مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده تا چه زمانی ممنوع است؟

خانه | جراحی ها | مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده تا چه زمانی ممنوع است؟
مقدمه

اگر به جراحی چاقی فکر می کنید، باید در مورد غذاهایی که بعد از عمل ممنوعیت دارند آگاهی داشته باشید. در حالی که همه افراد پس از جراحی چاقی نیازهای متفاوتی دارند، توصیه های کلی وجود دارد که از مصرف کدام غذاها و نوشیدنی ها اجتناب کنید که در این مقاله به مصرف قهوه اشاره خواهیم کرد.

 

اهمیت مراقبت های قبل و بعد از عمل اسلیو

جراحی اسلیو معده یک روش ایمن و بالینی اثبات شده برای کاهش وزن بدن است. این روش شامل کاهش اندازه معده می باشد. شکم کوچکتر به معنای اشتهای کمتر است. پس از این عمل شما سریع تر سیر می شوید و در نتیجه کمتر دچار پرخوری می شوید. اثربخشی جراحی اسلیو معده تا حد زیادی به رژیم غذایی قبل و بعد از عمل بستگی دارد. در ادامه به چند دستورالعمل که باید قبل از عمل اسلیو و بعد از آن رعایت شود، اشاره می کنیم. رژیم غذایی قبل از عمل، برنامه غذایی مصرفی شما برای دوره منتهی به عمل اسلیو معده است. رژیم غذایی شما به سه دلیل برای موفقیت جراحی بسیار مهم است:

  • روش عمل را ایمن تر و آسان تر می کند. رژیم غذایی قبل از عمل به کاهش رسوبات چربی در اطراف کبد کمک می کند که دسترسی جراحی به معده را بهبود می بخشد.
  • خطر عوارض را کاهش می دهد. چاقی خطر عوارض پزشکی را در حین و بعد از جراحی افزایش می دهد. کاهش وزن می تواند با این خطر مقابله کند.
  • رژیم غذایی مناسب، شما را با عادت هایی که برای تعهد مادام العمر به کنترل وزن نیاز دارید آشنا می کند.

در بسیاری از موارد، شما باید رژیم غذایی قبل از عمل جراحی اسلیو معده را سه هفته قبل از عمل شروع کنید.

همچنین آنچه در هفته ها و ماه ها پس از جراحی اسلیو معده می خورید به اندازه رژیم غذایی قبل از عمل مهم است. شما با مایعات شروع می کنید و سپس به تدریج غذاهای جامد را دوباره وارد برنامه غذایی خود می کنید. اگر می خواهید از مزایای این روش جراحی نهایت استفاده رو ببرید، پیروی از رژیم غذایی بعد از عمل ضروری است. همچنین به شما کمک می کند تا از عوارض بالقوه سلامتی، از جمله اسهال، حالت تهوع، استفراغ، یبوست و نشت معده جلوگیری کنید.

 

علت ممنوعیت مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده

علت ممنوعیت مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده
علت ممنوعیت مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده

برخی از نوشیدنی ها مانند قهوه ممکن است معده در حال بهبود شما را تحریک کنند. بنابراین پس از جراحی اسلیو باید از مصرف آنها اجتناب شود. مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده حدودا تا ۳ ماه ممنوع است. حتی پس از بهبودی معده، ممکن است متوجه شوید که نوشیدنی‌ های خاصی وجود دارد که نمی‌توانید آنها را تحمل کنید و ممکن است لازم باشد آنها را به طور نامحدود از رژیم غذایی خود حذف کنید. در اینجا مهمترین دلایلی وجود دارد که چرا نوشیدن قهوه یا کافئین بلافاصله قبل یا بعد از جراحی ایده خوبی نیست:

  • کافئین اسیدی است و می تواند پوشش داخلی معده شما را تحریک کند.
  • قهوه و سایر منابع کافئین می توانند باعث رفلاکس اسید پس از اسلیو معده شوند.
  • کافئین می تواند جذب کلسیم و آهن بدن شما را کاهش دهد.
  • کافئین می تواند بدن شما را کم آب کند.

 

تأثیر مصرف قهوه بعد ازعمل اسلیو معده بر احساس گرسنگی

مهم است که در ۳۰ تا ۹۰ روز اول پس از عمل اصلاً قهوه نخورید. بسیار توصیه می شود که بیماران صبر کنند تا معده آنها به طور کامل بهبود یابد و بدن آنها با معده کوچکتر سازگار شود. مهم است که بدانید مصرف کافئین باعث کم آبی بدن می شود و به عنوان محرک اشتها عمل می کند.

 

کاهش جذب مواد مغذی به دنبال مصرف کافئین

قهوه بزرگترین مسئله نیست. در واقع مسئله اصلی کافئین موجود در قهوه می باشد که محبوب ترین محرک در جهان است. در واقع، کافئین عامل بزرگی است که موفقیت پس از عمل را به خطر می اندازد. پس از جراحی چاقی، مصرف بیش از حد کافئین می تواند در مصرف مواد مغذی اختلال ایجاد کند و حتی بر کاهش وزن طولانی مدت تأثیر منفی بگذارد. کافئین می تواند باعث کاهش مواد مغذی مهم مانند ویتامین B6 و اختلال در جذب مواد مغذی مواد معدنی ضروری از جمله کلسیم، آهن، منیزیم و ویتامین های گروه B شود. همچنین کافئین در جذب ویتامین C اختلال ایجاد می کند، به این معنی که اگر به طور منظم قهوه، چای یا سایر نوشیدنی های کافئین دار را در کنار وعده های غذایی می نوشید، ممکن است از مزایای کامل رژیم غذایی سالم خود بهره مند نشوید.

 

عوارض مصرف کافئین زیاد

مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده
مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو معده

قهوه دارای کافئین است و کافئین یک ادرارآور است که باعث کم‌ آبی بدن می‌ شود و در دهیدراته ماندن پس از جراحی اسلیو موثر است. همچنین باعث می شود معده شما اسید بیشتری تولید کند. رفلاکس اسید معده پس از جراحی اسلیو نگران کننده است. به طور کلی بهبودی ۲ تا ۳ هفته پس از انجام روش اسلیو معده طول می کشد و در آن زمان رعایت دستورالعمل های رژیم بسیار مهم است. اگر قهوه در چند ماه اول پس از جراحی مصرف شود، می تواند خطرات و عوارض عمل را افزایش دهد. قبل از اینکه حتی به نوشیدن قهوه بعد از عمل اسلیو معده فکر کنید اجازه دهید معده شما بهبود یابد و بدن خود را تنظیم کند. بنابراین پس از عمل چاقی به خصوص در دو ماه اول، بهتر است از مصرف تمام نوشیدنی های کافئین دار، از جمله قهوه، خودداری کنید.

 

جمع بندی

لذت بردن از مراسم صبحگاهی و نوشیدن یک فنجان قهوه تازه می تواند راهی عالی برای شروع روز باشد. قهوه چه ضرورتی باشد و چه تجملی، انرژی بسیار مورد نیاز را برای بیدار شدن از خواب و افزایش انگیزه روزانه فراهم می کند. اما پس از انجام عمل جراحی کاهش وزن، قبل از وارد کردن قهوه به برنامه روزانه خود، صرف نظر از اینکه عمل اسلیو یا بای پس معده انجام داده اید، تا ۳ ماه صبر کنید. اگر توسط دکتر حامد قدسی عضو فدراسیون بین المللی جراحان چاقی، عمل کوچک کردن معده را انجام می دهید جای هیچ نگرانی نخواهید داشت. چرا که ایشان کاملا به شما توضیح خواهد داد چه زمانی می توانید مصرف قهوه را از سر بگیرید، زیرا بدن هر فردی متفاوت است.

 

منابع:

https://www.hollandandbarrett.com

https://www.researchgate.net

https://www.baptisthealth.com

https://mexicobariatriccenter.com

https://www.pennmedicine.org

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.