بررسی تفاوت های بای پس و مینی بای پس معده

دکتر حامد قدسی » بای پس » بررسی تفاوت های بای پس و مینی بای پس معده
تفاوت مینی بای پس و بای پس کلاسیک معده

چاقی هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه یک مشکل همه گیر است. چاقی و به ویژه چاقی بیمارگونه(که به عنوان شاخص توده بدنی بیشتر از ۴۰ تعریف می شود) منجر به بروز عوارض بالا و کاهش امید به زندگی، به ویژه در بزرگسالان جوانتر می شود.

با پیشرفت علم پزشکی متد بای پس معده به عنوان یکی از روش های ایمن کاهش وزن به جهان معرفی شد که در دستیابی به کاهش وزن قابل توجه و با دوام طولانی مدت و همچنین بهبود بیماری های پزشکی در بیماران چاق موثر است.

کمی بعد متد جراحی مینی بای پس معده اولین بار توسط فردی به نام Rutledge گزارش شد. اما تفاوت مینی بای پس معده با جراحی بای پس کلاسیک معده چیست؟ در این مقاله به بررسی تفاوت های این دو متد جراحی چاقی مطرح جهان می پردازیم.

 

جراحی مینی بای پس معده در مقابل جراحی بای پس کلاسیک معده

مینی بای پس معده و بای پس معده کلاسیک از این لحاظ که هر دو یک کیسه کوچک از معده درست می کنند بسیار شبیه به هم هستند. هر دوی این عمل های جراحی همچنین محدودکننده و سوء جذب هستند، به این معنی که مقدار غذایی را که می توانید مصرف کنید و همچنین میزان کالری جذب شده توسط بدن را کاهش می دهد. علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند که هم روش مینی بای پس معده و هم روش بای پس معده کلاسیک نتایج قابل توجهی در کاهش وزن و افزایش سلامت بیماران به همراه دارند.

شباهت های مینی بای پس و بای پس کلاسیک

شباهت های جراحی مینی بای پس و بای پس کلاسیک

مینی بای پس معده در مقایسه با جراحی سنتی بای پس معده تفاوت های زیادی دارد. با این حال، هر دو این روش ها بر روی سه مکانیسم اصلی مشابه عمل می کنند:

سوء جذب

جذب کالری و مواد مغذی در هر دو روش کمتر از حالت عادی است. پس از انجام عمل، غذایی که خورده می شود قسمت بزرگتر معده و قسمت بالای روده را دور می زند. با این حال ، سوءجذب در جراحی بای پس کلاسیک می تواند منجر به سوء تغذیه شود در حالی که در جراحی مینی بای پس معده از این امر اجتناب می شود.

محدودیت

اندازه کیسه تازه ایجاد شده در طی هر دو عمل جراحی به طور قابل توجهی کوچکتر از اندازه اصلی معده است. بنابراین، این موضوع باعث می شود تا فرد کمتر غذا بخورد و در نتیجه کالری کمتری دریافت کند.

تغییرات در میکروبیوم روده

بای پس معده باعث تغییراتی در میکروبیوم روده می شود. وضعیت سوءجذب پس از جراحی چاقی و تغییر در متابولیسم اسیدهای صفراوی، pH معده و متابولیسم هورمون ها منجر به تغییرات میکروبیوتای روده می شود.

از آنجا که تغییرات در میکروبیوتا بر هموستاز انرژی نیز تأثیر می گذارد، کاهش وزن حاصل می شود.

تفاوت های جراحی بای پس کلاسیک معده با جراحی مینی بای پس

تکنیک جراحی

مینی بای پس معده کمتر معده را دور می زند. در این روش یک لوله باریک و طولانی از معده با انحنای کمتر ساخته می شود.

بعد، یک حلقه از روده کوچک برداشته شده و به این لوله قلاب می شود. در تکنیک مینی بای پس احتمال ریفلاکس بسیار کم است.

در جراحی بای پس کلاسیک یک کیسه معده ساخته می شود سپس بازسازی دستگاه گوارش برای اتصال روده کوچک به انتهای پایین کیسه انجام می شود.

بنابراین بای پس معده کلاسیک شامل بازسازی بیشتر دستگاه گوارش است در نتیجه عمل پیچیده تری است.

جراحی بای پس برای چه افرادی مناسب است؟

کاندیدای ایده آل برای جراحی

افراد مبتلا به ریفلاکس معده (GERD) یا ریفلاکس صفرا کاندید مناسبی برای انجام مینی بای پس معده نیستند. به چنین بیمارانی توصیه می شود که بای پس معده کلاسیک را انجام دهند.

مدت زمان عمل

مدت زمان عمل جراحی در مینی بای پس معده بسیار کوتاه تر از بای پس معده کلاسیک است. جراحی مینی بای پس معده حدودا ۱۱۵ دقیقه طول می کشد در حالی که جراحی بای پس کلاسیک معده حدودا ۱۶۰ دقیقه طول می کشد.

استفاده از لاپاراسکوپ روشی ایمن برای انجام بای پس

سادگی و ایمنی

مینی بای پس معده ایمن تر از بای پس معده کلاسیک است. چون عمل مینی بای پس فقط شامل یک اتصال به نام آناستوموز است. از طرف دیگر ، بای پس معده کلاسیک شامل تغییر مسیر چندگانه است. این یکی از تفاوتهای اصلی مینی بای پس در مقابل بای پس معده کلاسیک است.

علاوه بر این، مینی بای پس معده یک روش ساده تر برای جراح چاقی است. این یک روش جراحی چاقی موثر، نسبتاً کم خطر و با بازده بالا است.

کارآیی(درصد کاهش وزن بعد از عمل)

کاهش وزن در افرادی که مینی بای پس معده انجام داده اند در سال اول پس از جراحی خیلی بیشتر از بای پس معده است. با این حال، این اختلاف از سال دوم به بعد قابل توجه نیست. بنابراین، هر دو روش درمانی، درمان های موثری برای چاقی هستند.

مدت دوره نقاهت پس از جراحی بای پس

اقامت در بیمارستان

میانگین مدت زمان اقامت در بیمارستان برای هر دو نوع جراحی یکسان است، یعنی حدود دو تا سه روز. در مورد بای پس معده باز، مدت اقامت در بیمارستان می تواند تا ۶ روز باشد.

استفاده از داروها

بیماران بای پس معده معمولاً در طول مدت اقامت در بیمارستان به دوز مسکن بیشتری نیاز دارند. دلیل آن هم این است که در طی جراحی بای پس معده، روده کوچک کوتاه می شود و این امر منجر به از دست دادن قسمت عمده ای از جذب دارویی واقع در آن منطقه می شود. بنابراین برای نتایج موثر به دوزهای سنگین تری از داروها نیاز است.

بهبود در پارامترهای مرتبط با چاقی

هر دو گروه از بیماران بهبود قابل توجهی در بیماری های مرتبط با چاقی مانند فشار خون بالا، دیابت، اسید اوریک بالا، کاهش عملکرد کبد و سطح بالای چربی را تجربه می کنند.

مدت زمان بهبودی

مدت زمان بهبودی برای هر دو گروه بیماران کوتاه است زیرا این روش به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. با این حال، از آنجا که مینی بای پس معده جراحی ساده تری است، بهبودی برای چنین بیمارانی سریعتر است.

تحمل غذا

تحمل غذایی در بیمارانی که تحت مینی بای پس مینی معده قرار می گیرند در مقایسه با بای پس معده کلاسیک بهتر است.

هر دو روش منجر به کاهش وزن برابر در طی دو سال می شود. با این حال به دلیل پیچیدگی کمتر، امروزه در بیشتر موارد مینی بای پس معده مینی معده به بای پس کلاسیک معده ترجیح داده می شود.

با این وجود داوطلبان باید قبل از تصمیم گیری در مورد شرایط خود با متخصص مشورت کنند. برای مشاهده کاهش وزن قابل توجه، رعایت دستورالعمل های رژیم غذایی و مصرف مکمل ها در مورد هر دو جراحی مهم است.

میزان عوارض بعد از عمل

میزان عوارض شدید در چراحی مینی بای پس معده بسیار ناچیز است. از طرف دیگر، همین عوارض در بیمارانی که تحت بای پس معده کلاسیک قرار می گیرند حدود ۵ درصد است.

میزان عوارض جزئی در مینی بای پس معده حدود ۷٫۵ درصد است، در حالی این میزان در جراحی بای پس کلاسیک ۱۵ درصد است. شایعترین عارضه مهم در مورد بای پس معده، نشت آناستوموز است.

خونریزی جزئی از دستگاه گوارش و نشت از لوله های تخلیه از عوارض جزئی هستند که در هر دو گروه بیماران قابل مشاهده است.

امکان جراحی مجدد و معکوس کردن جراحی

مینی بای پس معده، از پیچیدگی کمتری برخوردار است، می تواند به راحتی تجدید یا معکوس شود. اما تجدید یا معکوس کردن جراحی در بای پس کلاسیک توصیه نمی شود.

در صورت عدم وجود راهکارهای جایگزین، معکوس کردن بای پس معده کلاسیک انجام می شود اما در همه افراد ممکن نیست.

جمع بندی

هم جراحی مینی بای پس معده و هم جراحی بای پس کلاسیک میزان کاهش وزن قابل توجهی دارند و پس از انجام هر دو عمل، بیمار بهبودی قابل توجهی در بیماری های مرتبط با وزن خود دارد. از آنجایی که جراحی مینی بای پس معده متدی ساده تر و ایمن تر است، امروزه بیشتر مورد توجه است. با این حال برای انتخاب مناسب ترین روش جراحی چاقی برای هر فرد، باید با یک متخصص جراحی چاقی مشورت شود.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند بای پس کلاسیک معده، مینی بای پس معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

چنانچه می‌خواهید در آینده نیز این مطلب را مطالعه کنید می‌توانید نسخه PDF را دانلود کنید.

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1357700/

https://www.tijuanabariatriccenter.com/bariatric-surgery/gastric-bypass-vs-mini-gastric-bypass/

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط