مرگ با عمل اسلیو معده

خانه | اسلیو | مرگ با عمل اسلیو معده

در این مقاله میخواهیم صفر تا صد احتمال مرگ با عمل اسلیو معده را بررسی کنیم . چاقی در 50 سال گذشته با سرعت نگران کننده ‌ای افزایش یافته است. چاقی و بیماری‌ های مرتبط با آن بسیاری از هزینه‌ های بهداشت و درمان  را به خود اختصاص داده است. جراحی کاهش وزن یک گزینه درمانی ایمن و بادوام برای چاقی در نظر گرفته میشود.مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

با این وجود برخی افراد نگران عوارض جراحی متابولیک مانند مرگ با عمل اسلیو معده هستند. دکتر حامد قدسی یکی از چهره‌ های شناخته شده در زمینه جراحی کاهش وزن در این مورد با شما صحبت خواهند کرد.

 

همانطور که می‌دانید چاقی می‌تواند در ابتلا به دیابت نوع دو، فشار خون و بیماری‌ های قلبی عروقی نقش زیادی داشته باشد.همه این مشکلات در صورت عدم رسیدگی و درمان می‌توانند خود تهدید کننده سلامتی و جان فرد باشند، بنابر این با تغییر سبک زندگی و عادات غذایی قبل از هر چیز باید از ابتلا به این بیماری‌ ها پیشگیری نمود.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با اسلیو چیست و چگونه به لاغری کمک می کند، کلیک کنید.

اما همیشه همه چیز به این سادگی نیست برخی افراد با وجود رعایت رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی باز هم نمی‌توانند بر چاقی به اضافه وزن خود غلبه کند برای این افراد استفاده از تکنیک‌های پزشکی مانند انواع جراحی متابولیک پیشنهاد می‌شود.

آیا عمل جراحی اسلیو معده واقعاً خطرناک است؟

شنیدن نام جراحی برای برخی افراد با استرس و نگرانی همراه است و همین ممکن است باعث شود تا آنها این شیوه درمانی را به تعویق بیندازند یا آن را نادیده بگیرند. روز به روز جهان در حال رشد و پیشرفت می‌باشد و علم پزشکی نیز از این قافله عقب نمانده است.

 تکنیک‌ های پزشکی به طور مداوم در حال پیشرفت هستند تا نتایج بهتری را به همراه داشته باشند. تلاش برای به کارگیری علم و فناوری‌های نوین پزشکی همگی در جهت کاهش عوارض مرتبط با جراحی چاقی هستند.

اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم همه این پیشرفت‌ های پزشکی نقش بسیار زیادی در ایمنی و کاهش خطرات مرتبط با جراحی‌های کاهش وزن داشته‌ اند. بنابراین بسیار مهم است که پزشک یا جراحی را انتخاب کنید که خود را متعهد بکارگیری از علم روز دنیا و استفاده از فناوری‌ های پیشرفته می‌داند.

در این صورت جراحی نزد این تیم حرفه‌ای با اطمینان خاطر بیشتری همراه خواهد بود. ما در این مقاله به یکی از اصلی‌ ترین نگرانی‌ های شما یعنی خطر مرگ در عمل اسلیو می پردازیم. پس اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید، خواندن مطالب زیر برای شما بسیار مفید خواهند بود.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب :  ۰۲۱۸۸۸۷۰۹۴
 •  شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۱۰۹۲۵۴۹۳۶
 • مشاوره آنلاین: ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸

عمل اسلیو معده چگونه انجام می‌شود؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد خطر مرگ با عمل اسلیو معده با شما صحبت کنیم بهتر است در مورد چگونگی انجام این جراحی کمی بیشتر بدانید، تا زمانی که دانش کافی در مورد این نوع جراحی چاقی وجود نداشته باشد احساس ترس یا ناامنی در مورد آن نیز طبیعی است.

عمل اسلیو معده چگونه انجام می‌شود؟

پس برای درک مزایا و خطرات عمل باید در مورد چگونگی فرایند انجام جراحی اطلاعات بیشتری داشته باشید. جراحی اسلیو که با اسلیو گاسترکتومی نیز شناخته می‌شود نوعی جراحی چاقی است که با تغییر در مهم‌ ترین عضو سیستم گوارشی یعنی معده، فرد مواد غذایی کمتری مصرف خواهد کرد.

برای این منظور با استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی چیزی حدود ۸۰ درصد از معده فرد برش داده شده و قسمت باقیمانده به شکل یک آستین لوله‌ ای شکل یا یک موز کوچک در می‌آید که گنجایش کمی برای ورود غذا خواهد داشت.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با تغذیه بعد از عمل اسلیو و غذاهایی که بعد از عمل اسلیو باید از آنها پرهیز کرد، کلیک کنید.

استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی باعث می‌شود تا تنها چند برش کوچک روی شکم فرد ایجاد شده و با استفاده از ابزار مخصوص لاپاراسکوپی برش و منگنه معده انجام شود.

جراحی از این طریق با ایمنی و خطرات کمتری همراه  است برخلاف روش‌های سنتی که در گذشته با ایجاد برش‌های عمقی روند جراحی به شکل تهاجمی‌تری انجام می‌شد، به همین دلیل احتمال بروز عوارض و خطرات نیز بیشتر بود. اسلیو از طریق لاپاراسکوپی میزان بروز این عوارض را تا حد زیادی کاهش داده است.

خطر مرگ با عمل اسلیو معده چقدر است؟ 

مرگ و میر به دنبال جراحی لاغری یک اتفاق نادر است. جراحی چاقی یک تکنیک  موفقیت آمیز برای درمان چاقی و مشکلات مرتبط با ان است، با این وجود بیماران جراحی کاهش وزن مانند اسلیو یا بای پس معده باید بدانند که انجام این تکنیک‌ ها به صورت موفقیت آمیز نیاز به دانش و مهارت بالای پزشک و همچنین رعایت مراقبت‌ های اصولی بعد عمل دارد.

خطر مرگ با عمل اسلیو معده چقدر است؟

با این وجود، ممکن است میزان عوارض، از جمله مرگ با عمل اسلیو معده، جای نگرانی داشته باشد. طبق مطالعات انجام شده میزان مرگ مرگ با عمل اسلیو معده در فاصله بین سال‌های 1998 تا 2004 به میزان 79% کاهش یافته و یک بررسی سیستماتیک در سال 2005 نشان داد که میزان مرگ و میر کمتر از 2% بوده است. میزان خطر مرگ در عمل اسلیو در سال 2020 به کمتر از 08% رسیده است.

خطر مرگ با عمل اسلیو معده چه زمانی اتفاق می افتد؟

مرگ با عمل اسلیو معده زمانی اتفاق می‌افتد که هر کدام از عوارض زیر بعد از انجام جراحی متابولیک نادیده گرفته شوند. نادیده گرفتن این شرایط نه تنها در جراحی اسلیو بلکه در هر جراحی می‌تواند تهدید کننده جان فرد بوده و با مرگ همراه باشد:

خطر مرگ با عمل اسلیو معده چه زمانی اتفاق می افتد؟

1.لخته شدن خون

لخته شدن خون بعد از انجام اسلیو یکی از عوارض نادری است که افراد ممکن است پس از انجام این جراحی تجربه کنند. این عارضه به ویژه برای بیمارانی ‌رخ میدهد که سابقه ابتلا به بیماری‌ های مرتبط با انعقاد خون را داشته‌اند.

در این صورت ممکن است لخته خون در ساق پا ترومبوز ورید عمقی یا ریه‌ ها آمبولی ریه اتفاق بیفتد که باعث خواهد شد لخته به سمت بالا و قلب کشیده شده و فرد دچار سکته یا مرگ شود بنابر این در صورتی که علائم زیر را دارید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید:

 • ساق پای شما دردناک و حساس شده
 • تورم، قرمزی یا گرمی در ساق پای خود احساس می کنید
 • درد قفسه سینه تیز و کوبنده است و هنگام تنفس بدتر میشود
 • تنگی نفس یا سرفه دارید
 • احساس ضعف یا سرگیجه میکنید

2.درمان لخته خون بعد اسلیو

برای پیشگیری از این عارضه ممکن است به شما توصیه شود تا روزهای اول بعد از جراحی پیاده روی‌ های منظم داشته باشید. همچنین استفاده از جوراب واریس که ساق پا را محکم نگه می‌دارد گزینه دیگری برای پیشگیری و درمان این عارضه خواهد بود.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی کامل با بررسی مهمترین عوارض  اسلیو معده، کلیک کنید.

3.نشت معده

در موارد بسیار نادر ممکن است روزهای ابتدایی بعد از انجام اسلیو غذا به داخل شکم نشت پیدا کند. در صورتی که منگنه بعد از جراحی با دقت انجام نگرفته باشد احتمال دارد شیره گوارشی از معده خارج شده و وارد بدن شود. این می‌تواند یک عارضه جدی و خطرناک بوده و با عفونت در داخل شکم و گاها یکی از عوامل مرگ با عمل اسلیو معده به شمار می آید علائم این عارضه به صورت زیر هستند:

نشت معده

 • دمای بدن بسیار بالا می‌رود
 • ضربان قلب سریع خواهد شد
 • در ناحیه اطراف شکم درد احساس می‌کنید
 • تنفس شما سریع‌تر شده
 • احساس لرز خواهید داشت

4.درمان نشتی معده

در صورتی که هر یک از علائم زیر را تجربه می‌کنید باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. در ابتدا آنتی بیوتیک به شما داده می‌شود، پس از آن برای ترمیم نشتی ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

5.سندروم دامپینگ 

این یکی دیگر از عوارض جراحی اسلیو معده است که ممکن است به صورت زودرس یا دیر از ظاهر شود. مهمترین علت سندروم دامپینگ ورود غذای نیمه هضم شده به داخل روده کوچک است. عدم رعایت دستور العمل‌های غذایی بعد از جراحی می‌تواند احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش دهد.

در ابتدا علائم ممکن است به صورت تهوع، استفراغ و بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب مشاهده شوند. در مراحل بعدی و در سندروم دامپینگ دیررس  علائم به صورت زیر خواهند بود:

 • حالت تهوع و استفراغ شدید
 • اسهال
 • برافروختگی یا سبکی سر
 • ضربان تند و سریع قلب
 • احساس نفخ بعد از صرف هر وعده غذایی لرزش
 • از دست دادن تمرکز
 • گرگرفتگی
 • عرق سرد

6.درمان سندروم دامپینگ

در ابتدا باید رژیم غذایی اصلاح شود اگر بعد از اصلاح رژیم غذایی علائم همچنان ادامه داشت، برای پیشگیری از حاد شدن شرایط باید به جراح چاقی مراجعه کرد تا علت بیماری به درستی تشخیص داده شود عدم توجه به علائم می‌تواند بسیار خطرناک بوده و جان فرد را تهدید کند.

چگونه می توان احتمال خطر مرگ با عمل اسلیو معده را کاهش داد؟

قبل از هر چیز شما باید به دنبال انتخاب بهترین جراح لاغری باشید تا مطمئن شوید پزشک با دقت و مهارت بالا جراحی را انجام می‌دهد. بعد از آن رعایت برنامه‌ های دارویی و غذایی توصیه شده توسط پزشک بسیار مهم است.

چگونه می توان احتمال خطر مرگ با عمل اسلیو معده را کاهش داد؟

شما با رعایت نکات زیر می‌توانید و یک جراحی ایمن و کم خطر داشته و خطر مرگ با اسلیو معده را به صفر برسانید: چند روز بعد از انجام اسلیو شروع به پیاده‌ روی کنید. کم کم میزان و سرعت پیاده‌روی خود را افزایش دهید. پیاده‌روی با افزایش جریان خون به پیشگیری از ذات الریه و یبوست کمک می‌کند.

از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید زیرا این می‌تواند با خونریزی در ناحیه جراحی شده و لخته شدن خون همراه باشد. برای پیشگیری از آسیب به نواحی جراحی شده بعد اسلیو سعی کنید هنگام سرفه دهان خود را باز نگه دارید یا یک بالش را روی محل برش قرار دهید. این می‌تواند از آسیب به شکم شما پیشگیری کند.

از انجام تمرینات ورزشی سنگین مانند دوچرخه سواری، دویدن و وزنه‌برداری خودداری کنید. هر کدام از این فعالیت‌ها می‌تواند نتایج جراحی را تحت تاثیر قرار دهد  و با خطرات زیادی برای شما همراه باشد.

رژیم غذایی توسعه شده را به دقت دنبال کنید. در روزهای ابتدایی بعد از عمل شما فقط باید از مایعات استفاده کنید. به مرور غذاهای نرم به لیست برنامه غذایی شما اضافه خواهند شد. با گذشت چند هفته شما می‌توانید به مرور غذاهای جامد را نیز در برنامه غذایی خود داشته باشید.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی کامل با پیکره تراشی شکم و انواع روش پیکر تراشی و مزایای آن، کلیک کنید.

علاوه بر داشتن برنامه غذایی شما باید اصول صحیح غذا خوردن بعد از اسلیو را نیز آموزش ببینید. وعده‌های خود را کوچک کرده و حداقل ۵ تا ۶ بار در روز غذا بخورید. زمان که غذای جدید را امتحان می‌کنید و احساس ناراحتی دارید، مصرف آن را متوقف کرده  یا مصرف آن را به تعویق بیاندازید.

کلام پایانی مرگ با عمل اسلیو معده

برای مقابله با چاقی و خطرات مرتبط با آن انواع جراحی‌های متابولیک مانند اسلیو انجام می‌شود. با این وجود برخی افراد نگران عوارض بعد از عمل و حتی مرگ با عمل اسلیو معده هستند.

آنچه که در واقع می‌تواند تهدید کننده سلامتی و جان شما باشد چاقی و مشکلات مرتبط با آن است. اسلیو یک راه درمانی برای غلبه بر همه این مشکلات است که به صورت کم تهاجمی انجام می‌شود.

هر روش جراحی با خطراتی همراه است اگر علائم و عوارض بعد عمل نادیده گرفته شوند می‌توانند چالش‌های اساسی برای سلامت فرد به همراه داشته و حتی تهدید کننده جان او باشند.

اگر عوارض بعد از اسلیو مانند نشتی معده، سندروم دامپینگ و لخته خون  نادیده گرفته شوند همگی می‌توانند شرایط حاد و جدی برای سلامتی فرد ایجاد کنند به همین دلیل بهتر است توصیه‌های دارویی و غذایی بعد از جراحی را جدی گرفته و مراقبت‌های اصولی را مطابق دستورالعمل پزشک بعد از اسلیو دنبال کنید.

علاوه بر این نکات انتخاب بهترین جراح چاقی در تهران نیز کمک می‌کند تا شما یک جراحی با کیفیت و ماهرانه و حداقل عوارض جانبی را تجربه کنید و از نتایج بعد از عمل رضایت کامل داشته باشید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. تخصص، دانش و تجربه بالای ایشان همه آن چیزی است که شما برای داشتن یک عمل موفقیت آمیز نیاز دارید.

سوالات متداول مرگ با عمل اسلیو معده

1- آیا مرگ با عمل اسلیو معده اتفاق خواهد افتاد؟

احتمال بروز این عارضه کمتر از یک درصد است و به ندرت اتفاق خواهد افتاد.

2- چگونه می‌توان خطر مرگ در عمل اسلیو را به صفر رساند؟

اگر می‌خواهید یک جراحی عالی و موفقیت با حداقل عوارض جانبی داشته باشید، باید در ابتدا به دنبال پیدا کردن جراح چاقی ماهر و متخصص باشید و سپس دستورالعمل‌های قبل و بعد جراحی مانند داشتن رژیم غذایی مناسب و اصولی را با دقت پیگیری نمایید.

3- مهمترین علت مرگ با اسلیو معده چیست؟

 نشتی معده یکی از پرخطرترین عوارض بعد از جراحی اسلیو معده است که ممکن است به دلیل عدم تسلط پزشک بر فرایند جراحی اتفاق بیفتد. این باعث می‌شود تا شیره گوارشی به داخل بدن راه پیدا کرده و خطرات جدی سلامتی برای فرد به همراه داشته باشد.

4- چگونه می‌توان از لخته شدن خون برای کاهش خطر مرگ با عمل اسلیو معده پیشگیری کرد؟

استفاده از جوراب‌های واریس و داروهای ضد انعقاد خون می‌توانند خطر مرگ در عمل اسلیو معده را که به دلیل لخته خون ایجاد شده را تا حدود زیادی کاهش دهند.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

منابع 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249614/

https://www.nhs.uk/conditions/weight-loss-surgery/risks/

https://www.webmd.com/digestive-disorders/dumping-syndrome-causes-foods-treatments

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض پودر لاغری
لاغری

عوارض پودر لاغری

اگر در حال حاضر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید و به دنبال پیشرفت در مسیر لاغری و تناسب اندام خود هستید ممکن است در مورد

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *