موثرترین چربی سوز شکم و پهلو کدام است؟ 

خانه | لاغری | موثرترین چربی سوز شکم و پهلو کدام است؟ 
موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو کدام است

در این مقاله بهترین راهکار برای چربی سوز شکم و پهلو توضیح داده میشود .با افزایش سن، چربیهای دور شکم در امتداد خط کمر می‌توانند تا حد زیادی زیبایی اندام شما را تحت تاثیر قرار دهند. در این مقاله که زیر نظر دکتر حامد قدسی نگارش شده، راهکارهای اصولی برای سوزاندن چربی شکم و پهلو آورده شده است.

بالا رفتن سن متابولیسم را کندتر کرده و به همین دلیل کالری‌های دریافتی طول روز ممکن است به شکل چربی در بدن ذخیره شوند .از طرفی کاهش تحرک باعث ضعیف شدن توده‌های عضلانی می‌شود. توده‌های عضلانی نقش بسیار مهمی در سوخت و ساز چربی‌های بدن دارد.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید. برای دریافت نوبت و مشاوره عمل معده برای لاغری به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب  : 02188870946 – 02188870945
 • شماره برای رزرو نوبت :  09109254936
 • مشاوره آنلاین :    09931466388

درخواست مشاوره تخصصی رایگان

برای دریافت مشاوره  توسط کارشناسان کلینیک چاقی دکتر قدسی  فرم زیر را تکمیل کنید.

چاقی شکم و پهلو نه تنها بر شکل و تناسب کلی اندام اثر می‌گذارد بلکه خطرات سلامتی از جمله، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع 2، مشکلات تنفسی و بیماری قلبی نیز به همراه دارد.چربی شکم به سه شکل چربی زیر جلدی، داخل عضلانی و احشایی وجود دارد.

چربی زیر جلدی لایه ای از چربی است که درست زیر پوست شما قرار دارد، چربی عضلانی در بافت‌های عضلانی یافت میشود و چربی احشایی در لایه عمیق و داخلی شکم و بین اندام‌های این بخش قرار می‌گیرد. حتی اگر وزن و شاخص توده بدنی (BMI) طبیعی داشته باشید، چربی احشایی بیش از اندازه در ناحیه شکم همچنان می‌تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی شود.

به دلیل وجود این خطرات باید سعی کنید که چربی شکمی خود را از طریق رژیم، تمرینات ورزشی و حتی جراحی چاقی کنترل کنید. علاوه بر اینها آشنایی با موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو باعث می‌شود تا کاهش وزن سریع‌تر اتفاق بیفتد.اگر می‌خواهید در مورد موثرترین چربی سوز شکم و پهلو بیشتر بدانید به شما خواندن ادامه مقاله زیر پیشنهاد می‌شود.

 • موثر‌ترین تمرینات ورزشی چربی سوز شکم و پهلو
 • مواد غذایی موثر در چربی سوزی شکم و پهلوها

موثر‌ترین تمرینات ورزشی چربی سوز شکم و پهلو

جراح چاقی و سایر پزشکان اتفاق نظر دارند که افزودن فعالیت بدنی به برنامه روزانه راهی عالی برای سوزاندن چربی‌های ناخواسته شکم و پهلوهاست. تمرینات ورزشی زیادی وجود دارند که برای از بین بردن چربی شکم و پهلوها توصیه می‌شوند، اما همه آنها  به یک اندازه موثر نیستند .

 موثر‌ترین تمرینات ورزشی چربی سوز شکم و پهلو

در اینجا چند تمرین به عنوان موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو آورده شده است. با انجام این تمرینات ورزشی می توانید به کاهش دور کمر خود کمک کنید:

 • ورزش هوازی یا کاردیو

اولین قدم شما برای سوزاندن چربی احشایی انتخاب موثر‌ترین تمرینات ورزشی چربی سوز شکم و پهلو است.  گنجاندن حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی یا کاردیو در برنامه روزانه خود در این زمینه بسیار موثر است. برخی از تمرینات هوازی عالی برای کاهش چربی شکم عبارتند از:

 • پیاده روی سریع
 • دویدن
 • دوچرخه سواری
 • قایقرانی
 • شنا كردن
 • بدنسازی
 • ایروبیک

تمریناتی را انتخاب نمایید که با انجام آنها احساس لذت بیشتری می‌کنید، زیرا در این صورت انگیزه بیشتری برای انجام تمرینات روتین و منظم خواهید داشت

 • تمرین اینتروال یا HIIT

HIIT نیز موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو است. اینها تمریناتی با شدت بالا می‌باشند. تمرینات اینتروال در یک تایم کوتاه به صورت سریع و با قدرت انجام می‌شوند، سپس فرد  یک تایم استراحت کوتاه خواهد داشت. در این بازه زمانی فرد نباید تمرین را متوقف کند.بلکه باید تمرین را به صورت نرم و آهسته‌تر انجام دهد.

پیشنهاد ویژه : برای آشنایی با صفر تا صد پیکر تراشی ، کلیک کنید .

به عنوان مثال اگر فرد 1 دقیقه با تمام قدرت می‌دود، حدود 2 دقیقه باید سرعت دو را کاهش دهد.به طور معمول، یک روال HIIT از 30 ثانیه فعالیت شدید شروع شده، سپس 30 ثانیه استراحت تا رفتن به فعالیت بعدی نیاز دارد.این نوع تمرین‌ها زمان زیادی را نمی‌گیرند، اما باعث پمپاژ  بهتر قلب شده و کل بدن را به کار می‌اندازند. تمرینات اینتروال مجموعه ای از فعالیت‌های زیر می‌تواند باشد:

 • هل دادن
 • کشیدن
 • چمباتمه زدن
 • دد لیفتینگ
 • پرش اسکات
 • جامپینگ جک
 • تمرین قدرتی با وزنه

تمرین با وزنه نیز نقش مهمی در سوزاندن چربی شکم  و پهلوها دارد. از آنجا که ماهیچه‌ها کالری بیشتری نسبت به چربی می‌سوزانند، حتی زمانی که بدن در حالت استراحت است، داشتن توان عضلانی بیشتر میتواند به شما کمک کند تا چربی بیشتری بسوزانید.

 تمرین قدرتی با وزنه 

محققان همچنین دریافته‌اند که تمرینات قدرتی با وزنه می‌توانند وزن بدون چربی را افزایش داده و در عین حال چربی بدن را کاهش دهند تا سرعت متابولیسم افزایش یابد. برخی از تمرینات قدرتی با وزنه برای کاهش چربی شکمی و پهلوها که باید در برنامه خود قرار دهید، عبارتند از:

 • لانگز
 • اسکات
 • حرکت فلای معکوس

نکته مهمی که در رابطه با تمرینات قدرتی با وزنه وجود دارد این است که وزنه‌ها یا دمبل باید درست انتخاب شوند به گونه‌ای که هیچگونه فشار اضافی روی عضلات و ماهیچه‌ها هنگام بلند کردن یا جابجایی ایجاد نکنند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با رژیم لاغری سریع شکم و پهلو در سه روز ، کلیک کنید .

 • تمرینات شکم

از آنجایی که چربی شکم به ناحیه کمر و شکم می چسبد، انجام برخی ورزش‌های شکمی میتواند به حذف و کاهش آنها کمک کند. در واقع این نوع تمرینات به تقویت و صاف کردن شکم بسیار کمک می‌نمایند. تمرینات شکم  برای افراد در هر سنی عالی هستند. برخی از این تمرینات عبارتند از:

 • کرانچ دوچرخه
 • کرانچ شکم
 • دراز و نشست

انتخاب این تمرینات به عنوان موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو، هدف قرار دادن قسمت‌های کلیدی پایین شکم و تقویت آنها برای بهبود وضعیت بدنی، ثبات و تعادل در فعالیت های روزانه است. شما میتوانید اکثر تمرینات را برای کمک به کاهش شکم بدون تجهیزات اضافی انجام دهید.

نکته مهم: اگر بعد از جراحی‌های کاهش وزن مانند اسلیو معده و بای پس معده تصمیم به لاغری سریع‌تر شکم و پهلوهای خود دارید، در مورد انتخاب تمریناتی که به عنوان موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو شناخته می‌شوند حتماً باید با پزشک خود مشورت نمایید تا میزان و شدت تمرینات هدفمند و به صورت اصولی برای شما انتخاب شوند.

مواد غذایی موثر در چربی سوزی شکم و پهلوها

 

همانطور که گفته شد، چربی شکم میتواند سلامت شما را تهدید کند. چربی‌های این ناحیه با مقاومت نسبت به انسولین، بیماری قلبی و دیابت مرتبط  هستند و میتوانند برای افراد با هر ژنتیک و در هر سنی خطرناک باشند. با درک این موضوع باید در رژیم غذایی خود نیز تغییرات و اصلاحات لازم را به عمل آورید.  در زیر مواد غذایی که به عنوان  موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو شناخته می‌شوند، آورده شده است:

 

 

 • اسفناج و سایر سبزیجات سبز

اسفناج و سایر سبزیجات سبز به عنوان غذاهایی که چربی شکم را میسوزانند توسط پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می‌شوند.  سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم پیچ، تربچه، هویج، کلم بروکلی و شلغم سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر غذایی هستند. این سبزیجات میتوانند با افزایش احساس سیری، کاهش التهاب و بهبود هضم به کاهش چربی شکم کمک کنند.

 • میوه‌ها

میوه‌ها سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر غذایی و آنتی اکسیدان ها هستند.  فیبر غذایی هضم را بهتر کرده، تعداد و تنوع میکروبهای خوب روده را افزایش داده، متابولیسم را بهبود می بخشد و به کاهش فشار خون کمک میکند. در این بین  سیب، هندوانه، انگور و توت فرنگی میوه‌های چربی سوز شکم و پهلو هستند، با این حال، در مصرف میوه نباید زیاده روی نکنید، زیرا آنها حاوی قند نیز می‌باشند.

 • حبوبات

حبوبات سرشار از پروتئین هستند. پروتئین بدون چربی موجود در حبوبات به ساخت توده عضلانی بدون چربی، سرعت بخشیدن به متابولیسم و ​​بهبود عملکرد کلی بدن کمک میکند. همه اینها در نهایت سوزاندن چربی شکمی را سرعت بیشتری می‌دهند. بنابراین آنها در برنامه غذایی خود بگنجانید.

 • ماهی

ماهی منبع عالی پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3  است.. پروتئین ماهی به ساخت ماهیچه‌ها کمک می کند. اسیدهای چرب امگا 3 نیز باعث کاهش التهاب در بدن و افزایش سرعت متابولیسم میشوند. هر چه میزان التهاب بدن کمتر باشد، احتمال افزایش وزن در اثر استرس و التهاب کاهش می یابد.

 • بادام

بادام به دلیل داشتن چربی و پروتئین سالم معده شما را برای مدت طولانی سیر نگه می‌دارد. بادام منبع خوبی از مواد مغذی است که به  سوزاندن چربی شکم و پهلوها بسیار کمک میکند. از طرفی بادام سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که انرژی و متابولیسم را افزایش میدهند.

 • بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر در لیست موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو قرار دارد. جو دوسر سرشار از فیبر است و به هضم غذا کمک می‌کند. این ماده غذایی حاوی فیبر نامحلول و کربوهیدرات‌هایی است که گرسنگی را مهار کرده و انرژی شما را برای انجام تمرینات ورزشی افزایش میدهد. این به خصوص برای افرادی که جراحی لاغری انجام داده‌اند توصیه میشود.

 • شکلات تلخ

مطالعات نشان داده خوردن شکلات تلخ میتواند به کاهش چربی شکم کمک کند. هر چه درصد کاکائو بیشتر باشد، اثر بخش آن بر کاهش چربی و وزن بدن نیز بیشتر است. شکلات تلخ حاوی چربی‌های سالم به نام چربی‌های تک غیر اشباع است. شکلات تلخ از طریق مکانیسم‌های مختلفی مانند بهبود حساسیت به انسولین، کاهش گرسنگی و اشتها و بهبود خلق و خوی به کاهش وزن کمک میکند. با این حال دستورالعمل روی بسته را بخوانید تا مطمئن شوید هیچ‌گونه قند اضافی در شکلات به کار نرفته است.

نتیجه گیری 

تمرینات ورزشی و انتخاب مواد غذایی درست موثر‌ترین چربی سوز شکم و پهلو هستند. اینکه کدام تمرین ورزشی یا کدام رژیم غذایی می‌تواند سریع‌تر من را به اهداف کاهش وزن برساند، سؤالی است که شما باید در مشاوره با بهترین جراح چاقی در تهران پاسخ آن را دریافت کنید. زیرا این به شرایط جسمی ، پزشکی، شاخص توده بدنی،  و سبک زندگی شما بسیار بستگی دارد.

  دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. تجربه، تخصص و مهارت بالای ایشان در زمینه درمان چاقی به شما کمک می‌کند تا بهترین مسیر را برای کاهش وزن خود انتخاب نمایید.

منابع:

https://www.webmd.com/fitness-exercise/top-exercises-belly-fat

https://www.healthline.com/nutrition/12-fat-burning-foods

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *