۷ تکنیک موثر برای لاغری

خانه | لاغری | ۷ تکنیک موثر برای لاغری
تکنیک‌های موثر لاغری

اضافه وزن یا چاقی می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود. با اینکه این روزها  رژیم‌های مختلفی در اینترنت دیده می‌شوند، اما شیوه زندگی متعادل و رژیم غذایی مغذی و سالم همراه با تکنیک‌های موثر لاغری کلید زندگی سالم و کاهش وزن است.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود ۳۹٫۸ درصد جمعیت دچار اضافه وزن و چاقی می‌باشد. اضافه وزن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های جدی از جمله بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

رژیم‌های مقطعی راه حل پایداری برای کاهش وزن نیستند. برای کاهش وزن سالم و حفظ این کاهش وزن در طول زمان، ایجاد تغییرات تدریجی، دائمی و مفید در شیوه زندگی و تعهد دائمی به تکنیک‌های موثر لاغری ضروری است.

در این مقاله، ما برخی از تکنیک‌های موثر لاغری را بررسی می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن ها BMI بدن خود را به حدی ایده آل رسانده و از دچار شدن به چاقی شدید و نیاز به عمل‌های جراحی چاقی جلوگیری کنید.

۱٫ آب بنوشید، مخصوصاً قبل از غذا

اغلب می‌شنویم که نوشیدن آب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند و این موضوع کاملاً درست است.

نوشیدن آب می‌تواند متابولیسم را بین ۲۴ تا ۳۰ درصد در مدت ۱٫۵-۱ ساعت افزایش دهد و به شما کمک می‌کند کالری بیشتری بسوزانید.

یک مطالعه نشان داد که نوشیدن نیم لیتر آب حدود نیم ساعت قبل از غذا به افراد کمک می‌کند تا کالری کمتری مصرف کنند و ۴۴ درصد وزن بیشتری از دست بدهند. بنابراین یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های موثر لاغری این است که بدن خود را همیشه هیدراته نگه دارید و به میزان کافی آب بنوشید.

نوشیدن آب کافی به لاغر شدن کمک می کند
تاثیر نوشیدن آب بر کاهش وزن

۲٫ چای سبز، یکی از تکنیک‌های موثر لاغری

چای سبز فواید زیادی دارد که یکی از آنها کاهش وزن است. اگرچه چای سبز حاوی مقادیر کمی کافئین است، اما سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی به نام کاتچین است که گفته می‌شود همگام با کافئین، باعث افزایش چربی سوزی می‌شود. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز(به عنوان نوشیدنی یا مکمل عصاره چای سبز) می‌تواند یکی از تکنیک‌های موثر لاغری باشد و به کاهش وزن شما کمک کند.

۳٫ یک دفتر ثبت غذا و وزن داشته باشید

نظارت بر خود یکی از تکنیک‌های موثر لاغری و یکی از عوامل مهم در موفقیت در کاهش وزن است. می‌توانید از یک دفترچه خاطرات، اپلیکیشن تلفن همراه یا وب سایت اختصاصی برای ثبت هر ماده غذایی که هر روز مصرف می‌کنید، استفاده کنید. همچنین می‌توانید با ثبت وزنتان، پیشرفت خود را به صورت هفتگی اندازه گیری کنید.

کسانی که از این تکنیک‌ موثر لاغری استفاده می کنند و موفقیت خود را در مراحل کوچک ردیابی کرده و تغییرات فیزیکی را در بدنشان مشاهده کنند، به احتمال زیاد به رژیم غذایی خود پایبند می‌مانند. همچنین می‌توانید شاخص توده بدنی(BMI) خود را با استفاده از حسابگرهای انلاین BMI پیگیری کنید تا به وزن ایده‌آل برسید.

۴٫ به طور منظم به فعالیت بدنی و ورزش بپردازید

ورزش منظم (برای مثال ورزش‌های آب کردن شکم) برای سلامت جسمی و روانی بسیار حیاتی است و یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های موثر لاغری به شمار می آید. افزایش دفعات فعالیت بدنی به صورت منظم و هدفمند اغلب برای کاهش موفقیت‌آمیز وزن بسیار مهم است.

یک ساعت فعالیت با شدت متوسط ​​در روز، مانند پیاده روی سریع، توسط متخصصان توصیه می‌شود. اگر نمی‌توانید روزانه یک ساعت فعالیت بدنی داشته باشید، باید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش کنید.

افرادی که معمولاً فعالیت بدنی ندارند باید میزان ورزش خود را به آرامی افزایش داده و به تدریج شدت آن را بیشتر کنند. این روش پایدارترین راه برای اطمینان از این است که ورزش منظم بخشی از شیوه زندگی آنها می‌شود.

اگر تصور انجام این تکنیک‌ موثر لاغری برای شما ترسناک است، می‌توانید از فعالیت‌های ساده ای مانند فعالیت‌های زیر شروع کنید و به تدریج شدت و میزان فعالیت خود را بیشتر کنید:

  • بالا رفتن از پله‌ها
  • پیاده روی با سگ
  • باغبانی
  • رقصیدن
  • بازی کردن در فضای باز
  • پارک کردن ماشین دورتر از مقصد و پیاده روی

بعید است افرادی که احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در آنها پایین است قبل از شروع رژیم ورزشی به ارزیابی پزشکی نیاز داشته باشند. با این حال، ممکن است ارزیابی پزشکی قبلی برای برخی از افراد، از جمله افراد مبتلا به دیابت توصیه شود. هر کسی که در مورد سطوح ایمن ورزش مطمئن نیست باید با یک متخصص صحبت کند.

دویدن به لاغری کمک می‌کند
‏به طور منظم به فعالیت بدنی و ورزش بپردازید

۵٫ یکی از تکنیک‌های موثر لاغری، نوشیدن قهوه است.(ترجیحاً سیاه)

قهوه با کیفیت مملو از آنتی اکسیدان است و می‌تواند فواید بی‌شماری برای سلامتی داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهد که کافئین موجود در قهوه می‌تواند متابولیسم را بین ۳ تا ۱۱ درصد افزایش داده و چربی سوزی را تا ۱۰ تا ۲۹ درصد افزایش دهد. بنابراین مصرف قهوه میتواند یکی از تکنیک‌های موثر لاغری باشد.

فقط حواستان باشد که کلی شکر یا سایر مواد پرکالری به قهوه خود اضافه نکنید. چون با این کار نه تنها فایده ای نمی‌برید، بلکه ممکن است این تکنیک‌موثر لاغری را به یکی از روش‌های اضافه وزن تبدیل کنید.

۶٫ مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را کاهش دهید

یکی از راه‌های کاهش سریع وزن، کاهش قند و نشاسته یا کربوهیدرات‌ها است. این کار می‌تواند با کمک رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کاهش کربوهیدرات‌های تصفیه شده و جایگزینی آنها با غلات کامل باشد. از آنجایی که وقتی این کار را انجام می‌دهید، سطح گرسنگی شما کاهش می‌یابد و به طور کلی کالری کمتری مصرف می کنید، کاهش مصرف کربوهیدرات‎‌های تصفیه شده، یکی از تکنیک‌های موثر لاغری است.

با برنامه غذایی کم کربوهیدرات، از سوختن چربی ذخیره شده به عنوان کربوهیدرات برای تامین انرژی استفاده می کنید.

اگر کربوهیدرات‌های پیچیده‌تر مانند غلات کاملی که کالری کمتری دارند را انتخاب کنید، فیبر بیشتری دریافت خواهید کرد. در نتیجه دیرتر گرسنه خواهید شد.

یک مطالعه ۲۰۲۰ تأیید کرد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کاهش وزن در افراد مسن مفید است.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که رژیم کم کربوهیدرات می‌تواند اشتها را کاهش دهد، که به خودی خود می‌تواند منجر به مصرف کالری کمتر و کاهش وزن شود.

۷٫ یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌های موثر لاغری، کاهش میزان مصرف شکر است

شکر یکی از بدترین مواد در رژیم غذایی مدرن است. مخصوصاً اینکه بیشتر مردم بیش از حد نیاز روزانه از شکر استفاده می‌کنند. بنابراین اگر میخواهید لاغر شوید، باید مصرف شکر را کاهش دهید.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف قند و شکر با افزایش خطر چاقی و همچنین شرایطی از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی ارتباط دارد.

یکی از تکنیک‌های موثر لاغری این است که حتماً میزان شکر و قند مصرفی خود را کاهش دهید. حواستان به برچسب‌های پشت مواد غذایی باشد، چون حتی غذاهای به اصطلاح سالم نیز می‌توانند حاوی کربوهیدرات زیادی باشند و کاهش مصرف کربوهیدرات به لاغری کمک می‌کند.

با کاهش مصرف قند می‌توان لاغر شد
میزان مصرف شکر را کاهش دهید

جمع بندی

حفظ کاهش وزن شامل تعهد به یک شیوه زندگی سالم است که در آن تعطیلاتی وجود ندارد. اگرچه مردم می‌توانند بدون احساس گناه از خوردن یک وعده غذایی ناسالم در جشن تولد یا جشن عروسی لذت ببرند، اما باید سعی کنند از مسیر تغذیه سالم و فعالیت بدنی مکرر دور نشوند. همیشه به یاد داشته باشید که بازگشت وزن کاهش یافته آسان‌تر از کاهش وزن است. عمل کردن به تکنیک‌های موثر لاغری که برایتان نوشته‌ایم، باعث می‌شود تا سبک زندگی سالمی داشته باشید.

دستیابی و حفظ کاهش وزن زمانی امکان پذیر است که افراد تغییر شیوه زندگی را در دراز مدت اتخاذ کنند.

صرف نظر از روش‌های خاصی که به کاهش وزن فرد کمک می‌کند، افرادی که از نحوه غذا خوردن خود آگاه هستند و فعالیت بدنی روزانه یا ورزش منظم انجام می‌دهند، هم در کاهش وزن و هم در جلوگیری از اضافه وزن موفق خواهند بود.

دکتر حامد قدسی متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه وعضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO هستند. برای گرفتن نوبت و دریافت سایر تکنیک‌های موثر لاغری، می‌توانید به دایرکت اینستاگرام و یا واتس آپ مراجعه کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد تکنیک‌‌های موثر لاغری اینجا کلیک کنید و اگر تکنیک‌های بیشتری نیاز دارید می‌توانید این مقاله انگلیسی در مورد کاهش وزن را مطالعه کنید.

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.