تکنیک های لاغری

خانه | لاغری | تکنیک های لاغری
تکنیک‌های موثر لاغری

تکنیک های لاغری ، اضافه وزن یا چاقی می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود. با اینکه این روزها رژیم ‌های مختلفی در اینترنت دیده می‌ شوند، اما شیوه زندگی متعادل، رژیم غذایی مغذی و سالم همراه با تکنیک های لاغری کلید زندگی سالم و کاهش وزن است. استفاده از این تکنیک ها باعث می شوند تا نیازی به جراحی لاغری نداشته باشید. طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود ۳۹.۸ درصد جمعیت دچار اضافه وزن و چاقی می‌ باشد. اضافه وزن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ های جدی از جمله بیماری ‌های قلبی، فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

در این مقاله، ما برخی از تکنیک های لاغری را بررسی می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن ها BMI بدن خود را به حد ایده آل رسانده و از ابتلا به چاقی شدید و انجام عمل های لاغری مانند اسلیو معده یا بای پس معده در امان باشید.

7 تکنیک لاغری “معرفی بهترین تکنیک های لاغری”

رژیم ‌های مقطعی راه حل پایداری برای کاهش وزن نیستند. برای کاهش وزن سالم و حفظ این کاهش وزن در طول زمان، ایجاد تغییرات تدریجی، دائمی و مفید در شیوه زندگی و تعهد دائمی به تکنیک ‌های لاغری ضروری است. این تکنیک های لاغری به شرح زیر هستند:

1. آب بنوشید، به خصوص قبل از غذا

اغلب می‌شنویم که نوشیدن آب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند و این موضوع کاملاً درست است. نوشیدن آب می‌تواند متابولیسم را بین ۲۴ تا ۳۰ درصد در مدت ۱.۵-۱ ساعت افزایش دهد و به شما کمک می‌کند کالری بیشتری بسوزانید.

یک مطالعه نشان داد که نوشیدن نیم لیتر آب حدود نیم ساعت قبل از غذا به افراد کمک می‌کند تا کالری کمتری مصرف کنند و ۴۴ درصد وزن بیشتری از دست بدهند. بنابراین یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ های لاغری این است که بدن خود را همیشه هیدراته نگه دارید و به میزان کافی آب بنوشید.

2. مصرف چای سبز برای لاغری

مصرف چای سبز برای لاغری

چای سبز فواید زیادی دارد که یکی از آنها کاهش وزن است. اگرچه چای سبز حاوی مقادیر کمی کافئین است، اما سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی به نام کاتچین است که گفته می‌شود همگام با کافئین، باعث افزایش چربی سوزی می‌شود. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز(به عنوان نوشیدنی یا مکمل عصاره چای سبز) یکی از روش های موثر لاغری است و به کاهش وزن شما کمک کند.

3. یک دفتر ثبت برنامه غذایی و پیگیری وزن داشته باشید

نظارت بر برنامه غذایی یکی از تکنیک ‌های لاغری و از عوامل مهم در موفقیت کاهش وزن است. می‌توانید از یک دفترچه خاطرات، اپلیکیشن تلفن همراه یا وب سایت اختصاصی برای ثبت هر ماده غذایی که روزانه مصرف می‌کنید، استفاده نمایید. همچنین می‌توانید با ثبت وزنتان، پیشرفت خود را به صورت هفتگی اندازه گیری کنید.

کسانی که از این روش موثر لاغری استفاده می کنند و موفقیت خود را در مراحل کوچک ردیابی کرده و تغییرات فیزیکی را در بدن خود مشاهده کنند، به احتمال زیاد به رژیم غذایی خود پایبند خواهند ماند. همچنین می‌توانید شاخص توده بدنی(BMI) خود را با استفاده از حسابگرهای انلاین BMI پیگیری کرده تا به وزن ایده‌آل برسید.

4. به طور منظم به فعالیت بدنی و ورزشی بپردازید

فعالیت بدنی و ورزشی
فعالیت بدنی و ورزشی

ورزش منظم (برای مثال ورزش‌های آب کردن شکم) برای سلامت جسمی و روانی بسیار حیاتی است و یکی دیگر از مهم‌ترین تکنیک ‌های لاغری به شمار می آید. افزایش دفعات فعالیت بدنی به صورت منظم و هدفمند اغلب برای کاهش موفقیت‌آمیز وزن بسیار مهم است.

یک ساعت فعالیت با شدت متوسط ​​در روز، مانند پیاده روی سریع، توسط متخصصان توصیه می‌شود. اگر نمی‌توانید روزانه یک ساعت فعالیت بدنی داشته باشید، باید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش کنید.

افرادی که معمولاً فعالیت بدنی ندارند باید میزان ورزش خود را به آرامی افزایش داده و به تدریج شدت آن را بیشتر کنند. این روش پایدارترین راه برای اطمینان از این است که ورزش منظم بخشی از شیوه زندگی آنها می‌شود. اگر تصور انجام تمرینات ورزشی برای شما ترسناک است، می‌توانید از فعالیت‌های ساده ای مانند فعالیت‌های زیر شروع کنید و به تدریج شدت و میزان فعالیت خود را بیشتر کنید:

  • بالا رفتن از پله‌ها
  • پیاده روی با حیوانات خانگی خود
  • باغبانی
  • رقصیدن
  • بازی کردن در فضای باز
  • پارک کردن ماشین دورتر از مقصد و پیاده روی

به طور معمول افرادی که احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در آنها پایین است، قبل از شروع تمرینات ورزشی به ارزیابی پزشکی نیاز ندارند. با این حال، ممکن است ارزیابی پزشکی قبلی برای برخی از افراد، از جمله افراد مبتلا به دیابت توصیه شود. هر کسی که در مورد سطوح ایمن ورزش مطمئن نیست باید با یک متخصص صحبت کند.

5. نوشیدن قهوه به ویژه قهوه سیاه توصیه می شود

قهوه با کیفیت مملو از آنتی اکسیدان است و  فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد. مطالعات نشان می‌دهند که کافئین موجود در قهوه می‌تواند متابولیسم را بین ۳ تا ۱۱ درصد افزایش داده و چربی سوزی را تا ۱۰ تا ۲۹ درصد افزایش دهد. بنابراین مصرف قهوه میتواند یکی از تکنیک‌ های لاغری باشد.

فقط حواستان باشد که شکر یا سایر مواد پرکالری را به قهوه خود اضافه نکنید. چون با این کار نه تنها فایده ای از نوشیدن قهوه نمی‌برید، بلکه ممکن است این شیوه لاغری به یکی از روش‌های اضافه وزن تبدیل شود.

6. مصرف کربوهیدرات ‌های تصفیه شده را کاهش دهید

یکی از راه‌های کاهش سریع وزن، کاهش قند و نشاسته یا کربوهیدرات‌ها است. این کار می‌تواند با کمک رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کاهش کربوهیدرات‌های تصفیه شده و جایگزینی آنها با غلات کامل باشد. این باعث می شود تا سطح گرسنگی شما کاهش پیدا کرده و به طور کلی کالری کمتری مصرف می کنید، کاهش مصرف کربوهیدرات‎‌های تصفیه شده، یکی دیگر از تکنیک‌ های لاغری است که توسط متخصص و جراح چاقی توصیه می شود.

برنامه غذایی کم کربوهیدرات، باعث می شود تا بدن بتواند با سوختن چربی ذخیره شده به عنوان کربوهیدرات به تامین انرژی مورد نیاز خود کمک کند. اگر کربوهیدرات‌های پیچیده‌ تر مانند غلات کاملی که کالری کمتری دارند را انتخاب کنید، فیبر بیشتری دریافت خواهید کرد و در نتیجه دیرتر گرسنه خواهید شد.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کاهش وزن در افراد مسن مفید است. تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که رژیم کم کربوهیدرات می‌تواند اشتها را کاهش دهد، این به خودی خود می‌تواند منجر به مصرف کالری کمتر و کاهش وزن شود

7. میزان مصرف شکر را کاهش دهید

کاهش مصرف شکر برای لاغری

شکر یکی از بدترین مواد غذایی است که در لیست غذایی مدرن به وفور از آن استفاده می شود. بیشتر مردم بیش از حد نیاز روزانه از شکر استفاده می‌کنند. بنابراین اگر می خواهید لاغر شوید، باید مصرف شکر را کاهش دهید. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف قند و شکر با افزایش خطر چاقی و همچنین شرایطی از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی ارتباط دارد.

یکی دیگر از روش هایی که باعث کم کردن وزن می شود این است که حتماً میزان شکر و قند مصرفی خود را کاهش دهید. حواستان به برچسب ‌های پشت مواد غذایی باشد، چون حتی غذاهای به اصطلاح سالم نیز می‌توانند حاوی کربوهیدرات زیادی باشند. فراموش نکنید کاهش مصرف کربوهیدرات به لاغری کمک می‌کنند.

اگر با وجود این تکنیک ها باز هم نمی توانید وزن خود را کم کنید، بهتر است به بهترین جراح چاقی در تهران یا شهر خود مراجعه کرده و مشاوره های لازم را دریافت کنید.

جمع بندی

حفظ کاهش وزن شامل تعهد به یک شیوه زندگی سالم است که در آن تعطیلاتی وجود نخواهد داشت. اگرچه مردم می‌توانند بدون احساس گناه از خوردن یک وعده غذایی ناسالم در جشن تولد یا جشن عروسی لذت ببرند، اما باید سعی کنند از مسیر تغذیه سالم و فعالیت بدنی مکرر دور نشوند. همیشه به یاد داشته باشید که بازگشت وزن کاهش یافته آسان‌تر از کاهش وزن است. عمل کردن به تکنیک ‌های لاغری ذکر شده، باعث می‌شود تا سبک زندگی سالمی داشته باشید.

دستیابی و حفظ کاهش وزن زمانی امکان پذیر است که افراد تغییر شیوه زندگی را در دراز مدت اتخاذ کنند.

صرف نظر از روش ‌های خاصی که به کاهش وزن فرد کمک می‌کند، افرادی که از نحوه غذا خوردن خود آگاه هستند و فعالیت بدنی روزانه یا ورزش منظم انجام می‌دهند، در کاهش وزن و همچنین در جلوگیری از اضافه وزن موفق خواهند بود.

دکتر حامد قدسی متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه وعضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO هستند. برای گرفتن نوبت و دریافت سایر تکنیک‌های موثر لاغری، می‌توانید به دایرکت اینستاگرام و یا واتس آپ مراجعه کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

چاقی و افسردگی
لاغری

چاقی و افسردگی

چاقی و افسردگی دو مشکل عمده بهداشت عمومی در میان اقشار مختلف جامعه هستند. به دلیل تغییر در سبک زندگی، چاقی در سال‌های اخیر شیوع

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *