‏۴ روش اثبات شده برای درمان چاقی

خانه | لاغری | ‏۴ روش اثبات شده برای درمان چاقی
‏6 روش اثبات شده برای درمان چاقی

اصطلاح “چاق” فردی را توصیف می‌کند که اضافه وزن و چربی بدن زیادی دارد. چاقی یک مشکل رایج در جهان است. راه های مختلفی برای درمان چاقی پیدا شده است. تخمین زده می شود که از هر چهار بزرگسال یک نفر و از هر پنج کودک ۱۰ تا ۱۱ ساله یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خطرات چاقی

اقدامات لازم برای مقابله با چاقی بسیار مهم است زیرا علاوه بر ایجاد تغییرات بدنی مشخص، می‌تواند منجر به تعدادی از شرایط جدی و تهدید کننده زندگی شود، مانند:

 • دیابت نوع ۲
 • بیماری عروق کرونر قلب
 • برخی از انواع سرطان، مانند سرطان سینه و سرطان روده
 • سکته

چاقی همچنین می‌تواند کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به مشکلات روانی مانند افسردگی و اعتماد به نفس پایین شود.

علل چاقی

چاقی به طور کلی ناشی از مصرف کالری بیشتر – به ویژه کالری‌های حاوی چربی – نسبت به فعالیت بدنی است. در نتیجه انرژی اضافی توسط بدن به عنوان چربی ذخیره می شود.

در دنیای امروز، چاقی یک مشکل بسیار جدی است. چون بیشتر افراد به دنبال غذاهای ارزان و سریع هستند. مشکل اینجاست که این غذاها به میزان زیادی کالری دارد.

همچنین، سبک زندگی بیشتر افراد، بر بی تحرکی و یکجا نشینی مترکز شده است. بیشتر افراد شاغل، روزانه ساعت‌ها پشت میز می‌نشینند و تحرکی ندارند. درنتیجه تمام این عوامل، فرد به چاقی دچار می شود.

برخی بیماری‌های زمینه ای نیز وجود دارند که گهگاه می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند، مانند کم کاری غده تیروئید(هیپوتیروئیدیسم). اگرچه این نوع بیماری‌ها در صورت کنترل موثر با دارو معمولاً مشکلات وزن ایجاد نمی‌کنند.

۶ روش اثبات شده برای درمان چاقی

درمان چاقی، یکی از قدم‌های بسیار بزرگ در زندگی فرد می‌باشد. این انتخاب، تمام سبک زندگی او را متحول خواهد کرد و نتیجه آن جسم و ذهنی سالم‌تر و کارآمدتر است. در ادامه به بررسی ۶ روش اثبات شده برای درمان چاقی می‌پردازیم:

۱٫    ورزش

با اینکه بدن افراد حتی زمانی که فقط نشسته یا خوابیده هستند نیز مقداری کالری می‌سوزاند، اما برای اکثر مردم این میزان کالری سوزی کافی نیست و باید به طور روزانه ورزش کنند. درمان چاقی با کمک فعالیت بدنی، پروسه ای زمان بر است. برای از دست دادن نیم کیلوگرم چربی، فرد باید ۳۵۰۰ کالری بسوزاند.

راه‌های خوب برای شروع فعالیت بدنی عبارتند از:

 • تند راه رفتن
 • شنا کردن
 • استفاده از پله به جای آسانسور
 • پیاده شدن از اتوبوس یا قطار یک ایستگاه زودتر و بقیه راه را پیاده روی کردن.
 • انجام کارهای خانه مانند باغبانی یا تمیزکاری.

سازمان جهانی بهداشت پیشنهاد می‌کند در اکثر روزهای هفته ۶۰ تا ۹۰ دقیقه فعالیت نسبتاً شدید داشته باشید.

افرادی که به ورزش عادت ندارند یا به دلیل مشکلات جسمی یا حرکتی برایشان مشکل است ورزش کنند، باید در مورد نوع ورزش و نحوه شروع فعالیت بدنی با یک متخصص مشورت کنند.

فردی که عادت به ورزش ندارد نباید یک دفعه شروع به انجام ورزش‌های بسیار سنگین کند، زیرا اینکار می تواند برای سلامتی او بسیار خطرناک باشد و به جای درمان چاقی، به او صدمه بزند.

‏ورزش
‏ورزش

۲٫    اصلاح رژیم غذایی

بسیاری از ما رژیم‌های مختلفی را امتحان کرده ایم و در چرخه افزایش و کاهش وزن یا رژیم یویو گرفتار شده ایم که می‌تواند با فشار بر قلب، کلیه‌ها و سایر اندام‌ها خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

نود درصد از افرادی که در رژیم غذایی شرکت می‌کنند، اضافه وزن خود را طی دو سال دوباره به دست می‌آورند. برای افرادی که جراحی لاغری انجام می‌دهند، رژیم گرفتن بخشی موثر در حفظ وزن پس از جراحی و درمان چاقی است.

اگر تصمیم دارید رژیم بگیرید، توصیه می‌کنیم که حتماً با یک متخصص مشورت کنید. متخصص می‌تواند رژیم غذایی را بر اساس نیازهای شما تنظیم کند. رژیم غذایی باید میزان کالری دریافتی شما را تا حد زیادی محدود کند، اما همچنان مواد مغذی موردنیاز بدنتان را تامین کند.

رژیم‌های محدود کننده کالری به دو دسته اساسی تقسیم می‌شوند:

 • رژیم‌های کم کالری (LCD)

رژیم‌های کم کالری به طور جداگانه برای هر فرد برنامه ریزی می‌شود و میزان کالری مصرفی شما، روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری کمتر از آنچه می‌سوزانید، است.

 • رژیم‌های بسیار کم کالری (VLCDs)

رژیم‌های بسیار کم کالری معمولاً میزان مصرف را فقط به ۴۰۰ تا ۸۰۰ کالری در روز محدود می‌کند و شامل مایعات پروتئینی و کم چرب است.

‏اصلاح رژیم غذایی
‏اصلاح رژیم غذایی

۳٫    داروهای کاهش وزن و درمان هورمونی

وقتی رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی برای درمان چاقی کافی نیست، پزشک ممکن است داروهایی برای درمان اضافه وزن و چاقی تجویز کند.

شما باید سعی کنید همچنان رژیم غذایی سالم خود را رعایت کنید و در حین مصرف داروهای کاهش وزن به فعالیت بدنی منظم ادامه دهید.

ممکن است در رسانه‌ها و یا شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات داروهای گیاهی و مکمل‌های غذایی را مشاهده کنید که ادعا می‌کنند به شما در کاهش وزن کمک می‌کند. اما بسیاری از این ادعاها صحت ندارند. برخی از این مکمل‌ها حتی می‌توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی یا مکمل‌های غذایی به منظور کاهش وزن و درمان چاقی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

درمان هورمونی یکی از روش‌های نسبتاً نوظهور برای درمان چاقی است. دانشمندان در سال ۲۰۱۴ یک مطالعه معتبر منتشر کردند و اشاره کردند که بخشی از موفقیت جراحی چاقی ممکن است به دلیل تأثیر آن بر هورمون‌های روده باشد.

استفاده از روش درمان هورمونی می‌تواند به گزینه‌های جدید و غیر جراحی در درمان چاقی منجر شود. محققان ادعا می‌کنند که ترکیب هورمون‌های خاص می‌تواند یک درمان موثر را برای اضافه وزن و چاقی ارائه دهد.

داروهای کاهش وزن و درمان هورمونی
داروهای کاهش وزن و درمان هورمونی

۴٫    عمل جراحی

جراحی کاهش وزن یا چاقی شامل برداشتن یا تغییر قسمتی از معده یا روده کوچک فرد است تا به اندازه قبل غذا مصرف نکند یا کالری بیشتری جذب نکند.

این می‌تواند به فرد در کاهش وزن کمک کند و همچنین خطر ابتلا به فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و سایر جنبه‌های سندرم متابولیک را که ممکن است با چاقی رخ دهد، کاهش دهد. جراحی‌های چاقی انواع مختلفی دارند، اما معروف‌ترین جراحی‌های چاقی عبارتند از:

اسلیو معده

در این روش، جراح بیش از ۸۰% معده را برمیدارد. بنابراین بعد از عمل، فرد نمی‌تواند بیش از یک فنجان غذا در طول هر وعده بنوشد. این امر مصرف غذا را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بای پس معده

این روش باعث می‌شود که غذا قسمت‌هایی از دستگاه گوارش، به ویژه قسمت اول بخش میانی روده کوچک را دور بزند. همچنین ممکن است اندازه معده را کاهش دهد.

به طور کلی این روش در درمان چاقی موثرتر از روش‌های محدود کننده است، اما خطر ابتلا به کمبود ویتامین و مواد معدنی در این روش بیشتر است، زیرا بدن دیگر نمی‌تواند مواد مغذی زیادی را جذب کند.

معمولاً پزشکان جراحی چاقی را برای افرادی که دارای BMI 30 یا بالاتر هستند توصیه می‌کنند.

بای پس معده
بای پس معده

جمع بندی

افرادی که اضافه وزن دارند، روش‌های مختلفی برای درمان چاقی دردسترس دارند. مهم‌ترین قدم برای لاغری و تناسب اندام، تغییر رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی است. در صورتی که این اقدامات به اندازه کافی موثر نبودند، پزشک متخصص می تواند در کنار آنها روش درمانی دیگری به فرد توصیه کند.

دکتر سید حامد قدسی، جراحی زیبایی و چاقی، با استفاده از تخصص خود در زمینه لاپاراسکوپی پیشرفته و انجام جراحی‌های اسلیومعده، حلقه معده و… چاقی را درمان می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد روش های درمان چاقی اینجا کلیک کنید.

منابع:

https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/adult-overweight-obesity/treatment

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323691#takeaway

https://www.ucsfhealth.org/conditions/obesity/treatment

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.