کشیدن پوست شکم

خانه | جراحی ها | کشیدن پوست شکم
کشیدن پوست شکم

کشیدن پوست شکم: امروزه افراد زیادی از چاقی شکم و افتادگی پوست رنج می‌برند. دلایل مختلفی برای چاقی شکم و افتادگی پوست وجود دارند. چاقی شکم می‌تواند به دلیل اضافه وزن بالا، مصرف برخی دارو‌های هورمونی، بارداری و… اتفاق بیفتد و افتادگی پوست به دلیل کاهش وزن شدید بعد از رژیم یا انجام عمل چاقی ایجاد می‌شود هر کدام از این موارد به صورت جداگانه و همزمان می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند و اعتماد به نفس فرد را هنگام پوشیدن لباس و رفتن به مهمانی یا حضور در سایر رویداد‌های اجتماعی دیگر تحت تأثیر قرار دهند. در واقع همه ما تمایل به داشتن شکمی صاف و خوش فرم داریم. بعضی از افراد برای تحقق این هدف تمرین‌های ورزشی سنگین و رژیم‌های غذایی سخت را امتحان می‌کنند که در برخی مواقع صدمات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که ورزش و رژیم غذایی سخت برای همه افراد مناسب نمی‌باشند؛ چرا که در بعضی مواقع باعث ریزش مو و از بین بردن شادابی و درخشش پوست می‌شوند. افتادگی شکم بعد از بارداری از جمله موارد طبیعی می‌باشد که ممکن است برای هر فردی رخ دهد. زنان باردار برای تغییر ظاهر خود بعد زایمان می‌توانند از کشیدن پوست شکم از طریق جراحی لیفت استفاده کنند. این تکنیک زیبایی با روش‌های جدید مطابق با علم روز دنیا به رفع افتادگی و از بین رفتن چربی‌های زیر پوست کمک فراوانی می‌کند. در این مقاله به بررسی نحوه انجام لیفت یا کشیدن پوست شکم می‌پردازیم و به نکاتی در این مورد اشاره خواهیم داشت.

لیفت یا کشیدن پوست شکم چگونه از طریق جراحی امکانپذیر است؟

لیفت یا کشیدن پوست شکم چگونه از طریق جراحی امکانپذیر است؟

جراحی برای کشیدن پوست شکم به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. در ادامه هر یک از این جراحی‌ها را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ایدومینوپلاستی یکی از روش‌های درمانی جهت برطرف کردن افتادگی پوست شکم است که با نام عمل ابدو نیز شناخته می‌شود. در این جراحی، پزشک ابتدا برش‌هایی در قسمت تحتانی پوست شکم و زیر ناف ایجاد می‌کند. در مرحله بعدی چربی‌های اضافی شکم از سایر بافت‌های بدن جدا شده و پوست اضافی از زیر ناف برداشته می‌شود.

در مرحله پایانی، جراح پوست شکم را به اندازه کافی می‌کشد تا به لبه پایینی شکم متصل و بخیه شود. دقت داشته باشید که در این جراحی نه تنها چربی‌های اضافی از بین ‌می‌روند، بلکه افتادگی پوست شکم هم ترمیم می‌شود.

پانیکولکتومی

جراحی پانیکولکتومی برای افرادی که دچار افتادگی شکم بعد از انجام جراحی‌های چاقی مانند عمل اسلیو معده یا بای پس معده شده‌اند، گزینه ایده‌آلی می‌باشد. این روش با رفع افتادگی شکم از طریق کشیدن پوست شکم می‌تواند افراد را به اندام آیده آل خود نزدیک کند. به این صورت که در ابتدا در زیر ناف و بالای اندام جنسی، پوست اضافی و چربی‌های موضعی برداشته می‌شود. نکته مهمم در مورد این تکنیک اندازه برش‌های ایجاد شده است. اندازه و عمق برش‌ها در این جراحی به میزان افتادگی پوست فرد بستگی دارد.

لیفت شکم

لیفت شکم از دیگر روش‌های جدید و روتینی می‌باشد که در طی سال‌های اخیر مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. در این روش، پزشک پوست اضافی بدن را برش‌زده و کاشت ناف را در منطقه جدیدی انجام می‌دهد. این روش برای افرادی که به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، شکم‌شان دچار افتادگی شده است، گزینه مناسبی است.

لیپولیز

در این روش برای کشیدن پوست شکم، یک سوزن تو خالی مخصوص وارد بدن بیمار می‌شود. سپس، اشعه لیزر از این طریق به ناحیه هدف تابش می‌شود. در واقع اشعه تابش شده با استفاده از سوزن مخصوص در تماس با چربی‌های انباشته شده زیر پوست قرار می‌گیرد. روش لیپولیز نه تنها به از بین بردن چربی‌های زیر پوست، بلکه به تحریک کلاژن‌سازی و سفت شدن بافت پوست کمک می‌کند.

لیپوماتیک

در روش لیپوماتیک برای لاغری شکم، سوراخ‌های کوچک چند میلی‌متری روی شکم ایجاد می‌شوند. سپس وسیله خاصی به نام کانولا از طریق سوراخ‌های ایجاد شده وارد بدن فرد می‌شود. در مرحله بعدی، امواج، ارتعاش و لرزش کانولا در شکم بیمار باعث جدا شدن سلول‌های چربی از بافت‌های بدن می‌شوند.

در نهایت سلول‌های چربی به صورت کاملاً سالم به وسیله ساکشن از بدن فرد خارج خواهند شد. از مهم‌ترین مزایای این روش می‌توان به عدم تخریب سلول‌های چربی و امکان استفاده مجدد از آن‌ها جهت فرم دهی نواحی مختلف بدن اشاره داشت. در حقیقت لیپوماتیک یکی از روش‌های لیفت یا کشیدن پوست شکم بدون جراحی است.

لیفت و کشیدن پوست شکم بدون جراحی

در سال‌های اخیر، روش‌های غیر جراحی جهت لیفت صورت و کشیدن پوست شکم بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ چرا که افراد بدون ایجاد برش و به صورت غیر تهاجمی می‌توانند بدن خود را به فرم دلخواه نزدیک کنند. البته این تکنیک‌ها مانند روش‌های تهاجمی نتایج خیلی چشمگیری به همراه نخواهند داشت. در واقع تکنیک‌های غیر تهاجمی برای افرادی که دچار چربی احتشایی خیلی زیادی در نواحی مختلف بدن هستند، کاربرد چندان مؤثری ندارد. استفاده از روش‌های جراحی می‌تواند نتایج بهتری برای این افراد به همراه داشته باشد. در ادامه به روش‌های غیر تهاجمی جهت لیفت و کشیدن پوست شکم اشاره خواهیم داشت:

روش کول اسکالپتینگ

کول اسکالپتینگ در واقع یک روش پیکرتراشی غیر تهاجمی می‌باشد. این تکنیک از طریق دستگاه مخصوص با انجماد چربی، به از بین بردن سلول‌های چربی کمک می‌کند، بدون آن که به بافت پوست، رگ‌ها و اعصاب آسیب برساند. کول اسکالپتینگ می‌تواند برای افرادی که به وزن ایده‌آل خود نزدیک هستند و می‌خواهند چربی‌های کوچک و موضعی در ناحیه شکم، لگن و یا ران را کاهش دهند، گزینه مناسبی باشد.

روش ترواسکالپ

روش ترواسکالپ بدون نیاز به جراحی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌گیرد. دقت داشته باشید که در این روش از فناوری پیشرفته کنترل فرکانس رادیویی جهت از بین بردن سلول‌های چربی اضافی در نواحی مختلف بدن، استفاده می‌شود.

روش بادی تایت

روش بادی تایت یکی از روش‌های کم خطر کاهش چربی می‌باشد که باعث سفت و کشیدن شدن پوست شکم می‌شود. در واقع در این روش با استفاده از انرژی فرکانس‌های رادیویی، رسوبات اضافی چربی کاهش پیدا می‌کنند. روش بادی تایت در حالی صورت می‌گیرد که یک پروب داخلی، انرژی حرارتی مورد نیاز را برای کمک به ذوب سلول‌های چربی و تقویت نوار‌های کلاژن، به زیر پوست وارد می‌کند.

روش اسمارت لیپو

اسمارت لیپو یا نام‌های لیپولیز و لیپوساکشن لیزری نیز شناخته می‌شود. در این روش برای پیکرتراشی از فناوری سه طول موج جهت از بین بردن سلول‌های چربی اضافی اطرف ماهیچه‌ها و لیفت پوست شل شده، استفاده می‌شود.

اسکالپشور

پیکرتراشی با اسکالپشور یک روش کم خطر است که با استفاده از آن چربی‌های ناخواسته زیر پوست از بین ‌می‌روند. افرادی که تمایل به از بین بردن چربی‌های سرسخت نواحی مختلف بدن مثل شکم، لگن، گردن و چانه دارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.

نکته مهم: هزینه عمل جراحی زیبایی با توجه به انتخاب هر یک از این روش‌ها، متفاوت می‌باشد. بنابراین اگر هزینه انجام این تکنیک زیبایی جهت کشیدن پوست شکم برای شما مهم است قبل از هرگونه اقدامی با پزشک و یا جراح چاقی خود مشورت نمایید.

مزایا لیف یا کشیدن پوست شکم

لیف یا کشیدن پوست شکم دارای مزایای بسیاری می‌باشد. از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بهبود گردش خون
 • درمان آفتاب سوختگی
 • بهبود رنگ پوست
 • داشتن پوستی صاف‌تر و منسجم‌تر
 • آبرسانی و شادابی پوست
 • بهبود قابلیت ارتجاعی و رفع شل شدگی پوست

چه افرادی بهترین کاندیدا برای لیفت یا کشیدن پوست شکم هستند؟

همه افراد نمی‌توانند کاندیدای خوبی برای انجام این عمل باشند. به صورت کلی افراد زیر کاندیدای خوبی برای کشیدن پوست شکم هستند:

 • افرادی که دخانیات استفاده نمی‌کنند
 • کسانی که از سلامت عمومی برخوردار می‌باشند و به بیماری خاصی مبتلا نیستند
 • کسانی که نسبت به درمان، انتظارات واقع بینانه‌ای دارند

عوارض کشیدن پوست شکم

عوارض کشیدن پوست شکم

لیفت یا کشیدن پوست شکم دارای معایب و عوارض خاص خود می‌باشد. از مهم‌ترین معایب آن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

در روش‌های مختلف کشیدن پوست شکم با توجه به شرایط بیمار و گستردگی ناحیه تحت درمان، ممکن است فرد نیاز به استراحت طولانی مدت داشته باشد.

 • در جراحی‌های تهاجمی امکان درد و تورم وجود دارد
 • در صورت تعداد زیاد برش‌ها و اسکار‌ها، تا مدت زیادی باید از فعالیت‌های بدنی اجتناب شود
 • آسیب دیدن و یا از بین رفتن بافت پوست زیر پوست شکم در برخی موارد مشاهده می‌شود
 • امکان تجمع مایع در زیر پوست وجود دارد
 • ممکن است اعصاب زیر پوست شکم از بین بروند
 • احتمال بازگشت چربی در صورت رعایت نکردن تغذیه سالم و ورزش منظم وجود دارد
 • جای برش و اسکار ناشی از برش جراحی ممکن است باقی بماند
 • حساسیت به دارو‌های بی‌هوشی از دیگر عوارض کشیدن پوست شکم به روش تهاجمی است
 • عفونت، کبودی و خونریزی در ناحیه برش خطرات ناشی از جراحی در روش‌های تهاجمی هستند

مراقبتهای پیش از کشیدن پوست شکم

پیش از کشیدن پوست شکم بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید تا نتایج جراحی با موفقیت همراه باشند:

 • حداقل ۱۴ زیر قبل از تاریخ عمل با مشورت پزشک معالج مصرف دارو‌های ضد انعقاد خون را قطع کنید
 • در صورت وجود بیماری و یا آلرژی حتماً باید جراح خود را مطلع کنید
 • اگر بر اثر ضربان کوچک به سرعت دچار کبودی می‌شوید، باید جراح خود را از این مسأله مطلع سازید

مراقبتهای پس از کشیدن پوست شکم

مراقبت‌های پس از کشیدن پوست شکم

بعد از لیفت یا کشیدن پوست شکم بهتر است برای جلوگیری از عوارض احتمالی به موارد و نکات مختلفی باید توجه داشته باشید. این موارد به شرح زیر می‌باشند:

 • بعد از جراحی نباید مدت زمان زیادی از لکن استفاده کنید. بهتر است عصر روز جراحی به کمک همراهان خود از جای برخیزید. همچنین توصیه می‌شود روز بعد از عمل در راهرو بیمارستان کمی پیاده روی کنید.
 • بعد از لیفت یا کشیدن پوست بدن باید به مدت یک هفته استراحت کنید.
 • در صورت قابل جذب نبودن بخیه‌ها می‌توانید پس از ۱۰ الی ۱۲ روز برای کشیدن بخیه‌ها به پزشک مراجعه کنید.
 • بعد از جراحی به مدت ۶ هفته باید از گن مخصوص شکم استفاده کنید.
 • از برداشتن بار سنگین و فعالیت‌های ورزش در ۸ الی ۱۰ هفته بعد از جراحی خودداری کنید.
 • از گرفتن حمام آفتاب و سولاریوم تا ۱۲ هفته بعد از عمل اجتناب کنید.

هزینه انجام لیفت یا کشیدن پوست شکم

هزینه عمل جراحی بستگی عوامل مختلفی دارد. به همین دلیل نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای نوع جراحی بیان کرد. بهتر است برای کسب اطلاع از هزینه نهایی جراحی با جراح خود مشورت کنید. این را هم در نظر داشته باشید که مراکز بیمه هزینه‌ای برای جراحی‌های زیبایی پرداخت نمی‌کنند. با این حال با مشاور بیمه خود مشورت کنید و بررسی‌های لازم را به عمل‌آورید. نکته مهمی که نباید فراموش کرد، این است که انجام عمل نزد بهترین جراح چاقی در تهران در موفقیت‌آمیز بودن نتیجه عمل تأثیر بسزایی دارد. پس در انتخاب پزشک و جراح خود دقت کنید. در کل هزینه نهایی جراحی کشیدن پوست شکم به عوامل زیر نیز بستگی دارد:

 • تجربه و مهارت متخصص بی‌هوشی
 • هزینه بیمارستان یا کلینیک فوق تخصصی
 • آزمایش‌های مورد نیاز پزشکی قبل و بعد جراحی
 • هزینه وسایل‌های مورد نیاز جراحی
 • هزینه دارو‌های تجویز شده
 • دستمزد جراح بر اساس مهارت و تجربه او
 • انتخاب تکنیک و راهکار انتخابی
 • موقعیت جغرافیایی و مکان مورد نظر برای انجام جراحی

برای کشیدن پوست شکم و لیفت شکم به کجا مراجعه کنیم؟

لازم است به این نکته دقت داشته باشید که برای حفظ سلامت و جلوگیری از هدررفت زمانتان هم که شده باید برای انجام تمامی اقداماتی که می‌توانند سلامت شما را تحت الشعاع قرار بدهند، به پزشکان باتجربه و حاذق مراجعه کنید. مراجعه به پزشک با تجربه و متخصص علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها باعث می‌شود تا شما از جراحی مجدد یا ترمیمی بی نیاز شوید. در این صورت سریعتر می‌توانید به اهداف زیبایی خود دست پیدا کنید.

دکتر سید حامد قدسی، یکی از جراحان برتر در زمینه لاپاراسکوپی و جراحی‌های لاغری می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با لیفت یا کشیدن پوست شکم با شماره تلفن درج شده در صفحه وب سایت مجموعه تماس گرفته و از خدمات لازم بهره‌مند شوید.

منابع

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tummy-tuck/about/pac-20384892

 https://www.plasticsurgery.org/news/blog/different-tummy-tuck-techniques

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *