عوارض پودر لاغری

خانه | لاغری | عوارض پودر لاغری
خطرات و عوارض قرص لاغری

پودر لاغری و قرص های مشابه به عنوان یکی از روش‌ های لاغری معرفی می ‌شوند. امروزه به وفور می توانید تبلیغات این نوع محصولات را در اینترنت و رسانه های مختلف ببینید. کسانی که این قرص ‌ها و پودرها را تبلیغ می‌کنند، ادعا می‌کنند که با مصرف این قرص ها و بدون ورزش و رعایت رژیم غذایی سالم، می توانید وزن خود را کاهش دهید. اما توصیه ما به شما استفاده از رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی اصولی است. اگر به دلیل اضافه وزن بالا این روش ها برای شما کارامد نبود، می توانید از انواع جراحی چاقی یا جراحی پیکر تراشی برای رسیدن به وزن انرمال خود استفاده کنید.

متأسفانه تحقیقات علمی ادعاهای فروشندگان قرص‌های لاغری را ثابت نکرده‌ است. حتی ممکن است این قرص‌ها برای سلامتی مضر نیز باشند. در ادامه به بررسی عوارض پودر لاغری و صحت ادعای فروشندگان آن می‌پردازیم.

قرص‌ها و پودرهای لاغری از چه ساخته شده‌ اند؟

عوارض پودرهای لاغری گیاهی

قرص‌ های لاغری دارای ترکیبات بسیار خطرناک و غیر استاندارد هستند که بدون آزمایش و بررسی از اثر و سلامت مواد به کار رفته در بازار عرضه می شوند. اکثر آن ها حاوی DNP هستند. استفاده از این ماده غیرقانونی است. حالا این سوال مطرح می شود، اگر DNP در مواد تشکیل دهنده قرص یا پودر لاغری وجود نداشته باشد، مصرف آن ضرری ندارد؟

بسیاری از کمپانی ‌هایی که این قرص ها و پودرها را تولید می ‌کنند، به جای اینکه از نام DNP در بخش ترکیبات محصول خود استفاده کنند، از اسامی دیگر آن استفاده می‌ کنند و به این ترتیب افراد ناآگاه را به دام می ‌اندازند. اسامی دیگر DNP که در ساخت قرص یا پودر استفاده می ‌شوند، عبارتند از:

 • دینوسان
 • Dnoc
 • سولفو بلک
 • نیتروفن
 • آلدیفن
 • کموکس

DNP یکی از اصلی ترین دلایل عوارض پودر لاغری

پودر های لاغری ممکن است باعث کاهش سریع وزن شوند، اما روش کار DNP سالم نیست و می تواند به بدن شما آسیب جدی برساند، زیرا سوخت و ساز بدن را بیش از حد سرعت می ‌بخشد. به علاوه، هیچ تضمینی وجود ندارد که به وزن و تناسب اندام شما در طولانی مدت کمک کنند و وزنی که از خوردن این پودر ها به دست می آورید، ثابت بماند. بنابراین کاهش غیر اصولی وزن بدن و عدم اثربخشی در طولانی مدت از مهمترین عوارض پودر لاغری می باشد.

به یاد داشته باشید، بهترین راه برای تناسب اندام و سلامتی، ورزش منظم و رژیم غذایی سالم است. برای ارائه راهکارهای بهتر و مفید تر می توانید از جراح چاقی یا دیگر متخصصان این حوزه مشورت و راهنمایی بگیرید.

عوارض پودر لاغری چیست؟

 

عوارض پودر لاغری چیست؟

عوارض پودر لاغری و قرص ‌های رژیمی بسیار زیاد است. استفاده از DNP برای مدت زمان طولانی می‌تواند منجر به آسیب های شدید قلبی شود. با این وجود، قرص و پودر‌های حاوی DNP در موارد نادر می‌توانند باعث مرگ شوند. دیگر عوارض پودر لاغری عبارتند از:

 • بی قراری
 • برافروخته شدن پوست
 • زردی پوست
 • سردرد
 • ضربان قلب غیرمعمول
 • تنفس خیلی سریع
 • سرگیجه
 • زیاد عرق کردن
 • احساس تشنگی شدید(کمبود آب بدن)
 • احساس مریضی(حالت تهوع)
 • تب
 • استفراغ

اگر اضافه وزن شدید مشکلات سلامتی و روحی برای شما به همراه آورده بهتر است بهترین جراح چاقی در تهران و دیگر شهرستان ها مراجعه کنید تا راهکار های کم تهاجمی دیگری به شما معرفی شود.

تقسیم بندی محصولات لاغری

حال که با عوارض پودر لاغری آشنا شدید، بهتر است درباره انواع محصولات لاغری که به شکل قرص و پودر لاغری در بازار عرضه می شوند، نیز آگاهی پیدا کنید. در ادامه به بررسی انواع مختلف محصولات لاغری و نحوه عملکرد هریک می‌پردازیم:

 1. محصولاتی که چربی را به دام می­‌اندازند(چربی گیرها)

محصولات چربی گیر به طور کلی حاوی کیتوزان هستند. این ماده از پوسته های پودر شده میگو، خرچنگ و سایر صدف های دریایی گرفته می ‌شود. این ماده به چربی غذایی که می ‌خورید متصل می ‌شود و اجازه نمی ‌دهد که هضم شوند. اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می ‌د‌هد، این ماده از جذب چربی در رژیم غذایی جلوگیری می ‌کند، اما تأثیرات آن بسیار کم است و در واقع هیچ تغییر محسوسی در بدن ایجاد نمی ‌شود. چند مطالعه کوچک نشان داده است، افرادی که رژیم کم کالری دارند، در صورت مصرف کیتوزان، ممکن است دچار کاهش وزن شوند.

کیتوزان یکی از منابع فیبر است. رژیم غذایی با فیبر بالا برای کاهش وزن مفید است، با این حال می‌توانید گزینه ‌های ارزانتری و موثرتری به جز کیتوزان نیز پیدا کنید.

 • عوارض پودر لاغری حاوی کیتوزان

از عوارض پودر لاغری حاوی کیتوزان این است که ممکن است مانع توانایی بدن شما در جذب مواد مغذی محلول در چربی شود. این مواد مغذی شامل ویتامین A، ویتامین D و مواد شیمیایی شیمیایی مبارزه کننده با بیماری هستند که در بسیاری از میوه ‌ها و سبزیجات وجود دارند.

2. چربی سوزها

چربی سوزها به طور کلی ترکیبی از محرک ‌های گیاهی، اسیدهای چرب ضروری، پیکولینات کروم، پیروات و یا اسید هیدروکسی سیتریک هستند.

محرک‌ های گیاهی شامل کافئین و افدرین و همچنین گیاهان دارویی گوارانا و ما هوانگ است. دو یا سه مورد از این محرک ها معمولاً در یک محصول کاهش وزن قرار می‌گیرند که اغلب همراه با پوست بید یا آسپیرین هستند. آن ها قرار است ضمن تحریک چربی سوزی، سطح انرژی را افزایش دهند.

 • عوارض پودرهای لاغری گیاهی

افدرا(که از ما هوانگ ناشی می ‌شود) برای کاهش وزن موثر است. خصوصاً وقتی با آسپرین و سایر مواد ترکیب شود. اما مشکل اینجاست که فشار خون را بالا می ‌برد و می ‌تواند باعث حملات قلبی مهلک، آریتمی قلب و سکته مغزی شود. طبق بررسی محققین، افرادی که از این داروها استفاده کرده بودند، وزن کم کردند اما حتی بعد از قطع دارو نیز دچار فشار خون بالا بودند.

3. آگونیست‌­های گیرنده پپتید –۱

آگونیست ‌های گیرنده پپتید-1(GLP-1) مانند گلوکاگون مانند لیراگلوتید(Saxenda) یا سماگلوتید(Wegovy) اغلب می ‌توانند باعث عوارض جانبی معده مانند اسهال، ناراحتی معده(حالت تهوع یا استفراغ)، سوزش معده، نفخ یا یبوست شوند.

4. محصولات موثر بر انتقال دهنده ‌های عصبی

قرص‌ های لاغری که انتقال دهنده ‌های عصبی مغز را تحت تأثیر قرار می ‌دهند، مانند بوپروپیون و نالترکسون(Contrave) می ‌توانند با سردرد، خشکی دهان و سرگیجه و هم‌چنین عوارض معده مانند تهوع، استفراغ و یبوست در ارتباط باشند.

آیا قرص‌ ها یا پودرهای لاغری تایید شده هستند؟

شرکت ‌هایی که این پودرهای لاغری و انواع قرص های لاغری را تهیه می ‌کنند، مسئول ایمنی محصولات خود هستند. آن ها باید اطمینان حاصل کنند که محصولاتشان عاری از هر ماده مضری است. اما بسیاری از این محصولات تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) را ندارند. بنابراین برای بدن ایمن نیستند و استفاده از آن ها توسط متخصصان توصیه نمی‌ شود.

جمع  بندی

پودرهای لاغری و قرص های لاغری هر دو می‌توانند سلامت شما را به خطر بیاندازند. چه چربی گیرها و چه چربی سوزها گران هستند. در حالی که شواهد اندکی وجود دارد که نشان دهد این محصولات تأثیر دارند.حتی متخصصانی که این محصولات را توصیه می ‌کنند، برای اثر بخشی بهتر توصیه می کنند که پودر لاغری و انواع قرص ها را باید با رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم ترکیب کرد.

اگر با استفاده از رژیم غذایی و ورزش منظم نمی ‌توانید به اهداف کاهش وزن خود برسید، شاید وقت آن است که در مورد روش درمانی خود تجدید نظر کنید. یکی از راه حل ‌هایی که به افراد توصیه میشود، جراحی‌ های لاغری مانند اسلیو معده و بای پس معده است که با عوارض بسیار کمتری نسبت به قرص‌ ها و پودرهای لاغری، افراد را به تناسب اندام می ‌رسانند.

دکتر حامد قدسی که سالانه صدها نفر از مبتلایان به چاقی را به رویای خود یعنی لاغری می ‌رساند، ایشان بر تکنیک‌ های مختلف جراحی چاقی مسلط هستند و این جراحی‌ ها را در کلینیک خود همراه با به روزترین ابزارهای جراحی انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت، می‌ توانید از قسمت تماس با ما اقدام کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد عوارض قرص‌ لاغری و پودرهای لاغری، اینجا کلیک کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *