تفاوت بای پس و مینی بای پس

خانه | بای پس | تفاوت بای پس و مینی بای پس
تفاوت بای پس و مینی بای پس

تفاوت بای پس و مینی بای پس ، چاقی هم در کشورهای مختلف جهان به یک مشکل همه گیر تبدیل شده است. کشورهای در حال توسعه و کشورهای پیشرفته همه به یک میزان از این معضل ابراز نگرانی می کنند. اضافه وزن بالا و به ویژه چاقی بیمارگونه(که به عنوان شاخص توده بدنی بیشتر از ۴۰ تعریف می شود) منجر به بروز عوارض متعدد سلامتی و کاهش امید به زندگی، به ویژه در افراد جوان تر می شود. اعتماد به نفس پایین، عدم مشارکت در فعالیت های اجتماعی، مشکلات سلامتی متعدد و… بخشی از آسیب هایی است که این افراد با آنها درگیر هستند.

درخواست مشاوره تخصصی رایگان

برای دریافت مشاوره  توسط کارشناسان کلینیک چاقی دکتر قدسی  فرم زیر را تکمیل کنید.

با پیشرفت علم پزشکی متد بای پس معده به عنوان یکی از روش های ایمن کاهش وزن به جهان معرفی شد که در دستیابی به کاهش وزن قابل توجه، طولانی مدت و همچنین بهبود بیماری های پزشکی در بیماران چاق موثر است.کمی بعد از آن متد جراحی مینی بای پس معده اولین بار توسط فردی به نام Rutledge گزارش شد. اما تفاوت بای پس و مینی بای پس معده چیست؟ در این مقاله به بررسی تفاوت های این دو متد جراحی چاقی مطرح جهان می پردازیم.

شباهت های جراحی بای پس و مینی بای پس

شباهت های جراحی بای پس و مینی بای پس
شباهت های جراحی بای پس و مینی بای پس

قبل از اینکه به تفاوت بای پس و مینی بای پس معده بپردازیم، بهتر است کمی در مورد فرایند و چگونگی هر دو عمل جراحی بپردازیم. مینی بای پس معده و بای پس معده کلاسیک در بسیاری موارد شبیه هم هستند. هردو روش به وسیله لاپاراسکوپی انجام می شوند.  هر دو آن ها معده را به شکل یک کیسه کوچک در می آورند. هدف از این تغییر شکل معده  محدودکردن حجم مواد غذایی دریافتی و کم کردن میزان جذب آن هاست.  به عبارت دیگر با این جراحی شما  مقدار غذایی را که مصرف کنید و همچنین میزان کالری جذب شده توسط بدن را کاهش می دهید. علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند که هم مینی بای پس کلاسیک و هم روش بای پس معده کلاسیک نتایج قابل توجهی در کاهش وزن و افزایش سلامت بیماران به همراه دارند.

تفاوت بای پس و مینی بای پس معده زیاد است؛ با این حال، هر دو این روش ها بر روی سه مکانیسم اصلی مشابه عمل می کنند:

 • سوء جذب

جذب کالری و مواد مغذی در هر دو روش کمتر از حالت عادی است. پس از انجام عمل، غذایی که خورده می شود قسمت بزرگتر معده و قسمت بالای روده را دور می زند. با این حال ، سوءجذب در جراحی بای پس کلاسیک می تواند منجر به سوء تغذیه شود. در حالی که در جراحی مینی بای پس کلاسیک این عارضه کمتر مشاهده می شود.

 • محدود کردن میزان غذای دریافتی

اندازه کیسه تازه ایجاد شده در طی هر دو عمل جراحی به طور قابل توجهی کوچکتر از اندازه اصلی معده است. بنابراین، این موضوع باعث می شود تا فرد کمتر غذا بخورد و در نتیجه کالری کمتری دریافت کند.

 • تغییرات در میکروبیوم روده

بای پس معده باعث ایجاد تغییراتی در میکروبیوم روده می شود. وضعیت سوءجذب پس از جراحی چاقی، تغییر در متابولیسم اسیدهای صفراوی، pH  معده و متابولیسم هورمون ها منجر به تغییرات میکروبیوتای روده می شود. از آنجا که تغییرات در میکروبیوتا بر هموستاز انرژی نیز تأثیر می گذارند، کاهش وزن حاصل می شود.

 • بهبود در شرایط سلامتی مرتبط با چاقی

هر دو گروه از بیماران بهبود قابل توجهی در بیماری های مرتبط با چاقی مانند فشار خون بالا، دیابت، اسید اوریک بالا، کاهش عملکرد کبد و سطح بالای چربی را تجربه می کنند.

بررسی تفاوت بای پس و مینی بای پس معده

تفاوت های بای پس و مینی بای پس معده
تفاوت های بای پس و مینی بای پس معده

حال که با شباهت های این دو عمل جراحی آشنا شدید به بررسی بیشتر تفاوت بای پس و مینی بای پس معده می پردازیم:

 • تکنیک جراحی

اولین تفاوت بای پس و مینی بای پس معده به عملکرد آن ها در سیستم گوارشی مربوط می شود.  مینی بای پس کلاسیک کمتر معده را دور می زند. در این روش یک لوله باریک و طولانی از معده با انحنای کمتر ساخته می شود. بعد، جراح چاقی یک حلقه از روده کوچک برداشته و به این لوله قلاب می کند. در تکنیک مینی بای پس احتمال ریفلاکس بسیار کم است.

در جراحی بای پس کلاسیک یک کیسه معده ساخته می شود، سپس بازسازی دستگاه گوارش برای اتصال روده کوچک به انتهای پایین کیسه انجام می شود. بنابراین بای پس معده کلاسیک شامل بازسازی بیشتر دستگاه گوارش است در نتیجه عمل پیچیده تری نیز محسوب می شود.

 • مدت زمان عمل

مدت زمان عمل جراحی در مینی بای پس کلاسیک معده بسیار کوتاه تر از بای پس معده است. جراحی مینی بای پس معده حدودا ۱۱۵ دقیقه طول می کشد، در حالی که جراحی بای پس کلاسیک معده حدودا ۱۶۰ دقیقه  به طول می انجامد.

 • سادگی و ایمنی

مینی بای پس کلاسیک معده ایمن تر از بای پس معده کلاسیک است. چون عمل مینی بای پس فقط شامل یک اتصال به نام آناستوموز است. از طرف دیگر، بای پس معده کلاسیک شامل تغییر مسیر چندگانه است. این دیگر تفاوت بای پس و مینی بای پس معده می باشد، علاوه بر این، مینی بای پس معده یک روش ساده تر برای جراح چاقی است. این یک روش جراحی چاقی موثر، نسبتاً کم خطر و با بازده بالا است.

 • میزان کاهش وزن بعد از عمل

کاهش وزن در افرادی که مینی بای پس معده انجام داده اند، در سال اول پس از جراحی خیلی بیشتر از بای پس معده است. با این حال، این اختلاف از سال دوم به بعد قابل توجه نیست. بنابراین، هر دو آن ها اگر توسط بهترین جراح چاقی در تهران و دیگر شهرها انجام شوند، درمان های موثری برای چاقی هستند.

 • مدت اقامت در بیمارستان

میانگین مدت زمان اقامت در بیمارستان برای هر دو نوع جراحی یکسان است، یعنی حدود دو تا سه روز بیمار باید در بیمارستان باشد. در مورد بای پس معده، مدت اقامت در بیمارستان می تواند تا ۶ روز نیز به طول بیانجامد.

 • استفاده از داروها

 • داروهای بای پس و مینی بای پس معده
  داروهای بای پس و مینی بای پس معده

بیماران بای پس معده معمولاً در طول مدت اقامت در بیمارستان به دوز مسکن بیشتری نیاز دارند. دلیل آن هم این است که در طی جراحی بای پس معده، روده کوچک کوتاه می شود و این امر منجر به از دست دادن قسمت عمده ای از جذب دارویی واقع در آن منطقه می شود. بنابراین برای نتایج موثر به دوزهای سنگین تری از داروها نیاز است. این تفاوت بای پس و مینی بای پس معده برای بیمارانی که نمی توانند از این داروها زیاد استفاده کنند، باید مورد توجه قرار بگیرد.

 • مدت زمان بهبودی

مدت زمان بهبودی برای هر دو گروه بیماران کوتاه است زیرا این روش به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. با این حال، از آنجا که مینی بای پس معده جراحی ساده تری است، بهبودی برای چنین بیمارانی سریعتر اتفاق می افتد.

 • تحمل غذا

تحمل غذایی در بیمارانی که تحت مینی بای پس کلاسیک قرار می گیرند در مقایسه با بای پس معده کلاسیک بهتر است.

هر دو روش منجر به کاهش وزن برابر در طی دو سال می شود. با این حال به دلیل پیچیدگی کمتر، امروزه در بیشتر موارد مینی بای پس معده مینی معده به بای پس کلاسیک معده ترجیح داده می شود. با این وجود داوطلبان باید قبل از تصمیم گیری در مورد شرایط خود با متخصص مشورت کنند. برای مشاهده کاهش وزن قابل توجه، رعایت دستورالعمل های رژیم غذایی و مصرف مکمل ها در مورد هر دو جراحی مهم است.

 • میزان عوارض بعد از عمل

تفاوت بای پس و مینی بای پس کلاسیک معده به عوارض بعد عمل نیز مربوط می شود. میزان عوارض شدید در جراحی مینی بای پس معده بسیار ناچیز است. از طرف دیگر، همین عوارض در بیمارانی که تحت بای پس معده کلاسیک قرار می گیرند حدود ۵ درصد است. میزان عوارض جزئی در مینی بای پس معده حدود ۷.۵ درصد است، در حالی این میزان در جراحی بای پس کلاسیک ۱۵ درصد است. شایعترین عارضه مهم در مورد بای پس معده، نشت آناستوموز است. خونریزی جزئی از دستگاه گوارش و نشت از لوله های تخلیه از عوارض جزئی هستند که در هر دو گروه بیماران قابل مشاهده است.

 • امکان جراحی مجدد و معکوس کردن جراحی

مینی بای پس کلاسیک معده، از پیچیدگی کمتری برخوردار است، می تواند به راحتی تجدید یا معکوس شود. اما تجدید یا معکوس کردن جراحی در بای پس کلاسیک توصیه نمی شود. در صورت عدم وجود راهکارهای جایگزین، معکوس کردن بای پس معده کلاسیک انجام می شود، اما در همه افراد ممکن نیست.

نکته مهم: افراد مبتلا به ریفلاکس معده (GERD) یا ریفلاکس صفرا کاندید مناسبی برای انجام مینی بای پس معده نیستند. به چنین بیمارانی توصیه می شود که بای پس معده کلاسیک را انجام دهند.

درخواست مشاوره تخصصی رایگان

برای دریافت مشاوره  توسط کارشناسان کلینیک چاقی دکتر قدسی  فرم زیر را تکمیل کنید.

جمع بندی

تفاوت بای پس و مینی بای پس ، هم جراحی مینی بای پس معده و هم جراحی بای پس کلاسیک  مانند اسلیو معده میزان کاهش وزن قابل توجهی دارند و پس از انجام هر دو عمل، فرد بهبودی قابل توجهی در بیماری های مرتبط با وزن خود دارد. از آنجایی که جراحی مینی بای پس معده متدی ساده تر و ایمن تر است، امروزه بیشتر مورد توجه است. با این حال برای انتخاب مناسب ترین روش جراحی چاقی برای هر فرد، باید با یک متخصص جراحی چاقی مشورت شود. البته بهترذ است همه نکات ذکر شده در مورد تفاوت بای پس و مینی بای پس معده را نیز مد نظر قرار داد.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند بای پس کلاسیک معده، مینی بای پس معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

 

منابع:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1357700/

https://www.tijuanabariatriccenter.com/bariatric-surgery bypass-vs-mini-gastric-bypass/

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *