قهوه بعد از عمل اسلیو

خانه | جراحی ها | قهوه بعد از عمل اسلیو
قهوه بعد از عمل اسلیو

قهوه بعد از عمل اسلیو: انجام جراحی چاقی یک تصمیم بزرگ برای تغییر در سبک زندگی است، زیرا این تصمیم می‌تواند نحوه خوردن، آشامیدن شما را بعد از عمل تحت تأثیر قرار دهد. شما دیگر مانند گذشته نمی‌توانید هر نوع ماده غذایی مصرف کنید. شما باید یک سری محدودیت‌های غذایی را رعایت نمایید. البته این محدودیت‌ها در برابر مزایای بسیاری که شما از جراحی‌های کاهش وزن به دست می‌آورید، چندان به چشم نمی‌آیند. بنابرایناگر به جراحی چاقی فکر می‌کنید، باید در مورد غذا‌هایی که بعد از عمل ممنوعیت دارند، آگاهی داشته باشید. در حالی که همه افراد پس از جراحی چاقی نیاز‌های متفاوتی دارند، توصیه‌های کلی برای اجتناب از مصرف برخی غذا‌ها و نوشیدنی‌ها وجود دارد.

یکی از مهمترین نوشیدنی‌هایی که بعد از جراحی چاقی باید در مورد مصرف آن احتیاط کرد، قهوه است. قهوه به دلیل کافئین بالایی که دارد می‌تواند تأثیر منفی بر روی نتایج جراحی‌های متابولیک داشته باشد. قهوه تا چه حد می‌تواند مضر باشد؟ تا چه زمانی باید برای نوشیدن قهوه بعد از عمل اسلیو معده صبر کرد؟ این‌ها بخشی از رایج‌ترین سؤالات افراد پس از مشاهده دستورالعمل غذایی بعد جراحی است. در این مقاله سعی شده تا به این سؤالات و سایر نگرانی‌های شما در این مورد پاسخ داده شود. با مرور مقاله زیر شما به اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو دست پیدا خواهید کرد.

اهمیت مراقبتهای قبل و بعد از عمل اسلیو

اهمیت مراقبت‌های قبل و بعد از عمل اسلیو

قبل از بررسی چگونگی مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو بهتر است شما کمی در مورد مراقبت‌های قبل و بعد از انجام این جراحی بدانید تا از اهمیت رعایت دستورالعمل‌های غذایی به‌خوبی آگاهی پیدا کنید. جراحی اسلیو معده یک روش ایمن و بالینی اثبات شده برای کاهش وزن بدن است. در این روش با کاهش اندازه معده می‌توان بر اضافه وزن و چاقی غلبه کرد. با انجام اسلیو اشتهای فرد کمتر می‌شود. پس از این عمل به دلیل کاهش حجم معده سیری سریع‌تر اتفاق می‌افتد و در نتیجه فرد کمتر دچار پرخوری خواهد شد.

اثربخشی جراحی اسلیو معده تا حد زیادی به رژیم غذایی قبل و بعد از عمل بستگی دارد. در ادامه به چند دستورالعمل که باید قبل از عمل اسلیو و بعد از آن رعایت شود، اشاره می‌کنیم. رژیم غذایی قبل از عمل، برنامه غذایی مصرفی شما تا زمان انجام جراحی است. رعایت رژیم غذایی به سه دلیل زیر باعث موفقیت نتایج جراحی می‌شود:

  • رعایت رژیم غذایی عمل را ایمن و آسان‌تر می‌کند. رژیم غذایی قبل از عمل به کاهش رسوبات چربی در اطراف کبد کمک کرده و از طرفی دسترسی جراح چاقی به معده برای انجام اسلیو راحت‌تر خواهد بود.
  • خطر عوارض بعد عمل کاهش پیدا می‌کند. چاقی خطر عوارض پزشکی را در حین جراحی و بعد از آن افزایش می‌دهد. کاهش وزن می‌تواند با این خطر مقابله کند.
  • رژیم غذایی مناسب، شما را با عادت‌هایی که برای تعهد مادام العمر به کنترل وزن نیاز دارید آشنا می‌کند.

در بسیاری از موارد، شما باید رژیم غذایی قبل از عمل جراحی اسلیو معده را سه هفته قبل از عمل شروع کنید. همچنین آنچه در هفته‌ها و ماه‌ها پس از جراحی اسلیو معده می‌خورید به اندازه رژیم غذایی قبل از عمل مهم است. شما با مایعات شروع می‌کنید و سپس به تدریج غذا‌های جامد را دوباره وارد برنامه غذایی خود خواهید کرد. اگر می‌خواهید از مزایای این روش جراحی نهایت استفاده رو ببرید، پیروی از رژیم غذایی بعد از عمل ضروری است. همچنین این به شما کمک می‌کند تا از عوارض بالقوه سلامتی، از جمله اسهال، حالت تهوع، استفراغ، یبوست و نشت معده جلوگیری کنید.

علت ممنوعیت مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین ممنوعیت‌های غذایی عدم مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو است. برخی از نوشیدنی‌ها مانند قهوه ممکن است معده در حال بهبود را تحریک کنند. بنابراین پس از جراحی اسلیو باید از مصرف آن‌ها اجتناب شود. مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده حدوداً تا ۳ ماه ممنوع است. حتی پس از بهبودی معده، ممکن است متوجه شوید که نوشیدنی‌های خاصی وجود دارند که نمی‌توانید آن‌ها را تحمل کنید و ممکن است لازم باشد آن‌ها را به طور نامحدود از رژیم غذایی خود حذف نمایید. در اینجا به مهمترین دلایل ممنوعیت مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده اشاره شده است:

  • کافئین قهوه اسیدی است و می‌تواند پوشش داخلی معده را تحریک کند.
  • قهوه و سایر منابع کافئین می‌توانند باعث رفلاکس اسید پس از اسلیو معده شوند.
  • کافئین می‌تواند جذب کلسیم و آهن بدن را کاهش دهد.
  • کافئین می‌تواند بدن را کم آب کند. هیدراته ماندن پس از جراحی اسلیو بسیار اهمیت دارد. مصرف کافئین باعث کم آبی بدن می‌شود. در واقع کافئین یک ادرارآور است که باعث کم آبی بدن می‌شود. همچنین کافئین باعث می‌شود معده شما اسید بیشتری تولید کند. رفلاکس اسید معده پس از جراحی اسلیو نگران‌کننده است.

کاهش جذب مواد مغذی به دنبال مصرف کافئین قهوه

کاهش جذب مواد مغذی به دنبال مصرف کافئین قهوه

در واقع مسأله اصلی ممانعت مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو، کافئین موجود در آن می‌باشد. در واقع، کافئین عامل بزرگی است که موفقیت پس از عمل را به خطر می‌اندازد. پس از جراحی چاقی، مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند در مصرف مواد مغذی اختلال ایجاد کند و حتی بر کاهش وزن طولانی مدت تأثیر منفی بگذارد. کافئین می‌تواند باعث کاهش مواد مغذی مهم مانند ویتامین B6 و اختلال در جذب مواد مغذی مواد معدنی ضروری از جمله کلسیم، آهن، منیزیم و ویتامین‌های گروه B شود. همچنین کافئین در جذب ویتامین C اختلال ایجاد می‌کند، به این معنی که اگر به طور منظم قهوه، چای یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار را در کنار وعده‌های غذایی می‌نوشید، ممکن است از مزایای کامل رژیم غذایی سالم خود بهره‌مند نشوید.

چه زمانی مجاز به نوشیدن قهوه بعد از عمل اسلیو هستید؟

چه زمانی مجاز به نوشیدن قهوه بعد از عمل اسلیو هستید؟

به طور کلی بهبودی ۲ تا ۳ هفته پس از انجام روش اسلیو معده یا بای پس معده طول می‌کشد و در آن زمان رعایت دستورالعمل‌های رژیم غذایی بسیار مهم است. اگر قهوه در چند ماه اول پس از جراحی مصرف شود، می‌تواند خطرات و عوارض عمل را افزایش دهد. قبل از اینکه حتی به نوشیدن قهوه بعد از عمل اسلیو معده فکر کنید اجازه دهید معده شما بهبود یابد و بدن خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. بنابراین پس از عمل چاقی به خصوص در دو ماه اول، بهتر است از مصرف تمام نوشیدنی‌های کافئین دار از جمله قهوه، خودداری کنید.

 نکته مهم: در ۳۰ تا ۹۰ روز اول پس از عمل اصلاً قهوه نخورید. بسیار توصیه می‌شود که بیماران برای نوشیدن قهوه صبر کنند تا معده آن‌ها به طور کامل بهبود یابد و بدن با معده کوچکتر سازگار شود.

جمعبندی

لذت بردن از مراسم صبحگاهی و نوشیدن یک فنجان قهوه تازه می‌تواند راهی عالی برای شروع روز باشد. قهوه، انرژی لازم برای بیدار شدن از خواب را فراهم می‌کند و باعث افزایش انگیزه برای انجام کار‌های روزانه می‌شود، اما پس از انجام عمل جراحی کاهش وزن، قبل از وارد کردن قهوه به برنامه روزانه خود، صرف نظر از اینکه عمل اسلیو یا بای پس معده انجام داده‌اید، تا ۳ ماه صبر کنید. اگر توسط دکتر حامد قدسی بهترین جراح چاقی در تهران و عضو فدراسیون بین‌المللی جراحان چاقی، عمل کوچک کردن معده را انجام می‌دهید هیچ نگرانی در مورد نتایج و عوارض بعد جراحی نخواهید داشت. ایشان کاملاً به شما توضیح خواهد داد چه زمانی می‌توانید مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو را از سر بگیرید، زیرا شراطی فیزیکی و پزشکی افراد متفاوت است.

منابع:

https://www. vidawellnessandbeauty. com/weight-loss-surgery/caffeine-alcohol-after-bariatric-surgery-what-you-need-to-know/

https://www.hollandandbarrett.com

https://www.researchgate.net

https://www.baptisthealth.com

https://mexicobariatriccenter.com

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

جراحی مینی بای پس
جراحی ها

مینی بای پس

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه پزشکی تکنیک‌های مختلفی برای کاهش وزن معرفی شده‌اند. این نقطه عطفی برای افراد است که نتوانسته‌اند به دلیل بالا

ادامه مطلب »
درمان چاقی با جراحی
جراحی ها

بیماری های چاقی

بیماری های چاقی: جراحی متابولیک یا جراحی چاقی مؤثرترین درمان برای بیماری‌های چاقی و سایر مشکلات ناشی از اضافه وزن می‌باشد. مزیت بزرگ این روش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *