اید بر واگویه‌های ذهنی خود غلبه کرده و تصمیم خود را برای شروع یک زندگی جدید بگیرید.

برای مطالعه کامل اسلیو معده کلیک کنید.

با این وجود ممکن است نگران باشید و بپرسید بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟ آیا باید از خوراکی‌های مورد علاقه خود برای همیشه چشم پوشید؟ خوردن چه غذاهایی بعد از عمل اسلیو ممنوع است. ما در اینجا هستیم تا به سوالات مختلف شما در این زمینه پاسخ دهیم. با ما همراه باشید تا بتوانید به راهنمای کاملی در مورد لیست غذاهایی که باید بعد از اسلیو معده بخورید، دست پیدا کنید. در این صورت دیگر نگران نخواهید بود که بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم یا از کدام مواد غذایی پرهیز نماییم.

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم، راهنمای گام به گام

غذاهایی که بعد عمل اسلیو باید از آنها پرهیز کرد

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟ نکات کلیدی

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم، راهنمای گام به گام

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم، راهنمای گام به گام

موفقیت بعد جراحی چاقی مانند اسلیو معده تا حد زیادی به خود بیمار بستگی خواهد داشت. با انتخاب رژیم غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی، به اهداف کاهش وزن خود خواهید رسید. بعد از جراحی اسلیو معده، قبل از شروع مجدد یک رژیم غذایی طبیعی، از چهار مرحله غذا خوردن عبور خواهید کرد. این مراحل به شما کمک می‌کنند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز برای بهبود زخم‌های سیستم گوارشی و بهبودی پس از جراحی را دریافت کنید. هر مرحله حداقل دو هفته زمان نیاز دارد. البته طول این مدت به تشخیص جراح چاقی و شرایط پزشکی و جسمانی شما بستگی دارد. اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟ تمام این مراحل را با دقت دنبال کنید. (بعد اسلیو معده از چهار مرحله غذا خوردن عبور خواهید کرد. این مراحل کمک می‌کنند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز برای بهبود زخم‌های سیستم گوارشی و بهبودی پس از جراحی را دریافت کنید.)

مرحله  اول: مصرف مایعات

هفته 1 تا 3

بلافاصله پس از جراحی فقط باید مایعات شفاف مانند آب، کدو حلوایی رقیق، چای ( گیاهی، میوه ای و سبز)، آبگوشت شفاف و آب سیب بنوشید. در ابتدا مصرف مایعات باید به صورت جرعه جرعه باشد به تدریج مقدار مصرفی را افزایش دهید. در هفته اول بیمار باید حدود ۲۰۰ میلی لیتر در ساعت مایعات مصرف کند. همه نوشیدنی‌ها باید صاف و بدون تکه یا توده باشند.

سپس در انتهای هفته دوم و سوم شروع به مصرف مایعات غذایی مانند شیر بدون چربی، سوپ های نرم، اسموتی های خانگی، آب میوه های شیرین نشده، نوشیدنی های جایگزین وعده غذایی مانند نوشیدنی‌های پروتئینی کنید. سعی کنید حداقل 60 گرم پروتئین در روز داشته باشید.

برای جلوگیری از کم آبی بدن، حداقل 2 تا 2.5 لیتر مایعات در روز مصرف کنید.

 

مرحله دوم: مصرف غذاهای پوره شده

هفته 3 تا 4

هنگامی که مایعات را تحمل کردید، می توانید از غذاهای پوره شده شروع کنید. غذایتان را خوب هم بزنید تا بافتی شبیه به ماست داشته باشند. میوه های کنسرو شده مخلوط، ماهی مخلوط در سس، پوره سیب زمینی، هوموس و سوپ‌های خامه‌ای غلیظ را امتحان کنید.

 سعی کنید چهار تا شش وعده غذایی در روز به اندازه یک تا دو قاشق غذاخوری در هر وعده  میل کنید. به تدریج این مقدار را تا حداکثر چهار قاشق غذاخوری افزایش دهید. مطمئن شوید که در هر وعده غذایی از پروتئین استفاده می‌کنید. یک تا دو پیمانه شیر در روز بخورید. همچنین میتوانید از شیر برای مخلوط کردن غذاها استفاده کنید. 30 دقیقه بین نوشیدنی و غذا فاصله بگذارید.

مرحله سوم: مصرف غذاهای نرم و سپس ترد

هفته 5 تا 6

شروع به اضافه کردن غذاهای نرم به رژیم غذایی خود کنید. گوشت چرخ شده، ماهی، میوه های کنسرو شده یا نرم، تخم مرغ درشت، سبزیجات پخته شده، برنج و ماکارونی از جمله غذاهایی هستند که می‌توانید در این مدت استفاده کنید. وعده های غذایی خود را به 3 تا 4 وعده در روز کاهش دهید و از خوردن میان وعده خودداری کنید. اگر توانستید رژیم غذایی نرم را تحمل کنید، می توانید غذاهای ترد مانند نان تست با پنیر خامه ای کم چرب را نیز مصرف کنید. به یاد داشته باشید که هر لقمه غذا را حداقل 20 بار قبل از قورت دادن بجوید.

 

مرحله چهارم: رژیم غذایی معمولی

هفته های 7 تا 8

اکنون آماده اید تا به برنامه غذایی بلندمدت خود ادامه دهید. شما باید یک رژیم غذایی منظم از تمام بافت‌های غذایی، اما کم چربی و قند داشته باشید. پس از حدود 7 تا 8 هفته باید بتوانید رژیم غذایی معمولی شامل سایر مواد غذایی جامد را از سر بگیرید. اسلیو معده به شما این امکان را می دهد که تقریباً هر نوع یا بافتی از غذا را بخورید.

باید هر روز سه وعده غذایی متعادل را هدف قرار دهید. کالری دریافتی شما باید بین 1000 تا 1200 کیلوکالری در روز باشد. به یاد داشته باشید، شما فقط برای کاهش کالری دریافتی و کاهش وزن، مقادیر کمی غذا نمی‌خورید. شما همچنین باید یک برنامه غذایی سالم و مغذی را هدف قرار دهید. رژیم غذایی که به شما در درازمدت توصیه می‌شود، یک رژیم غذایی سالم و متعادل با مقدار زیادی پروتئین و فیبر بدون چربی است.

غذاهایی که بعد عمل اسلیو باید از آنها پرهیز کرد

غذاهایی که بعد عمل اسلیو باید از آنها پرهیز کرد

حال که دانستید بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم، بهتر است در مورد غذاهایی که باید از خوردن آنها پرهیز کرد نیز بدانید. بعد عمل ممکن است طعم و مزه غذا نسبت به قبل از عمل جراحی چاقی مانند اسلیو و بای پس معده متفاوت باشد. ممکن است متوجه شوید که هضم لبنیات سخت‌تر شده است.  مصرف گوشت، نان سفید، میوه‌ها و سبزیجات فیبردار، آجیل، دانه ها و برنج می‌توانند برای برخی افراد مشکل ایجاد کنند. در ابتدا از این غذاها اجتناب کنید و پس از ایجاد یک رژیم غذایی عادی، آنها را به آرامی و یکی یکی به لیست غذایی خود اضافه کنید تا بتوانید واکنش بدن را نسبت به آنها بسنجید. از مصرف تمام مواد غذایی زیر بعد عمل اجتناب کنید:

 • نوشابه های گازدار
 • گوشت قرمز که سفت یا خشک شده
 • غذاهای چرب و پرچرب
 • غذاهای بسیار پر چاشنی یا تند
 • نوشیدنی‌های حاوی الکل‌های قندی مانند اریتریتول، گلیسرول، مانیتول، سوربیتول و زایلیتول
 • غذاهای چند بار گرم شده در مایکروویو
 • چیپس، بیسکویت، کیک، بستنی، شیرینی و سایر غذاهای قندی

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟ نکات کلیدی

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟ نکات کلیدی

به همان اندازه که مهم است، بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟ نحوه صحیح غذا خوردن نیز بعد از این جراحی لاغری اهمیت دارد. در ادامه نکات کلیدی رژیم غذایی بعد از اسلیو معده آمده است:

 • سه وعده غذایی سالم و کوچک در روز بخورید، حتی اگر احساس گرسنگی نمی‌کنید، بین وعده‌های غذایی بیشتر از پنج ساعت فاصله نباشد.
 • اگر بین وعده های غذایی احساس گرسنگی می‌کنید، ابتدا یک نوشیدنی بنوشید تا مطمئن شوید که گرسنگی را با تشنگی اشتباه نمی‌گیرید. اگر هنوز گرسنه هستید یک میان وعده کوچک مانند یک تکه میوه یا ماست بخورید.
 • مقدار کمی غذا در دهان گذاشته و حداقل 20 بار آن را بجوید.
 • از پرخوری بپرهیزید. پرخوری کیسه شکم شما را کشیده و ممکن است باعث استفراغ شود.
 • از خوردن و آشامیدن همزمان خودداری کنید. حداقل 30 دقیقه بعد از غذا برای مصرف نوشیدنی صبر کنید.
 • مطمئن شوید که حداقل 1.5 – 2 لیتر مایعات در روز دارید.
 • در هر وعده غذایی به سراغ غذاهای پر پروتئین بروید تا مطمئن شوید که روزانه 60 تا 80 گرم پروتئین دریافت می کنید. پروتئین مهم است زیرا از ریزش عضلات و مو پس از جراحی کاهش وزن جلوگیری می کند .
 • بعد از پروتئین، روی سبزیجات غیر نشاسته ای از جمله بروکلی، گل کلم و اسفناج تمرکز کنید. سپس میوه یا غذاهای نشاسته ای را به آن اضافه کنید. نشاسته‌هایی مانند سیب زمینی سرخ شده، برنج و ماکارونی ممکن است باعث ایجاد نفخ یا گاز در معده شوند.
 • برای ردیابی میزان مصرف و تحمل غذاها، یک دفترچه غذایی داشته باشید.

 

نتیجه گیری 

عمل اسلیو معده یک نقطه عطف در زندگی شماست به طور حتم برای غلبه بر چاقی و مشکلات آن باید خود را ملزم به رعایت رژیم غذایی و مراقبت‌های بعد از جراحی نمایید تا بتوانید یک عمل موفقیت آمیز و کامل رضایت بخش را تجربه کنید. اگر نگران این هستید که بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟ بهتر است به بهترین جراح چاقی در تهران یعنی دکتر حامد قدسی مراجعه کنید تا علاوه بر یک جراحی کم عارضه، مشاوره‌های تغذیه‌ای درست را زیر نظر متخصصان و تیم پزشکی ایشان دریافت نمایید. دکتر قدسی یکی از معتبرترین جراحان چاقی در ایران هستند. عضویت در انجمن بین المللی جراحان چاقی، طی کردن دوره های متعدد جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته چاقی همگی نشان از تخصص و مهارت بالا ایشان در این زمینه دارند. جهت مشاوره و نوبت دهی می تواند از راه های ارتباطی در سایت اقدام نمایید.

منابع:

https://www.guysandstthomas.nhs.uk/health-information/diet-after-weight-loss-surgery/diet-after-sleeve-gastrectomy-or-gastric-bypass

https://www.ramsayhealth.co.uk/blog/weight-loss-surgery/a-guide-to-food-and-drink-after-gastric-sleeve-surgery

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *