آیا عمل اسلیو معده خطرناک است؟

خانه | اسلیو | آیا عمل اسلیو معده خطرناک است؟
خطرات جراحی اسلیو معده

خطرات اسلیو معده ازجمله نگرانی‌های افرادی است که قصد دارند به این طریق سبک زندگی خود را تغییر داده و به‌تناسب اندام برسند. این جراحی هم‌اکنون تبدیل به جراحی پر تقاضا شده و به عبارتی امتحان خود را پس داده است. به‌این‌ترتیب مطالعه نتایج و عوارض آن نیز به‌سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

خطرات اسلیو معده چیست
عمل اسلیو معده

تجربه افراد از انجام عمل اسلیو معده

جراحی همیشه آخرین انتخاب در میان شیوه‌های درمانی است؛ چراکه نیازمند بستری شدن و طی کردن دوران نقاهت خواهد بود. همچنین افراد درک مبهم‌تری نسبت به شیوه انجام جراحی داشته و سؤال‌های متعددی برای آن‌ها ایجاد می‌شود. عمده گزارش افراد در مورد جراحی اسلیو، مربوط به میزان کاهش وزن در یک دوره زمانی محدود است.

خطر مرگ در اسلیو معده عموماً شایع نیست و درصورتی‌که دوره درمان خود را زیر نظر پزشک باتجربه و متخصص دنبال کنید، ریسک این موضوع به کمتر از یک درصد خواهد رسید. اصولاً جراحی لاغری یک جراحی پر ریسک نیست و تأثیر بسیاری کمی بر بافت‌های جانبی معده خواهد داشت.

عوارض احتمالی انجام عمل اسلیو

عوارض اسلیو معده
عوارض عمل اسلیو

 

عوارض احتمالی اسلیو معده

عمده عوارض اسلیو معده به مراقبت غیراصولی یا در پیش گرفتن رفتار‌های ناسالم مربوط می‌گردد. به‌طور مثال اتساع یا کش آمدن بافت معده در مواردی ممکن است اتفاق بیفتد که افراد توصیه‌های غذایی و رژیم سالمی را دنبال نکنند. برخی افراد پتانسیل بیشتری برای کش آوردن بافت معده دارند. انتظار می‌رود که کنترل رژیم غذایی را مدتی پیش از جراحی آغاز کرده و خود را برای شرایط جدید آماده کنید.

ریسک باز شدن برش معده پس از جراحی، تنها در مواردی که پزشک از مهارت پایین برخوردار است، رخ می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا از انجام عمل‌های ارزان‌قیمت نزد پزشکان کم‌تجربه و بی‌مسئولیت خودداری کنید. این موضوع به‌راحتی می‌تواند شما را از خطر خونریزی یا نشت خط منگنه حفظ کند. حتی در صورت بروز این عوارض، خطر مرگ در اسلیو معده بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است.

تغییرات متابولیسمی بدن پس از جراحی لاغری

متابولیسم بدن و جراحی لاغری
فواید جراحی بای پس معده

تغییرات هورمونی پس از جراحی اسلیو معده

این موضوع لزوماً جزو عوارض محسوب نمی‌شود؛ اما شما می‌توانید انتظار وقوع آن را داشته باشید. پس از جراحی، معده شما به شکل چشم‌گیری کوچک می‌شود. سیستم بدن قطعاً در مقابل این تغییر واکنش نشان داده و اقدام به نشر هورمون‌هایی می‌کند تا از بقای بدن در شرایط جدید محافظت کند.

بسیاری از پزشکان عقیده دارند که هورمون‌های منتشرشده در این دوران به‌طورجدی در کاهش وزن تأثیر خواهند داشت. همچنین چنانچه پیش از جراحی با مشکلاتی مانند بیماری قلبی با مشکل فشارخون دست‌وپنجه نرم می‌کردید، انجام جراحی اسلیو می‌تواند هورمون‌های یاری‌رسان به درمان این مشکلات را بیش‌ازپیش تحریک کنند.

کاهش عوارض جراحی اسلیو با رژیم مناسب

اسلیو معده و رژیم مناسب
اسلیو معده و رژیم مناسب

جبران کمبود ویتامین و مواد مغذی بدن در دوران پس از جراحی

پس از دوران جراحی، بدن شما یک دوره بازسازی را برای رسیدن به تعادل شروع می‌کند. بافت‌های اضافه و فرسوده از بین رفته و جای خود را به بدنی نو و بانشاط خواهند داد. در این مسیر شما نیاز به ویتامین‌هایی دارید که در بدن فعالیت کرده و انرژی لازم را تأمین کنند. توجه به رژیم سالم از خطرات اسلیو معده جلوگیری خواهد کرد.

در دوران پس از جراحی، ویتامین‌ها مانند ترمیم‌کنندگانی طبیعی عمل کرده و می‌توانید کمبود این مواد را به کمک دارو‌های تجویزشده توسط پزشک تأمین کنید. بسیاری از این مواد، حتی در دوران چاقی مفرط نیز در رژیم غذایی یا بدن شما کم بوده‌اند. یکی از علل پیشرفت روند چاقی، کمبود ویتامین دی است؛ اما این مشکل توسط پزشک معالج کنترل خواهد شد. این موضوع برای افراد دچار کم‌خونی هستند، از حساسیت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

آیا ریزش مو در دوران پس از جراحی اجتناب‌ناپذیر است؟

این موضوع تنها یکی از عوارض موقت پس از جراحی اسلیو است که برخی از افراد ممکن است به آن دچار شوند؛ اما این موضوع نمی‌تواند ادامه پیدا کند و پس از گذراندن دوران ترمیم اولیه، خودبه‌خود برطرف خواهند شد. ریزش مو هیچ‌گاه به‌عنوان خطرات اسلیو معده تلقی نمی‌شود.

عوارض پوستی کاهش وزن و کنترل این مشکل

شل شدن پوست پس از کاهش وزن می‌تواند برای افراد بسیار ناخوش آیند جلوه کند؛ اما لزوماً از خطرات عمل اسلیو معده محسوب نمی‌شود. این موضوع به شکل کیسه یا عضله اضافه بخصوص در اطراف شکم خودنمایی می‌کند؛ اما شما می‌توانید با رعایت چند مورد تا حد زیادی افتادگی پوست را کنترل کنید. شنا و انجام ماساژ می‌تواند به ترمیم و بهبود بافت پوست کمک کند. همچنین از جراحی ابدومینوپلاستی جهت برداشتن قسمت‌های اضافه پوست استفاده خواهد شد.

تأثیر میزان ورزش و تحرک پس از جراحی اسلیو

ازجمله خطرات اسلیو معده پاره شدن بخیه‌ها در اثر پرخوری بیمارگونه است. به همین دلیل لازم است تا رژیم و فعالیت بدنی خود را بسیار زود‌تر از روز انجام عمل آغاز کنید. فعالیت‌های سبک می‌تواند به تسریع کاهش وزن و کنترل عوارض جراحی اسلیو کمک کنند.

پزشکان لزوماً شما را به انجام ورزش‌های دشوار و سنگین توصیه نمی‌کنند؛ اما استمرار در انجام ورزش، بسیار برای شما مقید خواهد بود. به یاد داشته باشید که تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی، نمی‌توانید در وان یا محیط‌های بسیار مرطوب استراحت کنید؛ اما پس‌ازاین دوران، بدن شما برای انجام فعالیت‌های مستمر و روزانه آماده خواهد بود.

پس از جراحی اسلیو معده باید منتظر چه تغییراتی باشیم؟

عوارض جزئی و موقت جراحی می‌تواند گاهی خود را در قالب حالت تهوع، یبوست و رفلاکس معده نشان دهد. یبوست خود به‌تنهایی نشانه‌ای از کاهش وزن نیز خواهد بود. درصورتی‌که این عوارض خود را به‌صورت درد نشان دهند، پزشک برای شما داروی مسکن تجویز خواهد کرد. کارکرد کم روده‌ها در دوران نقاهت و اوایل برداشته شدن نیمی از معده، طبیعی است و از خطرات اسلیو معده محسوب نمی‌شود. شما لازم است صبور باشید تا بدن بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به‌طور اجمالی با خطرات اسلیو معده و راه‌های کنترل این عوارض آشنا شدیم. این جراحی با تقاضای بسیار بالا صورت گرفته و شما می‌توانید به‌راحتی افراد رضایتمند را مشاهده کنید که نتیجه مطلوبی از این دوره درمانی گرفته‌اند. با مطرح کردن پرسش‌های خود در زمینه جراحی اسلیو و دریافت مشاوره تخصصی خواهید توانست تصمیمی شفاف جهت انتخاب شیوه کاهش وزن خود بگیرید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.