انسداد روده بعد جراحی لاغری

خانه | جراحی ها | انسداد روده بعد جراحی لاغری

انسداد روده بعد جراحی لاغری یکی از خطرات عمل کاهش وزن است که به ندرت اتفاق می‌ افتد. با این وجود می تواند منجر به شرایط جدی برای سلامتی فرد شود. در این مقاله که توسط دکتر حامد قدسی نگارش شده است این عارضه نسبتا نادر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

روده یکی از بخش‌ های مهم اندام گوارشی است که پس از هضم جذب مواد و املاح دریافت شده آنها را به مدفوع تبدیل کرده و به روده بزرگ انتقال می‌ دهد تا از بدن دفع شود. از آنجا که تکنیک‌ های لاپاراسکوپی جهت کاهش وزن با ایجاد تغییر در اندام گوارشی مانند معده و روده و در نهایت عمل لاغری همراه است.

بسیار مهم است که برای پیشگیری از عوارض احتمالی مراقبت‌ های بعد عمل با دقت دنبال شوند. با این وجود در اکثر موارد جراحی‌ های کاهش وزن بی خطر و موثر در نظر گرفته می‌ شوند. طبق گزارشات افرادی که تحت عمل جراحی لاغری قرار می‌ گیرند، تقریباً 1 درصد احتمال دارد که در طول زندگی خود دچار انسداد در روده کوچک شوند.

 مسدود شدن روده بلافاصله بعد از جراحی‌ های متابولیک اتفاق نمی‌ افتد، در واقع این یکی از عوارضی است که در طولانی مدت اثرات خود را نشان خواهد داد. اگر انسداد ایجاد شده در روده  به موقع درمان نشود، خونرسانی به این عضو به مرور قطع شده و حتی می‌ تواند منجر به مرگ یا ایست قلبی شود.

البته درمان به موقع می تواند از حاد شدن شرایط پیشگیری نماید. عوارض و علائم انسداد روده چیست؟ چگونه می‌توان این انسداد را درمان کرد؟ آیا نیاز به جراحی مجدد خواهد بود؟

اگر به این سوالات فکر می‌ کنید و انسداد در روده دغدغه شما برای جراحی لاغری است با ادامه مقاله زیر همراه باشید در اینجا هر آنچه که شما باید در مورد انسداد در این بخش از اندام گوارشی بدانید آورده شده است.

 • انسداد روده چیست؟
 • علایم انسداد روده بعد جراحی لاغری چیست؟
 • بررسی عوارض انسداد روده بعد جراحی لاغری
 • چگونگی تشخیص انسداد روده
 • درمان انسداد روده بعد از جراحی لاغری
 • درمان خانگی انسداد روده
 • هزینه عمل انسداد روده در سال 1402 چقدر است؟

انسداد روده چیست؟

همانطور که چاقی در سراسر جهان به اپیدمی تبدیل شده است، جراحی معده برای چاقی نیز روز به روز رایج‌تر می‌ شود پیشرفت در انجام تکنیک‌ های جراحی لاپاراسکوپی برای درمان چاقی باعث شده تا بیماران عوارض کمتری را تجربه نمایند.

با این وجود ممکن است به دلیل نوع جراحی، عدم مهارت پزشک و عدم رعایت مراقبت‌ های اصولی بعد عمل انسداد رود اتفاق بیفتد. هنگامی که این مشکل رخ دهد عبور غذا یا مایعات از روده کوچک یا روده بزرگ دچار مشکل می‌ شود. دلایل اصلی انسداد در روده شامل موارد زیر است:

 • چسبندگی روده

نوارهای فیبری بافتی ایجاد شده در شکم پس از جراحی می‌توانند به مسدود کردن روده کمک کنند.

چسبندگی روده

 • انواژیناسیون یا درهم روی روده

وضعیتی است که باعث می‌شود تا بخشی از روده در داخل قسمت دیگر آن بلغزد و به اصطلاح در هم فرو بروند. این وضعیت می‌ تواند موجب انسداد روده شود.

 • فتق داخلی

 پیشرفتگی درونی و خروج برخی از اندام داخلی مانند روده بزرگ منجر به فتق می شود که این ممکن است به دلیل ضعف عضلات شکمی ایجاد شده باشد.

 • دیورتیکولیت

 وضعیتی که در آن کیسه‌ های کوچک و برآمده (دیورتیکول) در دستگاه گوارش ملتهب یا عفونی می‌ شوند. این می‌ تواند باعث ایجاد تنگی و انسداد در روده شود.

 • پیچ خوردگی روده بزرگ (ولولوس)

پیچ خوردگی روده می‌ تواند موجب انسداد کامل یا ناقص در روده شود.

علایم انسداد روده بعد جراحی لاغری چیست؟

از کجا بفهمیم که دچار انسداد در روده هستیم؟ آیا قبل از حاد شدن شرایط علائم برای تشخیص انسداد روده وجود دارد؟ بله شما قبل از اینکه شرایط حاد شود می‌ توانید از طریق علائم زیر ایجاد انسداد در روده بعد از عمل بای پس  را تشخیص دهید:

 • تهوع و استفراغ
 • مشکلات هنگام خوردن و درد در شکم دیسفاژی
 • رفلاکس معده به مری
 • تورم در ناحیه شکمی ناتوانی در اجابت مزاج یا دفع گاز
 • یبوست

همه این‌ ها از عوارض جدی و هشدار دهنده انسداد روده هستند. با مشاهده هر کدام از این عوارض بلافاصله باید به پزشک مراجعه نمایید تا مراقبت‌ های پزشکی و اقدامات درمانی برای شما آغاز شوند.

بررسی عوارض انسداد روده بعد جراحی لاغری

اگر انسداد روده بعد جراحی چاقی به موقع درمان نشود می‌ تواند با عوارضی مانند درد غیر قابل تحمل، تب، عفونت، از دست دادن اشتها، ناتوانی در نگه داشتن غذا یا مایعات و پارگی روده همراه باشد. از طرفی همانطور که گفته شد ایجاد انسداد در روده می‌ تواند خونرسانی بخشی از روده را قطع کرده و باعث مرگ دیواره روده شود.

بررسی عوارض انسداد روده بعد جراحی لاغری

مرگ بافت منجر به پارگی در سوراخ دیواری روده شده و منجر به عفونت‌ خواهد شد. برخی بیماران این عوارض را جدی نمی‌ گیرند. اگر عوارض جدی گرفته نشود به مرور وضعیت بدتر خواهد شد و ممکن است توده‌ ای به شکل تومور قسمت داخلی روده کوچک را به صورت کامل مسدود کند و اگر این وضعیت ادامه داشته باشد در نهایت می‌ تواند باعث ایست قلبی و مرگ شود.

چگونگی تشخیص انسداد روده

اگر بعد از عمل اسلیو معده یا بای پس معده به علائم انسداد روده مشکوک هستید باید به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات به سرعت برای تشخیص و شناسایی علت انسداد انجام شود. برای تشخیص وضعیت شما، پزشک در مورد شرایط سلامتی و سابقه پزشکی شما می‌ پرسد. او از شما در مورد علائم‌ تان سوال خواهد کرد.

به پزشک خود بگویید درد بیشتر در چه ناحیه‌ای رخ می‌ دهد و چقدر قوی است. همچنین اگر تغییراتی در حرکات روده یا اشتهای خود داشتید به پزشک اطلاع دهید. جراح یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین ممکن است نیاز به آزمایش‌ های خاصی داشته باشید. این آزمایشات به شکل زیر هستند:

 • تست‌ های آزمایشگاهی

 ارزیابی آزمایشگاهی بیماران مشکوک به انسداد روده باید شامل شمارش کامل خون و پانل متابولیک باشد.

 • رادیوگرافی شکم

این یک معاینه اولیه موثر در بیماران مشکوک به انسداد در روده است. رادیوگرافی می‌تواند به سرعت تعیین کند که آیا سوراخی در روده رخ داده است یا خیر. از این طریق هوای آزاد ناشی از انسدادی که منجر به ایجاد سوراخ شده را می‌ توان در بالای کبد مشاهده کرد. رادیوگرافی تقریباً در 60 درصد موارد انسداد و مشکل در روده را به دقت تشخیص می‌ دهد.

 • توموگرافی کامپیوتری

 معمولا مناسب ترین و دقیق ترین روش تصویربرداری تشخیصی برای اکثر انسداد های روده مشکوک، توموگرافی کامپیوتری است. توموگرافی کامپیوتری برای ارزیابی بیشتر بیماران مشکوک به انسداد روده که معاینه بالینی و رادیوگرافی در آنها تشخیص قطعی نمی‌ دهد مناسب است. با استفاده از این آزمایش می‌ توان علت و سطح انسداد در اکثر بیماران برخوردار را تشخیص داد.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از هزینه بوتاکس معده، کلیک کنید .

توموگرافی کامپیوتری

 • فلوروسکوپی

بعد از اینکه ماده حاجب یا کنتراست زا از طریق بلع یا تزریق وریدی به بیمار داده شد، تصویربرداری از رود جهت شناسایی علت انسداد آغاز می‌ شود.

 • سونوگرافی شکم

در بیماران مبتلا به انسداد با درجه بالا، ارزیابی اولتراسوند شکم در 85 درصد موارد انسداد روده بعد جراحی لاغری را نشان می‌ دهد.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی در ارزیابی انسداد روده حساس‌تر و دقیق تر از سی تی اسکن معمولی است. جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید.

شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید. برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن‌های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب: ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 •  شماره برای رزرو نوبت: ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین: ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

مطالعه بیشتر : برای آگاهی از پشیمانی بعد از عمل بای پس معده، کلیک کنید .

 درمان انسداد روده بعد از جراحی لاغری

درمان انسداد روده به منظور اصلاح اختلالات فیزیولوژیکی ناشی از انسداد، استراحت روده و از بین بردن منبع انسداد است. مدیریت محافظه کارانه انسداد با درجه بالا در ابتدا با استفاده از لوله گذاری روده و رفع فشار، آبرسانی تهاجمی داخل وریدی و آنتی بیوتیک‌ها انجام شود. برای درمان انسداد ایجاد شده روده بعد از جراحی لاغری اقدامات زیر انجام می‌ شوند:

 درمان انسداد روده بعد از جراحی لاغری

1 – درمان انسداد روده با تزریق مایع ایزوتونیک

اختلالات فیزیولوژیکی ناشی از انسداد با تزریق مایع ایزوتونیک داخل وریدی برطرف می‌ شود.

2 – درمان انسداد روده با آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک‌ ها برای درمان رشد بیش از حد باکتری‌ ها در روده و انتقال آنها به دیواره روده استفاده می‌ شود.

3 – درمان انسداد روده با جراحی

تصمیم برای انجام عمل جراحی برای انسداد روده می‌ تواند دشوار باشد. ترمیم انسداد روده تحت بیهوشی عمومی انجام می‌ شود. جراح چاقی شکم شما را برش می‌ دهد تا روده را به دقت بررسی کند. گاهی اوقات، جراحی را می‌ توان یه شیوه لاپاراسکوپی انجام داد تا از برش‌ های کوچکتر استفاده شود.

جراح ناحیه‌ ای از روده (روده) را که مسدود شده، مشخص می‌ کند و آن را باز می‌ کند. هر قسمت آسیب دیده روده شما ترمیم یا برداشته می‌ شود. این روش برداشتن روده نامیده می‌ شود. هر قسمتی که  برداشته شود، انتهای سالم با بخیه یا منگنه دوباره به هم وصل می‌ شود.

درمان انسداد روده با جراحی

گاهی اوقات، وقتی بخشی از روده برداشته می‌ شود، انتهای آن را نمی‌ توان دوباره به هم وصل کرد. اگر این اتفاق بیفتد، جراح انتهای روده را از طریق سوراخی در دیواره شکم بیرون می‌ آورد. این ممکن است با استفاده از کولوستومی یا ایلئوستومی انجام شود .

نکته مهم: بیماران مبتلا به انسداد ناشی از فتق ابتدا باید برای ترمیم فتق برنامه‌ریزی کنند، سپس برای  جراحی فوری اقدام نمایند.

درمان خانگی انسداد روده

انسداد ایجاد شده روده بعد از جراحی لاغری را می‌ توان در خانه نیز به صورت زیر کنترل و مدیریت نمود:

1 – اصلاح سبک غذا خوردن

 • آهسته غذا بخورید
 • غذا را به درستی بجوید
 • روزانه 9 تا 10 لیوان مایع بنوشید
 • کمتر از حد معمول غذا بخورید
 • به شیوه‌ ای مناسب بنشینید و سپس غذا را بخورید
 • از خوردن غذا های پر فیبر خودداری کنید
 • بیشتر از غذا های مایع استفاده کنید
 • از خوردن غذا های پر فیبر خودداری کنید
 • از مصرف گوشت‌ های خشک شده بپرهیزید
 • مقدار کافئین مصرفی را تنظیم کنید

مطالعه بیشتر : تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، کلیک کنید.

2 –  استفاده از دارو های ضد التهاب

دارو های ضد التهابی دارو هایی هستند که در کاهش التهاب روده کوچک و بزرگ موثر می‌ باشند. 5-ASA یا دارو های 5-آمینو سالیسیلیک اسید موثرترین دارو های ضد التهابی است که برای درمان انسداد روده استفاده می‌ شود. بنابراین، اگر انسداد روده دارید، می‌ توانید از این نوع دارو های ضد التهابی استفاده کنید.

استفاده از داروهای ضد التهاب

3 – طب سوزنی

طب سوزنی درمان دیگری است که برای درمان انسداد روده استفاده می‌ شود. طب سوزنی به کاهش درد معده کمک می‌ کند. در طب سوزنی ابتدا انسداد تشخیص داده می‌ شود. پس از تشخیص، درمان با فرو کردن سوزن به نقاط هدف انجام می‌ شود. طب سوزنی با تحریک پریستالسیس انسداد روده را کاهش داده و باعث بهبود حرکت روده می‌ شود.

هزینه عمل انسداد روده در سال 1402 چقدر است؟

اینکه بخواهیم یک نرخ مشخصی برای عمل انسداد روده تعیین کنیم، کمی سخت است. فاکتور های زیر در تعیین هزینه نهایی عمل انسداد روده تاثیرگذار هستند:

1 – انجام عمل بر اساس نوع انسداد

چگونگی انجام عمل به علت انسداد بستگی دارد.

2 – نوع تکنیک در نظر گرفته شده برای جراحی

انسداد روده را می‌ توان از طریق جراحی باز و به روش سنتی انجام داد یا از تکنیک لاپاراسکوپی استفاده نمود. هر کدام از این تکنیک‌ ها هزینه جداگانه‌ ای خواهند داشت.

3 – مهارت و تخصص پزشک

هرچه مهارت تخصص پزشک بیشتر باشد دستمزد او نیز بالاتر خواهد بود.

4 – نوع کلینیک و مرکز درمانی

به طور حتم انجام عمل انسداد روده در کلینیک‌ هایی که دارای تجهیزات پیشرفته هستند گرانتر خواهد بود.  فراموش نکنید آنچه بیشتر از هزینه عمل اهمیت دارد انجام یک جراحی با حداقل عوارض جانبی است به صورتی که سلامتی شما را به بهترین شکل ممکن حاصل نماید.

نتیجه‌ گیری

انسداد ایجاد شده روده زمانی رخ می‌ دهد که در جریان رو به جلو محتویات روده وقفه ایجاد شود. این وقفه می‌ تواند در هر نقطه از طول دستگاه گوارش رخ دهد. انسداد روده بیشتر در اثر چسبندگی داخل شکمی یا فتق روده ایجاد می‌ شود. علائم بالینی اغلب بر اساس سطح انسداد متفاوت است.

مشاهدات بالینی به طور کلی شامل حالت تهوع و استفراغ، درد شکمی کولیکی و ناتوانی در دفع گاز یا حرکات روده است. تصویربرداری رادیولوژی می‌تواند علت انسداد را تشخیص دهد، اگرچه توموگرافی کامپیوتری با دقت بیشتری همراه است.

برای درمان انسداد روده می‌ توان اقدامات خانگی از جمله اصلاح سبک غذا خوردن استفاده از دارو های ضد التهابی و حتی طب سوزنی را انجام داد، اما برای درمان جدی و پیشگیری از شرایط حاد باید پزشک مراجعه نمود. مصرف آنتی بیوتیک، انجام جراحی، تزریق مایع ایزوتونیک مهمترین اقدامات درمانی برای رفع انسداد ایجاد شده روده هستند.

با مراجعه به بهترین جراح اسلیو معده در تهران شما می‌ توانید ضمن انجام یک عمل عالی و موفقیت آمیز از عوارض احتمالی از جمله انسداد روده پیشگیری نمایید. دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌ المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه که از نموده‌اند. ایشان می‌ توانند به شما در درمان چاقی و عوارض مرتبط با آن کمک نمایند.

سوالات پرتکرار

1 – آیا انسداد روده بعد جراحی لاغری می تواند تهدید کننده زندگی باشد و به مرگ منجر شود؟

انسداد ایجاد شده روده یکی از عوارضی است که اگر به موقع شناسایی شود به راحتی قابل کنترل و درمان است، اما در مواردی که فرد علائم خود را نادیده گرفته و انسداد شدت پیدا کند. عدم درمان می‌ تواند منجر به کاهش خونرسانی به روده، ایست قلبی و حتی مرگ شود.

2 – آیا همه افراد انسداد روده بعد جراحی لاغری را تجربه می‌ کنند؟

خیر این یک عارضه جانبی است که به ندرت اتفاق می‌ افتد. افرادی که مستعد بیماری‌ های مرتبط با روده از جمله چسبندگی روده و سرطان هستند بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

3 – آیا انسداد روده می‌ تواند به روده آسیب رسانده و باعث پارگی آن شود؟

بله در مواردی که انسداد شدید بوده و منجر به عفونت شود عفونت به دیواره روده کشیده شده و می‌ تواند باعث آسیب به بافت این قسمت و ایجاد سوراخ و پارگی شود.

4 – آیا با اقدامات خانگی می‌توان از انسداد روده پیشگیری نمود؟

بله در مواردی که انسداد ایجاد شده روده جزیی باشد از طریق اصلاح سبک غذا خوردن و دارو های ضد التهابی می‌ توان شرایط را کنترل نمود.

5 – آیا انسداد روده را می‌ توان از طریق جراحی درمان نمود؟

 در مواردی که مصرف دارو و اقدامات محافظه‌ کارانه موثر نباشند، پزشک از جراحی به روش باز یا لاپاراسکوپی برای رفع انسداد ایجاد شده در روده استفاده خواهد نمود.

منابع

https: //www.health.com/small-bowel-obstruction-cause-of-death-7562762

https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4370037/

https: //www.aafp.org/pubs/afp/issues/2011/0115/p159.html

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *