مرگ با عمل اسلیو معده

خانه | اسلیو | مرگ با عمل اسلیو معده
مرگ با عمل اسلیو معده

مرگ با عمل اسلیو معد: اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که برای کاهش وزن قصد جراحی چاقی دارید، مطمئناً نسبت به شیوه انجام جراحی ابهامات و سؤالات متعددی دارید. بسیاری از افراد که برای این نوع جراحی اقدام می‌کند هدفشان کاهش وزن در یک دوره زمانی محدود است. با این وجود خطرات اسلیو معده و تغییرات معده و بدن ازجمله نگرانی‌های افرادی است که قصد دارند به این طریق سبک زندگی خود را تغییر داده و به‌تناسب اندام برسند. امروزه اسلیو یک روش جراحی لاغری محبوب و پر تقاضا است، زیرا نتایج موفقیت‌آمیز و رضایت کامل بیماران را به همراه داشته است. مطالعه و بررسی نتایج و عوارض آن به دلیل فراگیر شدن این تکنیک لاغری به‌سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

اصولاً جراحی لاغری یک جراحی پر ریسک نیست و تأثیر بسیاری کمی بر بافت‌های جانبی معده خواهد داشت. خطر مرگ با عمل اسلیو معده عموماً شایع نیست و درصورتی‌که دوره درمان خود را زیر نظر پزشک باتجربه و متخصص دنبال کنید، خطر مرگ در عمل اسلیو معده به کمتر از یک درصد خواهد رسید.

فراموش نکنید، جراحی همیشه آخرین انتخاب برای درمان چاقی و اضافه وزن نیست. این روش زمانی مؤثر و کارآمد خواهد بود که تلاش شما برای کاهش وزن از طریق رژیم و تمرینات ورزشی با شکست مواجه شده باشد. اگر تصمیم شما ما برای انجام اسلیو معده قطعی است و نگران عوارض احتمالی و حتی مرگ با عمل اسلیو معده هستید با ادامه مقاله زیر همراه باشید. در اینجا هر آن چه که باید در مورد عوارض و تغییرات بدن بعد از این جراحی بدانید، اورده شده است.

آیا عمل جراحی اسلیو معده واقعاً خطرناک است؟

آیا عمل جراحی اسلیو معده واقعاً خطرناک است؟

عمل چاقی یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین جراحی‌ها در آمریکا و اکثر کشور‌های جهان به خصوص ایران است. عمل جراحی اسلیو معده هم، مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. با این وجود احتمال وقوع عوارض در این تکنیک لاغری بسیار کم است. همانطور که گفته شد، مرگ با عمل اسلیو معده در موارد خیلی نادر ممکن است اتفاق بیفتد. عوارض جزئی و موقت جراحی می‌توانند گاهی خود را به شکل حالت تهوع، یبوست و رفلاکس معده نشان دهند. در برخی موارد بیمار ممکن است احساس درد یا ناراحتی داشته باشد. درصورت بروز درد و ناراحتی، پزشک برای شما داروی مسکن تجویز خواهد کرد. کارکرد کم روده‌ها در دوران نقاهت و اوایل برداشته شدن نیمی از معده، طبیعی است و از خطرات اسلیو معده محسوب نمی‌شود. فقط کافیست، صبور باشید تا بدن بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.

فراموش نکنید، اگر عوارض شایع و خطرناک بودند و احتمال خطر مرگ در عمل اسلیو وجود داشت، این روش کاهش وزن تا این حد محبوب نبود.

 

آیا بعد اسلیو، احتمال آسیب به بافت معده و اتساع آن وجود دارد؟

آیا بعد اسلیو، احتمال آسیب به بافت معده و اتساع آن وجود دارد؟

عمده عوارض اسلیو معده به مراقبت غیراصولی یا در پیش گرفتن رفتار‌های ناسالم بعد جراحی مربوط می‌شود. به‌طور مثال اتساع یا کش آمدن بافت معده در مواردی ممکن است اتفاق بیفتد که افراد توصیه‌های غذایی و رژیم سالمی را دنبال نکنند. برخی افراد که به دلیل پرخوری پتانسیل بیشتری برای ایجاد تغییرات و کش آمدن بافت معده دارند، باید کنترل رژیم غذایی را مدتی پیش از جراحی آغاز کرده و خود را برای شرایط جدید آماده کنید.

برخی عوارضی که پس از عمل جراحی اسلیو معده در محل جراحی پیش می‌آید. همچنین در تعداد کمی از افراد، ممکن است معده بعد اسلیو بسیار باریک شود و در دراز مدت فرد با مشکلات مربوط به آن مواجه شود. باریک شدن بیش از اندازه و باز شدن برش معده پس از جراحی، تنها در مواردی که پزشک از مهارت پایین برخوردار است، رخ می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا از انجام عمل‌های ارزان‌قیمت نزد پزشکان کم‌تجربه و بی‌مسئولیت خودداری کنید. انتخاب بهترین جراح چاقی در تهران یکی از نکات بسیار مهمی است که می‌تواند ریسک عمل و حتی مرگ با عمل اسلیو معده را به شدت کاهش دهد. انتخاب یک جراح خوب کمک می‌کند تا عوارضی مانند خونریزی معده یا نشت خط منگنه برای بیمار اتفاق نیفتد. نگران نباشید، حتی در صورت بروز این عوارض، مرگ با عمل اسلیو معده بسیار نادر است. بسیار از این شرایط قابل کنترل هستند.

تغییرات هورمونی پس از جراحی اسلیو معده

این موضوع لزوماً جزء عوارض محسوب نمی‌شود؛ اما شما می‌توانید انتظار وقوع آن را داشته باشید. پس از جراحی، معده به شکل چشم‌گیری کوچک می‌شود. سیستم بدن قطعاً در مقابل این تغییر واکنش نشان داده و اقدام به نشر هورمون‌هایی می‌کند تا از بقای بدن در شرایط جدید محافظت کند.

بسیاری از پزشکان عقیده دارند که هورمون‌های منتشرشده در این دوران به‌طورجدی در کاهش وزن تأثیر خواهند داشت. همچنین چنانچه پیش از جراحی با مشکلاتی مانند بیماری قلبی با مشکل فشارخون دست‌وپنجه نرم می‌کردید، انجام جراحی اسلیو می‌تواند هورمون‌های یاری‌رسان به درمان این مشکلات را بیش از گذشته تحریک کنند.

جبران کمبود ویتامین و مواد مغذی بدن در دوران پس از جراحی

جبران کمبود ویتامین و مواد مغذی بدن در دوران پس از جراحی

پس از جراحی، بدن یک دوره بازسازی را برای رسیدن به تعادل شروع می‌کند. بافت‌های اضافه و فرسوده از بین رفته و جای خود را به بافت‌های تازه و جوان خواهند داد. در مسیر تحقق اهداف سلامتی و ترمیم بدن نیاز به مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌هایی دارید که در بدن فعالیت کرده و انرژی لازم را تأمین کنند. توجه به رژیم سالم همراه با مصرف مکمل‌های تجویز شده از خطرات اسلیو معده جلوگیری خواهند کرد.

در دوران پس از جراحی، ویتامین‌ها مانند ترمیم‌کننده‌های طبیعی بدن عمل می‌کنند. دارو‌های تجویزشده توسط پزشک می‌توانند کمبود این مواد را در بدن جبران کنند. بسیاری از آن‌ها، حتی در دوران چاقی مفرط نیز در رژیم غذایی یا بدن شما کم بوده‌اند. یکی از علل پیشرفت روند چاقی، کمبود ویتامین دی است؛ اما این مشکل توسط پزشک معالج کنترل خواهد شد. این موضوع برای افرادی که دچار کم‌خونی هستند، از حساسیت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

برای مشاهده مزایا عمل اسلیو معده کلیک کنید

آیا ریزش مو در دوران پس از جراحی اجتنابناپذیر است؟

این موضوع تنها یکی از عوارض موقت جراحی‌های چاقی مانند اسلیو معده یا بای پس معده است که برخی از افراد ممکن است به آن دچار شوند؛ اما نگران نباشید ریزش مو بعد از مدتی متوقف خواهد شد. در واقع پس از گذراندن دوران ترمیم اولیه، ریزش مو خود به خود برطرف خواهد شد. ریزش مو از عوارض و خطرات اسلیو معده محسوب نمی‌شود.

چگونگی انجام تمرینات ورزشی پس از جراحی اسلیو

ازجمله خطرات اسلیو معده پاره شدن بخیه‌ها در اثر پرخوری بیمارگونه است. به همین دلیل لازم است تا رژیم و فعالیت بدنی خود را چندین هفته قبل عمل آغاز کنید. فعالیت‌های سبک ورزشی می‌توانند به تسریع کاهش وزن و کنترل عوارض جراحی اسلیو کمک کنند.

معمولاً پزشکان انجام ورزش‌های دشوار و سنگین را توصیه نمی‌کنند؛ اما استمرار در انجام ورزش، بسیار برای شما مفید خواهد بود. به یاد داشته باشید که تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی، نمی‌توانید در وان یا محیط‌های بسیار مرطوب باشید، همچنین رفتن به سونا یا جکوزی توصیه نمی‌شود. اما پس‌از این دوران و بهبودی با تشخیص پزشک یا جراح چاقی، بدن شما برای انجام فعالیت‌های مستمر و روزانه آماده خواهد شد.

بررسی عوارض احتمالی اسلیو معده

خطر چاقی و عوارض آن بسیار بیشتر از عمل چاقی است. این نکته مهمی است که قبل از بررسی عوارض اسلیو معده باید به آن توجه کنید. در هر صورت اگر می‌خواهید در مورد عوارض نادر اسلیو معده بدانید. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

نشتی از معده

وقتی بخشی از معده طی عمل جراحی اسلیو معده برداشته می‌شود، کناره‌های بافت باقی مانده به هم بخیه می‌شوند. اگر ترمیم بافت در این مناطق به طور کامل صورت نگیرد، محتویات معده ممکن است از آنجا به بیرون نشت پیدا کند. نشت این مواد که عمدتاً حالت اسیدی دارند، می‌تواند باعث مشکلاتی جدی برای فرد شود.

آمبولی

اگر خون در یکی از رگ‌های بدن لخته شود و به سمت اعضای حیاتی بدن حرکت کند، به آن آمبولی می‌گویند. اگرچه این عارضه بسیار نادر است اما می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. آمبولی می‌تواند احتمال خطر مرگ در عمل اسلیو معده را افزایش دهد. سن بالا، چاقی بسیار زیاد و داشتن بیماری‌های دیگر که زمینه تولید لخته خون را فراهم می‌کنند، احتمال وقوع آمبولی را افزایش می‌دهند. اگر توصیه‌های پزشک بعد از جراحی مانند راه رفتن و مصرف زیاد مایعات جدی گرفته شوند، خطر آمبولی و مرگ با عمل اسلیو معده به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. باید خاطر نشان کرد احتمال بروز این عارضه بسیار کم (زیر یک درصد) است، بنابراین جای نگرانی نیست.

عفونت ریه

کاهش تهویه ریوی در دوره نقاهت عمل جراحی اسلیو معده و قرار داشتن در محیط بیمارستان، خطر بروز عفونت ریه را در افراد پس از این عمل جراحی افزایش می‌دهد. انجام توصیه‌های پزشک در دوره نقاهت عمل جراحی باعث می‌شود فرد تا حدود زیادی از ابتلا به چنین عوارضی مصون بماند. به هر حال، ابتلا به عفونت ریه با وجود این که نادر است، می‌تواند خطرناک باشد. بیمار باید هر گونه مشکلات تنفسی را در روز‌های حضور در بیمارستان به پزشک و کادر درمان گزارش نماید. اگر عفونت ریه قبل از جراحی وجود داشته و بیمار برای درمان آن اقدامی نکرده باشد، این عفونت بعد از اسلیو می‌تواند باعث حاد شدن شرایط سلامتی بیمار شود و حتی در صورت عدم درمان به موقع ممکن است، مرگ با عمل اسلیو معده رخ دهد.

رفلاکس معده

در این عمل جراحی چاقی، معده به یک لوله باریک تبدیل می‌شود. اگر حجم غذای خورده شده توسط فرد به طور متناسب تغییر نکند، احتمال برگشت محتویات معده به مری و حتی حلق وجود دارد. به این حالت رفلاکس بعد از جراحی اسلیو معده گفته می‌شود.

ضعف بدن

عمل جراحی اسلیو معده مانند بسیاری از جراحی‌های دیگر ممکن است با ضعف پس از جراحی همراه باشد. برخلاف عوارض پیشین، این عارضه شایع است اما به هیچ عنوان خطرناک نیست. تغییرات معده به دنبال جراحی اسلیو باعث کاهش مصرف مایعات و موادغذایی می‌شوند. این امر گاهی به کم آبی و کمبود برخی مواد ضروری بدن منتهی می‌شود. همین مشکلات برای توجیه ضعف بعد از عمل اسلیو کفایت می‌کنند. اگر طبق دستورات پزشک مایعات کافی و مواد غذایی خوب مصرف شوند، احتمال بروز ضعف بعد از عمل اسلیو کمتر می‌شود.

حالت تهوع

یک عارضه شایع دیگر پس از پایان عمل جراحی چاقی اسلیو معده، حالت تهوع است. بیشتر افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند، با گذشت زمان گزارش می‌کنند که تهوع آن‌ها کم شده است. با وجود این، درصد کمی از افراد ممکن است حالت تهوع را برای مدت طولانی‌تری احساس نمایند. هنوز علت دقیق این که چرا برخی از افراد برای مدت طولانی دچار حالت تهوع می‌شوند، مشخص نشده است.

شل شدن پوست

افتادگی و شل شدن پوست پس از جراحی اسلیو معده امری اجتناب ناپذیر است. در واقع، پیش از انجام این عمل، باید به این عارضه جراحی چاقی اندیشیده باشید. افتادگی و شل شدگی پوست بعد از جراحی لاغری در برخی افراد بیشتر و در دیگران کمتر است. عوامل زیر در این مورد دخیل هستند:

  • زمینه‌های ارثی و ژنتیک
  • سن بالا
  • میزان کاهش وزن

شل شدن پوست پس از کاهش وزن می‌تواند برای افراد بسیار ناخوشایند جلوه کند. شل شدن پوست به شکل کیسه یا عضله اضافه بخصوص در اطراف شکم خودنمایی می‌کند؛ اما شما می‌توانید با رعایت چند مورد تا حد زیادی افتادگی پوست را کنترل کنید. شنا و انجام ماساژ می‌تواند به ترمیم و بهبود بافت پوست کمک کند. همچنین از جراحی ابدومینوپلاستی جهت برداشتن قسمت‌های اضافه پوست استفاده خواهد شد. خوشبختانه امروزه با روش‌های متنوع درمانی مانند پیکر تراشی نیز می‌توان این عارضه را برطرف نمود. در این مورد حتماً با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

تشکیل سنگ کیسه صفرا

از دست دادن سریع وزن به دنبال جراحی چاقی در بسیاری از افراد باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می‌شود. به عبارت دیگر، تشکیل سنگ کیسه صفرا یا رسوبات صفراوی (که گاهی به آن عبارت لجن صفراوی هم اطلاق می‌شود) طی یکی دو سال بعد از جراحی چاقی امری بسیار رایج است.

نکته مهم: عوارض ذکر شده در همه افراد اتفاق نمی‌افتند. برخی افراد بر اساس شرایط سلامتی پزشکی خود ممکن است عوارضی را تجربه کنند. مرگ با عمل اسلیو معده نیز خیلی به ندرت گزارش شده است. اگر عمل اسلیو معده توسط پزشکان متبحر و ماهر انجام شود، بروز عوارض جانبی به شدت کاهش پیدا خواهند کرد. نکته مهم دیگری که در کاهش عوارض بعد از عمل تأثیر‌گذار است، رعایت دستورالعمل‌های توصیه شده توسط پزشک می‌باشد. این دستورالعمل‌ها شامل مصرف انواع ویتامین‌ها و مکمل‌ها، رژیم غذایی درست، پیاده روی و… هستند.

 

نتیجهگیری

در این مطلب به‌طور اجمالی با خطرات اسلیو معده و راه‌های کنترل عوارض آشنا شدیم. از آنجایی که این یک روش جراحی محبوب و پرطرفدار است شما به راحتی می‌توانید در مورد نتایج و رضایتمندی افراد پس از گذراندن دوره‌های درمانی اطلاع پیدا کنید. با مطرح کردن پرسش‌های خود در زمینه جراحی اسلیو و دریافت مشاوره تخصصی خواهید توانست تصمیمی شفاف و اگاهانه برای کاهش وزن و تناشب اندام خود بگیرید.

برای دریافت مشاوره کاملاً تخصصی و بررسی همه جوانب اسلیو معده بعد از جراحی می‌توانید به یکی از برترین پزشکان و جراحان چاقی در ایران یعنی دکتر حامد قدسی مراجعه نمایید. تخصص و مهارت بالای این پزشک باعث شده تا بیماران از نتایج جراحی رضایت کامل داشته و حداقل عوارض جانبی را تجربه کنند. تا کنون هیچ عارضه جانبی حاد یا مرگ با عمل اسلیو معده گزارش نشده است. کارنامه کاری درخشان و نتایج عالی جراحی‌های مختلف باعث شده تا بیماران بدون استرس و با آسودگی کامل اقدام به اسلیو معده نمایند.

منابع:

https://www. mayoclinic. org/tests-procedures/sleeve-gastrectomy/about/pac-20385183

https://www. privategastricsleeveclinic. co. uk/risks-and-complications. php

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *