آیا عمل اسلیو معده خطرناک است؟

خانه | اسلیو | آیا عمل اسلیو معده خطرناک است؟
خطرات جراحی اسلیو معده

خطرات اسلیو معده ازجمله نگرانی‌های افرادی است که قصد دارند به این طریق سبک زندگی خود را تغییر داده و به‌تناسب اندام برسند. این جراحی هم‌اکنون تبدیل به جراحی پر تقاضا شده و به عبارتی امتحان خود را پس داده است. به‌این‌ترتیب مطالعه نتایج و عوارض آن نیز به‌سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

خطرات اسلیو معده چیست
عمل اسلیو معده

تجربه افراد از انجام عمل اسلیو معده

جراحی همیشه آخرین انتخاب در میان شیوه‌های درمانی است؛ چراکه نیازمند بستری شدن و طی کردن دوران نقاهت خواهد بود. همچنین افراد درک مبهم‌تری نسبت به شیوه انجام جراحی چاقی داشته و سؤال‌های متعددی برای آن‌ها ایجاد می‌شود. عمده گزارش افراد در مورد جراحی اسلیو، مربوط به میزان کاهش وزن در یک دوره زمانی محدود است.

خطر مرگ در اسلیو معده عموماً شایع نیست و درصورتی‌که دوره درمان خود را زیر نظر پزشک باتجربه و متخصص دنبال کنید، ریسک این موضوع به کمتر از یک درصد خواهد رسید. اصولاً جراحی لاغری یک جراحی پر ریسک نیست و تأثیر بسیاری کمی بر بافت‌های جانبی معده خواهد داشت.

عوارض احتمالی انجام عمل اسلیو

عوارض اسلیو معده
عوارض عمل اسلیو

 

عوارض احتمالی اسلیو معده

عمده عوارض اسلیو معده به مراقبت غیراصولی یا در پیش گرفتن رفتار‌های ناسالم مربوط می‌گردد. به‌طور مثال اتساع یا کش آمدن بافت معده در مواردی ممکن است اتفاق بیفتد که افراد توصیه‌های غذایی و رژیم سالمی را دنبال نکنند. برخی افراد پتانسیل بیشتری برای کش آوردن بافت معده دارند. انتظار می‌رود که کنترل رژیم غذایی را مدتی پیش از جراحی آغاز کرده و خود را برای شرایط جدید آماده کنید.

ریسک باز شدن برش معده پس از جراحی، تنها در مواردی که پزشک از مهارت پایین برخوردار است، رخ می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا از انجام عمل‌های ارزان‌قیمت نزد پزشکان کم‌تجربه و بی‌مسئولیت خودداری کنید. این موضوع به‌راحتی می‌تواند شما را از خطر خونریزی یا نشت خط منگنه حفظ کند. حتی در صورت بروز این عوارض، خطر مرگ در اسلیو معده بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است.

تغییرات متابولیسمی بدن پس از جراحی لاغری

متابولیسم بدن و جراحی لاغری
فواید جراحی بای پس معده

تغییرات هورمونی پس از جراحی اسلیو معده

این موضوع لزوماً جزو عوارض محسوب نمی‌شود؛ اما شما می‌توانید انتظار وقوع آن را داشته باشید. پس از جراحی، معده شما به شکل چشم‌گیری کوچک می‌شود. سیستم بدن قطعاً در مقابل این تغییر واکنش نشان داده و اقدام به نشر هورمون‌هایی می‌کند تا از بقای بدن در شرایط جدید محافظت کند.

بسیاری از پزشکان عقیده دارند که هورمون‌های منتشرشده در این دوران به‌طورجدی در کاهش وزن تأثیر خواهند داشت. همچنین چنانچه پیش از جراحی با مشکلاتی مانند بیماری قلبی با مشکل فشارخون دست‌وپنجه نرم می‌کردید، انجام جراحی اسلیو می‌تواند هورمون‌های یاری‌رسان به درمان این مشکلات را بیش‌ازپیش تحریک کنند.

کاهش عوارض جراحی اسلیو با رژیم مناسب

اسلیو معده و رژیم مناسب
اسلیو معده و رژیم مناسب

جبران کمبود ویتامین و مواد مغذی بدن در دوران پس از جراحی

پس از دوران جراحی، بدن شما یک دوره بازسازی را برای رسیدن به تعادل شروع می‌کند. بافت‌های اضافه و فرسوده از بین رفته و جای خود را به بدنی نو و بانشاط خواهند داد. در این مسیر شما نیاز به ویتامین‌هایی دارید که در بدن فعالیت کرده و انرژی لازم را تأمین کنند. توجه به رژیم سالم از خطرات اسلیو معده جلوگیری خواهد کرد.

در دوران پس از جراحی، ویتامین‌ها مانند ترمیم‌کنندگانی طبیعی عمل کرده و می‌توانید کمبود این مواد را به کمک دارو‌های تجویزشده توسط پزشک تأمین کنید. بسیاری از این مواد، حتی در دوران چاقی مفرط نیز در رژیم غذایی یا بدن شما کم بوده‌اند. یکی از علل پیشرفت روند چاقی، کمبود ویتامین دی است؛ اما این مشکل توسط پزشک معالج کنترل خواهد شد. این موضوع برای افراد دچار کم‌خونی هستند، از حساسیت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

آیا ریزش مو در دوران پس از جراحی اجتناب‌ناپذیر است؟

این موضوع تنها یکی از عوارض موقت پس از جراحی اسلیو معده است که برخی از افراد ممکن است به آن دچار شوند؛ اما این موضوع نمی‌تواند ادامه پیدا کند و پس از گذراندن دوران ترمیم اولیه، خودبه‌خود برطرف خواهند شد. ریزش مو هیچ‌گاه به‌عنوان خطرات اسلیو معده تلقی نمی‌شود.

عوارض پوستی کاهش وزن و کنترل این مشکل

شل شدن پوست پس از کاهش وزن می‌تواند برای افراد بسیار ناخوش آیند جلوه کند؛ اما لزوماً از خطرات عمل اسلیو معده محسوب نمی‌شود. این موضوع به شکل کیسه یا عضله اضافه بخصوص در اطراف شکم خودنمایی می‌کند؛ اما شما می‌توانید با رعایت چند مورد تا حد زیادی افتادگی پوست را کنترل کنید. شنا و انجام ماساژ می‌تواند به ترمیم و بهبود بافت پوست کمک کند. همچنین از جراحی ابدومینوپلاستی جهت برداشتن قسمت‌های اضافه پوست استفاده خواهد شد.

تأثیر میزان ورزش و تحرک پس از جراحی اسلیو

ازجمله خطرات اسلیو معده پاره شدن بخیه‌ها در اثر پرخوری بیمارگونه است. به همین دلیل لازم است تا رژیم و فعالیت بدنی خود را بسیار زود‌تر از روز انجام عمل آغاز کنید. فعالیت‌های سبک می‌تواند به تسریع کاهش وزن و کنترل عوارض جراحی اسلیو کمک کنند.

پزشکان لزوماً شما را به انجام ورزش‌های دشوار و سنگین توصیه نمی‌کنند؛ اما استمرار در انجام ورزش، بسیار برای شما مقید خواهد بود. به یاد داشته باشید که تا 4 هفته بعد از عمل جراحی، نمی‌توانید در وان یا محیط‌های بسیار مرطوب استراحت کنید؛ اما پس‌ازاین دوران، بدن شما برای انجام فعالیت‌های مستمر و روزانه آماده خواهد بود.

پس از جراحی اسلیو معده باید منتظر چه تغییراتی باشیم؟

عوارض جزئی و موقت جراحی می‌تواند گاهی خود را در قالب حالت تهوع، یبوست و رفلاکس معده نشان دهد. یبوست خود به‌تنهایی نشانه‌ای از کاهش وزن نیز خواهد بود. درصورتی‌که این عوارض خود را به‌صورت درد نشان دهند، پزشک برای شما داروی مسکن تجویز خواهد کرد. کارکرد کم روده‌ها در دوران نقاهت و اوایل برداشته شدن نیمی از معده، طبیعی است و از خطرات اسلیو معده محسوب نمی‌شود. شما لازم است صبور باشید تا بدن بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.

آیا عمل جراحی اسلیو معده واقعا خطرناک است؟

عمل جراحی اسلیو معده هم، مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. آیا می دانید احتمال وقوع این عوارض چقدر کم است؟  قبل از اینکه این عوارض را بخوانید خوب است بدانید عمل چاقی پرطرفدارترین و پرتکرارترین جراحی در آمریکا و اکثر کشورهای جهان است اگر این عوارض شایع و خطرناک بود هرگز این عمل تا این حد محبوب نمی شد خطر چاقی و عوارض آن بسیار بیشتر از عمل چاقی است ! حال صرفا جهت اطلاع می توانید با عوارض نادر این عمل که کمتر از یک تا پنج درصد احتمال دارد اتفاق بیوفتد آشنا شوید.

آیا عمل جراحی اسلیو معده واقعا خطرناک است؟
آیا عمل جراحی اسلیو معده واقعا خطرناک است؟

علاوه بر عوارضی که پس از عمل جراحی اسلیو معده در محل جراحی پیش می آید، احتمال وقوع سایر عوارض هم هست. به عنوان نمونه، کاهش شدید مصرف غذا ممکن است باعث کمبود برخی از مواد ضروری در بدن شود. همچنین در تعداد کمی از افراد، ممکن است اسلیو معده بسیار باریک شود و در درازمدت فرد با مشکلات مربوط به آن مواجه شود.

در زیر با برخی از عوارض مهم اما نادر جراحی اسلیو معده آشنا می شوید.

نشتی در عمل اسلیو

وقتی بخشی از معده طی عمل جراحی اسلیو معده برداشته می شود، کناره های بافت باقی مانده به هم بخیه می شوند. اگر ترمیم بافت در این مناطق به طور کامل صورت نگیرد، محتویات معده ممکن است از آنجا به بیرون نشت پیدا کند. نشت این مواد که عمدتا حالت اسیدی دارند، می تواند باعث مشکلاتی گاه جدی برای فرد شود.

خطر آمبولی در عمل اسلیو

اگر خون در یکی از رگ های بدن لخته شود و به سمت اعضای حیاتی بدن حرکت کند، به آن آمبولی می گویند. اگرچه این عارضه بسیار نادر است اما می تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. سن بالا، چاقی بسیار زیاد و داشتن بیماری های دیگر که زمینه تولید لخته خون را فراهم می کنند، احتمال وقوع این عارضه را افزایش می دهند. باید خاطر نشان کرد احتمال بروز این عارضه بسیار کم (زیر یک درصد) است.

عفونت ریه در جراحی چاقی

کاهش تهویه ریوی در دوره نقاهت عمل جراحی اسلیو معده و قرار داشتن در محیط بیمارستان، خطر بروز عفونت ریه را در افراد پس از این عمل جراحی افزایش می دهد. انجام توصیه های پزشک در دوره نقاهت عمل جراحی باعث می شود فرد تا حدود زیادی از ابتلا به چنین عوارضی مصون بماند. به هر حال، ابتلا به عفونت ریه با وجود این که نادر است، می تواند خطرناک باشد. بیمار باید هر گونه مشکلات تنفسی را در روزهای حضور در بیمارستان به پزشک و کادر درمان گزارش نماید.

رفلاکس معده بعد از جراحی اسلیو

در این عمل جراحی چاقی، معده به یک لوله باریک تبدیل می شود. اگر حجم غذای خورده شده توسط فرد به طور متناسب تغییر نکند، احتمال برگشت محتویات معده به مری و حتی حلق وجود دارد. به این حالت رفلاکس معده بعد از جراحی اسلیو معده گفته می شود.

رفلاکس معده بعد از جراحی اسلیو
رفلاکس معده بعد از جراحی اسلیو

ضعف بعد از عمل اسلیو

عمل جراحی اسلیو معده مانند بسیاری از جراحی های دیگر ممکن است با ضعف پس از جراحی همراه باشد. برخلاف عوارض پیشین، این عارضه شایع است اما به هیچ عنوان خطرناک نیست. تغییرات معده به دنبال جراحی اسلیو باعث کاهش مصرف مایعات و موادغذایی می شود. این امر گاهی به کم آبی و کمبود برخی مواد ضروری بدن منتهی می شود. همین مشکلات برای توجیه ضعف بعد از عمل اسلیو کفایت می کند. اگر طبق دستورات پزشک مایعات کافی و مواد غذایی خوب مصرف شود، احتمال بروز ضعف بعد از عمل اسلیو کمتر می شود.

حالت تهوع بعد از عمل اسلیو

یک عارضه شایع دیگر پس از پایان عمل جراحی چاقی اسلیو معده، حالت تهوع است. بیشتر افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، با گذشت زمان گزارش می کنند که تهوع آنها کم شده است. با وجود این، درصد کمی از افراد ممکن است حالت تهوع را برای مدت طولانی تری احساس نمایند. هنوز علت دقیق این که چرا برخی از افراد برای مدت طولانی دچار حالت تهوع می شوند، مشخص نشده است.

شل شدگی پوست بعد از جراحی لاغری

به وجود آمدن افتادگی و شل شدگی پوست پس از جراحی اسلیو معده امری اجتناب ناپذیر است. در واقع، پیش از انجام این عمل، باید به این عارضه جراحی چاقی اندیشیده باشید. افتادگی و شل شدگی پوست بعد از جراحی لاغری در برخی افراد بیشتر و در دیگران کمتر است. عوامل زیر در این مورد دخیل هستند:

  • زمینه های ارثی و ژنتیک
  • سن بالا
  • میزان کاهش وزن

خوشبختانه امروزه با روش های متنوع درمانی می توان این عارضه را برطرف نمود. در این مورد حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

تشکیل سنگ کیسه صفرا بعد از جراحی چاقی

از دست دادن سریع وزن به دنبال جراحی چاقی در بسیاری از افراد باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود. به عبارت دیگر، تشکیل سنگ کیسه صفرا یا رسوبات صفراوی (که گاهی به آن عبارت لجن صفراوی هم اطلاق می شود) طی یکی دو سال بعد از جراحی چاقی امری بسیار رایج است.

اگرچه شاید برخی از عوارض بالا پس از عمل جراحی در تعداد کمی از افراد دیده شود، به طور کلی باید گفت که این عمل جراحی در دستان پزشک جراح چاقی متبحر، یک جراحی کم خطر و کم عارضه به شمار می رود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به‌طور اجمالی با خطرات اسلیو معده و راه‌های کنترل این عوارض آشنا شدیم. این جراحی با تقاضای بسیار بالا صورت گرفته و شما می‌توانید به‌راحتی افراد رضایتمند را مشاهده کنید که نتیجه مطلوبی از این دوره درمانی گرفته‌اند. با مطرح کردن پرسش‌های خود در زمینه جراحی اسلیو و دریافت مشاوره تخصصی خواهید توانست تصمیمی شفاف جهت انتخاب شیوه کاهش وزن خود بگیرید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.