بادی کانتورینگ

خانه | جراحی ها | بادی کانتورینگ

بادی کانتورینگ: اگر به فکر انجام عمل جراحی برای اصلاح یا سفت کردن شکم، ران‌ها، بازوها یا باسن خود هستید، جراحی بادی کانتورینگ یا پیکرتراشی گزینه‌ای است که می‌تواند به شما کمک کند. این جراحی ظاهر پوست و بافت را پس از کاهش وزن تغییر داده و بهبود می بخشد. استفاده از این روش برخلاف انواع جراحی چاقی تاثیری در کاهش وزن نخواهد داشت و افرادی کاندیدای انجام این جراحی هستند که با استفاده از روش های مختلف لاغری مانند ورزش، رژیم یا جراحی لاغری به وزن ایده آل رسیده باشند. نکته مهم دیگر در مورد این عمل زیبایی ثبات وزن است. در واقع کسانی که اقدام برای بادی کانتورینگ می کنند باید بتوانند وزن پایدار و سالم خود را در طول زمان حفظ کنند.

مانند رژیم غذایی و ورزش، این جراحی هم به برنامه ریزی دقیق و زمان نیاز دارد. از طرفی داشتن یک دیدگاه واقع بینانه در مورد آنچه که جراحی می‌تواند انجام دهد، بسیار مهم است. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل جراحی بادی کانتورینگ بپردازیم و شرایط لازم برای این عمل زیبایی را به طور کامل بیان کنیم. با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بیاموزید.

 

انواع مختلف جراحی بادی کانتورینگ

انواع مختلف جراحی بادی کانتورینگ

بادی کانتورینگ یا پیکر تراشی با تکنیک های مختلفی انجام می شود. در واقع جراحی های زیر همگی در دسته‌ بندی جراحی پیکر تراشی قرار می‌گیرند:

 • ابدومینوپلاستی
 • لیپوساکشن
 • لیفت بازو و ران
 • لیفت باسن برزیلی
 • لیفت بدن
 • پانیکولکتومی

هر کدام از این روش‌ ها با هدف اصلاح و تغییر شکل بخشی از بدن انجام می شوند و برخلاف اسلیو معده و بای پس معده به کاهش وزن کمک نمی کنند. از طریق انواع روش های ذکر شده به راحتی می توان چربی و پوست اضافی اطراف شکم، ران ها، بازوها و صورت را از بین برد و شکل و فرم  آن ها را زیباتر کرد. در ادامه هر کدام از این تکنیک ها به صورت جداگانه بررسی شده اند.

ابدومینوپلاستی(تامی تاک)

در ابدومینوپلاستی که با نام مستعار تامی تاک نیز شناخته می شود، پوست و بافت اضافی از ناحیه شکم حذف شده و عضلات زیرین شکم سفت می‌ شود. چهار نوع اصلی جراحی ابدومینوپلاستی عبارتند از:

 • ابدومینوپلاستی کامل یا استاندارد: رایج‌ترین نوع تامی تاک، ابدومینوپلاستی کامل است که بر روی اصلاح قسمت میانی شکم تمرکز دارد.
 • مینی ابدومینوپلاستی: فقط قسمت پایین شکم را هدف قرار می‌دهد.
 • ابدومینوپلاستی گسترش یافته: این روش بیشتر از روش قبلی نواحی شکمی را در بر می گیرد و در واقع روی قسمت پایین شکم، باسن و دو طرف کمر تمرکز دارد.
 • ابدومینوپلاستی معکوس: این روش قسمت بالای شکم را برای اصلاح مورد توجه قرار می دهد.

 

لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن شاید پرطرفدارترین روش بادی کانتورینگ باشد، زیرا چربی را از بدن دفع می‌کند. این تکنیک تعداد سلول‌های چربی را در بدن کاهش می‌دهد، اما برخی از سلول‌های چربی در محل باقی می ‌مانند. سلول ‌های چربی باقیمانده می توانند رشد کرده و بزرگ تر شوند. این کاملا به سبک زندگی بیمار  بستگی دارد. این تکنیک پیکر تراشی برای نواحی از بدن کاربرد دارد که به رژیم غذایی سالم و ورزش پاسخ نمی‌دهند. چانه، گردن، بالای بازوها، سینه، پشت، شکم، باسن و ران ‌ها دارای چربی های مقاوم هستند، به همین دلیل بهتر است برای حذف چربی های اضافی در این نواحی از این تکنیک استفاده کرد.

لیپوساکشن را می‌توان با بیهوشی موضعی، آرام‌ بخش یا بیهوشی عمومی کامل انجام داد. جراح برای برداشتن چربی، برش‌های کوچکی ایجاد می‌کند و یک کانولا را وارد بدن می‌کند. این لوله نازک به یک مکنده متصل است که چربی را می‌مکد یا ساکشن می کند.

 

لیفت بازو و ران

لیفت بازو و ران مشابه ابدومینوپلاستی برای جراحی پوست و بافت چربی اضافی است. با لیفت بازو و ران پوست صاف‌تری در این نواحی ایجاد شده و فرم این اندام بهبود خواهد یافت.

 • لیفت بازو

لیفت بازو که به آن براکیوپلاستی نیز گفته می‌شود، چربی و پوست اضافی روی بازو، زیر بغل و آرنج را هدف قرار می‌دهد. این نوع از عمل زیبایی را می‌توان با آرام بخش، بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای شروع جراحی نیاز به ایجاد برش‌هایی در قسمت زیرین بازوها است. پس از آن، بافت زیرین سفت شده و پوست اضافی برداشته می‌شود، پوست باقیمانده برای ایجاد فرم دهی بهتر بازوها کشیده شده و تغییر مکان داده می شود. در نهایت برش‌ ها بخیه زده خواهند شد.

 • لیفت ران

لیفت ران را می‌توان در قسمت داخلی یا خارجی ران انجام داد. اگر لیفت داخلی ران انجام شود، برش‌هایی در ناحیه کشاله ران ایجاد شده و تا پشت ران کشیده می ‌شود. سایر تکنیک‌ها شامل برش در زانو یا فقط در ناحیه کشاله ران است. برای لیفت بیرونی ران، جراحی می‌تواند از کشاله ران، اطراف لگن و یا در سراسر پشت ران اجرا شوند.

 

لیفت باسن برزیلی

لیفت باسن برزیلی شامل لیپوساکشن و بزرگ‌کردن باسن برای رسیدن به فرم ایده‌آل است. این روش به منظور افزایش حجم باسن و کاهش چربی در شکم، باسن، کمر و ران استفاده می‌شود و به طور کلی، تمام نیمه تنه پایینی فرد را بهبود می ‌بخشد. این نوع از پیکر تراشی با لیپوساکشن شروع می ‌شود تا چربی‌های ناخواسته از شکم، باسن، کمر یا ران ساکشن شوند؛ سپس این چربی ‌ها برای بهبود اندازه و شکل به باسن تزریق می ‌شوند. این نوع از جراحی بادی کانتورینگ را می‌توان تحت بیهوشی عمومی یا آرام بخش وریدی انجام داد.

 

لیفت بدن یا بادی لیفت

لیفت بدن

اگر می‌خواهید شکم، باسن و ران‌ های خود را به یکباره تقویت کنید، لیفت بدن ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد. اگر به دنبال حذف چربی اضافی هستید، جراح ممکن است علاوه بر لیفت بدن، لیپوساکشن را نیز پیشنهاد کند. از آنجایی که لیفت بدن بسیار گسترده است، مهم است که درباره این تکنیک به طور کامل با جراح چاقی یا زیبایی مشورت کنید تا مطمئن شوید که این روش برای شما مناسب است. انتخاب نوع بیهوشی چه به صورت تزریق آرامبخش داخل ورید یا بیهوشی عمومی بستگی به سابقه پزشکی بیمار دارد. از طرفی مقدار و میزان پوست اضافی نیز می‌تواند عامل تاثیرگذار دیگر در انتخاب نوع بیهوشی باشد.

پس از بیهوش شدن بیمار، جراح برشی شبیه به الگوی خط بیکینی در امتداد شکم، کشاله ران، کمر، ران‌ها و باسن ایجاد می‌کند؛ سپس بخش اضافی پوست برداشته می‌شود، ماهیچه‌های زیرین سفت می‌شوند و پوست باقی‌مانده به سمت پایین کشیده شده و در محل برش بخیه می ‌شود.

 

پانیکولکتومی(Panniculectomy)

اگرچه این روش جراحی بادی کانتورینگ شبیه به تامی تاک است، اما تفاوت‌ هایی با هم دارند.  مهم ترین تفاوت بین پانیکولکتومی و ابدومینوپلاستی این است که ماهیچه‌های شکم در پانیکولکتومی سفت نمی‌شوند. این روش تنها بر روی برداشتن پوست آویزان و چربی از قسمت پایین شکم متمرکز است. به طور معمول، بیمارانی که کاهش وزن شدید انجام داده‌اند، از این روش استفاده می‌کنند.

جراحی بسته به شرایط فیزیکی بیمار با آرام‌بخشی داخل وریدی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. سپس جراح یک برش افقی بین خط موی شرمگاهی و ناف ایجاد می‌کند. طول برش بستگی به مقدار پوستی دارد که قرار است حذف شود.

 

چه زمانی جراحی بادی کانتورینگ به یک بیمار پیشنهاد می‌شود؟

جراحی ‌های شکل‌دهی بدن می‌توانند چربی یا پوست اضافی را از بین ببرند، پوست را سفت کنند و به شکل دهی مجدد بدن کمک کنند. دو دلیل اساسی زیر باعث می شوند تا جراحی بادی کانتورینگ به فرد پیشنهاد شود:

 • حذف پوست اضافه پس از کاهش وزن زیاد
 • دستیابی به فرم مورد نظر با هدف قرار دادن مناطق خاص بدن

 

چه کسانی کاندیدای جراحی بادی کانتورینگ هستند؟

کاندیدای جراحی بادیکانتورینگ

برای اینکه فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی بادی کانتورینگ باشد، داشتن شرایط زیر الزامی است:

 • وزن فرد باید حدود شش تا ۱۲ ماه ثابت بوده و قصد لاغری نداشته باشد. اگرچه جراحی پیکر تراشی بافت‌های چربی را از بین می برد، اما سلول‌های چربی همچنان باقی می ‌مانند، به این معنی که اگر سبک زندگی سالمی نداشته باشید و به طور منظم ورزش نکنید، این سلول ها می‌توانند بزرگ شده و نتایج جراحی را از بین ببرند. بیماران باید از سلامت کلی برخوردار باشند. شرایط پزشکی مزمن می‌تواند خطر عوارض در حین جراحی را افزایش دهد.
 • کاندیدای انجام بادی کانتورینگ باید سیگاری نباشد یا حداقل شش هفته قبل و بعد از جراحی سیگار را ترک کند.
 • انتظارات بیمار از جراحی نیز باید واقع بینانه باشد. حتماً پیش از جراحی، در مورد تکنیک، بهبودی و نتایج مورد انتظار با جراح خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که به نتیجه‌ای که می‌خواهید، می‌رسید.

 

آیا گزینه‌های غیر جراحی هم برای بادی کانتورینگ وجود دارد؟

اگر به طور کلی در مورد جراحی نگران هستید یا نگران خطرات یا عوارض احتمالی آن هستید، چندین گزینه غیر جراحی پیکرتراشی هم در دسترس است. با این حال، نتایج آنها به اندازه روش‌های جراحی، موفقیت آمیز نیست. به عنوان مثال، پیکرتراشی سرد تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد چربی‌ها را کاهش می‌دهد و درصدی از بیماران به هیپرپلازی متناقض چربی مبتلا می‌شوند. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های چربی منجمد به جای جذب سفت شوند.

یکی دیگر از گزینه‌هایی که اغلب تبلیغ می‌شود، استفاده از گرما برای شروع سریع انقباضات پوستی است. از همین رو از دستگاه های لیزر کوچک برای کاهش چربی و سفت شدن پوست استفاده می شود. استفاده از این دستگاه ها برای قسمت های وسیع بدن مانند شکم، بازوها یا ران‌ها مفید نیست.

اگرچه این گزینه ‌ها ممکن است نتایج خوبی ارائه نکنند، چند گزینه دیگر وجود دارد که تحقیقات اثربخشی آنها را ثابت کرده‌اند:

 • اسمارت لیپو(SmartLipo)

اسمارت لیپو

اسمارت لیپو یک روش غیر تهاجمی است که از لیزر برای ذوب چربی استفاده می‌کند. گرم کردن بافت به آن اجازه انقباض می‌دهد. این درمان را می‌توان در تمام نواحی بدن استفاده کرد.

 • Renuvion

Renuvion یک فناوری جدید است که از ترکیب انرژی فرکانس رادیویی و پلاسمای هلیوم استفاده می‌کند. این روش ممکن است همراه با لیپوساکشن یا به تنهایی برای ایجاد انقباض بافت مورد استفاده قرار گیرد.

 • فیلرها و مواد تزریقی

فیلرها و مواد تزریقی فقط برای صورت نیستند. آنها می‌توانند در مناطقی از بدن که می‌خواهید صاف یا حجیم شوند هم استفاده شوند. اگرچه نتایج این درمان‌ها حتی به نتایج جراحی شکم، لیپوساکشن یا لیفت باسن برزیلی نزدیک هم نیست، اما همچنان می‌توانند فرورفتگی یا سلولیت را از بین ببرند.

 

جمع بندی

قبل از گرفتن تصمیم قطعی برای انجام جراحی بادی کانتورینگ حتماً با بهترین جراح چاقی در تهران مشورت کنید. یک جراح چاقی یا زیبایی می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه روشی برای رسیدن به اهداف زیبایی و تناسب اندامتان مناسب‌تر است. اهداف، سبک زندگی و سلامت عمومی شما در تعیین مناسب ‌ترین روش برای پیکر تراشی موثر هستند. برای درمان و آگاهی بیشتر در مورد جراحی بادی کانتورینگ می توانید با دکتر حامد قدسی یکی از ممتاز ترین پزشک این حوزه مشاوره و راهنمایی بخواهید.

منابع:

www.buglinoplasticsurgery.com

health.clevelandclinic.org

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

قهوه بعد از عمل اسلیو
جراحی ها

قهوه بعد از عمل اسلیو

قهوه بعد از عمل اسلیو: انجام جراحی چاقی یک تصمیم بزرگ برای تغییر در سبک زندگی است، زیرا این تصمیم می‌تواند نحوه خوردن، آشامیدن شما

ادامه مطلب »
جراحی مینی بای پس
جراحی ها

مینی بای پس

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه پزشکی تکنیک‌های مختلفی برای کاهش وزن معرفی شده‌اند. این نقطه عطفی برای افراد است که نتوانسته‌اند به دلیل بالا

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *